PDA

Zobacz pełną wersję : ogrodzenie z betonu?



sylka38
05-04-2008, 17:14
Kupiliśmy właśnie dom. Nasz teren wokół domu jest ogrodzony płotami 2 sąsiadów, wiec jak naszybciej chcielibyśmy go ogrodzić w 2 pozostałych stron. Szukamy czegoś nieskomplikowanego i niedrogiego. Jednak zastanawia mnie fakt, że wokół prawie wszyscy mają solidne ogrodzenia z betonu. Nie mam pojęcia skąd taka popularność betonowych płyt. Cena? Względy bezpieczeństwa? Estetyka :wink: ? Wymarzyłam sobie ładny żywopłot wokół posiadłości, a tu mąż stwierdził, że sąsiedzi wiedzą, co robią :lol: i sklania się do kupna ogrodzenia z betonu. Chętnie poznam opinieosób, które wybrały taką opcję. Dodam, że miejscowość, w której będziemy mieszkać, ma charakter wiejski, o przeważającej liczbie nowych domów, a nasza ulica pozostaje jak na razie w sferze planów, bo w tej chwili jest to droga polna.

Mirek_Lewandowski
05-04-2008, 19:17
Jak dla mnie to powinno byc zabronione... okropieństwo.

Damro
05-04-2008, 23:29
to prawda,zrób ogrodzenie drewniane lub siatkę i na to pnącze np rdest a napewno lepiej to będzie wyglądać od tych płotów betonowych :lol:

sylka38
06-04-2008, 07:36
2 nasze strony to jeszcze plany, ale chce jak najszybciej przykryć te betony wokół, wymyśliłam sobie żywopłot lisciasty, ale ze względu na powolne "przyrosty", chyba posadzę milin amerykański, a do czasu całkowitego przysłonięcia betonów, jestem gotowa co roku sadzić jakieś szybko rosnące pnącze.

Stokrotka
06-04-2008, 07:53
sąsiedzi wiedzą, co robią.

Myślę, że to najlepsza odpowiedź na Twoje pytanie 8)

Nie wydaje mi się, aby tym kierowały jakiekolwiek inne względy oprócz żądzy jak najszczelniejszego i zimotrwałego ;-) odgrodzenia się od sąsiada. Życzliwego wielce, jak sądzę ;-)

Damro
06-04-2008, 08:54
najszybciej rośnie pnącze Rdest Auberta.

sylka38
06-04-2008, 09:48
[quote
Nie wydaje mi się, aby tym kierowały jakiekolwiek inne względy oprócz żądzy jak najszczelniejszego i zimotrwałego ;-) odgrodzenia się od sąsiada. Życzliwego wielce, jak sądzę ;-)[/quote]

Myslę,że jednak bezpieczeństwo - cokolwiek by tu powiedziec , bo nasz dom jest ostanim, dalej tylko szczere pole, metrowe chaszcze, nie ma nawet drogi, ta z map24 , i przy której jest nasz dom, kończy się z 20 metrów od naszego podjazdu. Cena jest też korzystna (wg mojego męża) jedna strona to byłby koszt do zaakceptowania na tym etapie naszego totalnego spłukania po sfinalizowaniu umowy kupna-sprzedaży. Ale aż wzrgam sie na mysl o betonowych ścianach wokół (w tej chwili mam taki widok z kuchni). Dodam, że sąsiedzi mają ażurowe ogrodzenia, więć może aż tak nie chcą się odgradzać :lol: .

Aluland
06-04-2008, 19:22
Jak dla mnie to powinno byc zabronione... okropieństwo.
stosowanie karalne. :D

JoShi
06-04-2008, 21:39
Jednak zastanawia mnie fakt, że wokół prawie wszyscy mają solidne ogrodzenia z betonu. Nie mam pojęcia skąd taka popularność betonowych płyt. Cena?
Owszem cena. Płacisz za materiał. Montaż to groszowy wydatek, W przeciwieństwie do innych rodzajów ogrodzenia.

Essa
06-04-2008, 22:10
2 nasze strony to jeszcze plany, ale chce jak najszybciej przykryć te betony wokół, wymyśliłam sobie żywopłot lisciasty, ale ze względu na powolne "przyrosty", chyba posadzę milin amerykański, a do czasu całkowitego przysłonięcia betonów, jestem gotowa co roku sadzić jakieś szybko rosnące pnącze.
Milin nie jest dobry, w naszym klimacie nie bardzo sie udaje - w kazdym razie takie sa moje obserwacje u roznych znajomych.
Rdest Auberta rosnie bardzo szybko, ale to roslina, ktora musi miec podpore wokol ktorej sie owinie, a duza masa lisci sprawia, ze jest bardzo ciezka (kiedys na Ursynowie na SGGW taki rdest oberwal rynne na dwukondygnacyjnym budynku).
Jesli zalezy ci na zakryciu sciany to polecam Winobluszcz trojklapowy - piekny czerwony kolor jesienia, czepia sie przylgami na wasach. Jesli powierzchnia tego betonu jest bardzo chropowata, to mozna poeksperymentowac z bluszczem i trzmielina. Ale moim zdaniem Winobluszcz jest the best :)
http://www.ogrod-gardener.pl/1/1/1/winobluszcz_trojklapowy.php

hanka55
06-04-2008, 22:53
Winobluszcz pięciolistkowy, odmiana Murorum wspina się sam, przyczepiając przylgami nawet do gładkiego betonu.. Rośnie dośc szybko, jesienią pięknie się przebarwia. Warto go podsadzić zimozieloną Hederą helix, by zimą też miała barwy :-)

wari
07-04-2008, 00:18
O wyborze betonu decyduje wyłącznie cena. Wiem, bo jestem po etapie poszukiwań płotu. Ostatecznie wybrałem betonowe słupy i siatkę leśną wzmocnioną dodatkowymi drutami naciągającymi. Takie ogrodzenia często stosuje się w sadach, a siatka wytrzymuje kilkadziesiąt lat (rozmawiałem z sadownikiem który ma taką od 25 lat - zupełnie niezniszczona). Przód bedzie z drewna, ale na razie nie mam domu, więc ogradzam tylko 3 brzegi działki.

Bezpieczeństwo w przypadku betonowych, jak wskazuje praktyka, jest znacznie gorsze niż w przypadku wszelkich siatek; bandyta jak już wejdzie za płot może nawet zamieszkać z nami, bo nikt tego nie zauważy. Dlatego nie warto odgradzać się od sąsiadów tak szczelnie. Wiadomo, odrobina intymności jest potrzebna, ale nie takie ohydne zapory!

anpiet
07-04-2008, 13:30
Całkowicie zgadzam sie z przedmówcą ! Szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo.


Jak dla mnie to powinno byc zabronione... okropieństwo.
stosowanie karalne. :evil:

Wyrwane z moich ust.
Czemu w innych krajach np, Holandia czy USA posesje międzysąsiedzkie dzielą tylko symboliczne płotki lub wręcz żywopłoty.:-?

Moje osobiste doświadczenie z "fabryczym płotem" :cry: znajdziesz w tym temacie

http://forum.muratordom.pl/czym-zaskakuja-was-sasiedzi,t113029-60.htm

Nigdy betonu !!!

Serdecznie pozdrawiam :)

Aluland
07-04-2008, 15:30
przepraszam za wyrwanie, już nigdy wiecej., wiec powiem inaczej gfno te betonki i tyle.

sylka38
07-04-2008, 18:58
Anpiet
Ze wszystkich betoniaków, właśnie ten, który dołączyłeś na zdjęciu na wątku Czym nas zaskakują sąsiedzi?, jest jedynym, jaki wygląda przynajmniej przyzwoicie (tańsza i trwalsza wersja ogrodzenia z wikliny :wink: ?)
Mamy znajomych, którzy mieszkają pod Lądkiem Zdrój. Uderzyło mnie podczas pierwszej bytności w okolicy, że posesje są ogrodzone szpalerem sosen lub świerków. Działki na dość stromym terenie, więc myślałam, że te iglaki jakoś zabezpieczają grunt przed osypywaniem się albo że jakoś podtrzymują poziom wód. Ale wytłumaczył mi to autochton: Pani, leśniczy dawał, to wszyscy brali i sadzili. I ślicznie się przyjęły.

sylka38
07-04-2008, 19:08
Essa
Na tym linku znalazłam opis wymagania Ważne jest także to, aby miejsce gdzie rośnie było osłonięte. 2 metry betonu wystarczą? :lol:

sylka38
10-04-2008, 17:46
Czy ktoś widział lub ma żywopłot z formowanej dzikiej róży?

magpie101
10-04-2008, 22:34
U nas przy wyborze ogrodzenia (mamy betonowe) zadecydowala cena, za 255 m biezacych z montazem zaplacilismy 11 tys. zl. Do dzisiaj krzywo patrze na to ogrodzenie, poniewaz wymarzone mialam inne, a do tego zarzekalam sie "nigdy betonowego". Niestety musielismy grodzic dzialke z 4 stron, bo wokolo nie mamy sasiadow, a czekac tez nie moglismy na lepsze czasy (finansowo), bo mamy dwa psy no i wyszlo, ze jestesmy ogrodzeni betonowym plotem.

AgataL
11-04-2008, 08:58
Wtrącę się w dyskusję o betonowym płocie. Mam z tyłu domu i właśnie taki jak wcześniej wskazany w linku. Zmuszona zostałam do postawienia takiego płotu bo za domem mam pole i wiatr nawiewa niestety piach i inne dziadostwo. Prócz tego - z obserwacji u sąsiada wiem, że wiatr, który u nas wieje, z racji tego, że dom stoi jeszcze w szczerym polu, cyprysy uginają się do ziemi. Mam taki płot od 2 tygodni i zaobserwowałam, że u mnie się nie uginają od wiatru ;). Poza tym pragnę sprostować - ten płot nie jest tani - zwłaszcza jeśli kupuje się taką ilość jak my czyli 42 metry bieżące. Tani to on był rok temu - teraz jest droższy niż siatka. Poza tym obsadzony nie będzie widoczny.
Od fronu będzie płot z cegły klinkierowej a nad wypełnieniem się zastanawiamy - drewno czy okucia.
Pozdrawiam - nie taki beton straszny jak go malują...

pati25
11-04-2008, 10:36
A ja bym sie nawet z betonowego cieszyła.
Niektóre sa nawet całkiem fajne i skromne :)
To kwestia gustu :)

jaki
11-04-2008, 10:49
najszybciej rośnie pnącze Rdest Auberta.
Powiedz mi proszę czy gdy posadzę tego rdesta przy płocie to nie zabierze on zbyt dużo "jedzonka" moim jodłom które docelowo mają być żywopłotem i które mają w tej chwili 2 lata. Ile muszę poczekać aż rdest zrobi mi conajmniej 2-3 metrową ścianę coby mnie przechodzący ludzie nie podglądali

jaki
11-04-2008, 10:54
U mnie już w pozwoleniu na budowę zabroniono stawiania płotu betonowego, tak że problem mam z głowy.Władza zabrania

hanka55
11-04-2008, 11:34
U mnie rdest został posadzony jako tymczasowa zasłona sztachetowego płotu, od strony chodnika.
Wsadzony po macoszemu przy samym krawężniku ( beton odciąga wilgoć z gleby) i na dodatek na piachu, którym drogowcy wypełniali podbudowy krawęzników.
I rdest już w lecie miał rzadkie przyrosty po kilka metrów.
Gdy w pełni lata zaczęłam go podlewać, rozlazł sie okropnie na 5 metrów w kazdą stronę, a na dodoatek zaczał zaduszać krzewy rosnące przy płocie.
Więc ostre cięcie, które pobudziło go tylko do rozrostu.
I niestety, trzeba go ciąć ostro i nawet kilkukrotnie!
Ogród się rozrasta, osłonowe rośliny także, więc mam nadzieję, że w przyszłym roku już się z rdestem rozstanę, a wykopane karpy podrzucę sąsiadowi do zasłonięcia paskudnej szopki :)

magpie101
11-04-2008, 11:47
To, ze plot betonowy jest drozszy od siatki jest prawda. My myslelismy nad siatka ale mamy psa, ktory bedzie wazyl okolo 100 kg i jakby skoczyl na siatke to bylaby ona powyginana, a jak wracam do domu to wisi na ogrodzeniu calym cielskiem (obecnie 70 kg) i dostaje glupawki.

monia i marek
11-04-2008, 13:04
Z obserwacji jaką czynię podczas budowy i posiadania ogrodzenia z siatki leśnej stwierdzam, że nigdy nie zrobię docelowego ogrodzenia z siatki. Powód? Proszę bardzo - już trzykrotnie mieliśmy siatkę przeciętą przez złodziei. I proszę nie myśleć, że to dlatego, że jesteśmy w trakcie budowy i złodzieje pokusili się na jakieś materiały lub sprzęty bud. - u dwóch sąsiadów, którzy mieszkają (mieszkają już od kilku lat)w pobliżu nas również były włamania polegające na wejściu przez przecietą siatkę (tutaj już pocięli ładną, powlekaną siatkę). Faktem jest, że ogrodzenie z betonu nie uchroni przed wejściem złodzieja, ale na pewno spowoduje, ze złodziej musi się pofatygować wskrobać na ogrodzenie (a to już ryzyko, że ktoś zauważy), a poza tym nie ma się szkód spowodowanych zniszczeniem ogrodzenia :-?

agal-b
11-04-2008, 13:19
Nie taki diabeł-beton straszny :D
My zamierzamy ogrodzić naszą działkę betonowym płotem a mamy do ogrodzenia bez mała 420 mb. Działka nasza do niedawna była szczerym polem. Nie ma żadnej sąsiedzkiej współpracy.
Jeden sąsiad nawet chamsko dopytuje się kiedy zrobimy płot od jego strony. A jak wyznaczaliśmy granice działki to chciał by nasz geodeta, tak przy okazji, zmierzył mu działkę. Oprócz tego jak przyjeźdża na działkę to wypuszcza to swoje psisko, mimo braku płotu, i ciągle musimy prosić o przywiązanie tej bestii bo boimy sie o nasze dzieci. Nierzadko w odpowiedzi słyszymy, tu cytat dosłowny "pies też musi się wyjszczać".
O jego strony to nachętniej postawiłabym płot 2,5 metra.
2. sąsiad właśnie buduje dom i nie ma pieniędzy na płot.
3 strona to pole, którym nikt się nie interesuje.
4 strona to droga i tutaj chcemy klinkier z kutymi przęsłami, ale metr takiego płotu to koszt około 1000 zł na gotowo (ze wszystkim tzn. fundamnet, cegły, robocizna, przęsło).
Chcąc zamieszkać i czuć się bezpeicznie musimy sami ogrodzić. A nie chcemy grodzić tylko części tylko całość, bo w przyszłości planujemy sad owocowy i kawałek lasu. A wiadomo, że o każde młode drzewko trzeba dbać i chronić przed zwierzyną polną.
No i nie chciałabym wyrzucić kasy na drzewa i krzewy by później ktoś korzystał, gdyby było nie ogrodzone.
tak więc podsumowując pozostaje nam ogrodzić całość i żeby to możliwie jak najtrwalsze trzeba postawić betonowy płot.
Pozdrwiam wszystkich obecnych i przyszłych posiadaczy betonowych płotów. :lol:

el-ka
11-04-2008, 21:17
Wobec takiej sytuacji, to nie ma się co szczypać i stawiać ten beton - tylko nie wybierać modelu z "tralkami" czy innego "ozdobnego" itd i potraktować jako trwałą konstrukcję, którą trzeba co prędzej zasłonić i zapomnieć (czyli jak w zasadzie każdy beton. Bo jednak to paskudztwo, co tu gadać.
Ja widziałam taki płot (to znaczy domyslałam się,ze on tam jest :wink: ) zarośnięty z dwóch stron winobluszczem, od wewnętrznej można jeszcze czymś obsadzić kwitnącym. I będzie OK, tylko go nie eksponować, także od zewnątrz.

sylka38
12-04-2008, 21:30
Cieszę sie,że odezwali sie włąscieciele betoniaków, widze, że jest przynajmniej kilka powodów, dla których warto postawic takowy. magpie101 dzieki za przypomnienie o dodatkowym lokatorze jakim jest pies. nasi śasiedzi maja na całą szerokość w naszej i swojej posiadłości wybieg dla psa.
AgataL u nas chyba też wiatry od pola buyły powodem dla postaweinia betoniaka.
monia i marek chyba przecinanie siatki to najsiekniejszy argument dla betoniaka.

wari
12-04-2008, 21:31
Beton jest na pewno droższy od siatki leśnej, ale juz od takiej wypasionej, ocynkowanej to chyba nie. Kwestia jakości i firmy, bywają różne ceny. Mi sie betony nie podobają, podobnie jak klinkiery z okuciami gdy chodzi o płoty na wsi (co innego przy miejskich willach), bo na wsi płot powinien byc drewniany. Klinkiery, stalowe okucia na wsi wyglądają dla mnie "nowobogacko", w złym guście. No, ale to taka polska przypadłośc, dlatego tak miło odwiedza się wioski w Nimeczech czy w Hiszpanii, a tak nieprzyjemne jest polskie gargamelstwo. Ale cóż "De gustibus..."

szybkaosa
12-04-2008, 22:56
Cieszę sie,że odezwali sie włąscieciele betoniaków, widze, że jest przynajmniej kilka powodów, dla których warto postawic takowy. magpie101 dzieki za przypomnienie o dodatkowym lokatorze jakim jest pies. nasi śasiedzi maja na całą szerokość w naszej i swojej posiadłości wybieg dla psa.
AgataL u nas chyba też wiatry od pola buyły powodem dla postaweinia betoniaka.
monia i marek chyba przecinanie siatki to najsiekniejszy argument dla betoniaka.

A ja jestem zadowolony. Na razie to beton jest w roli głównej, ale już niedługo...
Przynajmniej nie wieje.

http://images28.fotosik.pl/194/bd9843bd26afabfe.jpg (www.fotosik.pl)[/url]

magpie101
12-04-2008, 23:47
http://images21.fotosik.pl/396/01c555dc356487c0med.jpg
Tak wyglada nasze ogrodzenie (wtedy jeszcze bez bram).

wari
12-04-2008, 23:55
To, że nie wieje, to niewątpliwie ważna zaleta. A i wzory tych betonów coraz lepsze, bardziej proste. Jeszcze jedno mogliby w nich poprawic, a mianowicie to, ze są różne z kazdej ze stron. Ludzie różnie je potem ustawiają, jedni cześcią "ozdobną" na zewnątrz, inni do środka. No, ale to byłaby zmiana technologiczna i cena poszła by w góre.

agal-b
13-04-2008, 16:17
To, że nie wieje, to niewątpliwie ważna zaleta. A i wzory tych betonów coraz lepsze, bardziej proste. Jeszcze jedno mogliby w nich poprawic, a mianowicie to, ze są różne z kazdej ze stron. Ludzie różnie je potem ustawiają, jedni cześcią "ozdobną" na zewnątrz, inni do środka. No, ale to byłaby zmiana technologiczna i cena poszła by w góre.
Taka jest forma, bo jak wlać beton do dwustronnej formy?
Robienie betonowych płotów przypomina robienie babek w piasku. Czy są babki dwustronne?.
Taki płot dwustronny byłby o wiele ładniejszy.
Musimy czekać na aż coś wymyślą.

Aluland
13-04-2008, 16:39
U mnie już w pozwoleniu na budowę zabroniono stawiania płotu betonowego, tak że problem mam z głowy.Władza zabrania
oby więcej takich urzędników i tego typu decyzji. :D

wari
13-04-2008, 22:52
Taka jest forma, bo jak wlać beton do dwustronnej formy?
.
Normalnie, "na stojąco", stawia się formę w kształcie docelowego płotu i wtryskuje np. dwoma otworami u góry, beton. To co teraz robią jest oczywiście prostsze.
Niektóre z tych płotów bywają bardzo podobne z obu stron, ale bywają też takie, które sa koszmarne. Widziałem oststnio taki, który ma naśladować płot robiony z poziomo ułożonych pni drzew (taki jak bywa na pastwiskach czasem) - no i z jednej strony z daleka wyglądało to całkiem dobrze (nawet się zastanawiałem czy to nie z drewna), ale z bliska jedna strona owych pni była obrzydliwie płaska ! Fee...

agal-b
15-04-2008, 17:02
A jak wypoziomować a później utrzymać taką stojącą formę?

BOHO
15-04-2008, 22:16
A jak wypoziomować a później utrzymać taką stojącą formę?

chcesz to w rękach trzymać, czy jak ? :o