PDA

Zobacz pełną wersję : Cisy w słońcu?



Mis Uszatek
31-03-2008, 00:29
Mam takie stanowisko do obsadzenia: dużo słońca (od 10 rano do prawie zachodu), gleba ciężka, trzymająca wilgoć, ale latem twardnieje na skorupę. Czy udadzą się cisy? Jakieś odmiany?

zygmor
31-03-2008, 07:50
Mam sporo cisów, ale działka zadrzewiona.
Mam nadzieję, że w gliniastej ziemi mpowinny sobie dać radę.Z żywopłotowych odmiam najczęściej polecana jest nasza rodzima odmiana Wojtek. Mą tę zaletę, że prawie nie wymaga cięcia.
Cisy kupowane w sklepach nie są tanie, bo rosną powoli, a handlową wielkość osiągają poi 6 latach uprawy i za te 6 lat urawy trzeba zapłacić.

Pinus
31-03-2008, 09:02
Cisy będa także rosły na stanowisku słonecznym. Odmiany o złocistożółtych igłach (np. "Fairview', 'Elegantisima', 'Summergold' itp) powinny wręcz rosnąć w miejscach słonecznych, gdyż wtedy ładnie się wybarwiają.
Cis pośredni 'Wojtek' jest odmianą waskokolumnową, wolnorosnacą. Uważam, że na żywopłoty bardziej nadają się odmniany o szerszym pokroju i silnym wzroście.
Możliwość cięcia i dowolnego formowania stanowi chyba zaletę cisów :) .
..

Mis Uszatek
31-03-2008, 20:28
Dziękuję za rady.

A skąd przypuszczenie, że to miałby być żywopłot? Chciałbym po prostu krzaki o ładnej, w miarę naturalnej formie. I jak zwykle - żeby szybko rósł, ale za bardzo nie urósł...

Miejsce jest w lecie "patelnią" a kolei zimą jest nieosłonięte. Chciałbm dać coś zimozielonego, ale na tuje, jałowce, irgi i ogniki nie mogę już patrzeć, bo są w każdym ogródku i na każdym skwerze w mieście.

a***dy
31-03-2008, 21:00
Dziękuję za rady.

A skąd przypuszczenie, że to miałby być żywopłot? Chciałbym po prostu krzaki o ładnej, w miarę naturalnej formie. I jak zwykle - żeby szybko rósł, ale za bardzo nie urósł...

Miejsce jest w lecie "patelnią" a kolei zimą jest nieosłonięte. Chciałbm dać coś zimozielonego, ale na tuje, jałowce, irgi i ogniki nie mogę już patrzeć, bo są w każdym ogródku i na każdym skwerze w mieście.

Pełne nasłonecznienie to nie problem
ale ta gleba to może je udusić
Myślę że Pinus nie doczytał o Twojej ciężkiej glebie - z pewnością by odradził bo przecież zna się na rośłinach.
Cis nie znosi ciężkiej glinistej gleby - to roslina pochodząca ze zbiorowisk lesnych gdzie podłoże jest radzej przepuszczalne.

Pinus
31-03-2008, 22:23
Odpowiadałem na post zygmor z którym niezupełnie się zgadzałem :) .
Nie udzielałem żadnych rad Mis Uszatek, gdyż nie znam występujacych u niego warunków siedliskowych ani jego gustów i potrzeb.
Unikam zdalnego doradzania komukolwiek, co posadzić („aby było ładnie" :) ).
..