PDA

Zobacz pełną wersję : WIENIEC NA SCIANKACH WEWNĘTRZNCYH CZY ROBIĆ ??



skrzypp
03-04-2008, 10:11
Witam mam pytanie czy robić na sciankach wewnetrzych o szerokosci 11,50 z porotermu weiniec , jest to dom parterowy bez poddasza użytkoweg. Dom jest w kształcie litery L przez sierodek domu idzie jedna sciana nosna na ktorej jest robiony wieniec, a prostopodle do tej sciany idzie belka na ktorej bedzie stał stole. Prosze o rade.

remx
03-04-2008, 10:18
Jeżeli masz na myśli ścianki działowe to nie. Nie przenoszą innych obciążeń poza własnym ciężarem.

skrzypp
03-04-2008, 10:22
tak chodzi mi o scianki działowe ,

Barbossa
03-04-2008, 11:26
to zależy, czasami warto
kwestia - długości, otworów, stropu

Geno
03-04-2008, 11:28
Moim zdaniem nie warto a dodatkowo przestrzeń pod sufitem ~ 2 cm wypełnić materiałem ściśliwym.

03-04-2008, 15:23
wg mnie warto
akurat to sa groszowe sprawy które mogą usztywnic wiotką konstrukcje

Barbossa
03-04-2008, 16:12
Moim zdaniem nie warto a dodatkowo przestrzeń pod sufitem ~ 2 cm wypełnić materiałem ściśliwym.



jest to dom parterowy bez poddasza użytkowego

pkm
03-04-2008, 19:02
Barbarosa nie masz racji, ściany działowe należy tak wykonstruowac aby nie obciażać je stropami, obciażenie to czesto wynika z tytułu ugiecia stropu. W pełni zgadzm sie z Geno o wypełnieniu szczeliny pod stropem czymś sciśliwym.
Ścianki podmurowane pod strop czesto po czasie ulegaja zarysowaniom.
w stropach gęstożebrowych wystarczajacym usztywnieniem sa żebra rozdzielcze i wieńce. Pozdrawiam konstruktorków :wink:

budulec1
03-04-2008, 19:10
Barbarosa nie masz racji, ściany działowe należy tak wykonstruowac aby nie obciażać je stropami, obciażenie to czesto wynika z tytułu ugiecia stropu. W pełni zgadzm sie z Geno o wypełnieniu szczeliny pod stropem czymś sciśliwym.
Ścianki podmurowane pod strop czesto po czasie ulegaja zarysowaniom.
w stropach gęstożebrowych wystarczajacym usztywnieniem sa żebra rozdzielcze i wieńce. Pozdrawiam konstruktorków :wink:
Zgadza się, pod warunkiem, że jest strop :D

Generalnie jest to uzależnione od wielu czynników, m.in. wysokości ścian długości ścian, kształtu ścian (ewentualne załamania), występowania ścian poprzecznych, otworów itp.
W większości przxypadków się nie daje, gdyż przeważnie występują elementy usztywniające (patrz ścianki działowe na poddaszu użytkowym)

pzdr

kakaowy
03-04-2008, 21:06
Na poddaszach z reguły nikt tego nie robi, ale i na tyle domów co widziałem żadnych "elementów usztywniających" też nie było :lol: Pół biedy, jeżeli ściany z normalnej cegły. Ale jak to gazobeton, to czasem strach się oprzeć, bo ściana "leci" :D

M@riusz_Radom
03-04-2008, 21:08
Leci ?? To pogratulować murarzy. U mnie gazobeton 6cm jest co 3 warstwa "zazębiony" ze ścianą nośną 24cm..

kakaowy
03-04-2008, 21:11
Masz ściany nośne na poddaszu? To pogratulować murarzy.

M@riusz_Radom
03-04-2008, 21:15
Zrób zakładkę na ścianie kolankowej - przynajmniej u mnie jest taka możliwość. Na kolankową idzie wieniec, który to ładnie zepnie i z głowy. No i nie będzie "leciało" ... Pomijam już fakt, że z czego by ta ściana nie była, to pozbawiona punktu podparcia będzie "leciała", nawet ta z "normalnej cegły" ...

kakaowy
03-04-2008, 21:17
Jedna uwaga - piszemy o ścianach działowych, a nie kolankowych. Na ściance kolankowej wiadomo, ze wieniec musi byc i chyba kazdy go robi. Nie widzialem nigdy domu, ktory nie mialby wienca na sciance kolankowej; choc widzialem juz np. dom, w ktorym nigdzie nie bylo nadproży :D Co ciekawe, stoi już sobie pare lat i do tej pory z jednymi oknami :D Muszą być solidne...

M@riusz_Radom
03-04-2008, 21:21
Ścianę działową poddasza, można co najmniej na jednej warstwie "zazębić" ze ścianą kolankową - będzie to na pewno lepsze niż ściana, bez żadnego bocznego wsparcia.

Jeśli się mylę, to mnie proszę popraw. Ja zamierzam tak zrobić u siebie na poddaszu.

Nie powinno nic pękać, bo mam : wieniec na ścianie fundamentowej, poduchę z betonu na podmurówce z cegły na ścianach nośnych parteru ( na to idzie strop ) i kolejny wieniec robię na ścianach kolankowych ..

Aedifico
04-04-2008, 07:53
Jeżeli budenek nie ma stropu to owszem można ale można też co drugą warstwę zazbroić #6mm lub zastosować coś takiego:

http://www.habe.pl/pdf/murfor_zbrojenie.pdf

budulec1
04-04-2008, 08:53
, ale i na tyle domów co widziałem żadnych "elementów usztywniających" też nie było
Nawet o tym nie wiedziałeś, że były

kakaowy
04-04-2008, 09:06
To mnie oświeć. Mam nadzieje, że nie mówisz o tych kilku gwoździach na ścianę o powierzchni ~30 m2.

budulec1
04-04-2008, 09:48
To mnie oświeć. Mam nadzieje, że nie mówisz o tych kilku gwoździach na ścianę o powierzchni ~30 m2.
Jeśli sam tego nie zauważyłeś to mi będzie trudno tobie to pokazać.
Ściana 30m2 ma min 10 m długości. Jakoś nie wyobrażam sobie, że nie ma dochodzących do niej prostopadle ścian. Jeśli postawisz taką ściankę nie zamocowaną po bokach, nie zakotwiona na górze i na dodatek oddylatowana na dole to masz po prostu pecha. Będziesz miał ogromne szczęście jak Ci jedynie porysuje
pzdr

kakaowy
04-04-2008, 10:26
Ja nie zajmuje sie budowa domow, tylko ich wykanczaniem. I mowie jedynie to co widzialem na wlasne oczy. Regula jest, ze nikt nie robi wienca na scianach dzialowych na poddaszu. Nie wiem, moze to za duzo roboty, moze za duzo kasy to kosztuje. Bardzo czesto zdarza sie, ze te sciany sa zle wykonane i zle zamocowane, szczegolnie jezeli powstaly z gazobetonu ktory jest materialem miekkim. Mozesz mi nie uwierzyc, ale spotkalem sie nawet z taka praktyka, ze do istniejacych scian dzialowych budowlancy dostawili kilka innych scianek. Wygladalo to tak, ze po prostu postawili je na podlodze i nie zwiazali ich niczym z reszta scian.

Jezeli juz mowa o wzmocnieniach takich scian, to powiedz cos z wlasnej praktyki, jak Ty to robisz.

budulec1
04-04-2008, 11:32
Jezeli juz mowa o wzmocnieniach takich scian, to powiedz cos z wlasnej praktyki, jak Ty to robisz.
Ja nie robię, ale jak bym robił to na pewno usztywniłbym je ściankami działowymi dochodzącymi prostopadle, ewentualnie można wykonać wnęki usztywniając ścianę.

pozdrawiam

skrzypp
04-04-2008, 13:17
Jeżeli budenek nie ma stropu to owszem można ale można też co drugą warstwę zazbroić #6mm lub zastosować coś takiego:

http://www.habe.pl/pdf/murfor_zbrojenie.pdf

Jak to ma być zrobione. czy wystarczy co 2 warstwę połozyć drut 6 mm i tak do gory, I czy na narożnikach powyginać też .

Aedifico
04-04-2008, 13:39
Jeżeli budenek nie ma stropu to owszem można ale można też co drugą warstwę zazbroić #6mm lub zastosować coś takiego:

http://www.habe.pl/pdf/murfor_zbrojenie.pdf

Jak to ma być zrobione. czy wystarczy co 2 warstwę połozyć drut 6 mm i tak do gory, I czy na narożnikach powyginać też .

Zważywszy,że "6" praktycznie "gnie się w rękach" można wykonać zagięcia, zbrojenie nawet i co 3 warstwę - 2x#6. Kiedyś w ten sposób ratowano dosyć smukłe ściany np. z cegły dziurawki murowane na 1/4 cegły.