PDA

Zobacz pełną wersję : Waga pr?ta fi 12



KasiaS
06-09-2003, 06:57
Witam,

Chciałabum siędowiedzieć ile waży taki pręt ?? Czy wagi prętów mogą być różne czy standardowe ?

bo nie wiem jak sprawedzić by mnie nie oooszukali
pozdrawiam

HenoK
06-09-2003, 07:44
Witam,

Chciałabum siędowiedzieć ile waży taki pręt ?? Czy wagi prętów mogą być różne czy standardowe ?

bo nie wiem jak sprawedzić by mnie nie oooszukali
pozdrawiam
Jeden metr pręta fi 12 waży 0,888 kg.
Normy dopuszczają odchyłkę w grubości pręta do +/- 0,4mm (http://www.cedler.com.pl/walcowka_stal_okr_gl.html) i stąd może on mieć nieco różniącą się wagą (od 0,830 - 0,948 kg/m).

Jarecky
06-09-2003, 11:37
Hey...:)
HenoK... z taką dokładnością mógłbyś być aptekarzem ;)
Pozdrawiam

HenoK
06-09-2003, 11:47
Hey...:)
HenoK... z taką dokładnością mógłbyś być aptekarzem ;)
Pozdrawiam
Konkretne pytanie - konkretna odpowiedź. 8)
To tylko obliczenia - mógłbym je zrobić z jeszcze większą dokładnością, tylko po co ?
Nie bój się, po budowie z wagą aptekarską nie biegam :lol: .

W-waBiker
08-09-2003, 08:59
Henok a kim TY jesteś z zawodu i jaki zawód uprawiasz?Jesteś budowlańcem?Kierownikiem budowy, czy może inspektorem nadzoru???

HenoK
08-09-2003, 09:40
Henok a kim TY jesteś z zawodu i jaki zawód uprawiasz?Jesteś budowlańcem?Kierownikiem budowy, czy może inspektorem nadzoru???
Zależy, co rozumiesz pod słowem "budowlaniec" (w słowniku takiego słowa nie znalazłem, stąd jego interpretacje mogą byc różne) ?
Kierownik budowy i inspektor nadzoru to nie zawód lecz funkcja wykonywana na budowie.
Na temat mojego zawodu więcej znajdziesz w wątku JAKI ZAWÓD WYKONUJESZ (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=156986&highlight=#156986).
Dodam może jeszcze, że ukończyłem technikum elektroniczne, tak więc ta dziedzina nie jest mi też obca.

Arsen
08-09-2003, 10:07
dla mnie budowlaniec to ktoś kto skończył szkołę budowlaną: zawodową, technikum lub studia wyższe...

HenoK
08-09-2003, 10:20
dla mnie budowlaniec to ktoś kto skończył szkołę budowlaną: zawodową, technikum lub studia wyższe...
W takim znaczeniu tego słowa jestem budowlańcem.

Alanta
08-09-2003, 10:52
Odpowiada mi taka definicja budowlańca :D

W-waBiker
08-09-2003, 11:51
A ja powiem szczerze, że o budowaniu to jeszcze rok temu nie miałem zielonego pojęcia...a przez ten rok odkąd zaczełem budować własny dom przy którym także osobiście się czynnie udzielam, ten temat przestał być mi obcy i powiem więcej, bardzo mnie to wciągneło i odkryłem w budowaniu moje nowe hobby :D serio!! Jest w tym coś takiego co fascynuje człowieka a własny dom to już chyba najleprza rzecz z rzeczy materialnych na tym naszym globie:) Można spędzić przy nim mnóstwo czasu i zawsze będzie coś do zrobienia:) i w tym właśnie jest fenomen budowania :D Poza tym warto zrobić też coś samemu- to daje ogromną radość i satysfakcje!
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów!!!

Krystian
08-09-2003, 19:19
dla mnie budowlaniec to ktoś kto skończył szkołę budowlaną: zawodową, technikum lub studia wyższe...

...hihihi to ja też jestem budowlańcem...tylko podziemnym... 8) , pewno dlatego mam takie duże piwnice... :wink:

Arsen
09-09-2003, 08:28
odkryłem w budowaniu moje nowe hobby :D
Dla takich osób proponuję nazwę budowlaniec-amator :lol:

mariusz r
23-09-2003, 21:22
Henryku dobre stwierdzenie matematyczne moze i prawdziwe ale mnie interesuje przepis prawny regulujacy tak duza tolerancje ..................................
A MOZE TY SAM STAL SPRZEDAJESZ??????????????????
zauwaz ze ja potrzebuje 4tony stali to w/g twej interpretacji zabraknie mi ok.110kg. DOBRE BO POLSKIE

alexsoft
23-09-2003, 21:34
4 tony stali to ok. 4000-5000PLN coz roznica 100kg na 4000kg przy tej kwocie cenowej moze sie zdarzyc - w takim wypadku spytam sie inaczej jak masz zamiar mierzyc ilosc betonu w betoniarce?

Przeciez metr szescienny betonu to ok. 150-220PLN a tych metrow na 4 tony stali bedziesz potrzebowal jakies 60..... = to sa duzo wieksze pieniadze

Po za tym tak naprawde bez badan via niezalezne laboratorium betonu nie da sie swierdzic co ci wleja do gruszki a na jakosci betonu tez mozna oszukac.....

mariusz r
23-09-2003, 21:46
Dokladnie 6000tys.zl.-4tony stali.
ja zajmoje sie tym co moge udowodnic z betonem to jest fakt -problem.
ale sa lepsze betoniarnie i gorsze te co zalewaja gruszke na oko i te co sortuja elektronicznie . Za dobry beton trzeba zaplacic.a w twoim miescie napewno zauwazyles jakie gruszki jezdza najczesciej .Warto tez betoniarnie odwiedzic osobiscie .

HenoK
23-09-2003, 22:37
Henryku dobre stwierdzenie matematyczne moze i prawdziwe ale mnie interesuje przepis prawny regulujacy tak duza tolerancje ..................................
A MOZE TY SAM STAL SPRZEDAJESZ??????????????????
zauwaz ze ja potrzebuje 4tony stali to w/g twej interpretacji zabraknie mi ok.110kg. DOBRE BO POLSKIE
Stali nie sprzedaję, ale budowa to nie apteka.
Utrzymanie tolerancji +/-0,4mm w przypadku prętów fi 12mm mieści się w granicach przyjętych w Polskich Normach (http://www.cedler.com.pl/walcowka_stal_okr_gl.html) .

Moim zdaniem odwacasz kota ogonem. :(
W dokumentacji technicznej masz podane długości stali zbrojeniowej i to właśnie określone długosci prętów a nie ich cieżar powinieneś zamawiać. W kosztorysie dodatkowo dolicza się normy na ubytki, (dla stali żebrowanej fi 12 jest to 2%).
Jeżeli zamówisz określone długości prętów (np. zgodnie z zestawieniem stali) to za taką ilość będziesz płacił. Jeżeli jest to porządny skłąd stali to nie powinno być w nim problemem zważenie sprzedawanego towaru (można się spodziewać, że w najtańszych hurtowniach mają tylko urządzenia ważące "tony" a nie "kilogramy").
Tolerancja dla prętów jest +/-0,4mm, co oznacza, że raz trafi Ci się partia cięższych prętów (powinieneś się cieszyć bo będziesz miał mocniejsze zbrojenie) innym razem bedą one lżejsze od teoretycznego 0,888kg/m (ale nie musisz się obawiać, że Ci się dom zawali bo dokładność z jaką wykonuje się pręty zbrojeniowe jest uwzględniana w obliczeniach wytrzymałości).

Jeżeli nie podoba Ci się sposób w jaki sprzedają stal w tej hurtowni to znajdź inną, w której uwzględnią Twój punkt widzenia (być może za wyzszą cenę).
A jeżeli na budowie chcesz mieć aptekę, to zamów wielokrotnie droższe specjalne pręty zbrojeniowe i zastrzeż sobie, że tolerancja ich ich ciężaru nie może przekraczać np. 0,1% . 8)
Jeżeli złożysz odpowiednio duże zamówienie, to chętnie się "przebranżowie" i taki materiał dla Ciebie za odpowiednią cenę przygotuję :lol: :lol: :lol: .

mariusz07
24-09-2003, 06:32
Po dostarczeniu prętów zwróć uwagę na ich długość, u mnie na 100 szt podczas wykonywania zbrojenia zanlazłem 10, które zamiast długości 12 m miały długość 10m i mniej (8m). Piszę o tym, ponieważ dużo hurtowni nie waży drutu, tylko przelicza jego ciężar na podstawie założonej długości 12m jednego druta. Po wizycie handlowca oddali mi pieniądze.

mariusz r
24-09-2003, 20:29
henok chyba sie nie rozumiemy :-?
postaram jutro to wyjasnic :-?
a jesli chodzi o animals to odwracam ale ogonem do ogona a przodem do przodu DO JUTRA