PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki piec jedno czy dwu funkcyjny



altkomp
07-09-2003, 18:36
Jaki jest lepszy piec jedno czy dwu funkcyjny do ogrzania domu jednorodzinnego domku o powierzchni ok. 130 m2

GRom
08-09-2003, 06:21
Też się nad tym zastanawiałem i wybrałem jednofunkcyjny z zasobnikiem i pompą obiegową. Wkurza mnie czekanie na ciepłą wodę w piecach dwufun. Najpierw czekasz, potem leci za gorąca i zanim się ustabilizuje to parę ładnych litrów idzie do szamba.

Metal
08-09-2003, 06:40
GRom,
i dobrze zrobiłeś, też tak mam i uważam, że komfort korzystania z ciepłej wody jest duży. Są kotły dwufunkcyjne z małym zasobnikiem, do których można podłączyć cyrkulację, ale nie bardzo wierzę, żeby to do końca się sprawdziło.

YEYO
08-09-2003, 07:49
A ja mam zamiar zakupić Niedźwiedzia firmy Saunier Duval. Jest to kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem 90l. Niewiele mniej niż zasobnik np 100l, a jak zabraknie wody w zasobniku przechodzi na grzanie i daje 14l/min. I jest to kompletna kotłownia z wymiennikiem żeliwnym, a nie jakimś tam stalowym. Ma wbudowane pompy i naczynie wzbiorcze. I do tego cena 5000 zł brutto za 26kW. Są równiez i 17kW ale dla ciebie to chyba za duża moc. 130m2 to nieduża powierzchnia.

Becik
08-09-2003, 09:24
My w ubiegłym tygodniu zainstalowaliśmy 1-fukcyjny z zasobnikiem 120 l. Hydraulik robiący instalację strasznie marudził że lepszy byłby 2-funkcyjny, więc ja mu na to że mam inne zdanie, gdyż patrzę na to z punktu widzenia użytkownika, on zaś - z punktu widzenia instalatora. Facet jak załapał że wiem o co mu chodzi przestał marudzić. A o zaletach tego rozwiązania przekonaliśmy się już następnego dnia - przyjechał serwisant, uruchomił kocioł i pojechał, potem okazało się że w instalacji trzeba jeszcze coś poprawić, więc jak pan hydraulik zaczął poprawiać to najpierw zapowietzył instalację, potem próbując dalej naprawiać wysadzili razem z mim mężem bezpiecznik w kotle i w efekcie kocioł do następnego dnia znów mieliśmy unieruchomiony. Ale za to przynajmniej woda w zasobniku zdążyła się wcześniej nagrzać i mogliśmy się umyć :). Co do wielkości zasobnika - na nasze potrzeby ( 4 osoby, brak kanalizacji ) 120 l okazało się jak najbardziej trafione.
Pozd. B.

Franio
08-09-2003, 20:06
Też zastanawiam się nad wyborem kociołka.
Proponują mi Viotopend 100 WHE z zasobnikiem c.w.u. 120 l.
Jednofunkcyjny oczywiście, wiszący.
Udało mi się wytargować 25%

Czy to dobry wybór?

Franio

10-09-2003, 09:47
Ja postawie na dwu funkcyjny z zasobnikiem 120l. Z tego co wiem cała różnica miedzy kotłem dwufunkcyjnym za zasobnikiem a jednofununkcujnym z zasobnikiem to droga dopływu zimnej wody do zasobnika.
W dwufunkcyjnym piecu zimna woda zanim wpłynie do zasobnika przepływa przez wymiennik ciepła, a wiec już na wejściu do zasobnika jej temperatura jest o kilka stopni wyższa, niż woda zimna dopływająca bezpośrednio do zasobnika - jak w przypadku pieca jedno-funkcyjnego z zasobnikiem.

pozdrawiam MK

Ariakan
11-09-2003, 14:13
Jako ze jestem zupelnym laikiem a stoje wlasnie przed wyborem pieca mam kilka pytan. Czym sie rozni piec jedno od dwufunkcyjnego ?
Jak to jest z zasobnikiem jesli np w nocy czy w czasie gdy nie ma nas w domu woda wciaz musi byc podgrzewana zeby w kazdej chwili byla dostepna goraca ? Jak to wyglada jesli chodzi o koszty ?
czy w cenie do 6000 dostane dobry piec do domku o powierzchni 160m ?
z gory dzieki za pomoc.
A.

slawix
20-01-2004, 17:33
Jako ze jestem zupelnym laikiem a stoje wlasnie przed wyborem pieca mam kilka pytan. Czym sie rozni piec jedno od dwufunkcyjnego ?
Jak to jest z zasobnikiem jesli np w nocy czy w czasie gdy nie ma nas w domu woda wciaz musi byc podgrzewana zeby w kazdej chwili byla dostepna goraca ? Jak to wyglada jesli chodzi o koszty ?
czy w cenie do 6000 dostane dobry piec do domku o powierzchni 160m ?

Jeśli masz tego typu rozterki przeczytaj muratora 1/04 - tam jest wszystko dokładnie wyjaśnione i sam podejmiesz decyzję zależnie od kieszeni. Niestety za każdy kW płaci sie wiecej
Pozdrawiam

mada
20-01-2004, 18:15
Z oszczędności wybraliśmy kocioł dwufunkcyjny. Nie zrobiliśmy cyrkulacji, bo wydaje nam się, że ciągłe krążenie ciepłej wody musi kosztować. Zaprojektowaliśmy tak miejsce pieca, że wisi on na ścienie kotłowni, za którą jest prysznic i umywalka w łazience. Wykombinowaliśmy, że do tych urządzeń ciepła woda potrzebna jest szybko. Kuchnia jest dalej, ale skoro jest zmywarka, ciepłej wody mało się tam używa. Jesteśmy całkiem zadowoleni ze swego rozwiązania. (mamy małą rodzinę i nie kąpiemy się jednocześnie). No i obserwując wskażnik na zbiorniku gazu nastrajamy się dość optymistycznie, co do kosztów. To nasza pierwsza zima. Jak cudnie sypie śnieg a ogień w kominku płonie...O to chodziło!

aga_kraków
21-01-2004, 07:25
My doszliśmy dokładnie do tych samych wniosków co mada
piec 2-f
wszystkie umywalki(łazienka,wc,kotłownia)-bardzo blisko pieca, wanna oddalona.Z tym, że- jeśli znajdziemy-piec z wbudowanym bardzo małym zasobnikiem-tak żeby nie włączał się przy myciu rąk
bez cyrkulacji
To dobre rozwiązanie dla małego domu z 1 łazienką

Mada, miło przeczytać,że to się sprawdza w praktyce!
Pozdr.Aga

Artur_071
21-01-2004, 07:45
Są różne wymagania to i różne piece 1F i 2F, jest już tego sporo na forum.
Trzeba dobierać kocioł pod swoje potrzeby i wielkość domu, układ i ilość rur. Pewnie spece od hydrauliki się z tym jak najbrdziej zgodzą.
Nie wyjścia najlepszego i jedynego słusznego w każdej sytuacji.
Ja mam 1F, 120 litrów zasobnik, i cyrkulację. Piec Termetu UniCO 22.
Polecam.

ckwadrat
21-01-2004, 13:20
Tez zastanawiam sie nad 2-funkcyjnym, ale... W ktoryms Muratorze bylo napisane, ze 2-funkcyjny bez wbudowanego zasobnika (i oczywiscie bez cyrkulacji) to czekanie na ciepla wode nawet do 30 sekund oraz, ze jak druga osoba korzysta z cieplej wody to juz wyraznie spada jej temperatura i trzeba zmniejszac strumien. A regulujac sam strumien moze sie wahac oczywiscie jego temperatura. No i ze najdalszy punkt poboru nie moze byc dalej niz 4m. To sa powazne ograniczenia, ktore by wskazywaly ze 2-funkcyjny nadaje sie do malych domow z jedna lazienka i mala liczba osob (1 lub 2).

Czy w praktyce tez to tak zle wyglada? Czy dodanie zasobnika wyraznie poprawia komfort, bo bez niego to chyba nie ma sensu kupowac kotla. Moze ktos by opisal jak wyglada uzytkowanie kotla 2-funkcyjnego z zasobnikiem ale bez cyrulacji (bo to wydaje sie rozsadnym kompromisem pomiedzy cena samego kotla i cena uzytkowania cwu a komfortem korzystania z cwu). Tylko oczywiscie z podaniem parametrow kotla (jaka moc, jaki zasobnik) i domu (orient. powierzchnia, liczba lazienek, jaka orient. odleglosc do najdalszego punktu poboru) i liczby domownikow.

Moira
21-01-2004, 13:29
A ja mam zamiar zakupić Niedźwiedzia firmy Saunier Duval. Jest to kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem 90l. Niewiele mniej niż zasobnik np 100l, a jak zabraknie wody w zasobniku przechodzi na grzanie i daje 14l/min. I jest to kompletna kotłownia z wymiennikiem żeliwnym, a nie jakimś tam stalowym. Ma wbudowane pompy i naczynie wzbiorcze. I do tego cena 5000 zł brutto za 26kW. Są równiez i 17kW ale dla ciebie to chyba za duża moc. 130m2 to nieduża powierzchnia.

Yeyo, co znaczy kompletna kotłownia - nie muszę już dodatkowo niczego dokupować (pompek, zaworów, itp.)?
Poza tym podoba mi się to rozwiązanie. Tylko pytanko - czy masz podłogówkę? Czy ten piec nadaje się do ogrzewania niskotemperaturowego?

21-01-2004, 13:29
powiem wam jak jest u moich rodziców:
piec 2f termet oznaczen nie pamietam.
Łazienka jest po drugiej stronie ściany na której jest zawieszony piec, odległość kranu od pieca to jakies 4m (na oko)
Teraz jak odkręcam wodę to przez ok 30s mogę sobie pogwizdać, po tym czasie zaczyna płynąć ciepła woda której to tem. narasta tak że trzeba kręcić kurkami by ustawić rządaną, w chwili gdy ktoś odkręci wodę np. w kuchni zabawa kurkami zaczyna się od nowa.
Nie znam się, być może wina leży po stronie marnego pieca, może w 2f jakiś lepsiejszych efekt ten nie występuje.
Osobiście u siebie zainstalowałem 1f z zasobnikiem 130l.

Dave
21-01-2004, 13:52
Duzo zalezy od konfiguracji instalacji i moze faktycznie jesli odleglosci do kotla sa bardzo male to moze 2F bedzie OK. Ale generalnie jednak polecam 1F z zasobnikiem 120-150l plus cyrkulacje. Od kotla do kranu w lazience mam 5-6m a jak cyrkulacje wylacze to na ciepla wode mozna sobie czekac 1-2 min mimo ze w zasobniku mam 60C. Prawdziwy komfort to jednak zasobnik+cyrkulacja+1F. Calosc nie musi byc droga - za zestaw kociol 1F (Termet Unico22) , zasobnik (Galmet 120l), pompa cyrkulacyjna i osprzet dalem ok. 3tys. Polecam.

D.

Moira
21-01-2004, 14:06
Duzo zalezy od konfiguracji instalacji i moze faktycznie jesli odleglosci do kotla sa bardzo male to moze 2F bedzie OK. Ale generalnie jednak polecam 1F z zasobnikiem 120-150l plus cyrkulacje. Od kotla do kranu w lazience mam 5-6m a jak cyrkulacje wylacze to na ciepla wode mozna sobie czekac 1-2 min mimo ze w zasobniku mam 60C. Prawdziwy komfort to jednak zasobnik+cyrkulacja+1F. Calosc nie musi byc droga - za zestaw kociol 1F (Termet Unico22) , zasobnik (Galmet 120l), pompa cyrkulacyjna i osprzet dalem ok. 3tys. Polecam.

D.

Dave. Tylko 3 tys.????????? Gdzie?

21-01-2004, 14:31
Mam dwufunkcyjnego junkersa i dzieje się to samo co w przypadku rodziców Xanxa. Do tego odkrecenie na raz dwóch kurków z ciepłą wodą skutkuje tym że zamiast wody ciepłej leci coś tylko troche cieplejszego od zimnej. To samo jest kiedy strumień wody jest za mały - palnik się wtedy poprostu wyłącza. nie polecam. Zasobnik musi być. Może być mały ale musi być.

Dave
21-01-2004, 14:54
Moira - Gdzie ? Mysle ze w kazdej sensownej hurtownii w ktorej przy wiekszych zakupach (lacznie z rurami czy z grzejnikami) mozna wytargowac duze upusty od cen fabrycznych. Mnie kociol kosztowal ok 2tys, zasobnik 700zl a pompa i drobiazgi reszte. Nie mowie oczywiscie o rurach - po prostu analizuje cene samego zestawu kociol1F+zasobnik w stosunku do cen kotlow 2F.

D.

Moira
21-01-2004, 14:59
Moira - Gdzie ? Mysle ze w kazdej sensownej hurtownii w ktorej przy wiekszych zakupach (lacznie z rurami czy z grzejnikami) mozna wytargowac duze upusty od cen fabrycznych. Mnie kociol kosztowal ok 2tys, zasobnik 700zl a pompa i drobiazgi reszte. Nie mowie oczywiscie o rurach - po prostu analizuje cene samego zestawu kociol1F+zasobnik w stosunku do cen kotlow 2F.

D.
Dave, a jaką powierzchnię ogrzewa ten piec i czy ma już jakieś tam mieszacze? Ja mam ogrzewanie mieszane podłogówka + kaloryfery (pow. do ogrzania 180 m2) Ten piec Termet starczy?

Artur_071
21-01-2004, 15:01
. Calosc nie musi byc droga - za zestaw kociol 1F (Termet Unico22) , zasobnik (Galmet 120l), pompa cyrkulacyjna i osprzet dalem ok. 3tys. Polecam. D.

Właśnie mam identyczny zestaw + sterownik pokojówki Euroster, cena się zgadza :)

Dave
21-01-2004, 15:14
Moira - tu istotna jest moc i to ona decyduje czy wystarczy. A 22kW z reguly wystarcza z zapasem. U mnie nawet to jest za duzo (160m2 grzania). Mieszaczy nie ma wiec uklad podlogowki musisz policzyc osobno.

D.

21-01-2004, 19:34
Też myślę o dwufunkcyjnym, ale z zasobnikiem 42l (Saunier Duval).
I tu instalator mnie zaskoczył : stwierdził, że w układzie dwóch łazienek jedna nad drugą nie robi się cyrkulacji CWU. Jedynie do oddalonej kuchni można podciągnąć, ale lepiej jak bym kupił 10l bojlerek elektryczny i będzie OK.
Z tymi łazienkami trochę się wacham, bo ta na górze jest dosyć duża i wanna oraz umywalki będą po przeciwnej stronie niż kocioł na dole, w sumie od kotła będzie jakieś 6m.
Tom.

niezły
21-01-2004, 20:14
altkomp napisał:

Jaki jest lepszy piec jedno czy dwu funkcyjny do ogrzania domu jednorodzinnego domku o powierzchni ok. 130 m2



To nie ma znaczenia jedno czy 2-funkcyjny tak samo dobrze ogrzeje budynek ale ma wpływ na komfort ciepłej wody :D

bws22
21-01-2004, 21:05
W końcu ktoś przeczytał pytanie :P ale obok ogrzewania dla którego nie ma znaczenia ile funkci ma piec ważna jest też ta ciepła woda. Ja mam teraz jedną łązienkę po około 8 m rury i na ciepłą wode czekam jakieś 30-40 sekund (mam podwójne rury ale nie załóżyłem pompy cyrkulacyjnej) u mnie nie spada temperatura jak odkęcę dwa krany a jedynie ciśnienie, uniemożliwia to jedynie prysznic. Moim zdaniem na wybór pieca powinna wpłynąć ilość łazienek, jak masz mieć więcej niż jedną (WC nie licz) to chyba ten Niedźwiedź będzie ok. i cena jak za zestaw ok.

21-01-2004, 21:56
Jaki jest lepszy piec jedno czy dwu funkcyjny do ogrzania domu jednorodzinnego domku o powierzchni ok. 130 m2

wszystko jedno !

ważniejsze są parametry pieca.
dolna moc w kW - czym mniejsza tym lepsza dla ogrzewania co ( w dobrze ocieplonych budynkach )
górna moc w kW - czym większa tym lepsza dla komfortu cwu.

Stąd piece o największym stosunku mocy max do min. są tak cenione.


Ważne jest ile ujęć ciepłej wody będziesz potencjalnie używał jednocześnie. Np. prysznic to 9 l/min, zlewozmywak czy umywalka nie pamiętam ale chyba podobnie, albo ciut mniej.

Stąd piec który posiada możliwość wydatku cwu = 9-10 l/min nadaje się do domu z jedną łazienką. Piec, który ma 15-18 l/min obsłuży spokojnie dwie łazienki. Mogą to być piece jednofunkcyjne z zasobnikiem - minimum 100 l, lub dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem 30-50 litrów lub zasobnikiem warstwowym ( Vaillant, Immergas )

Ale i napełnianie wanny trwa albo 10 min. albo 5 min.

Tylko do ogrzewania domu prawdopodobnie wystarczyłby piec o zakresie mocy około 4-13 kW. A jeśli jest kasa to może kondensacyjny.

Cz.

busstop
22-01-2004, 07:20
tylko 2-funkcyjny!

rozwiazania z zasobnikiem wiązą się tez z niedogodnościami.

po pierwsze - z zasobnika o poj. V i temperaturze T nie da się uzyskac wody o temperaturze T w ilości V, bowiem napływajaca zimna woda w mniejszym lub większym stopniu miesza się z tą nagrzaną, przez to uzyteczna poj. zasobnika jest mniejsza

po drugie - nagrzana woda w zasobniku stygnie - stąd niepotrzebne straty ciepła

po trzecie - wygodny zasobnik to duży zasobnik (pojemnośc wanny wody to 150 a nawet 200 litrów), a to zaś wpływa na straty ciepła

po czwarte - rozwiązania z zasobnikiem są droższe inwestycyjne

są zalety rozwiązanai jednofunkcyjnego z zasobnikiem jak np. mozliwość zastosowania cyrkulacji (które też ma wady-koszty i zalety-wygoda), ale lepiej odpowiednio - na etapie projektowania - maksymalnie zbliżyc do siebie wszytkie odbiory ciepła i zastosować dwufunkcyjny. dzięki temu mozemy sobie wlać 200 litrów gorącej wody do wanny i za chwile ktoś inny moze brac prysznici czy korzystac z ciepłej wody ile wlezie

aliali
22-01-2004, 09:45
Ja uważam na podstawie własnych doświadczeń, że 2-funkcyjny ma więcej wad niż zalet:

Oczekiwanie na popłynięcie ciepłej wody. (straty)
Ograniczona wydajność.
Zła współpraca z baterią termostatyczną a w zasadzie jej brak.
Nie wiem czy możliwa jest cyrkulacja cwu.

I z tych powodów mam już upatrzony piec z zasobnikiem warstwowym, w ostateczności będzie ze zwykłym.

Dave
22-01-2004, 09:58
To oczywiste ze rozwiazanie z zasobnikiem oznacza straty ciepla - ale w lecie, w zimie po prostu straty te podgrzewaja budynek. Po drugie straty wody w oczekiwaniu na ciepla przy kotle 2F sa wieksze.. No i argument koronny to to ze aby kociol 2F poprawnie pracowal powinien miec moc max. ze 25kW do grzania CW a moc minimalna ze 4kW do CO. A takiego kotla w praktyce sie chyba nie znajdzie... Za to mozna znalezc kociol o mocy 4-13kW ktory w wersji z zasobnikiem wystarczy zarowno do CW jak i CO. Co do ograniczonej pojemnosci zasobnika to 120l podgrzane do 60C oznacza ok. 200l wody w temp. 45C - wystarczy wlozyc na wyjsciu zasobnika mieszacz termostatyczny. A taka ilosc wody plus podgrzewanie w trakcie jej wyplywania spokojnie wystarcza na lanie cieplej wody w 2 lazienkach i kuchni jednoczesnie. Tego przy kotle 2F osiagnac sie nie da.

D.

Paty
22-01-2004, 11:19
Jeżeli ktoś zastanawia sie jaki piec kupic 2 czy 1 funkcyjny, to proponuję mu jedno proste ćwiczenie w celu sprawdzenia co lepsze.
Przy piecu dwufunkcyjnym podczas kompieli np. pod prysznicem niech druga osoba odkręci ciepłą wodę w innym pomieszczeniu. Bardzo prosze o relację z przebiego ćwiczenia.

22-01-2004, 16:59
albo puści nagle dużą ilość zimnej wody (sami wiecie jak) i poczeka na wrzask :lol:

22-01-2004, 18:26
.. No i argument koronny to to ze aby kociol 2F poprawnie pracowal powinien miec moc max. ze 25kW do grzania CW a moc minimalna ze 4kW do CO. A takiego kotla w praktyce sie chyba nie znajdzie...
D.

O ile dobrze pamiętam słowa pana w hurtowni to w podanym linku jest to kociołek 2F, no i prawie, prawie od 4 do 25 kW !
Co prawda z zasobnikiem wewnętrznym ale jednak 2F.

http://www.immergas.com.pl/php/produkty_opis.php?id_zakladki=2&id=116

Cz.

ckwadrat
22-01-2004, 22:16
Zadam może lamerskie pytanie: czy cyrkulacją c.w.u i podgrzewaniem wody w zasobniku przy piecu 1F można jakoś sterować? To znaczy, czy można te funkcje wyłączyć lub choćby ograniczyć np. w ciągu dnia, jak nikogo nie ma w domu, lub w nocy?

eska-j
23-01-2004, 00:27
Ckwadrat,
W wątku Jaki piec?? Z zasobnikiem czy bez? Franio pisał o sterowaniu cyrkulacją.


Zuzia napisała:
Od kotła do ostatniego przyboru mam "po rurze" około 17 metrów. Bez cyrkulacji na ciepłą wodę na końcu linii trzeba poczekać prawie minute. Więc ręce/zęby albo myje się w zimnej wodzie albo trzeba poczekac i wylać parę litrów wody. Inna sprawa ,że z cyrkulacją kocioł musi się częściej załączać.

Z tym załączaniem to niekoniecznie. Można kupić pompkę obiegową ze sterowaniem godzinowym i termostatem wewnętrznym (Grundfos robi takie coś dla Viessmanna)
Ustawiasz godziny pracy pompki (w nocy przecież śpisz, a w dzień jesteś w pracy) więc pompka nie musi pracować. Ewentualnie przemiesza wszystko co 2-3 godziny.
Spotkałem się z gościem, który ma takie cudo w układzie z kotłem Viadrus i zasobnikiem ciepłej wody 120l - mówi, że kocioł latem grzał wodę 2x dziennie (!).
Też kupiłem sobie taką pompkę (za radą instalatora - nie związanego z Viessmanem ani Grundfosem) ale będę ją montował dopiero pod koniec marca więc na efekty trochę poczekam.
Jeśli chcecie to zrobię zdjątko regulatora i wstawię na forum.

Dla mnie brzmi nieźle.
Pozdrawiam

VPS
23-01-2004, 10:23
Zobaczcie Tutaj (http://www.grundfos.com/web/homepl.nsf/Webopslag/0F4C3231D87A8944412568EB003220DD) są różne typy pomp cyrkulacyjnych
i ciekawa animacja

pewal
23-01-2004, 11:04
Witam, na moje 220 m2 VIESSMANN zaproponował mi piec Vitodens 222 (podobno jakaś nowość) z bojlerem wewnętrznym 86 l za bagatela prawie 16000 PLn :cry: lub Vitopend 100 z zasobnikiem 120l za 7000 PLN. :-? . Chyba poszukam Saunier Duval w zestawie wymienionym wcześniej przez kogoś (sorry zapomniałem kogo :oops: ). Może więcej o tym zestawie SD? Pozdr

Paty
23-01-2004, 11:38
Mam pytanie do VPS VAILLANT.

Co możesz zaporoponować do CO + ciepła woda. Powierzchnia 125 m2, dom parterowy.
Interesowałby mnie najbardziej kocioł 1 funkcyjny + zasobnik.
Czekam na informację.

ckwadrat
23-01-2004, 12:04
Dla mnie cyrkulacja też już brzmi nieźle :D. Jeżeli można jej działaniem sterować programatorem za kilkanaście zł, to nie ma się chyba już nad czym zastanawiać (w domu z dwiema łazienkami). Ostatecznie przekonał mnie wątek:

http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=19666

Oczywiście, skoro bedzie cyrkulacja, pozostaje też piec tylko z zasobnikiem (ok. 100 l), więc wychodzi mi kocioł 1F.

Lord Vader
23-01-2004, 12:30
Do Paty
Wprawdzie nie jestem z VPS, ale ja mam w swoim domu (170 m2, docelowo 220) VK INT 24 Kv + pogodówka + sterownik VRC 410s + zasobnik 120 litrowy. jak narazie jestem z tego zadowolony.
Lord Vader

VPS
23-01-2004, 13:18
Do Paty

Jaki rodzaj ogrzewania ? Grzejniki, podłogówka czy układ mieszany ?
Jakie wymagania odnośnie ciepłej wody? Ile osób, jakie urządzena mam na myśli czy będzie wanna lub brodzik z hydro?

RysieK
23-01-2004, 13:18
Mam piec 2f w mieszkaniu w bloku. Piec wisi w łazience. Ciepła woda jest jeszcze w kuchni i ten piec bez zasobnika wystarcza. Uznaliśmy, że jak ktoś się kąpie, to drugi nie leci do kuchni myć naczynia :wink: (mamy zmywarkę).

1. Jak chcesz korzystać z ciepłej wody w dwóch (lub więcej) miejscach na raz, to musisz mieć zasobnik.
2. Jak mają to być dwie wanny to zasobnik większy.
3. Jak chcesz mieć od razu ciepłą wodę, to cyrkulacja.

Każde kolejne rozwiązanie to więcej kasy podczas instalacji i eksploatacji.
Ale lepiej ją wydać wcześniej niż jak już będziesz mieszkać.

Pozdrawiam
RysieK

Paty
23-01-2004, 14:07
DO VPS VAILLANT.
Odpowiadam.
Planujemy ogrzewanie mieszane tj.kuchnia, jadalnia, hol, przedsionek i prawdopodobnie dwie łazienki - podłogówka.
Pozostałe pomieszczenia - grzejniki.
Dwie łazienki: w jednej prysznic , a w drugiej wanna( bez bajerów),
mieszkać będą dwie osoby dorosłe + jedno dziecko.
Czekam na odpowiedz.

ckwadrat
23-01-2004, 14:10
VPS - a jaki piec Vailanta (na zasobnik ok. 100l i cyrkulację jestem już zdecydowany) byś polecił do następującyh warunków:

dom 135 m2 pow. użytkowej (U<0,2) w tym:
1 łazienka (umywalka + natrysk)
1 łazienka (umywalka + wanna)
pom. gosp. (umywalka)
kuchnia (wiadomo)

ogrzewanie tradycyjne (ewent. 1 łazienka podłogówki na "powrocie"), rodzina 2+1. Od czegoś muszę zacząć, a może i skończę na tym samym... :lol:

torian
23-01-2004, 14:35
A ja mam zamiar zakupić Niedźwiedzia firmy Saunier Duval. Jest to kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem 90l. Niewiele mniej niż zasobnik np 100l, a jak zabraknie wody w zasobniku przechodzi na grzanie i daje 14l/min. I jest to kompletna kotłownia z wymiennikiem żeliwnym, a nie jakimś tam stalowym. Ma wbudowane pompy i naczynie wzbiorcze. I do tego cena 5000 zł brutto za 26kW. Są równiez i 17kW ale dla ciebie to chyba za duża moc. 130m2 to nieduża powierzchnia.

Yeyo, co znaczy kompletna kotłownia - nie muszę już dodatkowo niczego dokupować (pompek, zaworów, itp.)?
Poza tym podoba mi się to rozwiązanie. Tylko pytanko - czy masz podłogówkę? Czy ten piec nadaje się do ogrzewania niskotemperaturowego?

WŁAŚNIE MAM ZAMIAR TEŻ KUPIĆ TAKI PIEC CENA BRUTTO KATALOGOWA OK 6100 i będe sie targował a zastosuje go do ogrzewania podłogowego i faktycznie ma wszystko dokupuje jedynie pompe do cyrkulacji , naczynie wzbiorcze do ciepłej wody oraz układ mieszający do podłogówki a zastosowane w tym kociołku elementy są bardzo dobrej jakości stosowane w większości kotłów i jest żeliwo a nie jakaś blaszka ok 1 lutego będe podłanczał to powiem coś więcej

VPS
23-01-2004, 18:16
Do ckwadrat i Paty

Do wyboru od najtańszego (ceny katalogowe netto)

1. Pakiet VU PLUS 200 + VIH 120 - 5 989,86 (otwarta komora spalania)
2. Pakiet VU PLUS 202 + VIH 120 - 6 458,52 (zamknięta komora spalania)
3. VUI 280 z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 20 l - 5 698,82 (oks)
4. VUI 282 z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 20 l - 6 416,79 (zks)
5. Pakiet VU 196/2 + VIH 120 - 8 630,62 (kondensacyjny)
6. VSC 196-C150 kondensacyjny z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 100 l - 11 498,22

Mój wybór to poz "6" rewelacja.

aga_kraków
28-01-2004, 06:55
Ja uważam na podstawie własnych doświadczeń, że 2-funkcyjny ma więcej wad niż zalet:

Zła współpraca z baterią termostatyczną a w zasadzie jej brak.
.

aliali, czy możesz napisać w czym problem z tą baterią?
Pozdr.Aga

ckwadrat
28-01-2004, 12:18
VPS - dzięki, na razie biorę pod uwagę poz. 2.

Paty
28-01-2004, 12:34
VPS dziękuje bardzo za informacje. Myślę że zainteresuje się pozycją 2.
Co prawda myślałem o trochę mniejszym zasobniku np. 70 L, ale ten który podałeś właściwie będzie lepszy.

Pawel P.
28-01-2004, 12:43
A ja wybrałem przy tym dwufunkcyjnego Junkersa Euromaxxa i jestem bardzo zadowolony wydajności tego kotła względem c.w.u. Po około 8-12 sekundach mam już komfortowo ciepłą wodę z kranu. Rewelacją jest dla mnie funkcja tzw. sygnału zapotrzebowania - wystarczy na ok. 0.5-1s odkręcić ciepłą wodę, poczekać około 10s. - i mamy bez niepotrzebnej straty, od razu ciepłą wodę - genialne. A do tego koszty sezonu grzewczego 2002/2003 to około 1700zł - od października do połowy kwietnia, wraz z c.w.u i gotowaniem na gazie. Dom nie ocieplony parterowy 120m, ze starymi oknami, pełna automatyka pogodowa. Koszty c.w.u. w sezonie letnim to około 0.5-1m gazu na dobę.

chyciu
13-02-2004, 09:46
Torian: i jak, zamontowałeś? jeżeli tak, i wiem że trudno coś poiwedziec po paru dniach użytkowania, ale jestem ciekawy wszystkich opinii na temat "Niedźwiedzia".
Na innych postach tutaj na forum jest wiele opinii negatywnych dla SD jako firmy (że przestarzała technologia, że produkcji słowackiej czy czeskiej, i że się nie sprawdza).

A tak na marginiesie: moi teście mają SD wiszący 2F z przepływowym podgrzewaniem. Jeżeli chodzi o ogrzanie mieszkania to chyba mają żle dobrane grzejniki bo w jednym pokoju jest czasami zimniej niż w drugim. ale generalnie nie ma z tym jakiejś większej tragedii.
gorzej z CWU. jak chcesz sie wykąpać pod prysznicem to musisz poczekać jakąś minutę aż zacznielecieć ciepła woda. z tym, że po chwili leci juz za gorąca i musisz zmniejszyć na kurku i tu zabawa zaczyna się od nowa. a mają piec zamontowany na ścianie graniczącej z łazienką.

jurasz
13-02-2004, 12:09
Mój fachowiec od instalacji twierdzi że zamiast dwufunkcyjnego z zasobnikiem lepszy jest jednofunkcyjny z niezależnym zasobnikiem gazowym ze względu na koszty pieca - wówczas zużywa się tylko w zimie. A zasobnik jest tańszy więc mniejszy problem z wymianą.

mlody30
16-03-2007, 09:34
WITAm
Jestem tu nowy prosze o porade
mam piec saunier duval 26 KW zużycie gazu srednia ok 10 m3 przy dużych mrozach dochodziło do 15-16 obecnie około 5 m z zuzycie dzienne ciepła woda kuchenka CO temp w domu noc - 18,25 dzień - od 16-21 temp 19
MOJE pytanie dotyczy jak ustawić odpowiedno piec chodzi mi o te parametry U-od 1 do 9
E od do 9 temperatura wody
Jak najlepiej ustawić
Jezeli ktoś ma taki piec i wie o co chodzi bo instalator ustawił powiedzial ze ok ale chce wiedziec o co e tym chodzi
DZIĘKI

Heath
11-12-2007, 10:17
Witam, może coś doradzicie. Dom miał być przyłączony do sieci gazowej na jesień tego roku, będzie najwcześniej w lecie. Muszę się wprowadzić wczesną wiosną i mam pytanie jak rozwiązać problem ciepłej wody do momentu podłączenia do sieci. Mam zrobioną instalację z cyrkulacją, kotła jeszcze nie ma. Zastanawiałem się wcześniej nad dwufunkcyjnym (małe odległości odbiorników od kotła), ale teraz myślę czy nie lepiej dać jednofunkcyjnego z zasobnikiem. Chodzi o to żeby poza sezonem grzewczym korzystać tylko z ciepłej wody. I tu pytanie - czy są zasobniki dla których można wybrać sposób podgrzewania - na gaz czy na prad? To by mnie ratowało, bo miałbym dostępną ciepłą wodę wszędzie - w ostateczności też mogę kupić bojler , ale ciepłą wodę miałbym tylko w 1nej łazience.
A może są inne rozwiązania?
Help!!

sinesium
10-03-2008, 21:13
Ja mam piec Immergas Zeus Victrix 20 , dwufunkcyjny, z pogodowka. Piec ma wbudowany zasobnik 54 litry. Nie stosuje obiegu cwu.
Doskonale daje rade z wydatkiem cwu. Na razie korzysta z niego 3 osobowa rodzina.

A co do zuzycia gazu to jestem w sumie pozytywnie zaskoczony praca mojego kotla. Jest to moj pierwszy sezon grzewczy ( z praktyki innych podobno najgorszy ). Moj dom ocieplilem styro. 12 cm i welna mineralna dach (nie oszczedzalem).
Pow. 160 m2.

w okresie 26.01.2008 - 28.02.2008 spalil 299 m3 gazu GZ50.
na dobe wyszlo ( z cwu dla 3 osob i ogrzewaniem) 299/33 = 9,06 m3 gazu


Temp. ustawiona: 20h/dobe = 22,4C (dzien) , 4h/dobe = 21,5C (noc) - musze ustawiac takie temp, zeby na gorze bylo cieplo, bo na dole jest sterownik pokojowy. Z drugiej strony zawsze jest ktos w domu, wiec nie moge wlaczac na dzien trybu nocnego.

Przy temp.zew +5C kociol moduluje tak moc by osiagnac temp. wody w obiegu ok.55C (czesciowa kondesacja).
Jest cieplo i nie az tak drogo jak sie poczatkowo obawialem.

Dariuszfr
26-03-2008, 15:43
Klikam z Londynu. Wlasnie kupilem tu mieszkanie i jestem na etapie wymiany kotla gazowego.

Ogladam rozene opnie na angielskich forach odnosnie kotlow 1 i 2-funkcyjnych i wynikaja z nich nastepujace fakty:

1 FUNCYJNE:
ZALETY

- Dobre w mieszkaniach w ktorych liczy sie kazdy skrawek wolnego miejsca bo nie ma zasobnika na ciepla wode.

- Dobre w mieszkaniach pod wynajem w ktorych mieszka duza ilosc osob gdyz cieplej wody nigdy nie zabraknie gdy jeden za drugim bierze prysznic wieczorem.

- Mimo ze sam piec jest drozszy to cala instalacja wychodzi taniej bo brak jest cylindra (Cylindry sa w UK dosc drogie ze wzgledu na certyfikacje ktora musi byc zrobiona w UK - nie mozna sobie kupic za granica i zainstaliwac tutaj).

WADY:

- Bardzo awaryjne w porownaniu z jednofunkcyjnymi ktore portafia wytrzymac 20 lat. 1 funkcyjne to kilka lat zycia i czeste wizyty serwisanta a kamien kotlowy odklada sie szybko uniewozliwiajc prawidlowa prace pieca (nawet w anglii gdzie woda jest bardzo miekka). Padaja tez mechanizmy zalaczajace palnik gdy odkrecamy kran.

- Niski komfort uzytkowania. Trzeba czekac na wode nawet 1 min. zanim piec uzyska temp. Potem trudno wyregulowac wlasciwa temp. tylko jeden odbiorca moze uzywac w tym samym czasie.

- Wbrew pozorom rachunki za gaz sa podobne. Lepiej wypadaja w mieszkaniach w ktorych mieszka 1 osoba.

- Brak mozliwosci podlaczenia grzalki w zasobniku na wypadek awarii kotla. Zostajemy bez cieplej wody.

- Jesli juz kupowac najlepiej renomowany, najdrozszych marek. Vaillant, Worcester-Bosch, Veissmann. Oszczedzi to czestych wizyt serwisanta.

- Brak mozliwosci dodania kolektorow slonecznych

2 FUNKCYJNE:

ZALETY:

- Malo awaryjne - opinia hydraulikow z forum w UK. Niektore pracuja ponad 20 lat bez problemow. 90% napraw do 2 funkcyjnych.

- Komfort uzytkowania pod warunkiem ze mamy wystarczajaco duzy zbiornik

Mozna dodac kolektory zlonecznie

WADY

- Wymagaja wiekszego nakladu pracy hydraulika.

- Zbiornik moze sie oproznic i wtedy trzeba czekac az sie nagrzeje.

- Potrzebne miejsce na zbiornik.

To tyle.
ponadto
Prawo nakazuje by wszytkie nowe kotly byly kondensacyjne wiec tylko takie sa tu w sprzedazy.

Maja tu takze w sprzedazy kotly (Vaillant, Veissmann i inne) ktore pracuja w systemie otwartym tak jak piece weglowe. W Polsce z jakichs powodow nie ma tego na rynku. (byloby to dobre dla osob w Polsce ktore maja w obiegu kominek z plaszczem lub piec weglowy - nie trzeba stosowac wymiennikow.)

Osobiscie zdecydowalem sie na 1 funkcyjny gdyz cenie sobie bezproblemowosc i komfort uzytkowania. Ceny sa troche nizsze niz w Polsce ale w sumie wychodzi drozej bo instalacja jest bardziej kosztowna (chyba ze przyjdzie polski hydraulik)

BungoI
29-07-2008, 00:09
Dariusz_fr

Coś mocno namieszałeś w swojej wypowiedzi :) Można się domyślić co miałeś na myśli tylko pod warunkiem, że czytający zna opinie obiegowe o kotłach.

Te dane dotyczące wytrzymałości kotłów 2funkcyjnych masz "nieco" przestarzałe :)

NOTO
29-07-2008, 09:42
Decyzja wyboru pieca powinna być podyktowana czy mamy/chcemy mieć cyrkulację. Ja mam , ale z niej nie korzystam. Dla mnie ewidentne straty energii.