PDA

Zobacz pełną wersję : Rozmnażanie wegetatywne.



jan-stan
01-04-2008, 19:01
Witam.
Czy jest możliwe rozmnażanie wegetatywne w warunkach amatorskich takich drzew jak :
- Tulipanowiec Amerykański;
- Buk Pospolity ;
- Dąb Szypułkowy ;
- Platan Klonolistny ;
- Magnolia Pośrednia.
A może nie ma ograniczeń gatunkowych tylko wszystko zależy od warunków jakie zapewnimy roślinie ?
Gdyby ktoś znał jakąś stronę gdzie ja laik mógłbym się w tym temacie podszkolić to również bardzo proszę o podanie.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Mirek_Lewandowski
01-04-2008, 19:34
Tulipanowiec- odkłady, sadzonki zielne. Szczepienie w zimę w szklarni na podpędzonej podkładce (stosowanie, sarnia nóżka)
Buk- szczepienie zimą w szklarni na podkł. podpędzonej lub w kwietniu w szklarni zimnej. W maju na otwartym gruncie.
Dąb- szczepienie (wyłącznie) w szklarni (w worek lub w kaczy dziób :D )
Platan-sadzonki zdrewniałe z 2-letnich pędów wiosną (w inspektach pod szkłem) Zielne w lipcu (inspekt) Liście zredukować do połowy.
Szczepienie zimą w szklarni (stosunek lub przystawka boczna z języczkiem)
Magnolia-odkłady (ukorzenianie 2-3 lata). Szczepienie szklarnia, od I do III. Okulizacja (VI,VII metodą chip budding). Sadzonki zielne od 1 dekady lipca do 3 dek. sierpnia. Sadz. jednoliściowe, 5 cm pod węzłem, górne cięcie 1-2 nad. Perlit lub torf z perlitem, IBA,NAA, szklarnia mnożarka.

Pinus
01-04-2008, 20:45
A po co szczepić to samo na tym samym :wink:
jan-stan pyta przecież o rozmnażanie poszczególnych gatunków a nie ich odmian :) .
..

Mirek_Lewandowski
02-04-2008, 19:36
A po co szczepić to samo na tym samym :wink:
jan-stan pyta przecież o rozmnażanie poszczególnych gatunków a nie ich odmian :) .
..

A przepraszam, to po jaką cholerę rozmnażać wegetatywnie dęby, buki? :wink:
Znaczy, to retoryczne pytanie było.... ale- pytają, to odpowiedziałem :D

Pinus
02-04-2008, 20:45
A po co szczepić to samo na tym samym :wink:
jan-stan pyta przecież o rozmnażanie poszczególnych gatunków a nie ich odmian :) .
..

A przepraszam, to po jaką cholerę rozmnażać wegetatywnie dęby, buki? :wink:
Znaczy, to retoryczne pytanie było.... ale- pytają, to odpowiedziałem :D
Ano, nie widzę potrzeby wegetatywnego rozmnażania tych gatunków przez szczepienie, skoro rozmnażają się bez problemu z siewu (stanowiąc podkładki :) ).
Czyżbym ja zadał Ci niestosowne pytanie, że cholerujesz :-?
..

Mirek_Lewandowski
03-04-2008, 18:50
Pinus, toć pytanie było nie do Ciebie, a do autora... niedoprecyzowanego pytania.
Bk, Db 2/0 to poważny wydatek około 20 groszy + 3% VAT.
A szczepienie tego samego na tym samym, jak zapewnie dobrze wiesz, nie zawsze jest bez sensu. Choćby uzyskanie szybko okazów dojrzałych- kwitnących.

jan-stan
04-04-2008, 20:00
Witam.
Nie mam zamiaru wciskać się miedzy dwóch doradców-specjalistów więc nie będę komentował tego co przeczytałem wyżej.
Pytanie w zasadzie miało charakter teoretyczny. Praktycznie mam chęć rozmnożyć Tulipanowiec Amerykański, Platan Klonolistny, Magnolie Pośrednią i w tym temacie wydaje mi się, że otrzymałem wystarczająco informacji, za co dziękuję.:D
A pro po, gdzie można kupić sadzonki buka i dębu po 20 gr., bo u nas / m.Żagań / w sklepach po pierwsze traktują takie drzewa jak "egzotyczne" a po drugie chcą po kilkanaście złotych.:(
Pozdrawiam.

Mirek_Lewandowski
04-04-2008, 20:34
W pierwszej lepszej szkółce LP.