PDA

Zobacz pełną wersję : Opinie na temat rekuperatora Brink - Renovent HR



Strony : [1] 2 3 4

thinking
03-04-2008, 10:51
Witam, przymierzam sie do kupna tego rekuperatora ale nie wiem czy faktycznie jest tak dobry jak o nim mówią ci, którzy go sprzedają, czy też jest to tylko marketing. Może użytkownicy mogliby podzielić się swoimi doświadczeniami, czy sprawność jest tak wysoka jak podają itp. :D Będę naprawdę wdzięczna :lol:

thinking
04-04-2008, 15:36
No masz, czy nikt nie korzysta z tego ustrojstwa? niech się ktoś odezwie, kto coś wie, proszę... :D

thinking
05-04-2008, 17:40
Ludzie, jesteście tam? Nikt.. i nic...? Przepraszam, że naciskam ale zależy mi... :wink:

prokowal
06-04-2008, 11:22
Witam !

Ja mam dopiero miejsce przygotowywane pod niego. Informacje za jakieś pół roku :wink:

thinking
07-04-2008, 13:56
Dzięki za głos - myślałam, że nikt tu nie bywa :wink: :D
Za pół roku niestety za późno ale może powiesz dlaczego wybrałeś ten a nie inny? :lol:

Edyta Chromińska
07-04-2008, 14:49
A ja mam pytanie o co chodzi z tymi rekuperatorami?? Wiem że chodzi o wentylację i odzysk ciepła i tak dalej... Ile to mniej więcej kosztuje i czy to wygląda tylko tak że masz urządzenie jak lodówka i już czy jeszcze jakieś instalacje? Może ktoś umiałby mi w prosty sposób przedstawić przyczyny kupowania takich urządzeń?

thinking
07-04-2008, 15:15
W kilku słowach:
obecnie buduje się domy coraz lepiej zaizolowane - podobne do termosów, prawda? Ale dom to nie termos tylko miejsce do życia a więc trzeba w nim oddychać, wytwarza się para wodna, zapachy itp. innymi słowy niezbędna jest wentylacja - i tu sedno sprawy - rekuperator to element układu wentylacyjnego :lol:, który pozwala na odzyskanie części ciepła, które w innym przypadku poszłoby w kanały wentylacyjne i byłoby bezpowrotnie stracone (no nie licząc ocieplania się klimatu) :wink:
Reku to urządzenie, które przejmuje część ciepła i zatrzymuje je w domu a jednocześnie mieszkańcy mają świeże powietrze. Oczywiście, że do tego urządzenia należy doprowadzić świeże powietrze, musi również przez nie przejść zużyte powietrze - a więc niezbędne są kanały nawiewne i wywiewne.
To tak z grubsza. To nie ma (najczęściej) gabarytów lodówki - jest mniejsze. Koszt - oooo! bardzo różnie; dla domku ok. 140 m2 360 m3 od 13 000,00 do 22 000,00 Dużo, i na dodatek dużo za dużo ale część tej kwoty zapewne można odzyskać płacąc mniejsze rachunki za ogrzewanie ale przede wszystkim ma się większy komfort życia - brak wilgoci, pleśni, zaduchu itp. Na forum jest mnóstwo info. na ten temat ale odpowiedzi na moje pytanie akurat nie znalazłam i jakoś nie widzę tłumów wyrywających się do odpowiedzi. :-? Pozdrawiam

Edyta Chromińska
08-04-2008, 15:34
Bardzo dziękuję za odpowiedź już mi się trochę rozjaśniło. Faktycznie rekuperator to fajna sprawa i na pewno mniejsze straty ciepła w domu czyli tańsze ogrzewanie:) Najgorsze jest to że to tak dużo kosztuje na samym początku no i czepiając się tej wspomnianej lodówki to urządzenie działa przecież na prąd pytanie ile pobiera tego prądu, jeżeli mniej więcej tyle co lodówka to pół biedy, gorzej jakby więcej...
Widzę że jesteś z Bydgoszczy, czyli moje okolice :) Miło mi :D :D

Edyta Chromińska
08-04-2008, 16:25
Jeszcze coś mi się przypomniało :) Czy to prawda, że jak założę ten cały rekuperator to nie będę potrzebowała kominów wentylacyjnych, czyli w moim przypadku przynajmniej jednego, który znajduję się w dużej łazience?? :lol: Po za tym w moim domu zaprojektowany jest jeszcze komin między pom. gosp a małą łazienką oraz pomiędzy salonem a kuchnią czyli te dwa pozostałe mogłyby być pomniejszone o otwory wentylacyjne :D Jeżeli tak w istocie by było to chociaż wydam na urządzenie to zaoszczędzę ciut na murowaniu kominów a to już brzmi przyjaźniej dla mojej kieszeni :lol:

Lew2
08-04-2008, 16:52
Witam !

Ja mam dopiero miejsce przygotowywane pod niego. Informacje za jakieś pół roku :wink:

Ja jestem w takim samym stadium budowy i mam to samo pytanie, ale odpowiedź sam będę znał za jakieś pół roku. Też będę miał Brink Renovent HR. To znaczy już mam, stoi w piwnicy i czeka na instalację.

thinking
08-04-2008, 18:14
Zazdroszczę, że chociaż tę decyzję masz już za sobą a ja jeszcze nie!! :roll:
Wczoraj doszłam do wniosku, że bardzo istotne dla mnie jest aby rekuperator był cichy i ekonomiczny w eksploatacji, bo tak jak pisała Edyta to musi pobierać mało prądu skoro ma pracować 24h na dobę przez parę mc-y w roku.
Edyto jeśli w tych kominach o których piszesz mają być tylko piony wentylacyjne to faktycznie ich nie potrzebujesz (jeśli decydujesz się na instalację) to co zaoszczędzisz na ich stawianiu możesz wydać na wentylację mechaniczną. Super, ja juz niestety mam kominy, trudno, i tak będę miała rekuperator - tylko jaki..... :roll:

Edyta Chromińska
08-04-2008, 19:07
No to super z tymi kominami już mi się to podoba :lol: Niestety w wyborze konkretnego nic nie pomogę, prędzej skorzystam z tego co wy wybierzecie, ponieważ wasz dom już stoi a mój na dzień dzisiejszy jest tylko narysowany ale i tak zanim zacznie się cokolwiek dziać związanego z budową chce mieć już wszystko obmyślane, żeby później nie obudzić się i nie żałować :D

Edyta Chromińska
15-04-2008, 16:54
Mam pytanie do autora wątku, gdzie mam się udać w Bydgoszczy żeby dowiedzieć się konkretnie ile dla mojego domu będzie kosztowała instalacja rekuperatora? Czyli gdzie to się kupuje?
Dodam jeszcze, chociaż to może nie na temat wątku, że dzisiaj byłam u architekta, zaniosłam mu mapkę do celów projektowych, żeby mógł się już zabrać za adaptację projektu. A jak mu powiedziałam o rekuperatorze to nie wiedział zbytnio o co chodzi :-? dopiero jakiś jego kolega, który też był u niego w biurze wyjaśnił o co chodzi i w ogóle odradził (jak ja słyszę a co jak wyłączą prąd, albo się zepsuje i będzie trzeba robić dziurę w dachu... to mnie to wyprowadza z równowagi:evil: ) Stwierdził, że mam nie rezygnować z kominów wentylacyjnych, bo nigdy nic nie wiadomo... a rekuperator mogę i tak mieć, kratki w kominach sobie zakleić a w razie czego już będą...
Sama nie wiem co o tym mam sądzić ale zdenerwował mnie trochę ten pan... Więc chę gdzieś jechać i konkretnie dowiedzieć się co i jak i ile to kosztuje.
Zmęczyłam się tym :-?

thinking
15-04-2008, 17:58
Droga Edyto, ten Twój architekt to na moje oko jakiś leser (bez obrazy) jeśli nie wie czym "to się je" to Ci odradza bo tak dla niego bezpieczniej. Jak nie będzie prądu to okno otworzysz, po co dziura w dachu?... pojęcia nie mam :o
Jeśli chodzi o firmy , to jest ich kilka ale przecież nie musisz ograniczać się do samej Bydgoszczy. Masz dostęp do sieci, wrzuć w google hasło: wentylacja mechaniczna lub rekuperator i poczytaj - lektury na cały wieczór znajdziesz. Potem wysli zapytania ofertowe do firm, które znajdziesz. Podaj powierzchnię i kubaturę domu, najlepiej jakieś rzuty budynku, ilość osób, które będą zamieszkiwały w domu, napisz, że Ci się spieszy i prosisz o szybką odpowiedź i ... już :lol: Oferty to dopiero początek, potem trzeba jeszcze wybrać a to jest trudne. Jeśli zdecydujesz się na rekuperację to upieraj się na likwidację kominów. Kup majowy numer Ładnego Domu - jest tam artykuł na temat rekuperatorów. Pozdrawiam :D

Edyta Chromińska
15-04-2008, 20:05
Cześć masz zupełną rację, mój architekt jest po prostu słabo zorientowany i nawet nie chce mu się więcej dowiedzieć na ten temat ale to już jego problem. Będę upierała się z tym kominem, bo to zawsze jakaś oszczędność.
Wiem że jest dużo firm w Polsce ale mi chodziło o coś w okolicy, żebym mogła osobiście porozmawiać z kimś kto to zakłada, bo przecież jeszcze do tego dojdzie koszt założenia tej całej instalacji, a mam przeczucie że Bydgoszcz pod tym względem nie powinna być taka droga w porównaniu z resztą kraju, zwłaszcza jak doliczą sobie koszty przyjazdu...
Chociaż do rzeczywistego kupna i montażu rekuperatora jeszcze daleko to na prawdę chcę wiedzieć wcześniej na czym stoję, w końcu dom to decyzja na całe życie.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi :D

Edyta Chromińska
15-04-2008, 20:23
A z tą dziurą w dachu to mu chodziło o to że jakby później zachciałoby mi się kominów wentylacyjnych to trzeba by było robić dziury w dachu i nie tylko... :roll: Ah szkoda gadać 8)

agal-b
15-04-2008, 20:37
My jesteśmy na etapie projektu systemu wentylacji mechanicznej.
projekt wykonuje firma INTELWENT z Mysłowic. Rekuperator to produkcja firmy TCS (Total Comfort System) z Częstochowy. Przewody w domu będą z firmy Lindab.
Tylko tyle pamiętam. Dlaczego ten rekuperator? podobno ma niezłą sprawność i doskonałe podzespoły.
Cały system dla domu o pow. około 160 m2 tzn. robocizna+materiał ma kosztować 15tys.

thinking
15-04-2008, 22:35
Jesli Chodzi o rekuperację to w Bydgoszczy słyszałam dobrą opinię o panu Błaszaku - pracuje w Eko instalu na ul. Fabrycznej i zajmuje się głównie wentylacją. Zapewne doradzi jak się do Niego zwrócisz. :D

pronin
18-04-2008, 13:52
witam,
czy ktoś z Was widział wyliczenia ile tego ciepła rekuperator odzyska z Naszego domu? Dzisiaj projektant, który projektuje dla mnie instalację co i cwu opartę o pompę ciepła wyliczył , że rekuperator o mocy 400m3/h w ciągu roku zaoszczędzi około 450 pln co w porównaniu z kosztem inwestycji 15000 netto jest kroplą w morzu. Stąd moje pytanie - poniważ każdy ze sprzedawców zachwala swój towar tylko, że żaden nie popiera tego realnymi cyframi.
Do dzisiaj byłem wielkim entuzjastą tego urządzenia ale teraz mam olbrzymie wątpliwości co do opłacalności inwestycji.

Pozdrawiam

Edyta Chromińska
18-04-2008, 14:39
Ja też zdaję sobie sprawę, że to się nie zwróci tak szybko jak by się chciało. Ale podobnie jest z pompą ciepła którą zamierzasz mieć. Jeśli można wiedzieć to ile będzie cię kosztować to cudeńko?? Na pewno rekuperator w porównaniu z tym wydatkiem to nie tak dużo, a komfort życia znacznie polepsza (tak przynajmniej pisze większość tych którzy już to mają).

pronin
18-04-2008, 14:57
wybrałem pompę cieplną powietrze-woda, która nie jest aż taka droga - trochę węcej niż kompletny rekuperator z instalacją.
Ale wróćmy do tematu - przed chwilą rozmawiałem z kolejną osobą (instalator rekuperatorów) i dowiedziałem się, że samo odzyskiwanie ciepła nie jest jedyną sprawą, kolejną jest komfort powietrzny w domu - wilgotność powietrza, wymiana zużytego na świerze, itp.
Ponownie szala przechylila się na korzyść rekuperatora :)

Nie wiem co robić

Pozdrawiam

..::M:D::..
18-04-2008, 16:03
pronin , instalować i cieszyć się świeżym powietrzem

ale co do PC powiertze-woda , to na twoim miejscu bym się zastanowił
w naszym klimacie

Edyta Chromińska
18-04-2008, 17:22
"samo odzyskiwanie ciepła nie jest jedyną sprawą, kolejną jest komfort powietrzny w domu - wilgotność powietrza, wymiana zużytego na świerze, itp."

To właśnie miałam na myśli pisząc komfort życia. To zdecydowanie przemawia za instalacją rekuperatora. A jeżeli jesteś na etapie projektu domu to możesz tak jak ja zrezygnować z kominów wentylacyjnych w swoim domu, co pomoże ci trochę zaoszczędzić
:) [/quote]

Edyta Chromińska
18-04-2008, 17:26
pronin,
czy możesz jeszcze podać jakieś namiary na tego instalatora rekuperatorów i skąd on jest? Czy on mógłby zrobić wycenę takiej instalacji, jakbym zgłosiła się do niego z projektem?

agal-b
18-04-2008, 18:02
My akurat montujemy ten system nie ze względu na oszczędności tylko na komfort życia. tzn. świeże powietrze.
Obecnie mieszkamy w bloku (ocieplonym styropianem) i mamy efekt termosu. Gorąco jest jak diabli. Jak otwieramy okna żeby wywietrzyć to bardzo się ochładza.
Poza tym wiadomo suszymy pranie w mieszkaniu i mamy wykwity na ścianie.
Przy wentylacji mechanicznej nie ma tego wszystkiego.

Arek-L
20-04-2008, 19:42
Wg mnie reku daje oszczędności, może patrząc na sam reku, to fakt, kilkaset pln/rok (u mnie kilka tys. kWh/rok). Ale, dzięki temu ustrojstwu można wziąć "piec" mniejszy, czyli zazwyczaj tańszy (nie ważne, czy PC, węgiel, pellet, elektryka, cokolwiek). No i słynne oszczędności na kominach....

pronin
20-04-2008, 20:17
firma jest ze Szczecina, a o to namiar http://www.e-rekuperatory.pl/

Pozdrawiam

Lew2
14-05-2008, 13:31
Czy ktoś mi może podać gdzie mogę dostać materiał na filtry w rekuperatorze? To jest to taka puszysta, biała substancja bodajże flizelina, ale flizelina budowlana jest taka gładka.
Może zastosować jakąś inną substancję?

gpd
21-07-2008, 12:35
Renovent HR to bardzo fajne urządzenie.
Rewelacyjnie niskie zużycie energii, na pierwszym biegu przy wydatku 100m3/h pobiera 20-30W!!!
Odzysk do 95%, nie mniej niż 88%
Automatyczny By-pass
Kontrola zabrudzenia filtrów
Kontrola ilości przepływającego powietrza
Bardzo cichy

Pozdrawiam!

DorciaIQ
21-07-2008, 14:10
A ta sprawność to jest dla jakiej wymiany powietrza?
Bo trzeba uważać na to co podają: niektórzy producenci podają sprawność dla np. 200 m3/h, a dom potrzebuje np. 300 i co z tego, że mam zajefajnie ogrzane 2/3 powietrza, skoro brakuje 1/3 i ona musi się zassać z zewnątrz: przez nieszczelności w oknach (nie ma okien idealnie szczelnych!), w trakcie otwarcia drzwi wejściowych etc. Generalnie nie ma próżni na Ziemi, więc to zimne powietrze znajdzie sposób, żeby się dostać do domu i co z tego jak będzie 200m3 powietrza 18st skoro wpadnie 100 z temperaturą np. -5st?
Ale nie wiem jak to jest w przypadku Renoventa akurat...

gpd
25-08-2008, 08:24
Przez zamknięte okna nie wpadnie Ci do domu 100m3/h.

Renowent ma opcje ustawienia stałej nierównowagi nawiewu i wywiewu, ustawiasz trochę więcej nawiewu i przy otwieraniu oknien lub drzwi nic ci do domu nie wpada, bo zostanie wypchnięte .

Pozdrawiam!

DorciaIQ
25-08-2008, 09:46
OK, a jaką ma sprawność przy tak ustawionej opcji? Nadal 95%??? :wink:

gpd
25-08-2008, 17:47
Producent podaje że max 95% (sprzyjające warunki, mały przepływ i wilgotne powietrze).
Podaje też że min. 88% (duży przepływ, suche powietrze)

Mam tą centralę u siebie w domu.
Na pierwszym biegu pobiera 20-27W!!!
Jest bardzo cicha
Ma automatyczny By-pass

Jak Ci nie leży to kup Storkair, tylko cena będzie "inna"

Pozdrawiam!

http://pl.fotoalbum.eu/images1/200806/35928/77062/00000002.jpg

http://pl.fotoalbum.eu/images1/200806/35928/77062/00000004.jpg

JOKER_29
16-10-2008, 19:05
czy Storkair jest lepszy od Renoventa ???

przemi
08-02-2009, 16:16
Witam
dawno nie byłem na forum więc znalazłem trochę stary wątek, ale może kogoś to zainteresuje.
Ja mam w domu zainstalowany renovent, właśnie kończymy pierwszą zimę użytkowania ustrojstwa, gdzieś już tu na forum rok temu zamieszczałem zdjęcia instalacji, jakby kogoś interesowało to postaram się je znaleźć.
Ja jestem bardzo zadowolony z tego reku, cały czas w domu świeże powietrze, w kuchni mam zamontowany okap - okazał się niepotrzebnym wydatkiem, żona coś pichci, choćby nawet smażoną rybkę - ciach na 3 stopień i za 15 minut w domu nic nie czuć.

bartus01
08-02-2009, 17:23
Napisz jeszce jak masz rozwiązaną instalację okapu - masz podłączony do wentylacji mechanicznej czy nie?

przemi
11-02-2009, 11:46
Nie mam podłączonego po prostu sobie wisi w kuchni jako mebel :)

Edyta Chromińska
18-02-2009, 12:04
Przemi,
czy mógłbyś coś jeszcze napisać na temat swojego rekuperatora. Jakie wady, jakie zalety?

Jeśli można wiedzieć to ciekawa jestem ile kosztowała Cię instalacja?

przemi
18-02-2009, 16:18
Zalety hmm przede wszystkim wszystkie opisywane na tym forum zalety went. mechanicznej. Jakie ma zalety w porównaniu z innymi podobnymi maszynami trudno mi powiedzieć, bo innych nie użytkowałem. Mnie osobiście podoba się automatyczny bypass i to że temp. powodujące jego otwarcie i zamknięcie mogę praktycznie dowolnie ustawić. Zaletą tego rozwiązania jest że sam się otwiera i zamyka w lecie czyli w nocy nawiewa do domu zimne powietrze bez ogrzewania od wyrzucanego, a w dzień nawiewane gorące schładza od tego wywiewanego.
Można do niego dołączyć sporo urządzeń peryferyjnych typu czujnik wilgotności, regulator czasowy, itp choć wg mnie w codziennej eksploatacji zbędne gadżety.
Ma możliwość dowolnego płynnego ustawienia wielkości wymiany na każdym z 3 biegów, jest naprawdę cichy samego urządzenia nie słychać przy dużych wymianach słychać przepływające powietrze, przy max 300m3 w moim przypadku to jest nieźle słyszalne. Nigdy nie zamarznie bo w przypadku niskiej temp. sam zmienia stos. powietrza nawiewanego do wywiewanego zapobiegając oszronieniu wymiennika. A przede wszystkim super spełnia swoje zadanie :). Jedyny błąd jaki zrobiłem przy instalacji reku, jeśli można to nazwać błędem to umieszczenie reku i kanałów na nieocieplonym strychu, co w efekcie przekłada się na mniejszą sprawność potwierdzoną pomiarami temperatur. Ale nie moglem inaczej z uwagi na zbyt małe pom. gospod. polecam jeśli ktoś chce instalować reku to jednak "wewnątrz" domu, bo jesli przy -15 rury którymi przynie powietrze ocieplone 5cm wełny leżą w pomieszczeniu gdzie temp. jest -10 czy -5 to straty są spore, a sam reku stojący w takiej temp. też lekko nie ma.
Ja za wszystko czyli tego renoventa o wym. max. 300m3 + rury+instalacja dla domu o kubaturze ok. 500m3 dałem 13000zł, była to cena z początku roku 2007 kiedy go zamówiłem i dostałem wycenę.
Wady - chłolera nie wiem, chiba nie ma :).

Gosc_gość
18-02-2009, 19:31
Może trochę wtrącę odnośnie umieszczenia reku.
Ja miałem przygotowane osobne pomieszczenie na centrale i nawet odpływ do skroplin zrobiłem i przepust do GWC, ale instalatorzy wywrócili moją koncepcję do góry nogami i wstawią centralę na nieużytkowe poddasze, bo stamtąd łatwiej poprowadzić kanały nawiewne i wywiewne ( kanały będą krótsze i mniejszy spadek sprężu), jedyny mniejszy problem to doprowadzenie rury 200+ocieplenie od GWC do centrali.
W przypadku Centrali umieszczonej w pomieszczeniu na dole trzeba te kanały nawiewne i wywiewne prowadzić z dołu do góry i potem na dół do pomieszczeń, co wydłuża ich długość.
Dlatego też zapadła decyzja o wstawieniu reku na poddasze nieużytkowe, a poddasze i tak chciałem ocieplić w ten sposób, że między krokwie wełnę aż pod kalenicę, a na krokwie to już tylko do sufitu i sam sufit poddasza użytkowego też ocieplony.
Taka lokalizacja bardziej pasuje do umieszczenia czerpni i wyrzutni powietrza do wentylacji - w dwóch przeciwległych jaskółkach.
Także uważam, że takie umieszczenie centrali ma więcej plusów jak minusów.
Instalacje pomału kończą w weekend w moim dzienniku znajdą się min. fotki kanałów - sztywne ocieplone.
Koszt instalacji bez GWC w moim domku to 13300 brutto z 7% VAT
Centrala Renovent HR 400B z regulatorem 3 stop. i bypasem, kanały sztywne okrągłe + 3 kanały w ściankach działowych poddasza prostokątne prowadzące do salonu na parterze.

OGC
19-02-2009, 11:50
Też się zdecydowałem na ten rekuperator.
Na razie zamontowane kanały i powieszony sprzęt (w garażu).
Jako wyrzutnię wykorzystałem kanał wentylacyjny.
Czerpnia od strony zachodniej.
Jeszcze został montaż sterownika.
No i na razie nie włączam go bo jeszcze brudne roboty się dzieją i szkoda pozapychać filtry.
Parę zdjęć:
http://www.ifb.pl/dandys/reku/20090130136_s.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/reku/20090130137_s.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/reku/20090130139_s.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/reku/20090130141_s.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/reku/20090130144_s.jpg

przemi
19-02-2009, 15:59
No pięknie
sam to montujesz, czy jakaś firma, bo jesli sam, to jak poustawiasz przepływy na przepustnicach, żeby to się wszystko jakoś bilansowało.
do czasu zakończenia robót to faktycznie lepiej go nie puszczać, chociaż ja musiałem bo miałem mokre tynki a spieszyło mi się więc działał cały czas.
Co do filtrów, to i tak sie nie uchronisz przed ich wymianą jak już skończysz wykańczać. U mnie jak przychodził stolarz czy to do kuchni, czy do szaf, to wyłączałem go. Pomimo tego że gość miał wszystko spasowane w domu nic nie ciął jedynie delikatne dopasowania szlifierką bezpyłową :D to po jego wyjściu robiliśmy dokładny klar, odkurzanie mycie itp i dopiero odpalałem maszynę.
Jakbyś zobaczył jak wyglądał filtr wyciągowy po zrobieniu kuchni i dwóch szaf, to rany boskie.

OGC
19-02-2009, 16:10
sam to montujesz, czy jakaś firma, bo jesli sam, to jak poustawiasz przepływy na przepustnicach, żeby to się wszystko jakoś bilansowało.
Wszystko zamawiałem w www.rekuperatory.krakow.pl.
Regulację robił pan Adam S. z ASK.
Chodził z jakimś wiatraczkiem z wyświetlaczem od rury do rury i regulował :D

ekokamil
19-02-2009, 19:49
Witam,

Od samego początku z uwagą śledziłem ten wątek i własnie teraz poczułem że muszę się do rozmowy przyłączyć :wink:

OGC - chciałbym zapytać jaką otrzymałeś wycenę z ASK i czy targowałeś się coś z nimi? Sam przymierzam sie do instalacji wentylacji mechanicznej, buduję się pod Krakowem - fajnie byloby wiedzieć jakich kosztów trzeba sie spodziewać ...
Jak sie układała współpraca z ASK? Napisz czy były jakieś zgrzyty/opóźnienia itp...
Robisz tez GWC ?

Przemi - widzę że ty też jesteś z okolic Krakowa - pochwal się proszę kto Tobie instalował reku?

ekokamil
25-02-2009, 13:31
Nikt nie odpowie? Moze byc na priv jesli tak lepiej...

OGC
25-02-2009, 14:31
Poszło na prv

ekokamil
27-02-2009, 13:50
OGC,

wiadomosc otrzymalem... przeczytalem... i odpisalem :P

Wielkie dzieki za info.

przemi
28-02-2009, 22:37
Witam
Mnie też robili chłopaki z ASK, a P. Adam tam jest właśnie od reku, nie wiem czy tylko. Miły i fachowy kontakt, do mnie chłop przyjechał po drodze na pogotowie, a nie stwierdził eee nie dziś, jestem chory.
Muszę ich zaprosić jeszcze raz, żeby wyregulowali przepływy, bo mi się chyba jakaś ekipa bawiła przepustnicami.

krzyk123
02-03-2009, 10:26
Poszło na prv

Witaj,

Mógłbyś mi też podesłać swoją wycenę. Ja dostałem już wycenę z innej firmy na ten reku i oferta nie wydaję mi się zbyt atrakcyjna :(

Pzdr
Krzych

am76
02-03-2009, 11:23
Czy ten Renovent pociągnie dom taki powiedzmy pow. użytkowa 220m2? 2 kuchnie + 2 łazięki a więc zgodnie z normami to te 200m3/h na 2gim biegu powinno być OK. (bez GWC)

Pozdr
AM

krzyk123
02-03-2009, 15:36
Ja się zastanawiam, czy ten mocniejszy Brink da radę w domu o kubaturze użytkowej 600m3 + rurowy GWC.
I czy w takiej konfiguracji nie będzie cały czas chodził na najwyższym (najgłośniejszym) biegu?

Mam jeszcze pytanie czy w tym reku jest automatyczny by-pass GWC. Wiem, że jest bypass lato-zima (zamiast kasety letniej), ale czy jest obejście GWC w okresach przejściowych (wiosna, jesień) kiedy reku ciągle działa w normalnym trybie rekuperacji ale powietrze z GWC jest chłodniejsze niż to zasysane bezpośrednio z dworu?

Jeszcze jedno pytanie, czy sterownik do tego reku posiada możliwość programowania wydajności w różnych porach dnia/tygodnia. I czy posiada coś takiego jak tryb urlopowy (np. wentylacja włącza się 2 razy na dobę na 1h)?

Pzdr
Krzych

OGC
02-03-2009, 16:01
Jeszcze jedno pytanie, czy sterownik do tego reku posiada możliwość programowania wydajności w różnych porach dnia/tygodnia. I czy posiada coś takiego jak tryb urlopowy (np. wentylacja włącza się 2 razy na dobę na 1h)?
Standardowo masz tylko przełącznik 4 pozycyjny o/I/II/III bieg (takie pokrętło).
ASK daje za niewielką kwotę taki elektroniczny sterownik tygodniowy. Ale nie wiem czy ma tryb urlopowy - raczej nie.

btx
09-03-2009, 14:48
też będę miał renoventa hr400. Instalację liczyłem sam, sam też będę montował. koszt ok 10 000pln brutto. 8)
Zaznaczam, że nie jestem budowlańcem, ale umiem czytać, a w sieci jest mnóstwo informacji jak wyliczyć przepływy, średnice rur, itd...
Jest to tak prosta robota (liczenie i montaż), że osobiście nie widzę sensu płacić jakiejś firmie. A oferty miałem od 14k do 22kpln netto...
Po montażu całość zostanie oczywiście wyregulowana przez znającą się na tym osobę. na większości rur robię przepustnice, żeby mieć więcej możliwości.

Jeżeli chodzi o sterowanie tygodniowe/urlopowe to nic prostszego. Kupujesz na allegro zwykły sterownik do gniazdka 230V, podłączasz do niego rekuperator i po sprawie. Cena ......20zł, więc chyba warto :D

U mnie centrala będzie wisiała w kotłowni, gdzie temperatura jest zawsze trochę wyższa niż na poddaszu, a nawet niż w mieszkaniu, a to dobrze służy odzyskowi ciepła.
Rury elastyczne, izolowane na poddaszu. Poddasze ocieplone 16cm wełny. A część mieszkalna, łącznie z sufitem, dodatkowo ma druga warstwę 8cm wełny.

to się napisałem :roll:

Krzysiek_Wilkszyn
14-04-2009, 09:40
Parę dni temu sam odpaliłem zbudowaną przez siebie instalację. Mam Renoventa w wersji Medium i i jestem baardzo zadowolony. Całkowity koszt instalacji zamknął mi się w kwocie około 7300 zł (w tym dodatkowy elektroniczny sterownik na zamówienia), z tym, że reku kupowałem na allegro jak nasza waluta miała jeszcze zdecydowanie inny kurs. Jedna uwaga dla tych, którzy są straszeni niepotrzebnymi wpisami na forum, że każdy rekuperator hałasuje: TO NIEPRAWDA. Na pierwszym biegu wentylator słyszę dopiero jak przyłożę ucho do jego obudowy! (jak go uruchomiłem pierwszy raz to myślałem przez chwilę, że jest zepsuty i zadzwoniłem do serwisu :) ). Na drugim i trzecim biegu reku słychać cicho na strychu gdzie jest zamontowany. W wentylowanych pomieszczeniach nie słychać absolutnie NIC!. Cała instalacja została wykonana z izolowanych przewodów elastycznych. Nie robiłem dokładnych pomiarów przepływu na każdym anemostacie bo uważam, że to niepotrzebne - kominiarza poproszę o sprawdzenie siły wyciągu w kuchni i łazience. To czy w pozostałych pomieszczeniach przeływ będzie równy 25, czy 40 m3 na godzinę nie robi mi żadnej różnicy. Pozdrawiam.

Darecki77
15-04-2009, 15:45
Witam,
mnie pan Adam wycenił HRL na wartość 16900zł,w porównaniu z tym co piszecie to sporo więcej, a domek wcale nie jest duży, wręcz mały. Może wpływ też ma odległość od Brzeźnicy heeh

langerob25
23-04-2009, 22:50
Dzisiaj nabyłem to cudo,czyli Brink Renovent Hr Large.Co prawda używany,ale w stanie idealnym,z bypassem.Prawdą jest to co ktoś wcześniej napisał.Na pierwszym biegu niesłyszalny.Miałem wrażenie,że zepsuty :D Wg mnie Brink to na pewno lider w tej dziedzinie.Widziałem już instalację działającą os 1988 r.I cału czas bez usterki.Te same wentylatory.A widziałem też reku Brinka z 1991 roku i stojąc obok niego też był niesłyszalny i na fabrycznych wentylatorach.Pomijając odzysk ,to wentylatory i ich głośność(a raczej "cichość":D) to na pewno wielka zaleta tej firmy.

pkowal
25-07-2009, 09:13
Mam pytanie do użytkowników tego sprzętu. Jak u Was działa bypass? Tzn. jeśli na zewnątrz jest temperatura 18 stopni, w środu jest 25 stopni, to jaka jest temperatura powietrze w nawiewach? (ewentualnie jaka jest bezpośrednio na wyjściu nawiewowym z rekuperatora)

U mnie przy takich warunkach, przy otwartym bypassie (bp 1) w pomieszczeniach dmucha 24,5 stopnia, a na wyjściu z urządzenia jest 22,5, czyli 4,5 stopnia więcej niż na wejściu!!! O dziwo im szybsze obroty tym wyższa temperatura na wyjściu.

Spotkał się może ktoś z Was z takim efektem?

Pozdrawiam,
Paweł

krzyk123
25-07-2009, 10:01
czy rekuperator Brink Renovent Hr Large to dobry wybór dla domu, którego kubatura pomieszczeń wentylowanych wynosi około 470m3 ?

Czy nie będzie miał zbyt małej wydajności?

Pzdr

akb
25-07-2009, 12:00
Mam pytanie do użytkowników tego sprzętu. Jak u Was działa bypass? Tzn. jeśli na zewnątrz jest temperatura 18 stopni, w środu jest 25 stopni, to jaka jest temperatura powietrze w nawiewach? (ewentualnie jaka jest bezpośrednio na wyjściu nawiewowym z rekuperatora)

U mnie przy takich warunkach, przy otwartym bypassie (bp 1) w pomieszczeniach dmucha 24,5 stopnia, a na wyjściu z urządzenia jest 22,5, czyli 4,5 stopnia więcej niż na wejściu!!! O dziwo im szybsze obroty tym wyższa temperatura na wyjściu.

Spotkał się może ktoś z Was z takim efektem?

Pozdrawiam,
Paweł

Ten wątek pojawił się niedawno tutaj:
http://forum.muratordom.pl/rekuperator-bypass,t164914.htm
Najlepiej tam zerknąć. A gdzie masz rekuperator umieszczony? Na poddaszu/strychu czy gdzieś indziej? Ewentualnie jaka jest izolacja poddasza i samych rur?

pkowal
25-07-2009, 16:58
Już tam napisałem, dzięki, nie mogłem znaleźć wątku :)

Poddasze, 30cm wełny, rury też z wełną.

Paweł

pkowal
28-07-2009, 05:56
Ja bym poprosił o wycenę na całość, bez możliwości powstania kosztów dodatkowych, bo tu jest pole do nadużyć. A tak to zacznie się - otwory to tyle w pustaku, ale tu jest beton to będzie razy dwa, a jak b będzie zbrojenie to razy osiem.

Pozdr,
Paweł

krzyk123
28-07-2009, 10:09
Dostałem wycene na Brink renovent HR M(ASK) i takie małe zdziwko, bo napisali mi że:
oferta obejmuje (między innymi):
-instalację rozprowadzającą z rur spiro i kanałów
- montaż oraz uruchomienie całośći instalacji

oferta nie obejmuje(między innymi)
- robót budowlanych - przekuć przez przegrody, zabudowy kanałów

albo ja tutaj czegoś nie rozumiem - mam sobie to wszystko sam robić?!?!?

Napisz proszę jaką dostałeś wycenę (i w jakiej firmie). Jeśli nie na forum to na priva.
Stoję właśnie przed takim samym wyborem i zbieram wszelkie informacje.

Pzdr
Krzych

PS. Jaką masz kubaturę wentylowaną?

szejens
28-07-2009, 14:39
Dostałem wycene na Brink renovent HR M(ASK) i takie małe zdziwko, bo napisali mi że:
oferta obejmuje (między innymi):
-instalację rozprowadzającą z rur spiro i kanałów


Doprecyzuj też w jakim procencie zostaną użyte rury spiro a w jakim twarde i zapisz to w umowie bo ja korzystałem z firmy AWO polecanej przez ASK i się okazało że z początkowych 90% sztywnych zostało może 50% i to po karczemnej awanturze.

A555
29-07-2009, 10:50
Adiqq, przylaczam sie do prosby Krzyk123 (Krzycha). Jesli mozna to na maila - z jakiej firmy korzystasz, ile wycenili i kubature domu. Bede bardzo wdzieczna,
Pozdrawiam,
Anna

piwopijca
29-07-2009, 12:35
Sama centrala uzalezniona jest od kursu euro, ale mnie w warszawie robila firma polecana przez ASK (z Radomia firma GOMAR) i wiekszosc instalacji jest ze sztywnych rur.
Spiro czy tez inne elastyczne sa tylko przy wywiewach/nawiewach na poddaszu zeby mozna bylo pozniej trafic w dziursko wyciete w GK
Mam podlaczone GWC zwirowe i czerpnie scienna (bezposrednia)
Rury mam poprowadzone w ociepleniu poddasza a wyrzutnie w wolnym szybie komina - instalacja reku (http://blizniak-andromeda.blogspot.com/2009/07/wentylacja-mechaniczna-z-gruntowym.html)

Pzdr.

kochelet
31-08-2009, 23:54
Sama centrala uzalezniona jest od kursu euro, ale mnie w warszawie robila firma polecana przez ASK (z Radomia firma GOMAR) i wiekszosc instalacji jest ze sztywnych rur.
Spiro czy tez inne elastyczne sa tylko przy wywiewach/nawiewach na poddaszu zeby mozna bylo pozniej trafic w dziursko wyciete w GK
Mam podlaczone GWC zwirowe i czerpnie scienna (bezposrednia)
Rury mam poprowadzone w ociepleniu poddasza a wyrzutnie w wolnym szybie komina - instalacja reku (http://blizniak-andromeda.blogspot.com/2009/07/wentylacja-mechaniczna-z-gruntowym.html)

Pzdr.

Witam
Właśnie wycenia mi szczegółowo reku Brink lub NED-AIR f-ma GOMAR z Radomia. Bardzo proszę o opinie. Chociaż najlepiej chciałbym porozmawiać priv. Pozdrawiam

16-09-2009, 10:51
Ja kupiłem Renoventa HR 300 Medium i jestem bardzo zadowolony, montowała mi firma z Żor we współpracy ze sklepem internetowym www.technika.grzewcza.com.pl mają dobre ceny, zrobili mi projekt gratis i sprawdzili porządnymi urządzeniami. Co ciekawe okazało się, że może mi działać na I biegu i jest bardzo cicha. Firme polecam dlatego bo nawet po sobie posprzątali :)
:D

Tomek z Ustronia

ptrk
19-09-2009, 23:44
Ja kupiłem Renoventa HR 300 Medium i jestem bardzo zadowolony, montowała mi firma z Żor we współpracy ze sklepem internetowym www.technika.grzewcza.com.pl mają dobre ceny, zrobili mi projekt gratis i sprawdzili porządnymi urządzeniami. Co ciekawe okazało się, że może mi działać na I biegu i jest bardzo cicha. Firme polecam dlatego bo nawet po sobie posprzątali :)
:D

Tomek z Ustronia

Także zastanawiam się nad Renowentem. Firma z Lędzin wyceniła reku - centrala RENOVENT HR 400 z automatycznym bypassem, sterowaniem - 15 300+7%vat
Cena obejmuje kompletny montaż wraz z uruchomieniem i regulacją instalacji.
Cena nie obejmuje podprowadzenia gniazda sieciowego o napięciu 230 V oraz obróbek po przekuciach typu gipsowanie itp. Standardowo miejsca te są uzupełnione pianką montażową.
Jaką masz Tomku kubaturę? Z projektu obliczyli mi tryb roboczy 320 m3/h. Czy masz GWC?
Pozdrawiam Piotr.

21-09-2009, 12:02
Ja kupiłem Renoventa HR 300 Medium i jestem bardzo zadowolony, montowała mi firma z Żor we współpracy ze sklepem internetowym www.technika.grzewcza.com.pl mają dobre ceny, zrobili mi projekt gratis i sprawdzili porządnymi urządzeniami. Co ciekawe okazało się, że może mi działać na I biegu i jest bardzo cicha. Firme polecam dlatego bo nawet po sobie posprzątali :)
:D

Tomek z Ustronia

Także zastanawiam się nad Renowentem. Firma z Lędzin wyceniła reku - centrala RENOVENT HR 400 z automatycznym bypassem, sterowaniem - 15 300+7%vat
Cena obejmuje kompletny montaż wraz z uruchomieniem i regulacją instalacji.
Cena nie obejmuje podprowadzenia gniazda sieciowego o napięciu 230 V oraz obróbek po przekuciach typu gipsowanie itp. Standardowo miejsca te są uzupełnione pianką montażową.
Jaką masz Tomku kubaturę? Z projektu obliczyli mi tryb roboczy 320 m3/h. Czy masz GWC?
Pozdrawiam Piotr.

No to masz namiar na wlasciciela 660 944 240 robia na poludniu Polski bo u mojego szwagra tez beda robic - niech Ci zrobia wycene t zobaczysz kto ma lepsza cene, a narawde mozna ich polecic.

piwopijca
21-09-2009, 16:34
aha, wykonawca odradzał mi GWC, twierdzi że taki z prawdziwego zdarzenia musi kosztować 20tys :o :o :o
a wszystkie inne to tak ze 2 lata podziałają , hehe, tak powiedział. No i mam wątpliwości....
... i coz sie stanie po tych dwoch latach?
Nie powiedzilei Ci juz tego?
Gdyby tak bylo to mysle ze wiekszosc by na to wpadla szczegolnie ze niektorzy maja gwc juz pare latek czynne i nie widzialem opini zeby po dwoch latach ...
Nawet TB, opozycjonista do tutejszych wypowiedzi nie porwal by sie na taka bzdure.

Pzdr.

mpudlo
22-09-2009, 13:01
Witam,

Czy ktos moze juz stosuje takie cudo:

http://www.allegro.pl/item745266679_regulator_sterownik_elektroniczny_do _renovent_hr.html

Jakie wrazenia??

pozdro,
mp

mr6319
01-10-2009, 18:19
Własnie dostałem wycenę Reku Brink Renovent HR.
3 stopniowy sterownik,
system kanałów nawiewnych i powrotnych Climaver,
Zawory nawiewne i wywiewne,
Czerpnia i wyrzutnia, akcesoria mont. i regul.,
Montaż systemu.
Całość 17.973. z możliwością targowania większego jak decyzja szybka i mniejszego jak decyzja do 30 dni.

Co wy na to?

mpudlo
01-10-2009, 20:20
Własnie dostałem wycenę Reku Brink Renovent HR.
3 stopniowy sterownik,
system kanałów nawiewnych i powrotnych Climaver,
Zawory nawiewne i wywiewne,
Czerpnia i wyrzutnia, akcesoria mont. i regul.,
Montaż systemu.
Całość 17.973. z możliwością targowania większego jak decyzja szybka i mniejszego jak decyzja do 30 dni.

Co wy na to?

Ja kupilem wczoraj Brinka za 5500 zl brutto. Na co tu wydac jeszcze prawie 13 000????? Chyba na kanaly ze zlota :lol: W 8000 zmieszcze sie na luzie z ociepleniem kanalow 10-centymetrowa welna. Mam dom o powierzchni 130 m2.

pozdro,
mp

mr6319
01-10-2009, 21:32
mpudlo pisze:

Ja kupilem wczoraj Brinka za 5500 zl brutto. Na co tu wydac jeszcze prawie 13 000????? Chyba na kanaly ze zlota W 8000 zmieszcze sie na luzie z ociepleniem kanalow 10-centymetrowa welna. Mam dom o powierzchni 130 m2.

Kupiłeś i sam zrobisz. Ja niestety po pierwsze, że nie mam na to czasu a po drugie nic a nic nie wiem o tym jak to wykonać. Dlatego muszę się zdecydować na firmę, która zrobi wszystko tak jak należy.

mpudlo
01-10-2009, 21:45
mpudlo pisze:

Ja kupilem wczoraj Brinka za 5500 zl brutto. Na co tu wydac jeszcze prawie 13 000????? Chyba na kanaly ze zlota W 8000 zmieszcze sie na luzie z ociepleniem kanalow 10-centymetrowa welna. Mam dom o powierzchni 130 m2.

Kupiłeś i sam zrobisz. Ja niestety po pierwsze, że nie mam na to czasu a po drugie nic a nic nie wiem o tym jak to wykonać. Dlatego muszę się zdecydować na firmę, która zrobi wszystko tak jak należy.

Ja tez nie mam o tym pojecia;)

mr6319
01-10-2009, 21:55
W takim razie podziwiam odwagę i determinację!!!!

f.5
01-10-2009, 23:24
Witam proszę zerknąc na tę wycenę.

Rekuperator RK 500 SPE 1,8 7500 netto
Sterownik Digital 900netto
Automatyczne obejście wymiennika 1200 netto
Instalacja nawiewno wywiewna 4800 netto
Materiały montażowe 800 netto
Dostaw i montaż 2400 netto

Zapotrzebowanie wentylacyjne :
- nawiew 315 m3/h
- wywiew 335m3/h.
- spręż dyspozycyjny 270 Pa.
dom 200 m2
Zastanawiam się nad taką inwestycją tylko cena mnie troszkę powaliła.
Parę lat temu kupowałem rekuperator do firmy i pamiętam ze cena niebyła duzo wyższa a tam jest duza jednostka i due odległosci między .pomieszczeniami

mr6319
02-10-2009, 07:40
Wycena prawie taka sama jak moja. Mozesz puścić na priv w jakiej firmie?

szejens
02-10-2009, 08:10
Witam,

Czy ktoś możne już stosuje takie cudo:

http://www.allegro.pl/item745266679_regulator_sterownik_elektroniczny_do _renovent_hr.html

Jakie wrazenia??

pozdro,
mp

Zanim założyliśmy podobny regulator wydawało mi się że to niezbędne urządzenie. Teraz po kilku tygodniach użytkowania stwierdzam że to zbędny bajer. No ale dumnie wisi na ścianie i pokazuje temperaturę dzień godzinę i tryb w jakim się znajduje. Najdroższy zegarko- termometr w domu.

ptrk
06-10-2009, 08:35
Witam ponownie.
Dzięki Tomku ([email protected]) za informację. Dzwoniłem na podany numer i rozmawiałem z właścicielem. Określił koszty w granicach 12 - 14tys. bez dokładnej kalkulacji gdyż niestety do tego jest potrzebny projekt wentylacji , którego nie wykonują (zlecają to innej firmie- koszt 800zł, później zwrócony jeśli zleci się im montaż) Tak więc może się okazać, że po opłaceniu projektu dokładnie skalkulowane koszty będą wyższe od propozycji innych wykonawców. Sama zaś różnica może być efektem zastosowania różnych materiałów (Lędziny zastosowały w obliczeniach przewody sztywne SPIRO, które z tego co czytałem są droższe)

Do wcześniejszego zestawu RENOVENTA 400 (patrz kilka postów w górę) otrzymałem wycenę GWC : UKŁAD TICHELMANNA DLA 87 mb na REHAU za
15 900 +7%vat (czy aby nie przesadzili z metrażem!!?)
Czy ta centrala nie ma za małej wydajności przy takiej długości rur wymiennika? Inna firma której opinię dostałem twierdzi że ta centrala jest za słaba. Proszę o opinie.

Czy drogo, czy w normie. Jeśli ktoś ma namiary na inne firmy od REKU (małopolskie lub śląskie) proszę o informację.

zukow2
13-10-2009, 19:55
czy izolacja podasza 15cm + izolacja rur wystarczy czy trzeba docieplić poddasze, ew rury?
jak prawidłowo powinno wyglądać ustawienie urządzenia?

zukow2
18-10-2009, 10:35
prosze o pomoc :)

Gosc_gość
18-10-2009, 11:07
czy izolacja podasza 15cm + izolacja rur wystarczy czy trzeba docieplić poddasze, ew rury?
jak prawidłowo powinno wyglądać ustawienie urządzenia?
Jeżeli piszesz o ociepleniu poddasza nieużytkowego - tam gdzie stoi centrala to powinno wystarczyć.

Ja tam mam ocieplone wełna 12cm Rockwool Toprock (0,035) między krokwie do kalenicy.

A jeśli piszesz, że masz poddasze użytkowe ocieplone 15cm wełny - to zdecydowanie za mało. Dodaj jeszcze co najmniej 10cm i wtedy będzie ok.

Ja poddasze mam ocieplone 27cm wełny ( Toprock 12cm między krokwie i Superock 15cm pod krokwie). Sufit poddasza użytkowego 30cm ( 2x15cm Superock) wełny.

zukow2
18-10-2009, 13:08
mam 15cm na poddaszu nieużytkowym-tam stoi centrala.Część użytkowa 30cm wełny.Czy kanały zaizolowane wełną (chyba 2,5cm z folią aluminiową) na tym poddaszu nieużytkowym jest wystarczająca?Czy może docieplić te kanały żeby nie było strat.

na co zwrócić uwagę przy konfiguracji centrali?Czy sama instrukcja wystarczy?

Gosc_gość
18-10-2009, 14:44
mam 15cm na poddaszu nieużytkowym-tam stoi centrala.Część użytkowa 30cm wełny.Czy kanały zaizolowane wełną (chyba 2,5cm z folią aluminiową) na tym poddaszu nieużytkowym jest wystarczająca?Czy może docieplić te kanały żeby nie było strat.

na co zwrócić uwagę przy konfiguracji centrali? Czy sama instrukcja wystarczy?

Możesz docieplić kanały za centralą, nie te co pobierają i wywalają powietrze na zewnątrz, bo tych nie ma sensu ( tak mi się wydaje).
Ja też mam kanały ocieplone 2,5cm wełny i folia alu, ale w moich stronach jest lżejszy klimat niż u Ciebie, u mnie to wystarczy, ale u Ciebie może być mało.

Co do konfiguracji centrali za dużo Ci nie pomogę, bo dopiero mam ją uruchomioną od 2 tygodni i ekspertem nie jestem. Metodą prób ustawiam odpowiednie parametry wspomagając się instrukcją. Na razie walczę z niską wilgotnością powietrza w domu. :roll: :-?

zbooycerz
20-11-2009, 15:57
Mam podlaczone GWC zwirowe i czerpnie scienna (bezposrednia)
Rury mam poprowadzone w ociepleniu poddasza a wyrzutnie w wolnym szybie komina - instalacja reku (http://blizniak-andromeda.blogspot.com/2009/07/wentylacja-mechaniczna-z-gruntowym.html)
Pzdr.

jak dobrze widze ze zdjec to cale GWC zwirowe masz pod posadzka czyli wlasciwie pod domem
nie obawiasz sie o odnawialnosc ciepla tego zrodla?
chyba, ze jego jedyna rola jest wspomaganie dobrego prawie niezamarzajacego rekuperatora

ale np latem jak sie zrodlo nagrzeje to nie bedzie za bardzo mialo rowniez jak nabrac z powrotem chlodu

czy tak doradzila firma monterska?

jestem na etapie instalacji i zrezygnowalem z GWC wlasnie z tego powodu bo mi odradzali na pl.misc.budowanie, ze to nie zadziala, lepiej jak jest poza obrysem budynku i to lepiej z 2m odleglosci conajmniej od scian

myslalem na poczatku o centrali Bartosz ale mnie zniechecili instalatorzy jako, ze wydajna i odzysk 95% wszystko fajnie ale jest kompletnie nierozbieralna i b. trzeba dbac o filtry bo jak cokolwiek wleci do srodka to juz nie wyleci i zatyka...

włodek70
05-12-2009, 09:36
Poszło na prv

Witam !
jestem zainteresowany reku z ASK - bardzo proszę o opinię i możliwości "dogrania ceny"
[email protected]

Z góry dzięki
Włodek

piwopijca
08-12-2009, 13:46
Mam podlaczone GWC zwirowe i czerpnie scienna (bezposrednia)
Rury mam poprowadzone w ociepleniu poddasza a wyrzutnie w wolnym szybie komina - instalacja reku (http://blizniak-andromeda.blogspot.com/2009/07/wentylacja-mechaniczna-z-gruntowym.html)
Pzdr.

jak dobrze widze ze zdjec to cale GWC zwirowe masz pod posadzka czyli wlasciwie pod domem
nie obawiasz sie o odnawialnosc ciepla tego zrodla?
chyba, ze jego jedyna rola jest wspomaganie dobrego prawie niezamarzajacego rekuperatora

ale np latem jak sie zrodlo nagrzeje to nie bedzie za bardzo mialo rowniez jak nabrac z powrotem chlodu

czy tak doradzila firma monterska?

jestem na etapie instalacji i zrezygnowalem z GWC wlasnie z tego powodu bo mi odradzali na pl.misc.budowanie, ze to nie zadziala, lepiej jak jest poza obrysem budynku i to lepiej z 2m odleglosci conajmniej od scian

myslalem na poczatku o centrali Bartosz ale mnie zniechecili instalatorzy jako, ze wydajna i odzysk 95% wszystko fajnie ale jest kompletnie nierozbieralna i b. trzeba dbac o filtry bo jak cokolwiek wleci do srodka to juz nie wyleci i zatyka...

Nie wystarczy zrobilc zloze pod domem i zalac betonem.
Napisze jak ja mam zrobione warstwami od gory:
- gres, fuga elestyczna, klej elestyczny
- wylewka z plastyfikatorem i wloknami zbrojacymi i siatka zbrojaca
- chudziak
- ok. 50cm ziemi ubitej (pospolka)
- styropian 10cm
- folia PE
- zraszacze
- zwir

Tak to wyglada, niby w ktorym miejscu ma nie zadzialac? :lol:

Prawde mowiac dziwi mnie takie podejscie osob ktore niby znaja sie na tym, przeciez cieplo/chlod pochodzi z wnetrza ziemi i jest tam w miare stala temperatura. Zeby nie doszlo do nadmienego wychlodzenia zloza mam zrobione podwojne GWC i pracuje zamiennie co 12 godzin -w zupelnosci wystarczy do jego regeneracji (podobno potrzebne jest ok. 8 godzin).

zdr.

xxxpawloxxx
10-12-2009, 00:27
Witam.
Mam dom 270 m/2 o kubaturze ok.650 m.3 do tego GWC rurowy ok 60 mb o srednicy 200 mm.Jaki reku Renovent-a bedzie odpowiedni?Obliczylem,ze opor wraz z GWC bedzie okolo 200 Pa.
Z gory dziekuje za odpowiedz.

xxxpawloxxx
11-12-2009, 20:03
Czy jest tam kto? :roll:
Czy ktos moglby mi pomoc?

langerob25
11-12-2009, 20:54
Witam.
Mam dom 270 m/2 o kubaturze ok.650 m.3 do tego GWC rurowy ok 60 mb o srednicy 200 mm.Jaki reku Renovent-a bedzie odpowiedni?Obliczylem,ze opor wraz z GWC bedzie okolo 200 Pa.
Z gory dziekuje za odpowiedz.

Będzie odpowiedni Renovent HR Large.Zresztą na polskim rynku dużego wyboru nie ma jeśli chodzi o Brinka. Jeśli chcesz coś mocniejszego w podobnej klasie to może jakiś Stork Air?

xxxpawloxxx
11-12-2009, 22:07
Dzieki za odpowiedz :P
pozdrawiam

krzyk123
14-12-2009, 12:40
Witam.
Mam dom 270 m/2 o kubaturze ok.650 m.3 do tego GWC rurowy ok 60 mb o srednicy 200 mm.Jaki reku Renovent-a bedzie odpowiedni?Obliczylem,ze opor wraz z GWC bedzie okolo 200 Pa.
Z gory dziekuje za odpowiedz.

Będzie odpowiedni Renovent HR Large.Zresztą na polskim rynku dużego wyboru nie ma jeśli chodzi o Brinka. Jeśli chcesz coś mocniejszego w podobnej klasie to może jakiś Stork Air?

Myślisz, że HR Large "udźwignie" taką kubaturę i jeszcze GWC?
Obawiam się, że może pracować na najwyższym biegu i wtedy cichy raczej nie będzie ...

langerob25
14-12-2009, 14:06
Nic innego z brinka chyba nie dostanie.Stork Air ma wydajniejsze sprzęty.Szkoda ,że nie chcesz czegoś na mniejszy dom ,bo mam Brinka Medium do sprzedania.

krzyk123
14-12-2009, 14:17
Jest jeszcze Mistral.

am76
14-12-2009, 14:59
Jest jeszcze Mistral.
No i bartosz, który nie potrzebuje GWC i baaardzo duży wybór wydajności.

piwopijca
14-12-2009, 15:46
Twoja kubatura calkowita nie oznacza ze musisz taka wydajnosc miec na reku.
Wydajnosc wentylatorow musi pokryc ilosc powietrza wywiewanego i nawiewanego, wiec jak widzisz wychodzi znacznie mniej. Wentylatory nawiew i wywiew maja wydajnosc max po 400m3/h a nie w sumie (czyli po 200m3/h).
Jesli dom ma np. 600m3 kubatury to moze byc wysarczajaca centrala np. na 400m3/h.
Jesli chcesz miec wymiane jednokrotna 1wymiana/godzine. Zazwyczaj robi sie ok. 0,5 wymiany/h czy tez 0,6 wymiany/h wowczas taki Hr Large powinien wystarczyc. Jesli chcesz dodatkowo GWC to moze byc za slaby, szczegolnie gdy bedziesz chcial miec latem np. 1-1,5 wymiany/h do schlodzenia domu.

Pzdr.

gniezniok
14-12-2009, 20:08
A ja mam pytanie - przerabialiście kwestie czyszczenia, kontroli wentylacji? Tylko mi nie mówcie ze sie tego nie robi! Sam zastanawiam sie na montażem jednak koszty jak choćby deznfekowanie co 2-3 lata i czyszczenie co 5-6 mnie powalają. Rozumiem że mozna tego nie robić, ale pech chciał że widziałem zdjęcia rur u mojego znajomego któremu czyścili po 3 latach... No comment

am76
14-12-2009, 20:26
A ja mam pytanie - przerabialiście kwestie czyszczenia, kontroli wentylacji? Tylko mi nie mówcie ze sie tego nie robi! Sam zastanawiam sie na montażem jednak koszty jak choćby deznfekowanie co 2-3 lata i czyszczenie co 5-6 mnie powalają. Rozumiem że mozna tego nie robić, ale pech chciał że widziałem zdjęcia rur u mojego znajomego któremu czyścili po 3 latach... No comment

Ja napisze jedynie co wiem od mojego wykonawcy wentylacji:
1. Trzeba czyścić.
2. Jak instalacja wykonana ze sztywnych rur to można to robić mechanicznie. U siebie tego nie za bardzo sobie wyobrażam bo kanały będą miały różne kształty, okrągłe, płaskie poukrywane w ściankach działowych, plaskie pod wylewkami, genralnie spora plątanina wszelakiej maści.
3. Czyszczenie ozonowe - nie wiem co to. Ponoć są firmy które to robią. Na pewno jest to technika popularna w klimatyzacjach samochodowych.
4. On też to na pewno za kilka lat będzie robił :)

gniezniok
14-12-2009, 21:11
am76 - jestes nieliczną jednostką która widze zdaje sobie z tego sprawe. Jak kiedys pytałem uslyszalem jedno - nie wiem, a po co etc... Zycze najlepszego kiedy to do nich dotrze, koszt ma sie rozumieć... Nie polemizuje jesli kogos stać, my jednak kalkulujemy komfort i jego cene...

Hagis
15-12-2009, 20:46
Jest jeszcze Mistral.
No i bartosz, który nie potrzebuje GWC i baaardzo duży wybór wydajności.

No i Stiebel Eltron (czy jak to tam sie pisze:)))) robi "blizniaki" Brinków ale deczko cena większa...

zukow2
15-12-2009, 21:00
witajcie ,
jak uzywacie centrali w mroźne dni?pracuje non stop czy z przerwami?
czy przerwy w pracy w trakcie mrozu nie szkodzą jej?

szejens
16-12-2009, 13:20
http://www.e-rekuperatory.pl/grafika/brink_charakterystyka_large.jpg


Czy ktoś może mi powiedzieć co oznaczają te trzy linie na tym wykresie. Large ma wydajność 400m3/h przy oporze 150 Pa czyli odpowiadała by temu linia środkowa ale co oznaczają te dwie pozostałe ??

U mnie obecnei przy wymianie 380 m3/h mam ciśnienie 145 Pa czyli teoretycznie biorąc pod uwagę brudne filtry powinno być ok jeżeli opierać się na pierwszej od dołu i środkowej krzywej na ostatniej już nie bardzo

krzyk123
16-12-2009, 13:38
Czy ktoś może mi powiedzieć co oznaczają te trzy linie na tym wykresie. Large ma wydajność 400m3/h przy oporze 150 Pa czyli odpowiadała by temu linia środkowa ale co oznaczają te dwie pozostałe ??


A czy nie jest to po prostu oznaczenie 3 biegów?

piwopijca
16-12-2009, 14:13
Wykres obrazuje wydajnosc przy zalozonych oporach i zapotrzebowanie na prad wentylatorow. Mozna sobie oszacowac ile pradu pobierze centralka w danych warunkach pracy

Pzdr.

szejens
16-12-2009, 14:34
Wykres obrazuje wydajnosc przy zalozonych oporach i zapotrzebowanie na prad wentylatorow. Mozna sobie oszacowac ile pradu pobierze centralka w danych warunkach pracy

Pzdr.

Co do zasady masz racje ale czemu tam są trzy krzywe zgodnie z którymi przy tym samym oporze mamy różne wydajności ??

piwopijca
16-12-2009, 14:43
Przeciez wydajnosc sam okreslasz jaka ma byc dla danej instalacji a opory sa "wynikowe" -wynikaja z instalacji.
Jesli dla oporow 100Pa chcesz miec wydajnosc 275 m3/h to zuzyjesz 2x62 W, jesli wydajnosc ma byc 325m3/h to zuzyjesz 2x85 W ale jesli chcesz miec wydajnosc 400 m3/h to juz potrzebne jest 2x137 W.
Oczywiscie moc wentylatorow oszacowalem sobie.
Zaleznosci nie sa liniowe i to min. obrazuje wykres

Pzdr.

szejens
16-12-2009, 16:26
Przeciez wydajnosc sam okreslasz jaka ma byc dla danej instalacji a opory sa "wynikowe" -wynikaja z instalacji.
Jesli dla oporow 100Pa chcesz miec wydajnosc 275 m3/h to zuzyjesz 2x62 W, jesli wydajnosc ma byc 325m3/h to zuzyjesz 2x85 W ale jesli chcesz miec wydajnosc 400 m3/h to juz potrzebne jest 2x137 W.
Oczywiscie moc wentylatorow oszacowalem sobie.
Zaleznosci nie sa liniowe i to min. obrazuje wykres

Pzdr.

Nie no wszystko pięknie tylko że opory instalacji rosną zdaje się z kwadratem prędkości przepływu czyli bezpośrednio przy niezmiennych przekroju kanałów ze wzrostem wydajności wiec przy 275 m3/h masz opór 100 Pa a przy 380 m3/h ja mam opór 145 Pa. Problem w tym że te 380 m3/h jest jak podejrzewam wyliczane z prędkości obrotowej wentylatorów a nie faktycznego przepływu. W związku z tym jeżeli przy np 400 m3/h reku pokazywałby opór 175 Pa to realny przepływ zgodnie z górną krzywą byłby 370 m3/h ze środkową krzywą jakieś 390 m3/h a według dolnej pewnie w granicach zera bo ona pokazuje 400m3/h przy oporze 100 Pa większy opór by go zdławił. Czy dobrze to interpretuję czy nie? Moim celem nie jest wyliczanie ile będzie mnie kosztowało używanie reku tylko sprawdzenie poprawności wykonania instalacji która powinna pozwalać na przepływ 400 m3/h nie generując oporu większego niż 150 Pa.

zukow2
20-12-2009, 21:12
pochwalcie się jak się sprawują Brinki w te mrozy :D

u mnie bez gwc nawiew przy -12st jest ok +10st.

sprawdzałem ostatnio w ustawieniach ile na 3 biegu nawiewa-pokazało 235m3/h.Nie wiem czemu nie 300?Reku sam dobiera w zależności od oporów?

marobury
28-12-2009, 21:01
pochwalcie się jak się sprawują Brinki w te mrozy :D

u mnie bez gwc nawiew przy -12st jest ok +10st.

sprawdzałem ostatnio w ustawieniach ile na 3 biegu nawiewa-pokazało 235m3/h.Nie wiem czemu nie 300?Reku sam dobiera w zależności od oporów?

Witaj,

Gdzie znalazłeś dystrybutora tych rekuperatorów na podkarpaciu, podaj proszę namiary i ewentualne doświadczenia :) lub :(, koszty itp.

Z góry dziękuję
Marek

zukow2
29-12-2009, 15:57
REKU zakupiłem bezpośrednio z ASK.Instalację robiła miejscowa firma z Przemyśla.Robią dokładnie ale coś nie gra teraz bo skutecznosc reku jest niska bo ok 50-55%.

Lokalnym przedstawicielem na Podkarpacie jest firma z Lubaczowa.Byli Panowie u mnie na budowie i policzyli......17tyś za wszystko. Z moich informacji wynikało że sam reku koszuje 5700zł, więc chcieli 12 tyś za robotę i kilka rur.Pozatym mnie olali -są nie terminowi.Umawiali się na jakiś termin po czym nawet nikt nie zadzwonił zinformacją że będą tydzień później. Nie dogadalismy się w koncu ze względu na powyższe.

orkan73
31-12-2009, 09:59
Witam,
Ja też mam reku Brink Renovent, który jest jeszcze nie zamontowany. Na dzień dzisiejszy mam rozprowadzone rury i reku czeka na montaż po wykończeniówce.
Kontakt w sprawie instalacji miałem z firmą ASK i oni sami polecili mi wykonawce na podkarpacie firmę z Lubaczowa. Instalacja zrobiona porządnie i w umówiony terminie - nie miałem z tą firmą żadnych problemów.

zukow2
09-01-2010, 09:04
to czy porządnie okaże się po pierwszej zimie.

pkm
10-01-2010, 20:12
Mam pytanie, jakie sa filtry w Brinku, czy to gotowe filtry czy zmieniamy tylko włóknine? jak często je zmieniamy? Coś mam wrażenie że w tym reku może to być znaczny koszt, pozatym wymiennik jest ponoć z bardzo cienkich przepon z tworzywa, obawiam się że trwałosć takiego wymiennika może być ograniczona, a wymiana jak to zwykle bywa droga :wink: ? Ale może się myle, czy ktoś przygladał sie blizej temu rekuperatorowi?

langerob25
10-01-2010, 20:26
Mam pytanie, jakie sa filtry w Brinku, czy to gotowe filtry czy zmieniamy tylko włóknine? jak często je zmieniamy? Coś mam wrażenie że w tym reku może to być znaczny koszt, pozatym wymiennik jest ponoć z bardzo cienkich przepon z tworzywa, obawiam się że trwałosć takiego wymiennika może być ograniczona, a wymiana jak to zwykle bywa droga :wink: ? Ale może się myle, czy ktoś przygladał sie blizej temu rekuperatorowi?

Dzisiaj miałem przyjemność oglądniecia sobie Brinka. Filtry są na metalowej ramce.Można kupić gotowce,można kupić samą włókninę.Filtrów aż tak często wymieniać nie trzeba.Należy je okresowo czyścić.Jak często ,to zależy od miejsca gdzie mieszkamy.A co do wymiennika,to taki delikatny znów nie jest.Jeszcze nikt nie zgłaszał problemów na forum,ja też parę reku już widziałem.Stork Air ma takie same(przynajmniej w serii G90/91).O jakość wykonania i materiałów w przypadku holenderskiej produkcji bym się nie matwił

Barti44
23-01-2010, 08:48
Ja po wizycie u sprzedawcy muszę powiedzieć, że tylko jedna sprawa mi nie pasuje w Brinku- koszmarne sterowniki. Pierwszy- jedno pokrętło, trzy pozycje- zero funkcji. Dwa inne też są, już ze sterowaniem czasowym (właściwie dobowym), ale też bym ich w holu nie powiesił :) Najprędzej w kotłowni :) Poza tym wsyzstko wydaje się być ok. Może ktoś wie, czy można samemu dosztukować jakiś fajny sterownik?

krzyk123
23-01-2010, 11:14
A czy można do Brinka podłączyć 2 sterowniki (manipulatory) ?

akb
23-01-2010, 18:00
Może ktoś wie, czy można samemu dosztukować jakiś fajny sterownik?

Można np. taki:
http://www.budgar.com.pl/sklep/product_info.php?products_id=112&osCsid=6f62179bdf890753310b077d2cfcbe71
Najgorzej nie wygląda, spokojnie mógłbyś go powiesić gdzie byś chciał. Sam taki mam, podłączony właśnie do Brinka HR 400 Large, choć przyznam szczerze, że raczej nie używam programowania, jak na razie nie miałem takiej potrzeby, póki co używany więc jedynie do zmiany biegów.

langerob25
23-01-2010, 18:36
Może ktoś wie, czy można samemu dosztukować jakiś fajny sterownik?

Można np. taki:
http://www.budgar.com.pl/sklep/product_info.php?products_id=112&osCsid=6f62179bdf890753310b077d2cfcbe71
Najgorzej nie wygląda, spokojnie mógłbyś go powiesić gdzie byś chciał. Sam taki mam, podłączony właśnie do Brinka HR 400 Large, choć przyznam szczerze, że raczej nie używam programowania, jak na razie nie miałem takiej potrzeby, póki co używany więc jedynie do zmiany biegów.

Całkiem ładny sterownik.I nie drogi.Czegoś takiego właśnie szukałem :D

zukow2
26-01-2010, 21:21
jaka wilgotność u Was w te mrozy?U mnie pomimo tego że dom dopiero zamieszkany wilgotność spada poniżej 40%, a do 45 to norma.Sucho na zewnątrz i nie wiem jak to rozwiązać....

70waldek
26-01-2010, 23:28
Czy ktoś próbował podłączyć okap kuchenny do rekuperatora? Czytałem gdzieś,że stosuje się filtr przeciwtłuszczowy i niektóre droższe reku mają taką możliwość,np Ilto X100

krzyk123
27-01-2010, 11:05
Jak się spisują Brinki (bez GWC) w czasie tak niskich temperatur.

Mocno zastanawiam się nad tym rekuperatorem ale jego wybór wyklucza u mnie zrobienie GWC (za mały spręż na moją kubaturę - 520m3) i nie wiem czy w to wchodzić ...

seba_x
27-01-2010, 11:08
Jak się spisują Brinki (bez GWC) w czasie tak niskich temperatur.

Mocno zastanawiam się nad tym rekuperatorem ale jego wybór wyklucza u mnie zrobienie GWC (za mały spręż na moją kubaturę - 520m3) i nie wiem czy w to wchodzić ...

jeszcze nie mieszkam , domu nie ogrzewam , (w środku +2 na zew. -5) włączyłem brinka i po 10min sam sięwyłączył , komunikat F2 na wyświetlaczu.

langerob25
27-01-2010, 11:44
Jak się spisują Brinki (bez GWC) w czasie tak niskich temperatur.

Mocno zastanawiam się nad tym rekuperatorem ale jego wybór wyklucza u mnie zrobienie GWC (za mały spręż na moją kubaturę - 520m3) i nie wiem czy w to wchodzić ...

jeszcze nie mieszkam , domu nie ogrzewam , (w środku +2 na zew. -5) włączyłem brinka i po 10min sam sięwyłączył , komunikat F2 na wyświetlaczu.

kod błędu to:

"Wentylator nawiewny się zatrzymał. Jeżeli dysproporcja jest niedopuszczalna, wentylator wywiewny także się zatrzyma."

krzyk123
27-01-2010, 11:53
jeszcze nie mieszkam , domu nie ogrzewam , (w środku +2 na zew. -5) włączyłem brinka i po 10min sam sięwyłączył , komunikat F2 na wyświetlaczu.
kod błędu to:

"Wentylator nawiewny się zatrzymał. Jeżeli dysproporcja jest niedopuszczalna, wentylator wywiewny także się zatrzyma."

Ale to chyba nie od mrozu (-5 to pikuś).

langerob25
27-01-2010, 14:08
Mozliwe,w domu ma tylko +2 ,nie +20.

zukow2
27-01-2010, 19:23
u mnie -20 i raz pracuje a raz nie.
ponadto z kanałów lecą "skropliny" .Kanały są na strychu docieplonym 20cm wełny.
z kanałów nawiew +10 przy -20 na zewnatrz.

qbota
30-01-2010, 12:04
Mam około 400m3 i Renoventa Large. Zależnie od położenia przepustnicy ręcznej ssie albo z czerpni albo z GWC (60m). Całość instalacji na rurach sztywnych a tylko przy samym reku jest flex. Na ssaniu z pomieszczeń jest metrowy tłumik. Reku jest na parterze pod schodami. Na górze w sypialniach słychać minimalnie i to tylko jak jest na maks obrotach. Konstrukcyjnie trudno to było wykonać ale warto! W ogóle nie ma problemu hałasu reku.

Jeśli chodzi o GWC to mam zwykłą rurę kanalizacyjną około 1,8 m pod ziemią. Reku zwykle chodzi pomiędzy 50-100m3/h. Nie sądziłem że tyle zyskam z GWC. Przy -20 st na zewnątrz na wlocie do reku mam -5. Przy -5 mam +3. Aktualnie jest 0 na dworze i +6 po przejściu przez GWC.
Następnie mierzę temp na wyjściu z reku do pomieszczeń. Przy -20 na dworze załączonym GWC i +22 w domu, z reku wylatuje świeżutkie powietrze o temp 18 st.
Jeśli chodzi o pręż wentylatorów: Przy wydajności 100m3/h i 60mb GWC mam na wejściu 22Pa. Jak przełączę na czerpnię (rura 2m) to mam 13Pa. Po stronie wewn mam około 50Pa ale to głównie zasługa braku flexów jak sądzę - kolega na podobnej instalacji i flexach ma około 140Pa.
Tak czy inaczej wg instrukcji Large jest w stanie przepchnąć 400m3 przy 150Pa ale bierze wtedy 150W.

Co jeszcze zaobserwowałem: reku rewelacyjnie osuszył budynek po budowie. Np. po tynkowaniu wylewałem około 20 litrów wody na dobę - celowo nie podłączyłem reku do odpływu żeby widzieć ile produkuje. Teraz, awięc po kilku miesiącach, wilgotność w domu buja się wokół 40% - wiaderko puste. Przy mrozach spadło do 35%.

Reku chodzi na 50m3/h. Mieszkają dwie osoby i małe dziecko. W nocy przy mrozach wyłączam. Rano czasem "wietrzę" - pół godziny na 300m3/h. Ale to wszystko proforma. Powietrze w domu jest świeże i czyste, jak się wchodzi z dworu to nie czuć niczego niepokojącego a mamy jeszcze psa i kota - kuweta stoi w łazience i w ogóle zniknął znany z mieszkania problem śmierdzącej kuwety. Zapachy z otwartej kuchni (w której też jest wyciąg - ale nie w okapie!) nie przechodzą dalej pomimo tego że to dom z antresolą. Może to dzięki nawiewowi na salon i takiej jakby kurtynie ciśnień.

Odkurzam filtry raz na 2-3 tyg - tam też widać skuteczność reku w kwestii filtrowania powietrza! Ogólnie polecam. A: zmierzyłem też pobór prądu i zgadza się z instrukcją. tj. faktycznie przy 50m3 to jest, już nie pamiętam dokładnie, ale 30-50W?

krzyk123
30-01-2010, 15:53
W nocy przy mrozach wyłączam. Rano czasem "wietrzę" - pół godziny na 300m3/h.

Czemu wyłączasz? Przecież masz GWC i rekuperator nie zamarznie.

pmpiter
31-01-2010, 21:54
Witam > Do qbota

Proszę o info czy można o email na priv. Jestem zainteresowany założeniem reku w domu 135m3. Pozdrawiam Piotr.

ekokamil
15-02-2010, 09:08
Witam,

Sorki ze w tym temacie ale co nieco czuje się z nim związany bo właśnie Brinka będę kupował w tym tygodniu.
ASK zaproponowało do mojego domu Renoventa HR M a gdybym miał GWC to wtedy mogę wziąć większa centralkę za dopłata 600zl.

I tu pojawia się problem, bo ja GWC nie mam.... a chciałbym mieć :D
Niestety na etapie budowy domu nie zostawiłem rury przechodzącej przez ścianę fundamentową bo wtedy o GWC nie myślałem, ale teraz pomyślałem sobie że w sumie to może za jakieś 5 lat jak się odkuję po budowie ;) to pewnie fajnie by było móc go sobie zrobić?

No i pytanie do Was - da się jeszcze teraz zrobić GWC i na przykład tuż przed domem wyprowadzić rurę do góry i wejść do kotłowni przez ścianę domu?

Zaznaczam ze nie mam jeszcze elewacji zrobionej, ani tez nie mam zrobionego ocieplenia podłogi i wylewki na ociepleniu więc mógłbym się teraz tuż przy podłodze przekuć przez ścianę na wylot i zostawić tu rurę.
No ale ona na zewnątrz to by była z 10cm pod ziemia...

Nie rozważam raczej przebijanie się przez fundament do domu... nawet gdyby było to możliwe.

To co, da się tak zrobić? Kupować droższego Renoventa i przebijać się teraz przez ścianę?

Z góry dzięki za wszelki odzew,
Kamil

Cezarr
15-02-2010, 10:54
Ja jestem w podobnej sytuacji, tzn jest stan surowy z ociepleniem, też myslałem, że może rozkuję trochę chudziaka i wypuszczę rurę pod fundamentem dla GWC, ale chyba odpuszczam z powodów:
1.Brink poprzez zmianę prędkości pracy wentylatorów nie zamarznie (nie powinien) podczas dużych mrozów.
2.GWC, droższy rekuperatr, większe opory (czy przez to nie większe nieco zużycie prądu?)
3.GWC najbardziej przydatne chyba jedynie w duże mrozy (by zapobiec zamarzaniu wymiennika) i by ogólnie podnieść temp nawiewu.
4.W okresie letnim niezbyt duży wpływ na obniżenie temeratury w pomieszczeniach (doświadczenia użytkowników).
5. Ryzyko zalania rurowca (uszczelki rury pcv, ponoć po kilku latach mogą puszczać).
6. Dodatkowy koszt GWC- pewnie ze 2-3,5 tyś (zwykłe rury kanalizacyjne), wolę je przeznaczyć np na kilkadzesiąt zł rocznie większe rachunki za gaz, bo powietrze po wyjściu z reku będzie miało nieco niższą temp niż z zastosowaniem GWC.
7.Dodatkowy niepokój o ewentualne zalewanie ( u mnie glina), glony i jakieś formy życia w tych rurach.
Podsumowując, chcę kupić dobry, nie za drogi rekuperator (za taki uważam również Brink, który poradzi sobie, kiedy temperatura na zewnętrz będzie spadać do minus 25, nie jest przy tym mocno prądożerny i tyle._
To są moje spostrzeżenia na podst przeczytanych tu i ówdzie informacji, nie jestem specjalistą w tej branży nie dążę również, by mój rachunk za gaz przy 20 st mrozie przez cały miesiąc wynosił 200 zł.

ekokamil
15-02-2010, 11:22
Cezarr czyli Ty rozważałeś jednak przebijanie się przez ścianę fundamentową, nie?
Ja chyba nie chciałbym tego robić, boję się potem nieszczelności, przeciekania i podmoczenia ścian fundamentowych. Tam przecież potem nie będzie widać co się tam dzieje... Przy przebijaniu się przez ścianę domu jest ta przewaga że jednak widzisz wszystko jak na dłoni..i w razie czego można stosunkowo łatwo reagować.

Jedyna rzecz która mnie martwi to czy to ma sens?? Bo rozumiem że taką instalację prowadzi się zawsze pod fundamentem i wchodzi do domu przez podłogę - wtedy cały czas jest głęboko pod ziemia - więc jest tam 'ciepło'.
U mnie ta rura musiałaby się podnieść tuż przed ścianą domu niemalże na równo z ziemią - a wiec temperatura w tym miejscu byłaby minusowa w mrozy. No i czy powietrze nie schłodziłoby się z powrotem tuż przed rekuperatorem, i cała idea GWC została by pogrzebana.
Wiadomo można by ten odcinek dobrze ocieplić styrodurem i nad tym sie właśnie zastanawiam..

Jakieś pomysły? Podpowiedzi? Szanowni forumowicze?

Kamil

Cezarr
15-02-2010, 12:35
W pierwszym zdaniu napisałem, że planowałem rurę pod fundamentem. Inna opcja nie wchodzi u mnie w grę, z powodów które wymieniłeś choćby. moim zdaniem, jeśli chcesz mieć ten gruntowy wymiennik a nie możesz zrobić podkopu pod ławą a jedynie przez ścianę to ja bym sobie darował takie rozwiązanie.

mapan
15-02-2010, 13:34
czy posiadacze Brinka mogliby podać ilości i średnice rur NAWIEWNYCH jakie maja w swoich instalacjach. Dzięki. Rozważam możliwość wykorzystania istniejących pionów wentylacyjnych, a żaden wykonawca nie chce podjąć się zabawy z tym związanej. Chcę sprawdzić czy w ogóle jest na to szansa.

mpudlo
15-02-2010, 16:52
czy posiadacze Brinka mogliby podać ilości i średnice rur NAWIEWNYCH jakie maja w swoich instalacjach.

fi 160->redukcja na fi 150-> redukcja na fi 125 do anemostatow

mpudlo
15-02-2010, 16:59
Jak się spisują Brinki (bez GWC) w czasie tak niskich temperatur.



U mnie zamarzl dopiero przy -25. I nie dzialal przez ok. 3-5 dni do momentu, az calkowicie odtajal. Nie jest zle, bo rekuperator stoi na kompletnie nieogrzewanym poddaszu. Zbudowalem mu tylko domek ze styropianu 8)

Mysle, ze zamarzniecie rekuperatora zostalo spowodowane zamarznieciem kanalu odprowadzajacego skropliny. Niestety, w tym roku nie udalo mi sie rozwiazac tego problemu. W przyszlym zamontuje sobie wewnatrz rurki kabelek elektryczny, ktory bedzie mi podgrzewal skropliny. Mam nadzieje, ze pomoze.

Duzo gorzej od samego rekuperatora wygladaly kanaly wywiewne. Mimo ocieplenia welna sa praktycznie przez caly czas mokre. W mrozy byly zamarzniete na kosc :wink: Ale drozne :wink:

Zbiera mi sie takze woda w krotkim odcinku od reku do wyrzutni. Mimo ocieplenia, musze od czasu do czasu rozpiac ruey i wylac do wiaderka zbierajaca sie w niej wode :wink:

Ogolnie rzecz biorac, mam nadzieje, ze w przyszlym sezonie, po kilku poprawkach i usprawnieniach, bedzie to system bezobsługowy :P

pozdro,
mp

mapan
16-02-2010, 06:14
czy posiadacze Brinka mogliby podać ilości i średnice rur NAWIEWNYCH jakie maja w swoich instalacjach.

fi 160->redukcja na fi 150-> redukcja na fi 125 do anemostatow

Dzięki za szybka odpowiedź. Ile nawiewów masz na parter (jaką masz powierzchnię parteru)?

mpudlo
16-02-2010, 06:46
Mam tylko parter :wink:

Powierzchnia 130 m2. 5 nawiewow, 5 wywiewow.

ekokamil
16-02-2010, 09:18
Cezarr
PostWysłany: Pon, 15 Luty 2010 12:35 Temat postu:
W pierwszym zdaniu napisałem, że planowałem rurę pod fundamentem. Inna opcja nie wchodzi u mnie w grę, z powodów które wymieniłeś choćby. moim zdaniem, jeśli chcesz mieć ten gruntowy wymiennik a nie możesz zrobić podkopu pod ławą a jedynie przez ścianę to ja bym sobie darował takie rozwiązanie.


No fakt, nie doczytałem.

Czyli naprawdę nie powinienem się bawić w to GWC ?
Strasznie mi szkoda... :roll:
Sam już nie wiem... naprawdę nikt nie miał podobnych pomysłów żeby to tak zrobić? Nikt tak nie robił?

Kamil

krzyk123
16-02-2010, 09:21
czy posiadacze Brinka mogliby podać ilości i średnice rur NAWIEWNYCH jakie maja w swoich instalacjach.

fi 160->redukcja na fi 150-> redukcja na fi 125 do anemostatow

Dzięki za szybka odpowiedź. Ile nawiewów masz na parter (jaką masz powierzchnię parteru)?

Hej. Jestem na etapie negocjacji na zrobienie instalacji na Renovencie. Najbardziej zaawansowane ustalenia mam z firmą Test-Pol z Pilchowic (współpracują z ASK). A Ty masz namiary na jakiegoś zaufanego wykonawce?

Pzdr

mpudlo
16-02-2010, 09:32
Hej. Jestem na etapie negocjacji na zrobienie instalacji na Renovencie. Najbardziej zaawansowane ustalenia mam z firmą Test-Pol z Pilchowic (współpracują z ASK). A Ty masz namiary na jakiegoś zaufanego wykonawce?

Pzdr

Ja sam robilem.

krzyk123
16-02-2010, 09:36
Hej. Jestem na etapie negocjacji na zrobienie instalacji na Renovencie. Najbardziej zaawansowane ustalenia mam z firmą Test-Pol z Pilchowic (współpracują z ASK). A Ty masz namiary na jakiegoś zaufanego wykonawce?

Pzdr

Ja sam robilem.

A jak jest z głośnością instalacji? Czy np. na 2-m biegu słyszysz pod anemostatami szum powietrza?

mpudlo
16-02-2010, 09:46
Hej. Jestem na etapie negocjacji na zrobienie instalacji na Renovencie. Najbardziej zaawansowane ustalenia mam z firmą Test-Pol z Pilchowic (współpracują z ASK). A Ty masz namiary na jakiegoś zaufanego wykonawce?

Pzdr

Ja sam robilem.

A jak jest z głośnością instalacji? Czy np. na 2-m biegu słyszysz pod anemostatami szum powietrza?

Na I biegu nie slychac kompletnie nic. Na II trzeba sie wsluchiwac, by wychwycic szum powietrza sposrod domowych dzwiekow :wink: Niknie on w domowym zamieszaniu... a moze ja juz sie przyzwyczailem do tego :wink: III bieg generuje juz szum.

Ogolnie rzecz biorac, u mnie w domu jest mega cicho. Okolica taka spokojna, ze cisza niekiedy sprawia bol :wink: W nocy pracy rekuperatora na I biegu nie slychac w ogole. Ale teraz zima mam ustawiona na I biegu wydajnosc 50m3 na godzine. W poczatkowej fazie przy nastawie 100 m3/h czulo sie dyskomfort zbyt wysuszonego powietrza. Wiec moze stad ta cisza.

Ogolnie to nie podchodze do anemostatow i nie sprawdzam czy szumia. Nie przeszkadza mi szum na wyzszych biegach, bo po prostu nie zalaczam ich zbyt czesto. Wymiana powietrza na I biegu przy wydajnosci 50m3 jest wystarczajaca, by w domu zapewnic swieze powietrze.

mapan
16-02-2010, 11:04
czy posiadacze Brinka mogliby podać ilości i średnice rur NAWIEWNYCH jakie maja w swoich instalacjach.

fi 160->redukcja na fi 150-> redukcja na fi 125 do anemostatow

Dzięki za szybka odpowiedź. Ile nawiewów masz na parter (jaką masz powierzchnię parteru)?

Hej. Jestem na etapie negocjacji na zrobienie instalacji na Renovencie. Najbardziej zaawansowane ustalenia mam z firmą Test-Pol z Pilchowic (współpracują z ASK). A Ty masz namiary na jakiegoś zaufanego wykonawce?

Pzdr

Też myślałem o Test-Polu (brałem od nich instalację odkurzacza) ale na razie nie rozpocząłem poważniejszych rozmów w tym temacie. Nie mam też większej styczności z tego typu firmami.

mpudlo
16-02-2010, 11:10
Moim skromnym zdaniem, instalacja wentylacji mechanicznej wykonywana przez firmy jest strasznie droga. Nie widze zadnego uzasadnienia ekonomicznego, by placic nascie tysiecy za wykucie kilku otworow, polaczenie 50 m rur i ich ocieplenie. Ale jest koniunktura...

Barti44
24-02-2010, 20:46
Moim skromnym zdaniem, instalacja wentylacji mechanicznej wykonywana przez firmy jest strasznie droga. Nie widze zadnego uzasadnienia ekonomicznego, by placic nascie tysiecy za wykucie kilku otworow, polaczenie 50 m rur i ich ocieplenie. Ale jest koniunktura...

Zgadzam się z Tobą. Jedyne co mi się nie podoba, to to, że przy samodzielnym montażu WM musimy zapłacić 22% vatu za rekuperator, rury, projekt i inne pierdółki. Przy zleceniu tego firmie to już 7%.
Bo z tego co wiem, to nie ma możliwości odpisania tych 15% w urzędzie skarbowym :(

mpudlo
25-02-2010, 06:24
Moim skromnym zdaniem, instalacja wentylacji mechanicznej wykonywana przez firmy jest strasznie droga. Nie widze zadnego uzasadnienia ekonomicznego, by placic nascie tysiecy za wykucie kilku otworow, polaczenie 50 m rur i ich ocieplenie. Ale jest koniunktura...

Zgadzam się z Tobą. Jedyne co mi się nie podoba, to to, że przy samodzielnym montażu WM musimy zapłacić 22% vatu za rekuperator, rury, projekt i inne pierdółki. Przy zleceniu tego firmie to już 7%.
Bo z tego co wiem, to nie ma możliwości odpisania tych 15% w urzędzie skarbowym :(

Ja kupilem reku z VAT 7%. Calkowicie legalnie. Reszte z 22%. Projekt mialem wraz z projektem domu. Ale i tak zrobilem instalacje troche inaczej.

Barti44
25-02-2010, 09:29
A robiłeś instalacje z rur spiro czy z flex'ów? I jeśli możesz, to zdradź ile mniej więcej kosztowały Cie wszystkie rury, kolanka etc? Jaki to jest rząd wielkości?
I czy dom parterowy czy z użytkowym poddaszem?

mpudlo
25-02-2010, 09:38
Parterowy. Rury flex. Nie pamietam dokladnie, ale z dwoma kominkami to na pewno nie wiecej niz 2000 zl. Nie podam Ci teraz dokladnej kwoty, bo nie pamietam, kupowalem duzo rzeczy na raty, zeby zapasy nie pozostawaly :wink:

Barti44
25-02-2010, 20:40
Dzięki za informacje. Ja buduję z poddaszem użytkowym i tak się zastanawiam czy dam radę sam to zainstalować. Wydaje mi się, że nie jest to filozofia i na podstawie dobrego projektu jest to do zrobienia przez laika.
A reku faktycznie znalazłem z 7% vat na "jednym z portali aukcyjnych" :D

bobu62
06-03-2010, 17:13
Witam,

Sorki ze w tym temacie ale co nieco czuje się z nim związany bo właśnie Brinka będę kupował w tym tygodniu.
ASK zaproponowało do mojego domu Renoventa HR M a gdybym miał GWC to wtedy mogę wziąć większa centralkę za dopłata 600zl.

I tu pojawia się problem, bo ja GWC nie mam.... a chciałbym mieć :D
Niestety na etapie budowy domu nie zostawiłem rury przechodzącej przez ścianę fundamentową bo wtedy o GWC nie myślałem, ale teraz pomyślałem sobie że w sumie to może za jakieś 5 lat jak się odkuję po budowie ;) to pewnie fajnie by było móc go sobie zrobić?

No i pytanie do Was - da się jeszcze teraz zrobić GWC i na przykład tuż przed domem wyprowadzić rurę do góry i wejść do kotłowni przez ścianę domu?

Zaznaczam ze nie mam jeszcze elewacji zrobionej, ani tez nie mam zrobionego ocieplenia podłogi i wylewki na ociepleniu więc mógłbym się teraz tuż przy podłodze przekuć przez ścianę na wylot i zostawić tu rurę.
No ale ona na zewnątrz to by była z 10cm pod ziemia...

Nie rozważam raczej przebijanie się przez fundament do domu... nawet gdyby było to możliwe.

To co, da się tak zrobić? Kupować droższego Renoventa i przebijać się teraz przez ścianę?

Z góry dzięki za wszelki odzew,
Kamil

Proponuję inne rozwiązanie. ja mam zamiar wykonać gwc glikolowy Zalety to mały opór przepływu powietrza - Tylko w wymienniku powietrze glikol (Promont Swiebodzice) zamiast rury fi 200 należy zakopać 200mb rury pex/al/pex i wykonac układ pompowy

ekokamil
19-03-2010, 14:29
Bobu62
No ale to chyba nie rozwiązuje mojego problemu, nie? Chyba ze czegoś nie zrozumiałem.. no bo rury pex zakopane są w ziemi - tak jak przy pompach ciepła, nie? A wiec tez trzeba by się przebijać przez ścianę fundamentowa lub przechodzić pod fundamentem.. no a ja tego właśnie chciałbym uniknąć...

Btw, właśnie dzisiaj się zdecydowałem ostatecznie na współpracę z firmą ASK z Krakowa.
Kombinowałem też z firma Tora z Częstochowy, ale ASK w końcu bardzo fajnie zeszło z ceną i przekonało mnie że instalacja robiona na rurach uszczelkowanych jest szczelniejsza i ta szczelność jest 'trwalsza'. To znaczy że nie mam się co martwić że mi się system rozszczelni po paru latach... a takie podobno ryzyko jest przy rurach łączonych taśmami i silikonami..
Słyszał ktoś coś o tym?

Tak w ogóle to obie firmy zrobiły na mnie pozytywne wrażenie. Obsługa mejlowa i telefoniczna bardzo miła i profesjonalna, polecam! :)
Aha w obu firmach udało mi się utargować ponad 500zł, także radzę się targować :wink:

Kamil

Marcinn73
20-03-2010, 13:27
Buduję parterówkę z poddaszem nieużytkowym. Wszyscy radzą by rekuperator umieścić na nieogrzewanym poddaszu. Moje pytanie - czy gdyby był umieszczony np. w pomieszczeniu gospodarczym na parterze domu to miałoby to ogromne wady? - chodzi mi o jego głośność i ewentualnie jakieś inne minusy. Jak to widzicie? Czy warto o takiej lokalizacji myśleć czy nie? Byłoby to korzystne ze względu na brak problemu z ewentualnymi bardzo niskimi temperaturami na poddaszu w okresie zimowym.

langerob25
20-03-2010, 14:24
Jak masz miejsce w P.G to dawaj tam.Brink jest tak cichy ,że nawet nie zauważysz ,że tam jest i pracuje.A wygoda lepsza.Na nieogrzewanym poddaszu musiałbyś go pewnie ocieplić,a poźniej problem z konserwacją.

Marcinn73
20-03-2010, 20:30
Dzięki za opinię :)

moni_veron
21-03-2010, 18:29
Czy może ktoś mi przesłać zdjęcia swojej instalacji (jeszcze się wacham czy robić sam, czy zlecić firmie)
email: [email protected]

Jeśli będę robił sam to znalazłem tanią hurtownie, zakup renovent Large 400m3/h z bypassem kosztuje 6449zł brutto.

Więc o pare setek taniej niż na allegro :wink:

basia228
21-03-2010, 20:29
Jeśli masz jakieś pojęcie o tym jak należy to zrobić i wolny czas to rób sam. Robocizna przy zakładaniu instalacji rekuperatora jest bardzo droga. U nas robiła firma, za robociznę wychodzi ok. 4000 (2 dni roboty!).

leszal
21-03-2010, 20:34
Witam,

poprosze o namiary na hurtownie - też jestem zainteresowany zakupem rekuperatora Brink Renovent 400 HR Large.

Sporo przykładowych instalacji reku znalazłem na http://www.multidomwinter.pl/index.php/guchowo i inne realizacje.
Robią głównie w technologi TuboFlex - fajna sprawa bo można puścić wszyskie kanały w stropie.

Marcinn73
21-03-2010, 20:56
Robią głównie w technologi TuboFlex - fajna sprawa bo można puścić wszyskie kanały w stropie.

A więc od razu pytanie - czy lepsze jest wykonanie w tej technologii (z tego co widziałem rury mają max tylko 75 mm średnicy) czy jednak robiąc standardowe kanały? No i jakie jest porównanie cenowe tego systemu do standardu?

leszal
21-03-2010, 20:59
Rury są cienkie to fakt , ale można poprowadzić po 2 szt. to każdego nawiewu. No i producent się chwali że nie trzeba ocieplać - widać to za zdjęciach. I kolejna sprawa - rury rozwijane ze szpuli - brak łączeń.

Tylko ile to kosztuje ? Ile jest droższe od standardowych.

Marcinn73
21-03-2010, 21:19
Ja też poproszę o namiary na hurtownię.

moni_veron
21-03-2010, 21:44
Sprawa z tym rekuperatorem wyszła całkowicie przypadkiem przy rozmowie o PC bo nigdzie na stronie nie ma, że sprzedają także rekuperatory ...

Mam jeszcze dużo czasu do Pompy ciepła jak i do reku więc czas mnie nie goni...
Ale ceny mam już na wszystko sprawdzone i zapisane :wink:

Namtar
29-04-2010, 09:58
moni_veron
prosze o namiar na hurtownie

montemax
06-05-2010, 21:09
moni_veron
prosze o namiar na hurtownie

Ja też poproszę.

MarysM
07-05-2010, 08:11
Zastanawiam się nad wcześniejszym zakupem rekuperatora (budowa w przyszłym roku) - czy jest sens kupić sam sprzęt ?? (złotówka ostatnio mocno się osłabia więc może kupić rekuperator i niech sobie stoi i czeka na instalację).
Co wy na to ??

bonii
07-05-2010, 13:33
Moni veron z nieba mi spadłeś właśnie dzisiaj rozmawiałam z wykonawcą wentylacji o tym rekuperatorze polecał go proszę o namiary hurtowni dzięki z góry Bonii

emb78
10-05-2010, 16:33
Witam.
Jak to w końcu jest z tym Brinkiem HR Large? Wszędzie widzę że ma wydajność 400m3/h przy 150Pa, a w specyfikacji jest wyraźnie napisane że na 3 biegu daje 300m3/h. W projekcie mam przewidziany rekuperator Provent Mistral 400Duo i chciałbym się dowiedzieć czy HR Large "da radę". I jeśli ktoś mógłby mi powiedzieć jak oba te rekuperatory mają się do siebie to byłoby super. Kubatura pomieszczeń w okolicach 550m3, powierzchnia użytkowa 160m2. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

tomik2874
12-05-2010, 09:44
Hej. Jestem na etapie negocjacji na zrobienie instalacji na Renovencie. Najbardziej zaawansowane ustalenia mam z firmą Test-Pol z Pilchowic (współpracują z ASK). A Ty masz namiary na jakiegoś zaufanego wykonawce?

Pzdr
Krzyk 123
Test Pol robil u mnie instalacje reku miesiac temu.
Fachowo, czysto i z mysleniem podczas roboty.
Moge smialo polecic.
Pozdro
Tomek

wozio
12-05-2010, 13:23
Witam.
Jak to w końcu jest z tym Brinkiem HR Large? Wszędzie widzę że ma wydajność 400m3/h przy 150Pa, a w specyfikacji jest wyraźnie napisane że na 3 biegu daje 300m3/h
Large ma maksymalna wydajnosc 400m3/h ale fabrycznie na najwyzszym 3 biegu ma ustawione 300. Mozna zmienic w ustawieniach wydajnosc na poszczegolnych biegach.

sepix
16-06-2010, 21:00
Panowie jak zmienić prędkość wentylatorów bez tego sterownika manualnego?
Umiem zaprogramować poszczególne biegi ale nie wiem jak je przełączać.
pzdr

sepix
17-06-2010, 20:04
nikt nie wie? a może nie da rady przełączać?

piwopijca
18-06-2010, 09:29
Nie widzialem takiej mozliwosci bez sterownika zewnetrznego.
Na wyswietlaczu mozna ustawiac parametry ale czy dokonywac przelaczania biegow?
Nie wiem czy nie musialbyc po prostu zmieniac predkosci na biegu na ktorym masz ustawione -jako instalator chyba

Pzdr.

sepix
18-06-2010, 16:30
ok dzięki tak myślałem

RL
26-06-2010, 21:53
witam,

1. zastanawiam sie nad rekuperatorem Renovent HR Large a NedAir FlexiLine 300 (http://www.ned-air.pl/pro_FlexiLine.asp) - oba zaproponowal instalator i mam dylemat ktory wybrac.

2. w jakich lokalizacjach/pokojach najlepiej rozmiescic sterowanie nawiewem?

3. czy sterowanie nawiewem zrobic na zasadzie prostego przelacznika (3 tryby) czy zaawandowanego panelu?

sepix
27-06-2010, 14:24
Do renoventa elektroniczny sterownik jest do kupienia za 150 zł różnica między nim a trzystopniowym przełącznikiem jest taka że w cyfrowym można sobie zaprogramować pory dnia i tygodnia w których centrala ma zwiększać i zmniejszać wydajność z trzech zaprogramowanych prędkości.
Nie da rady zaprogramować żeby centrala się włączała i wyłączała o danej porze.

Namtar
14-07-2010, 12:47
Jak z poziomem szumow w kanalach, czy slychac cos np na 1 biegu dla Renoventa 300 w nocy przy anemostacie nawiewnym?

aadamuss24
15-07-2010, 17:35
Kopiuję pytanie z innego wątku.
Witam. W jaki sposób podzielić doprowadzenie powietrza do rekuperatora - z czerpni zewnętrznej i gwc ? czy to ma być jakiś trójnik z klapą i siłownikiem ? czy jeśli Brink renovent ma jakiś by-pass to czy on jest wewnątrz ? czy może jest możliwość obslużenia klapy zamykającej jakimś siłownikiem ? pozdr adam

aadamuss24
25-07-2010, 22:49
s

kerado28
27-07-2010, 08:28
Namtar - szumami na biegu pierwszym nie musisz się kompletnie przejmować

Serwis24 - wszystko zależy jakie masz GWC, jeśli glikolowe to powietrze czerpiesz poprzez wymiennik, jeśli przeponowy to musisz zastosować przepustnice trójdrożną, może być ręczna lub z siłownikiem, lecz wtedy musisz do tego dorobić sterownik.

aadamuss24
27-07-2010, 21:39
Hej. Zamówiłem dziś rekuperator Brink Renovent. Zobaczymy jak będzie się sprawował. Ciężko było coś wybrać, padło na Brinka bo popularny i jakoś nikt za bardzo nie narzeka. Każdy chwali swoje i trudno wybrać. Pozdrawiam użytkowników :) adam

tomclav
28-07-2010, 09:28
Hej

Gdzie zamówiłeś i ile dałeś? Ja mam ofertę na Brinka za niecałe 5tyś, to dobra cena czy może być lepsza?

aadamuss24
28-07-2010, 23:41
6900 brutto z 7 % vat więc Twoja oferta lepsza :) brink 400m3/h-ajb-klima czy jakoś tak :) pozdrawiam adam

tomclav
29-07-2010, 11:09
Brink Renovent HR 300 4632zł netto, mój chyba o te 100metrów3 mniejszy.

kerado28
04-08-2010, 21:15
Bardzo tanio.
Chyba, że bez bypassu

emol7
16-10-2010, 20:38
Buduję parterówkę z poddaszem nieużytkowym. Wszyscy radzą by rekuperator umieścić na nieogrzewanym poddaszu. Moje pytanie - czy gdyby był umieszczony np. w pomieszczeniu gospodarczym na parterze domu to miałoby to ogromne wady? - chodzi mi o jego głośność i ewentualnie jakieś inne minusy. Jak to widzicie? Czy warto o takiej lokalizacji myśleć czy nie? Byłoby to korzystne ze względu na brak problemu z ewentualnymi bardzo niskimi temperaturami na poddaszu w okresie zimowym.

Też buduję parterówkę.Nie słuchaj głupoli, reku powinien stać w dodatnich temperaturach .Wtedy ma też najlepszą sprawność.Ja np.reku daję do garażu a rury poprowadzę między stropem a podwieszanym sufitem z płyt gipsowych,wygospodarowałem 20 cm na ten cel na etapie projektowania wysokości pomieszczeń.

dorota21
05-11-2010, 15:33
Szukam sprzedawcy Brinków w okolicach Warszawy najchetniej z montażem rekuperatora. Proszę o pomoc i jakieś namiary.

krzychow85
07-11-2010, 19:09
Szukam sprzedawcy Brinków w okolicach Warszawy najchetniej z montażem rekuperatora. Proszę o pomoc i jakieś namiary.

POdalem namiary na PRIV

piwopijca
08-11-2010, 06:41
Szukam sprzedawcy Brinków w okolicach Warszawy najchetniej z montażem rekuperatora. Proszę o pomoc i jakieś namiary.

Ja kupowalem w ASK pod Krakowem i z montazem, nie bylo problemu z lokalizacja centrali.
Wykonawca byla akurat firma z Radomia, ale to nie mialo wiekszego znaczenia bo wykonali wszystko porzadnie i wentylacja dziala poprawnie.
W ASK wykonali mi projekt i kosztorys calej instalacji, trzeba tylko wyslac jakies dane etc. e-mailem no ale to juz nalezy sie dowiedziec co konkretnie bo nie pamietam, montaz mialem 1,5 roku temu :)

Pzdr.

aadamuss24
11-11-2010, 10:56
Już jako użytkownik mogę polecić Brink Renovent. Cichy, prosty i działa :) pozdr adam

majki
15-11-2010, 13:27
Po dołączeniu do grona posiadaczy tego sprzętu ;) mam pytanka :
- cały czas u was chodzi reku ? Czy są przerwy kiedy dajecie "odpocząć" ?
- co ile czasu wymieniacie filtry w reku ?
- macie zwykły sterownik ( pokrętło z 3 poziomami ) czy ten elektroniczny sterownik tygodniowy ?

dzięki, pozdrawiam, majki

piwopijca
15-11-2010, 15:17
Czesc, ja mam non-stop wlaczona wentylacje na I biegu razem z GWC i czasem zmieniam na wyzsze.
Filtry powinienes wymianiac gdy sa brudne, wychodzi co 1x3 miesiace.
Mam zwykly w pom.gospodarczym i ten tygodniowy w hallu.

BTW. od 11 miesiecy zuzylem lacznie 220kwh na wentylacje, ile "oszczedzilem" zima nie mam pojecia ale latem schladzalo dom...
Centrala pracowala glownie na I biegu, czasem na II a rzadziej na III biegu.

Pzdr.

majki
15-11-2010, 20:00
Super, dzięki za odpowiedź :)
Dodatkowe pytanko jak mogę : czy docieplałeś sam może kanały od reku ? Bo ja mam na struchu nieogrzewanym i musze to zrobić tylko szukam wszelkich informacji jak sie do tego dobrze zabrać ...

pozdrawiam, majki

piwopijca
16-11-2010, 06:35
W tej kwestii to Ci nie pomoge.
Nie docieplalem zadnego kanalu dodatkowo, mam takie jak zrobil mi instalator i wg mnie jest OK.
Kanaly biegna w warstwie ocieplenia poddasza lub przez ogrzewane pomieszczenia ale zasloniete GK, z tego co pamietam byly dosyc przyzwoicie owiniete izolacja i folia.
Rury nie tworza w warstwie w ktorej sie znajduja mostka termicznego poniewaz temp. powietrza jest w wywiewach taka jak w pomieszczeniach a w nawiewach ok. 16-17*C -wiec tragedii tez nie ma.
Proponuje zrobic im "kolderke" , rury powinny byc owiniete folia np. stretch'owa zeby nie skraplala sie wilgoc w Twoim dodatkowym ociepleniu

Pzdr.

majki
19-11-2010, 11:45
Jeszcze jedno pytanko, macie jakiś link gdzie można kupić taki elektroniczny sterownik do Brinka ?

dzięki, pozdrawiam, majki

HenoK
19-11-2010, 12:10
Jeszcze jedno pytanko, macie jakiś link gdzie można kupić taki elektroniczny sterownik do Brinka ?
Proszę bardzo : IB-Tron (http://www.insbud.org/pl/produkt-2194052940030127872/IB-Tron-3100FAN-BL-12V---Programowalny-sterownik,-regulator-wydajnosci-wentylacji-%28rekuperacji%29,-z-podswietleniem,-3-biegowy,-zasilanie-12V-DC.html)

majki
19-11-2010, 12:59
HenoK - dzięki :)
Podłączałeś już taki sterownik ? Czy tylko smao przepięcie wtyczki od iestniejącego 3-pozycyjnego wystarcza, czy coś jeszcze ?
Rozumiem, że musze do Renoventa HR zamówić tą wersje 12V ?

pozdrawiam, majki

HenoK
19-11-2010, 13:06
HenoK - dzięki :)
Podłączałeś już taki sterownik ? Czy tylko smao przepięcie wtyczki od iestniejącego 3-pozycyjnego wystarcza, czy coś jeszcze ?
Rozumiem, że musze do Renoventa HR zamówić tą wersje 12V ?
Będę podłączał w najbliższym czasie. Tak chodzi o wersję 12V. Podłącza się kablem z wtyczkami RJ-12 do centrali wentylacyjnej i sterownika.
Jest też możliwość dodatkowej rozbudowy sterowania z wykorzystaniem funkcji przewietrzania.

majki
19-11-2010, 13:11
Super, dzięki za info.
Ale brnijmy dalej ;) Rozumiem, że sterownik elektroniczny nie daje możliwości całkowitego wyłączenia centrali ?
Bo sobie tak "gdybam" że chyba nie cały czas w domu musi chodzić reku, nawet na 1 stopniu ... ?
Podobno jest taka opcja, tylko w PL instrukcji tego nie ma ...
Zastanawiałeś się nad taką kwestią w ogóle ?

pozdrawiam, majki

piwopijca
19-11-2010, 13:18
Wydaje mi sie ze w tej centrali nie ma takiej mozliwosci -wylaczenia.
Sprawdz tez czy oby napewno wystarczy przepiac kabelki, cos obilo mi sie o uszy ze z Renoventa nie wychodzi samo zasilanie na zewnatrz.

Pzdr.

aadamuss24
19-11-2010, 22:01
Podłączyłem tylko gotowy przewód i wszytko zadziałało. Termometr mocno przekłamuje ale nawet nie próbowałem jeszcze kalibrować. Pracuje non stop na pierwszym biegu i w zasadzie programowania nie wykorzystuję. Brak jest możliwości całkowitego wyłączenia. Wyświetla usterki o zapchanym filtrze i piszczy. pozdr adam

vega1
08-12-2010, 19:19
jak się sprawują Wam by-passy w tych centralach. Czy to prawda że kiepsko bo wentylatory wydzielają dużo ciepła i chłodne powietrze w lecie z GWC traci dużo na swojej niższej temperaturze?

langerob25
09-12-2010, 19:21
Podłączyłem tylko gotowy przewód i wszytko zadziałało. Termometr mocno przekłamuje ale nawet nie próbowałem jeszcze kalibrować. Pracuje non stop na pierwszym biegu i w zasadzie programowania nie wykorzystuję. Brak jest możliwości całkowitego wyłączenia. Wyświetla usterki o zapchanym filtrze i piszczy. pozdr adam

Da się wyłączyć Binka z poziomu sterownika ib tron.Nie pamiętam tylko czy da się to ustawić w programatorze.Ale ręcznie na pewno się da.

aadamuss24
09-12-2010, 19:47
Langerob25 reku brinka to jedna z niewielu rzeczy które włączone działają bez mojej ingerencji i nic się nie dzieje :) Tak sobie myślę, że nawet bez sterownika ciągła praca na 1 biegu jest wystarczająca bez kombinowania z ustawieniami, programowaniem. Raz tylko zadziałał czujnik zabrudzenia fitra i coś pikało : ) po przeczyszczeniu odkurzaczem filtra wszystko działa nadal prawidłowo.
Vega1 temat wróci latem bo teraz to pewnie każdy się cieszy, że takie ciepłe wenytylatory :) pozdr adam

langerob25
09-12-2010, 19:58
Masz rację ,że kombinować nie ma co bo i po co.i tak masz lepiej niż ludzie bez mechanicznej.Wymiana jest non stop.Holenderskie reku to jesdnak solidna produkcja.Ja chciałem się odnieść tylko do braku wyłączenia reku.Można to zrobić z poziomu sterownika ib tron.Trzeba tylko przestawić parametr chyba I2(w każdym bądź razie parametr "krok bezkontaktowy") na 0.Wtedy po wyłaczeniu sterownika rekuperator przechodzi w stan czuwania.

aadamuss24
10-12-2010, 08:18
Jak już to działa to nawet nie chce mi się godziny przestawić w tym sterowniku :) Muszę ściągnąć instrukcję żeby przekalibrować temperaturę wyświetlaną na sterowniku bo mocno oszukuje. Czy sam reku też wyświetla temp.? bo jak coś tam ponaciskam to są jakieś wartości które są zbliżone do temp. nawiewu i wywiewu. Zastanawiałem się nad czasowym wyłączaniem reku ale to chyba nie ma sensu bo zaraz zacznę mieć jakieś problemy z wlatującym zimnym powietrzem przez wywiew :) Czy można tam zmienić prędkość dla pierwszego biegu ?
Holenderskie robione w Holadii i chinalandi ? :) pozdr adam

piwopijca
10-12-2010, 10:27
Instrukcje odszukaj a wszystko tam powinno byc opisane.
Mozna sprawdzic cisnienia nawiewu i wywiewu, temperature zaciaganego powietrza z zewnatrz i z domu -to w standardzie, mozna zmieniac parametry dla kazdego biegu oddzielnie.

Uproszczona instrukcja:
1. Nacisnąć przycisk „F” przez 3 s celem aktywowania menu regulacyjnego.
2. Wybrać przyciskiem „+” żądany parametr (U1=stopień 1, U2=stopień 2, U3=stopień 3; pozycje U4 i U4 dotyczą tylko wbudowanej kasety by-passowej).
3. Nacisnąć przycisk „OK” przez 1 s celem wyświetlenia wartości wybranego parametru.
4. Przyciskiem „+” lub „-” można zmieniać wartości wybranego parametru.
5. Zmienioną wartość można teraz zapamiętać:
Wcisnąć po kolei przycisk „F” oraz „+” i przytrzymać (najpierw „F”, potem „+”) celem zapamiętania nowej wartości i celem potwierdzenia wartość ta zamiga trzy razy na wyświetlaczu. Wyświetlona, zmieniona wartość zostanie zapamiętana. Nacisnąć przycisk „OK” celem cofnięcia się do menu ustawień; jeśli trzeba moŜna teraz mieniać więcej wartości (patrz kroki 2 do 5). Przechodzimy do etapu 6.
6. Nacisnąć przycisk „F” na 1 sekundę celem wyjścia z menu ustawień .
To jest fragment z instrukcji obslugi z ASK.

Naciskajac "+" lub "-" mozesz odczytac temperatury a wciskajac "F" i "OK" wchodzisz w nastawy instalatora.
Oznaczenia wyswietlane:
np.: 1.100 Aktualny stopień wentylatora wywiewnego [m3/h] (tutaj I bieg i 100m3/h)
bP. 1 Status by-passu (0= klapa by-passu zamknięta;1= klapa by-passu otwarta;2= minimalny strumień nawiewu)
tP. 9 Temperatura zewnętrzna [°C] (Przy temp. ujemnej wy świetlenie tP.9 )
tS. 21 Temperatura wewnątrz [°C} (Przy temp. ujemnej wy świetlenie tS.21)
In. 1 Urządzenie zainicjalizowane? (In=0nie/In=1 tak )
u. 186 Aktualny strumień nawiewu [m3/h] ("u" gorne)
u. 186 Aktualny strumień wywiewu [m3/h] ("u" dolne)
t. 180 Aktualne ciśnienie wentylatora nawiewnego [Pa]
A. 180 Aktualne ciśnienie wentylatora wywiewnego [Pa]
u0. 0 Status ochrony anty-zamrożeniowej (0= nie aktywowana; 1 do 4 = nierównowaga;5= wyłączony wentylator nawiewny;6= wyłączony wentylator wywiewny )


Pzdr.

miloszenko
13-12-2010, 12:34
A czy mozna tez podejzec temepratury na poszczegolnych wlotach/wylotach??

Pozdrawiam

majki
14-12-2010, 17:18
Nie wiem jak jest u Was,a le u mnie ostatnio mój Brink puścił wode bokiem :(
Tzn. z lewej strony obudowy poatrząć od frontu zaczęło cos sie wykraplać.
Dziś po wizycie instalaotra i rozkręceniu pudłą, okazało się ( dla mnie ), że lewa strona to tylko goła blacha bez żadnego ocieplenia, co skutkuje wykraplaniem wody poza tzw. "wannę" ze styro do której normalnie ścieka kondensat.
Musze ocieplić całe reku ( poddasze nieogrzewane ) bo inaczej cały czas tak będzie. Wiem, ze musze ocieplić, ale nie wiedziałem, ze tak szybko ;)

pozdrawiam, majki

aadamuss24
15-12-2010, 15:46
U mnie też w różnych miejscach ( ale nie w reku :) się wykrapla :( Nawiewnik przez który wlatuje zimne powietrze bo jeden kanał słabo ocieplony też jest cały zroszony. O szparach w oknach nie wspomnę :) To skraplanie pokazuje wszystki braki które trzeba poprawić. Jedne zawias w bramie słabo dociska i już się skrapla. ehhh pozdr adam

sepix
15-12-2010, 17:18
Mam 2 pytania, jakie macie temperatury na nawiewach(bez gwc) przy -10 i jaka macie ustawioną wydajność w zimę ?
Ja mam 70m3 na kubaturę 260m3 dobrze?
pozdrawiam

kerado28
10-01-2011, 08:54
260m3/h kubatury wentylowanej czy całości?
Powinno się wentylować w przedziale 0,2 do 0,8 kubatury/h
Zimą oczywiście ten mniejszy parametr.

jacekh
16-01-2011, 16:46
Witam wszystkich,

dołączyłem do grona użytkowników ( u mnie jest prawa, górna 400-ka). Dom o powierzchni 170m2 + garaż i kotłownia. Reku zamontowałem w garażu.

Na I biegu ( 100 m3) jest wystarczająco rześko, sprzętu nie słychać wtedy wcale nawet z bliska, no chyba żeby ucho przykładać. Na tym biegu będzie normalnie pracować, możliwe że nawet zmniejszę ten parametr jak się już wprowadzimy.
Na III biegu w garażu jest już mocno głośno, ten hałas nie przenosi się na szczęście przez strop do sypialni.
Z kanałów ( nie mam jeszcze zamontowanych anemostatów ) kompletnie nic nie słychać. Całą instalację zrobiłem z kanałów elastycznych i pewnie tracę przez to nieco sprężu ale nie mam się do czego porównać. Kiedyś w przyszłości pozmieniam część kanałów na sztywne ( głównie czerpnia i wyrzutnia ) bo faktycznie się roszą, ten od czerpni szczególnie - przy samym kołnierzu na reku jest zawsze mokro. Chwilowo reku jedzie na gniazdku bez uziemienia i w tym mokrym miejscu potrafi szczypnąć prądem stałym. Uziemię niezwłocznie. Skroplin niewiele się wydzielało kiedy próbowałem to wyobserwować, w ciągu nocy uzbierało się jakiś centymetr na dnie wiadra. Aktualnie podłączony już do kanalizy. Zobaczymy jak sobie da radę w jakieś mrozy.

Zowik
20-01-2011, 08:57
Witam,

Rozważam również zakup tego rekuperatora jednak nie mogę nigdzie znaleźć informacji na temat:
- czy i ew. w jaki sposób ustawia się dysproporcję pomiędzy nawiewem a wywiewem - powiedzmy tak żeby w domu otrzymać nadciśnienie?
- czy sterownik/płytka w rekuperatorze jest w stanie sterować przepustnicą przełączającą pomiędzy GWC a czerpnią ścienną? - np. przy określonej temperaturze aby np w lecie w nocy mógł zregenerować się GWC (wychłodzić) a w tym czasie powietrze będzie pobierane z czerpni ściennej - ew. jeżeli sam rekuperator nie ma takiej możliwości to jak taki system prosto zrobić?

Zastanawiam się również nad rekuperatorem firmy jan gaz który wychodzi podobnie cenowo i w "zestawie" ma te funkcje

HenoK
20-01-2011, 09:53
- czy sterownik/płytka w rekuperatorze jest w stanie sterować przepustnicą przełączającą pomiędzy GWC a czerpnią ścienną? - np. przy określonej temperaturze aby np w lecie w nocy mógł zregenerować się GWC (wychłodzić) a w tym czasie powietrze będzie pobierane z czerpni ściennej - ew. jeżeli sam rekuperator nie ma takiej możliwości to jak taki system prosto zrobić?
W wersji podstawowej sterownik nie ma takich możliwości.
Można takie sterowanie wykonać za pomocą np. takiego sterownika :
http://mselektronik.istore.pl/pl/dwukanalowy-regulator-temperatury-rtsz-6v2-2.html
Powietrze przez GWC może przechodzić np. przy temperaturze powietrza zewnętrznego niższej niż 0 st. C i wyższej niż 25 st. C.
Drugi czujnik temperatury pozwala na ocenę skuteczności GWC.

Zowik
21-01-2011, 11:49
W wersji podstawowej sterownik nie ma takich możliwości.
Można takie sterowanie wykonać za pomocą np. takiego sterownika :
http://mselektronik.istore.pl/pl/dwukanalowy-regulator-temperatury-rtsz-6v2-2.html
Powietrze przez GWC może przechodzić np. przy temperaturze powietrza zewnętrznego niższej niż 0 st. C i wyższej niż 25 st. C.
Drugi czujnik temperatury pozwala na ocenę skuteczności GWC.

Ok dziękuję - a kwestia ustawienia nadciśnienia (niezależnego sterowania wentylatorami)?

HenoK
21-01-2011, 12:34
Ok dziękuję - a kwestia ustawienia nadciśnienia (niezależnego sterowania wentylatorami)?
Z instrukcji obsługi - opis opcji dostępnych z menu :

Stała dysproporcja. Funkcja ta może być wykorzystana do utrzymywania wyższego (+) lub niższego (-) ciśnienia niż ciśnienie atmosferyczne.
Dodatnia dysproporcja (+): wentylator wywiewny ma wydajność [m3/h] mniejszą niż wentylator nawiewny.
Ujemna dysproporcja (-): wentylator nawiewny ma wydajność [m3/h] mniejszą niż wentylator wywiewny.

Kazik09
02-02-2011, 08:59
Witajcie,

Mam Renovent HR 400 z bypassem, sterownik trzystopniowy, działa sobie na nastawach fabrycznych od września, na strychu ocieplonym 15cm wełną (gdzie niegdzie jeszcze dziurki do poprawki, ale nie ma tragedii), nie mam jeszcze GWC. Ostatnio zwrócił mają uwagę dość głośny szum powietrza, nawet na pierwszym biegu, dobiegający od strony kroćca wyrzutu reku (na pozostałych kroćcach jest cicho). Jak pamiętam, gdy uruchamiałem sprzęt na jedynce praktycznie nic nie było słychać, a teraz szumi prawie jak na trójce. Filtry są świeże. Czy taki objaw jest spowodowany niskimi temperaturami powietrza (od paru dni ok. -4stC), czyli zeszronieniem wymiennika i automatycznym podkręceniem obrotów wywiewu (status ochrony anty-zamrożeniowej: nierównowaga 4), czy może coś zaczyna szwankować i trzeba by w środku pogrzebać?

Kazik09
05-02-2011, 17:55
Witam ponownie,

Nikt nie poratował wiedzą, ale sprawa się wyjaśniła, tzn. miałem rację, to był objaw zeszronienia wymiennika. Przy obecnych dodatnich temepraturach znowu cichutko pracuje.

budowlany_laik
14-02-2011, 10:12
Użytkownicy Renoventa! Pomoc niezbędna co do odczytu i interpretacji wskazań wyświetlacza (m.in. ciśnienie 321Pa).

Zerknijcie na mój post: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?1728-rekuperator&p=4570830&viewfull=1#post4570830

atika
16-02-2011, 13:28
To i ja mam pytanie.
Dom parterowy bez poddasza użytkowego.
185m2 pow. użytkowej x 2,7wys = 500m3
Do tego garaż 40m2 - ten jednak chciałabym mieć "podłączony" tylko do wentylacji grawitacyjnej.


I teraz pytania.
- czy Renovent 400 da radę ??
- umieścić go w kotłowni czy na nieogrzewanym poddaszu ?? - na poddaszu pewnie problem z ociepleniem...
- którędy poprowadzić przewody wentylacyjne ??
- jakie ocieplenie przewodów ?? czym i jak grube? - jeśli miłyby rury iść na poddaszu, a poddasze będzie zupełnie nieocieplone
- czy puścić na poddaszu i całość zasypać dodatkowo granulatem wełny mineralnej (między stropem drewnianym-płyty OSB a sufitem podwieszanym będzie 20cm wełny + 15cm wełny rozłożone na poddaszu, lub granulat wełny, na płycie OSB)
- czy lepiej rury sztywne ?? kwadratowe? okrągłe ? czy spiro ??

Bardzo proszę o odpowiedź bo już sama nie wiem co lepsze.

kerado28
17-02-2011, 08:45
Czytać, czytać i jeszcze raz czytać!! To wszystko było.
Najlepiej czytać ze zrozumieniem :-)
W domu liczymy ilość i przeznaczenie pomieszczeń - kubaturę bierzemy pod uwagę, ale z niej nie liczymy.
Jeśli kotłownia czysta to umieść reku w kotłowni
Zleć projekt, będziesz wiedzieć jak i którędy mają przebiegać kanały
Standardowe ocieplenie kanałów to 20 -30 mm - należy je dodatkowo ocieplić w miejscach gdzie przechodzą przez strafę nieogrzewaną.
Spiro są tańsze od prostokątnych.

majki
17-02-2011, 10:35
To i ja mam pytanie.
Dom parterowy bez poddasza użytkowego.
185m2 pow. użytkowej x 2,7wys = 500m3
Do tego garaż 40m2 - ten jednak chciałabym mieć "podłączony" tylko do wentylacji grawitacyjnej.


I teraz pytania.
- czy Renovent 400 da radę ?? mam podobną powierzchnię, tylko kubaturę, lekko większą ;) Daje radę
- umieścić go w kotłowni czy na nieogrzewanym poddaszu ?? - na poddaszu pewnie problem z ociepleniem... w kotłowni, im cieplej tym lepiej
- którędy poprowadzić przewody wentylacyjne ?? najlepiej nie na poddaszy nieużytkowym, czekałoby Cie jak mnie ocieplanie i mimo tego i tak straty na przewodach
- jakie ocieplenie przewodów ?? czym i jak grube? - jeśli miłyby rury iść na poddaszu, a poddasze będzie zupełnie nieocieplone ocieplałem wełną 10 cm i do tego oryginalnie 2 cm wełny z folią alu
- czy puścić na poddaszu i całość zasypać dodatkowo granulatem wełny mineralnej (między stropem drewnianym-płyty OSB a sufitem podwieszanym będzie 20cm wełny + 15cm wełny rozłożone na poddaszu, lub granulat wełny, na płycie OSB) generalnie tak, zeby były jak najcieplejsze
- czy lepiej rury sztywne ?? kwadratowe? okrągłe ? czy spiro ?? mam sztywne spiro wszędzie, tylko podejścia do anemostatów flexem

Bardzo proszę o odpowiedź bo już sama nie wiem co lepsze.

moje pogrubienie ;)

pozdrawiam, majki

bdan
17-02-2011, 10:45
Witaj majki.

trochę juz pomieszkałeś z Brinkiem - jakie wrazenia, plusy, minusy, zachwyty, rozczarownia itd; warto było zafundowac sobie ten komfort?
napisz, bo decyzje przed mna

majki
17-02-2011, 11:01
Witaj majki.

trochę juz pomieszkałeś z Brinkiem - jakie wrazenia, plusy, minusy, zachwyty, rozczarownia itd; warto było zafundowac sobie ten komfort?
napisz, bo decyzje przed mna

Minus to koszt ;)
Warto sobie coś takiego "fundnąć". Czyste powietrze, dom zamknięty, po ociepleniu kanałów i reku, nie jest tak tragicznie z "ciepłem" nawiewu. GWC nie mam - nie potrzebne. Nagrzewnica elektryczna - chyba też odpuszczę. Zaczynam nie widzieć ;) potrzeby.
Po prostu fajnie :)

pozdrawiam, majki

/edit/
Nie, jest jeszcze jedna wada - wilgotność - spadła ...
Jak miałem około 45 % przed montażem, to po mam w sumie stale od 35-40 ... Niby nawilżacze na wszystkich kaloryferach troche pomagają, ale jednak nie wiele ... Np. parkiet się troche porozsychał ..

bdan
17-02-2011, 11:05
Czyli mówisz, że czujesz róznicę w tym powietrzu teraz i przed zamontowaniem rekuperatora. Chyba oszaleję niz podejmę decyzję czy jest to warte tych ok. 15 tys

HenoK
17-02-2011, 11:12
Nie, jest jeszcze jedna wada - wilgotność - spadła ...
Jak miałem około 45 % przed montażem, to po mam w sumie stale od 35-40 ... Niby nawilżacze na wszystkich kaloryferach troche pomagają, ale jednak nie wiele ... Np. parkiet się troche porozsychał ..
Jaką masz ustawioną wydajność wentylacji ?

miloszenko
17-02-2011, 11:18
Czyli mówisz, że czujesz róznicę w tym powietrzu teraz i przed zamontowaniem rekuperatora. Chyba oszaleję niz podejmę decyzję czy jest to warte tych ok. 15 tys

Tak prosto tego przekladac nie mozna, gdyby reku nie bylo trzebaby wydac podobna kwote na wentylacje grawitacyjna, jaka to juz indywidualna sprawa.

Ja mam brinka 300, kubatura 350m3. Jestem na etapie wykonczeniowki, nie wyobrazam sobie prac bez reku. 2 razy czyscilem filtry odkurzaczem, zajmuje to 5 minut. Reku chodzi na 1 biegu z wymiana 100m3/h i wyglada na to, ze to spokojnie wystarcza. Tynki i wylewki byly w listopadzie, reku swoje powyciagal, kropelki widac tylko na brzegach okien polaciowych ale jak na taka wymiane to i tak uwazam, ze jest super.

Reku jest na ocieplonym stryszku wiec problemow takich jak inni nie mialem. Sprawnosc bede badal jak juz wszystko bedzie gotowe i nagrzeje domek, przy 13-14 stopniach w srodku to wynik jest malo miarodajny :)

Pozdrawiam

majki
17-02-2011, 11:19
Czyli mówisz, że czujesz róznicę w tym powietrzu teraz i przed zamontowaniem rekuperatora. Chyba oszaleję niz podejmę decyzję czy jest to warte tych ok. 15 tys

Tak, czuję. Jest na pewno "rześko" i "czysto". To bardzo subiektywne odczucia i każdy na pewno ma inne ... Ale nie ma zaduchu, nic nie paruje, na oknach po nocy ani kropelki wody, za szafami czy meblami nie obserwuję, żeby nie daj Boże ;) była jakaś pleśń, łazienki odparowują bardzo szybko ... itd ;)

pozdrawiam, majki

majki
17-02-2011, 11:20
Jaką masz ustawioną wydajność wentylacji ?

I stopien - 100m3/h.
Kubatura wentylowana to jakieś 1000m3 ...

pozdrawiam, majki

miloszenko
17-02-2011, 11:25
I stopien - 100m3/h.
Kubatura wentylowana to jakieś 1000m3 ...

pozdrawiam, majki

Wyglada super, okazuje sie, ze mozna miec wymiane na 0.1 kubatury i jest ok :)

Ja mam u siebie ok. 0.3. Jak przez ten rok pozbede sie wilgoci technologicznej to bede probowal w okolicy 0.2/0.15, ale z tego co widze powinno to spokojnie wystarczyc.

Pozdrawiam

bdan
17-02-2011, 11:28
I te poziomy wilgotności to tez mnie wkurzają. Bo jak pomyślę, że poniose taki koszt wentylacji i do tego bedę musiała kupic jakieś nawilżacze do każdego pokoju (na kaloryferach nie zawieszę - bo podłogówka), może jeszcze jakaś specjalna woda, jeszcze te nawilżacze na prąd, bo rozwieszania prania w salonie nie zdierżę (nie poto robię pralnię) to mam wrażenie, że spokojnie dałabym radę bez takiej wentylacji. Ostatnio romawiałam z kolezanką, która mówi, że mam nie przesadzac z tym odczuciem komfortu powietrza (ma rekuperator). Osoba, która ma mi robić projekt wentylacji, mówiła, że sama u siebie zastanawiała się, czy warto robic. Ma mi zrobić równiez kosztorys na wentylacje higrosterowalną-mechaniczną (cena byłaby 1/4 ceny mechanicznej z rekuperatorem). Oczywiście mam świadomość, że powietrze nawiewane do domu nie byłoby ogrzane, ale myślę, że kosztowo ogrzanie tego powierza (nawiewanego w mniejszej ilości niz przy rekuperacji - dla 3 osób wymiana przez zime? 90 m3?) finasowo mnie nie pogrąży. Z drugiej strony duzo osób z fm wyłancza okresowo wentylację, co niby nie powinno sie robić

atika
17-02-2011, 11:29
moje pogrubienie ;)

pozdrawiam, majki

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

atika
17-02-2011, 11:32
I stopien - 100m3/h.
Kubatura wentylowana to jakieś 1000m3 ...

pozdrawiam, majki

A jakie Ty masz wymiary domu ??/ pow w m2.

Bo u mnie powierzchnia użytkowa 185 x 2,7 = 500m2 - i to będą używać, ale łącznie z poddaszem, które chce "odciąć", warstwą ocieplenia to jest ponad 1100m3 - ale to chyba nie ma znaczenia ?? liczy się to 500 ???

I którędy puścić te przewody ?? chyba pod posadzkami to za późno, bo byłby za wysokie, zostaje poddasze i nasypanie sporej ilości wełny ??

miloszenko
17-02-2011, 11:38
A jakie Ty masz wymiary domu ??/ pow w m2.

Bo u mnie powierzchnia użytkowa 185 x 2,7 = 500m2 - i to będą używać, ale łącznie z poddaszem, które chce "odciąć", warstwą ocieplenia to jest ponad 1100m3 - ale to chyba nie ma znaczenia ?? liczy się to 500 ???

I którędy puścić te przewody ?? chyba pod posadzkami to za późno, bo byłby za wysokie, zostaje poddasze i nasypanie sporej ilości wełny ??

Wlasnie Majki, stryszek tez wentylujesz ??

No chyba, ze parter masz wysoki na 6 metrow :)

Pozdrawiam

bdan
17-02-2011, 11:39
ma antresolę

majki
17-02-2011, 11:40
duzo osób z fm wyłancza okresowo wentylację, co niby nie powinno sie robić

Zaje.ście dobrze wiem, ajk nie powinno się tego robić.
Testowałem. Trochę przypadkowo, ale jednak.
W mrozy grudniowe była wyłączona u mnie jak nie miałem docieplonych do końca kanałów reku ... Po włączeniu, lód jaki zgromadził sie w kanałach, ciepłe powietrze rozpuściło i miałem w kilku miejscach w domu PLAMY NA SUFICIE ... jesssssssoooooooooo :(
Chodzi cały czas teraz i jest ok ;)

pozdrawiam, majki

majki
17-02-2011, 11:44
ma antresolę


Oj nie :) Wysoki salon ;) :)

pozdrawiam, majki

miloszenko
17-02-2011, 11:45
Wlasnie Majki, stryszek tez wentylujesz ??

No chyba, ze parter masz wysoki na 6 metrow :)

Pozdrawiam

Sam sobie odpowiem, w dzienniku Majki masz, ze domek to adaptacja projektu Murator D24, wiec kubature masz 150 m uzytk. x powiedzmy 2.66 daje ok 400 m3, wiec prosimy o sprostowanie :)

Pozdrawiam

majki
17-02-2011, 11:47
I którędy puścić te przewody ?? chyba pod posadzkami to za późno, bo byłby za wysokie, zostaje poddasze i nasypanie sporej ilości wełny ??

Teraz bym puścił od razu nad rusztem od GK i przykrył tymi 40 cm wełny co mam na suficie. Było by ciepło i nie byłoby rzeźby przez miesiąc po trochu na strychu i plawie plucie krwią od ocieplania kanałów wełną ... :mad::sick:
Ogólnie teraz jest ok, ale mogło by być lepiej ... Ano, wtedy nikogo na FM nie znalazłem ktoby podpowiedział ;)

pozdrawiam, majki

majki
17-02-2011, 11:49
Sam sobie odpowiem, w dzienniku Majki masz, ze domek to adaptacja projektu Murator D24, wiec kubature masz 150 m uzytk. x powiedzmy 2.66 daje ok 400 m3, wiec prosimy o sprostowanie :)

Pozdrawiam

Ale ja "rozdmuchałem" swój domek ;)
Do 180 m2 mieszkalnej, Nie liczę kotłowni i garażu.
Tak masz rację, pewno nie 1000, cały dom ma 1300m3. Powierzchnia wentylowana to będzie jakieś 700m3.
Sorki ;)

pozdrawiam, majki

bdan
17-02-2011, 12:02
Majki ty przy 700 wentylujesz 100m3; a u mnie bedzie 350 do wentylacji - jak puszcze Brinka na 100 , (choc chyba ten mniejszy na i-szym biegu ma 70) to moje klepki parkietu staną chyba na baczność

atika
17-02-2011, 12:09
Sorki za ciągnięcie tematu... ale jeszcze co do metrów.
U mnie te 185m2 to razem z kotłownią x 2,7 bo tak w planach jest wysokość = 500m3.
Jeśli mam garaż w bryle domu - 40m2 ale nie chcę go podłączyć pod WM tylko podłaczyć pod kanały wentylacyjne w kominie to nie liczę tych dodatkowych 100 m3 ?? bo wtedy byłoby 600m3
No i nie liczę strychu bo będzie zupełnie nieużytkowy. Zrobiony z konstrukcji wiązarów. Będzie nieocieplony od strony dachu - za to z grubym ociepleniem na stropie.

Jeśli miałabym liczyć wszystko to mam 1020m3...
To w końcu co mam brać pod uwagę ??
500 - 600 - 1200 ???

majki
17-02-2011, 12:11
Majki ty przy 700 wentylujesz 100m3; a u mnie bedzie 350 do wentylacji - jak puszcze Brinka na 100 , (choc chyba ten mniejszy na i-szym biegu ma 70) to moje klepki parkietu staną chyba na baczność

;)
Ten parkiet to akurat najlepszy przykład. Ale mam też podejrzenia co do jego wstępnej wilgotności jak był kładziony, ale to inny temat i dla kogo innego ... ;)
Na każdym biegu można regulować prędkość. Jest taka funkcja w menu. Tak samo jak na III biegu ja mam fabryczne 300m3, mogę zmienić na 400 ale się boję.
Wietrzenie domu od blisko 3 miesięcy wygląda tak, ze raz na 2-3 dni reku na "3" na pół godziny i normalnie jakbym był na dworze ;)
A trzeba było "zafiksować" wszystkie okna ;) Jakoś przestałem otwierać ... :)

pozdrawiam, majki

majki
17-02-2011, 12:29
Sorki za ciągnięcie tematu... ale jeszcze co do metrów.
U mnie te 185m2 to razem z kotłownią x 2,7 bo tak w planach jest wysokość = 500m3.
Jeśli mam garaż w bryle domu - 40m2 ale nie chcę go podłączyć pod WM tylko podłaczyć pod kanały wentylacyjne w kominie to nie liczę tych dodatkowych 100 m3 ?? bo wtedy byłoby 600m3
No i nie liczę strychu bo będzie zupełnie nieużytkowy. Zrobiony z konstrukcji wiązarów. Będzie nieocieplony od strony dachu - za to z grubym ociepleniem na stropie.

Jeśli miałabym liczyć wszystko to mam 1020m3...
To w końcu co mam brać pod uwagę ??
500 - 600 - 1200 ???

Moim zdaniem bierzesz pod uwagę tylko to 500m3

pozdrawiam, majki

bdan
17-02-2011, 12:46
;)
Ten parkiet to akurat najlepszy przykład. Ale mam też podejrzenia co do jego wstępnej wilgotności jak był kładziony, ale to inny temat i dla kogo innego ... ;)
Na każdym biegu można regulować prędkość. Jest taka funkcja w menu. Tak samo jak na III biegu ja mam fabryczne 300m3, mogę zmienić na 400 ale się boję.
Wietrzenie domu od blisko 3 miesięcy wygląda tak, ze raz na 2-3 dni reku na "3" na pół godziny i normalnie jakbym był na dworze ;)
A trzeba było "zafiksować" wszystkie okna ;) Jakoś przestałem otwierać ... :)

pozdrawiam, majki

PARKIET - nie strasz, bo robił ci Duch, a biore go tez pod uwagę

NORMALNIE JAK NA DWORZE - tak zimno :lol2:

budowlany_laik
17-02-2011, 13:13
Nie ma nikt problemu z zamarzaniem wymiennika? Ile stopni C macie na wejsciu do rekuperatora? Macie GWC?

U mnie, pomimo GWC (ktore jest do poprawy), temp. na wejsciu do rekuperatora przy tych mrozach spada poniżej 0 st.C. Reku wtedy zmniejsza obroty i nie moge ich zwiekszyc - do konca jeszcze go nie rozszyfrowalem.

HenoK
17-02-2011, 13:24
I stopien - 100m3/h.
Kubatura wentylowana to jakieś 1000m3 ...

Kubaturę budynku wentylujemy podczas nieobecności mieszkańców. Wentylacja ma wtedy usunąć z domu powietrze zawierające szkodliwe substancje i w ich miejsce wprowadzić powietrze świeże. Podczas pobytu mieszkańców dochodzi jeszcze usuwanie "produkowanych" przez nich pary wodnej i dwutlenku węgla.
Poza skrajnymi przypadkami, np. usuwanie dymu tytoniowego, czy zapachów z gotowania nie ma potrzeby intensywnej wentylacji.
Dobrym wyznacznikiem właściwej wentylacji jest poziom wilgotności powietrza. Jeżeli spada on poniżej granicy komfortu, za jaką uznawane jest 40% wilgotności względnej, to znaczy, że dom jest przewentylowany.
Wbrew pozorom wilgoci z budynku nie musi ubywać tylko dzięki wentylacji mechanicznej. W przeważającej części budynków wilgoci z budynków ubywa przez nieszczelności.
Taką sporą "dziurą" w budynku jest kominek. Potrafi on wyciągnąć z domu spore ilości powietrza (znacznie większe niż rekuperator). Co prawda w większości przypadków do kominka powietrze dostarczane jest odrębnym kanałem, ale część tego powietrza trafia też do pomieszczenia, w którym kominek się znajduje. Tej wady pozbawione są tylko kominki, do których powietrze zewnętrzne doprowadzane jest bezpośrednio do zamkniętej komory.
Nawet nieczynny kominek jest źródłem sporych ubytków wilgoci. Komin działa wtedy jak wentylacja grawitacyjna. Nawet zamknięty szyber w większości przypadków przepuszcza spore ilości powietrza.

Podobne działania mają nieszczelności pomiędzy częścią ogrzewaną i nieogrzewaną budynku (garaż, strych).

Warto przyjrzeć się swoim domom pod tym kątem. Uszczelnienie budynku może pomóc w utrzymaniu w nim właściwego poziomu wilgotności.

Więcej na ten temat znajdziecie w wątku : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126535-Obrz%C4%99d-gromniczny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-wykonany...&p=2917759&viewfull=1#post2917759 :).

majki
17-02-2011, 20:17
PARKIET - nie strasz, bo robił ci Duch, a biore go tez pod uwagę

NORMALNIE JAK NA DWORZE - tak zimno :lol2:

Tak, Duch ... Nie chcę na razie nic pisać, jak będzie nadal tak jak jest na wiosnę to zaproszę Ducha na oględziny ... ;)

pozdrawiam, majki

majki
17-02-2011, 20:22
...Tej wady pozbawione są tylko kominki, do których powietrze zewnętrzne doprowadzane jest bezpośrednio do zamkniętej komory.
Nawet nieczynny kominek jest źródłem sporych ubytków wilgoci. Komin działa wtedy jak wentylacja grawitacyjna. Nawet zamknięty szyber w większości przypadków przepuszcza spore ilości powietrza.

Podobne działania mają nieszczelności pomiędzy częścią ogrzewaną i nieogrzewaną budynku (garaż, strych).


Taki kominek mam, jesst szczelny, osobna rura wpięta do wkładu z zewnątrz.
Drzwi od garażu do domu szczelne. Mają uszczelki dookoła i przed zimą dorobiłem uszczelkę "włosiową" na dole. Pająki nie wchodzą ;)

Jak myślisz, spróbować zejść z wentylacją na jakieś 70m3/h i zobaczyć jak działa i czy jest różnica w komforcie ? Myślisz, ze to coś by dało ?

dzięki, pozdrawiam, majki