PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ktoś wydłużał nadproże nad oknem...?



rysio
08-09-2003, 11:49
...murarz się zagapił i zrobił mały otwór okienny - musi go poszeżyć po 15 cm na stronie - obecne nadproże musi być przedłużone.

Czy ktoś z Was miał taki dylemat?

Alanta
08-09-2003, 11:53
Z czego jest to nadproże ?

rysio
08-09-2003, 11:56
Szalowane i lane z betonu. Sciana z MAXa.

Alanta
08-09-2003, 12:12
Trzeba je podstemplować, rozkuć koniec i dospawac dłuższe pręty, zalać. Dobrze by też było zasiegnąć opinii projektanta, czy przypadkiem nie zaprojektował go "na styk", bo jeśli nie ma zapasu wytrzymałosci, to może trzeba bedzie je wzmocnić, choć 15 cm to malutko i powinno wytrzymać, ale jest ryzyko, ze nadmiernie się ugnie i okno będzie sie paczyło.

GRom
08-09-2003, 12:43
A nie możesz wstawić mniejszego okna?

HenoK
08-09-2003, 13:37
Trzeba je podstemplować, rozkuć koniec i dospawac dłuższe pręty, zalać. Dobrze by też było zasiegnąć opinii projektanta, czy przypadkiem nie zaprojektował go "na styk", bo jeśli nie ma zapasu wytrzymałosci, to może trzeba bedzie je wzmocnić, choć 15 cm to malutko i powinno wytrzymać, ale jest ryzyko, ze nadmiernie się ugnie i okno będzie sie paczyło.
Ja radziłbym podstęplować strop opierający się na nadprożu. Wykuć nadproże i wykonać nowe. Ze spawaniem zbrojenia w takiej sytuacji się nie spotkałem i nie sądzę, żeby to był dobry pomysł.
Można też wzmocnić nadproże do spodu kątownikami jednak należałoby się zastanowić nad ich połączeniem z istniejącym nadprożem.
Nowe nadproże można też wykonać z belek stalowych (dwuteowników lub ceowników) - nie trzeba będzie czekać na osiągnięcie wytrzymałości (w przypadku żelbetu).
Jednak skonsultować to powinieneś z projektantem konstrukcji.

Alanta
09-09-2003, 07:58
Ja radziłbym podstęplować strop opierający się na nadprożu.

Ale właściwie nie wiadomo, czy strop opiera sie na tej ścianie, o tym rysio nic nie pisał...moze to osłonówka ? Właściwie rysio nie napisał nawet, czy już ma strop :o !!!


Ze spawaniem zbrojenia w takiej sytuacji się nie spotkałem i nie sądzę, żeby to był dobry pomysł.

przy takim małym poszerzeniu nadproża nie powinno być z tym problemu, zwykle zbrojenie projektuje się z pewnym zapasem, więc nie przypuszczam, zeby konieczne było wzmocnienie całego nadproża. Ale oczywiscie wypowiedzieć się musi o tym projektant...


Jednak skonsultować to powinieneś z projektantem konstrukcji.

A z tym się zgadzam w 300% :lol:

09-09-2003, 08:32
Witam, miałem podobny problem. Chciałem przesunąć wykonany już otwór okienny o 1 metr. Murarze wykuli nowu otwór, częśc zbędną zamurowali a nadproże wykonali z dwóch kątowników 50*50*6 (jeden od wewnątrz drugi z zewnątrz). Na kątownik siatka klej później tynk. Juz trzy lata i wszystko ok.
pozdrawiam MK