PDA

Zobacz pełną wersję : Gaz ze zbiornika - prosze o rade



markus_gdynia
08-09-2003, 06:24
Jezeli za dwa lata mam zamiar ogrzewac dom gazem ze zbiornika, to czy teraz /tzn. na etapie załatwiania pozwolenia na budowę/ musz dostarczyc projekt takowej instalacji i wrysowac ja na mapę, czy też mogę to załatwić później oddzielnym pozwoleniem na budowę ???

kodi_gdynia
08-09-2003, 07:46
Markus - nie potrzebujesz od 11 lipca 2003 roku nawet pozwolenia na budowę. Ja mam gaz ze zbiornika. Wybudowałem dom, kolesie z Gaspolu zrobili projekt, zbiornik nanieśli na mapkę i poszedłęm z tym do gmin.
Nie ma problemu, abyś gaz zrobił np. kwartał przed wprowadzeniem. Na dzień dzisiejszy wystarczy zgłosić przyłącze gazowe.
Pozdrawiam

markus_gdynia
08-09-2003, 10:00
KODI - Wieeeeeelkie dzieki za dobre słowo.

msobanie
08-09-2003, 14:39
Witam,
Pytanie: To po co jest w takim razie projekt, za ktory trzeba zaplacic ok. 700 zl? Po co sie idzie "z tym" do gminy? Czy nie wystarczy teraz tego po prostu zglosic w UDT?
Pozdrawiam
Mirek

_VV
10-09-2003, 19:52
cztery lata temu w Shell Gas wystarczyło jedynie podpisać umowę, a oni załatwiali resztę, łącznie z UDT, nie pobierając za to żadnych opłat

agnikkrol
11-09-2003, 11:32
Witam
Widzę że trafiłam na fachowców od gazu. może mi powiecie ile kosztuje instalacja gazu,zbiornik no i potem napełnienie tego zbiornika no i czy takie napełnienie starczy na rok czy trzrzeba uzupełniać go częściej ???. Mam dom ok 170 m.

Maluszek
11-09-2003, 11:40
U mnie dopiero instalują zbiornik na gaz (podziemny) z Gaspolu. W promocji dostaliśmy projekt za 800 zł, montaż zbiornika + poprowadzenie rurek za 650. Co miesiąc mamy płacić za dzierżawę zbiornika jakieś 75 zł oraz za m3 gazu jakieś 4 zł (mamy płacić tylko za zużyty gaz). Gaspol na swój koszt napełnia zbiornik.

agnikkrol
11-09-2003, 11:53
No tak ale ile tych metrów według twojch kalkulacji nazbiera się w ciągu roku ?

Maluszek
11-09-2003, 12:07
Powiem szczerze, że tego jeszcze nie wiem. Przypuszczam, że w pierwszym roku pójdzie najwięcej bo trzeba ogrzać ściany. U mnie będzie też rekuperator z odzyskiem ciepła oraz kominek z DGP więc może tego gazu tak dużo nie zużyjemy :D

11-09-2003, 12:10
rekuperator z odzyskiem ciepła ????? a co to za dziwo :D

Becik
11-09-2003, 12:11
Ja też jeszcze nie wiem, ale obawiam się że za dużo :(
Na razie dogrzewamy wieczorami i nocą, dom ma powierzchni grzewczej 120m2, jest dobrze ocieplony, moc kotła w przedziale 4-13,5kW, ustawiona temp wody w CO 41st a CWU 58st ( jeszcze nie podłączyliśmy regulatora pokojowego ) i po takiej nocy stan licznika podnosi się o 2m3.
Na szczęście też mamy kominek :)

Becik
11-09-2003, 12:17
Aha, Maluszku, do tej ceny 4 z groszami należy jeszcze dodać 22% VAT co daje ponad 5zł/m3 :(

markus_gdynia
11-09-2003, 13:56
Niby, zgodnie z nowym prawem budowlanym gaz ze zbiornika nie wymaga pozwolenia na budowę, jedynie zgłoszenia. Problem w tym, że gmina chce ode mnie projektu zewnetrznej instalacji gazowej teraz - czyli na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę. W sytuacji gdy realny termin wprowadzenia się do domu to 2005 byłoby raczej głupotą wiązać się teraz z firmą gazowniczą tylko dla uzyskania od niej projektu. Suma sumarum - dalej nie wiem jak ten problem ugryźć.

_VV
11-09-2003, 20:04
agnikkrol napisal:

...może mi powiecie ile kosztuje instalacja gazu,zbiornik no i potem napełnienie tego zbiornika no i czy takie napełnienie starczy na rok czy trzrzeba uzupełniać go częściej ???. Mam dom ok 170 m.

W Shellu zapłaciłem ok. 2000zł za instalację wewnątrz domu (w tym 700zł za dwa detektory gazu, w kuchni i w kotłowni).
A przez to że mój hydraulik 'doradził' mi kociołek 31kW na 120mkw domu, zużywam gazu dużo: w zimie średnio 2300L!!! a w lecie (grzanie wody i do kuchenki) ok. 200L. Mój kolega ma dom 180mkw i kocioł 16kW i wychodzi mu ok. 2000L gazu rocznie.

_VV
11-09-2003, 20:24
Maluszek napisał:

U mnie dopiero instalują zbiornik na gaz (podziemny) z Gaspolu. W promocji dostaliśmy projekt za 800 zł, montaż zbiornika + poprowadzenie rurek za 650. Co miesiąc mamy płacić za dzierżawę zbiornika jakieś 75 zł oraz za m3 gazu jakieś 4 zł (mamy płacić tylko za zużyty gaz). Gaspol na swój koszt napełnia zbiornik.

Szczerze mówiąc nie spotkałem się z tym żeby jakaś firma sprzedawała propan na m3. Nawet stronie Gaspolu są ceny za litr!!! Czy Gaspol mierzy fazę gazową propanu, która jest dostarczana do domu? I na tej podstawie wystawia rachunki?

A pytałeś doradcę z Gaspolu, kiedy będziesz musiał odkopać zbiornik dla potrzeb Dozoru Technicznego? Ja słyszałem że trzeba to robić co 7-10 lat, ale może się mylę.

Radzę zastanowić się nad zapłaceniem kaucji za zbiornik, jeśli zamierzasz korzystać z niego przez najbliższych kilka lat. Biorąc na ten cel nawet kredyt, debet czy cokolwiek powiedzmy 4tys. zł odsetki przez ok. trzy lata zrównają się z roczną opłatą dzierżawną 900zł.