PDA

Zobacz pełną wersję : Czym czy?cicie szybe w kominku; Czemu jest czarna po 2 palen



skalin
07-09-2003, 21:16
Mam pytanko czym czyścić szybę we wkładzie kominkowym? Szyba pięknie się okapca po 2 paleniach - jest nieprzezroczyście czarna. Co może być tego powodem? wkład ma samooczyszczanie szyby i nawiewy na szybę.................. (czy może to być wina zbyt słabego ciągu? - opinia znajomego)

huskisie
07-09-2003, 21:51
słaby ciąg również. Ale może też być wilgotne drewno, resztki farb na deskach i pewnie jeszcze parę powodów. Na okopcone płyty używam jakiegoś płynu w spray'u. W każdym punkcie sprzedającym kominki powiedzą i zaproponują coś konkretnego

Metal
08-09-2003, 06:59
Prawdopodobnie przyczyną jest wilgotne drewno. Rok temu paliłem (w piecu kominkowym z systemem nadmuchu na szybę) świerzym drewnem i szyba miejscami czerniała. Potem ta czerń wypalała się, ale już nie całkowicie. Ostatnio w chłodne wieczory też palę w tym piecu, tym samym drewnem, które ostatni rok przeleżało w garażu bez bram i drzwi i szyba nawet nie próbuje się brudzić. Po kilku paleniach jest całkowicie czysta.
Najprostszym sposobem umycia szyby jest użycie wilgotnej gąbki zanurzonej w popiele. Sadza schodzi bez najmniejszych problemów. Ale ja nie stosowałbym tej metody, bo podobno szyba rysuje się, a przez to matowieje i brud coraz mocniej się jej trzyma.

Ciechanka
08-09-2003, 09:19
Dobrym sposobem jest wyczyszczenie szyby środkiem w sprayu do czyszczenia piekarników. Bardzo prosto i skutecznie.

Feft
08-09-2003, 11:42
Robiłem kiedyś reklamę dla firmy która produkuje takie płyny do czyszczenia i chyba (nie pamiętam dokładnie) to był ten sam płyn, a różnił się opakowaniem. :)

W-waBiker
08-09-2003, 13:13
A czy można palić w kominku węglem?Takim normalnym węglem???Czy nie wpływa to negatywnie na kominek i czy jest równie wydajne jak palenie drzewem???

08-09-2003, 13:20
W Liroy kupowałem specjalny płyn do czyszczenia kominków.Nie pamiętam nazwy,ale czysciłem nim grilla.Rewelacja!

skalin
09-09-2003, 22:24
Dzieki za rady ja kupiłem coś co się nazywa "żel do czyszczenia szyb kominkowych - ekkom" BEZNADZIEJA!!!!!!!!!!!! Moi kominkarze obiecali mi przywieżć jakiś spray i podciągnąć komin jakieś 1m może to poprawi ciąg i czystość szybt - producent wkładu mówi że "niemożliwe bo są otwory nawiewowe i nikt jeszcze się z takim problemem do niego nie zgłaszał...." :( podobno kiedyś musi być ten pierwszy raz, ale dlaczego to ja?

Shadock
09-09-2003, 22:30
A czy można palić w kominku węglem?Takim normalnym węglem???Czy nie wpływa to negatywnie na kominek i czy jest równie wydajne jak palenie drzewem???

Nooo... jeżeli producent kominka lub wkładu przewidział taka mozliwość, to czemu nie ;)
Ale generalnie do palenia w kominkach stosuje się drewno lub brykiety drewniane

skalin
09-09-2003, 22:57
Jescze jedna sprawa co do palenia węglem (ja podobno mogę - słowa producenta - dopalać...) ale do tematu - są podobno takie wkłady w których można przepalać węglem ale ja wiem czy mi osobiście podobałby się widok żarzącego się węgla w kominku...... Drewno to jednak co innego.

Shadock
09-09-2003, 23:13
Jak to mówią... De gustibus...

dodik
14-09-2003, 07:55
Palić w kominku weglem ? A ekologia... a nasi sąsiedzi .... a my ... Kilku producentów dopuszcza palenie innymi paliwami np. brykietami z wegla ale wtedy szyba sie usmoli a wpowietrzu bedzie woń jak z komina wBełchotowie. Generalnie palenie weglwem dopuszczone jest we wkładach z władka szamotową [ Spartherm , Hajduk itp] Tarnawa poczatkowo dawała zgode na palenie weglem ale " pomysłowi ludzie" ładowali KOKS , PCV itp. Sapalarnie śmieci w salonach kominkowych to tez niestety czesty widok... A kominki to powinybyc "ciepłe domowe klimaty" . Czyszczenie szyb to ekologiczny patent naszych babek ...drobny popiół na miekiej ściereczce.. albo LUDWIK .... poprostu. Te specjalne płyny do czyszczenia szyb kominkowych to czesto mieszanina kwasów a wkład to metal.... >>>NIE SZUKAJ W MARKETACH POPYTAJ BABCI>>>>> PALENI DREWNEM TO TRADYCJA W NASZYM KLIMACIE>>>>

skalin
30-09-2003, 13:52
Znalazłem całkiem niezły środek - pianka nazywa sie GLANS produkowana przez firmę ICHEM z Łodzi.

Karol N.
30-09-2003, 18:47
A czy można palić w kominku węglem?Takim normalnym węglem???Czy nie wpływa to negatywnie na kominek i czy jest równie wydajne jak palenie drzewem???

Chaba Dovre po dokupieniu rusztu.
Karol N.

tomek1950
30-09-2003, 19:40
A czy można palić w kominku węglem?Takim normalnym węglem???Czy nie wpływa to negatywnie na kominek i czy jest równie wydajne jak palenie drzewem???

Chaba Dovre po dokupieniu rusztu.
Karol N.

Podobno można, ale nie w każdym. Są do niektórych wkładów specjalne wkłady które umożliwiają palenie koksem. Drewno jednak lepsze!

pik33
30-09-2003, 19:46
Podobno w Tarnawie można palić węgiel - ale nie koks. Ciekaw jestem dlaczego koks jest "gorszy"...

Shadock
01-10-2003, 18:42
Może dlatego, ze uzyskuje wyższą temperaturę spalania...? :roll:

haczyk
03-10-2003, 13:45
skalin mówi, że kupił wkład z szybą samoczyszczącą - i nic - brudna...ja nie bardzo wierzę w te szyby, dlatego kupię sobie zwykły wkład. u moich rodziców jest zwykły, szyba się brudzi, ale jak się dołoży dużo drewna i zwiększy ogień, to ta sadza z szyby się w większości spala.

Wowka
20-01-2004, 08:34
Kupiłem w markecie specyfik o bezpretensjonalnej nazwie - Płyń do mycia szyb kominkowych :P .
Sprawdza się znakomicie. Wystarczy spryskać chłodną szybę, odczekać kilkanaście sekund i przetrzeć ręcznikiem papierowym (koniecznie dość szorstkim) czy też gazetą (znakomicie do tego nadaje się Wyborcza :wink: ) Potem tylko woda i szmatka....

Inka1
20-01-2004, 08:49
Kupiłem w markecie specyfik o bezpretensjonalnej nazwie - Płyń do mycia szyb kominkowych :P .
Sprawdza się znakomicie. Wystarczy spryskać chłodną szybę, odczekać kilkanaście sekund i przetrzeć ręcznikiem papierowym (koniecznie dość szorstkim) czy też gazetą (znakomicie do tego nadaje się Wyborcza :wink: ) Potem tylko woda i szmatka....

Potwierdzam, myję tym samym płynem :wink: , od czasu do czasu (czytaj 2x w roku), w miejscach, gdzie brud nie chce zejść używam "spachtelki" do kuchenki elektrycznej i... szyba jest jak nowa :D

Maluszek
20-01-2004, 10:25
W naszym kominku szyba sama się oczyszcza jak się dobrze rozpali. Drewno do kominka musi być suche - wtedy szyba nie powinna się brudzić. Jeżeli chcemy wyczyścić szybę musi ona być zimna. Większość producentów kominków ma swój płyn do czysczenia. Trzeba taki płyn napsikać na szybę, poczekać a potem zetrzeć papierem i szybka czyściutka :D Pan, który u nas instalował kominek, stwierdził żeby nie myć płynem do mycia okien bo on za szybko się ulatnia. Radził też jak już wszystko zawiedzie to na szybę nalać coca-colę, poczekać chwilkę i zetrzeć. Szybka będzie jak nowa :D

ArtMedia
20-01-2004, 10:28
Witam.

Właśnie chciałem to samo napisać. Jak się pali kilkoma polankami to będzie wiecznie brudna. Wystarczy założyć całe palenisko, tak aby się bardzo solidnie rozpaliło i szyba sama robi się czyściuteńka. Temperatura wypala wszystkie zanieczyszczenia.

Sebastian

Maluszek
20-01-2004, 10:35
W przypadku drewna, które jest wysoko kaloryczne np. grab nie powinno zapełniać się całego paleniska bo może nam kominek rozsadzić :cry: Najlepiej kupować drewno mieszane np. grab + brzoza ale zawsze suche.

Arko
20-01-2004, 10:48
Mój znajomy ma TARNAWE 14 KW i palił przez jakiś czas węglem który mu został po piecu węglowym. Paliło sioę jak cholera, wkład trzymał żar ponad 12h ale wełna mineralna i łączenia na niej nie wytrzymały.
Wełna się pomarszczyła, klej z taśmy się topił i przy tym śmierdzał, ściana się nagrzewła a w chałpie było 25 0C. Przestał i musiał całą babę przerabiać i pali teraz brzozą a w chałpie ma 18 stopni.

Wowka
20-01-2004, 10:56
A propos rozsadzenia kominka. Fachowcy którzy u mnie instalowali kominek opowiadali o przypadku (opowiadano im to na szkoleniu zorganizowanym przez producenta wkładów kominowych) rozsadzenia pieca w wyniku wtłoczenia dymu z przewodu kominowego do wkładu kominkowego.
Stało się tak w wyniku awarii mechanizmu obrotowego "strażaka" zamontowanego na ujściu komina.
"Strażak" (ponoć jakaś podróbka) przestał się obracać. mocny, porywisty wiatr wiejący w kierunku unieruchomionego wlotu wtłoczył wydobywający się dym do wkładu a jednocześnie wciąż palące się drewno powodowało wydzielanie się nowego dymu które nie mogło się nigdzie wydostać.
Jaki był efekt - można się domyślić.

Karol N.
20-01-2004, 11:01
Generalnie palenie weglwem dopuszczone jest we wkładach z władka szamotową [ Spartherm , Hajduk itp]

Sprzeciw! Mam Hajduka i nie wolno palic weglem. Jedynie drewnem i brykietem z wegla brunatnego. Ciekawostka jest, ze wartosc opalowa drewna i brykietow z wegla brunatnego jest prawie taka sama dlatego prawdopodobnie mozna.

Karol N

ArtMedia
21-01-2004, 15:35
Witam ponownie.


W przypadku drewna, które jest wysoko kaloryczne np. grab nie powinno zapełniać się całego paleniska bo może nam kominek rozsadzić :cry: Najlepiej kupować drewno mieszane np. grab + brzoza ale zawsze suche.
W takim wkładzie to w ogóle strach palić. W porządnym, dobrze obudowanym nie ma ograniczeń. Ładuję drewna ile się zmieści. Trzema czy pięcioma polankami chaty nie ogrzejesz bez ciągłego podkładania.

Sebastian

Maluszek
22-01-2004, 08:25
ArtMedia - ja mam wkład Jotula i palę grabem. Wkładamy kilka polan na raz tzn. 3-4 i w domu jest stała temperatura 21 - 22 stopnie. Jeżeli włożymy więcej do dochodzi do 26 stopni a do kominka nie da się podejść - taki jest gorący.

O rozsadzeniu kominka w przypadku wypełnienia całego wkładu wysokokalorycznym drewnem (np. grabem) powiedział nam montażysta Jotula. Radził, żeby używać drewna mieszanego np. grab + brzoza ale zawsze suchego to wtedy nie powinno być problemów i można załadować cały wkład. Takiego problemu nie powinno być w przypadku gdy się pali tylko brzozą bo ona jest niskokaloryczna.

22-01-2004, 08:58
Brzoza jest niskokaloryczna ??? Chyba spruchniała ...
No chyba, że 10% mniejsza kaloryczność oznacza niskokaloryczność :D

pozdrawiam

26-01-2004, 12:18
Mam pewne doświadczenia z zamontowanym strazakiem na kominie - i owszem przez pierwszy tydzień wspomagał ciąg. Póżniej doszło do zamarznięcia wody znajdującej się w spalinach i łożysko zamarzło. Na wiosę okazało się że łożysko skorodowało i styrażak także w okresie lata będzie zablokowany. Zdecydowanie odradzam montowanie urządzeń o takiej konstrukcji :-?

Przekorek
26-01-2004, 15:45
Przede wszystkim podejrzewam drewno. Do kominka powinno byc lisciaste, bo w iglastych jest za dużo żywicy. No i czyste, nie żadne tam z rozbiórki podkładow kolejowych