PDA

Zobacz pełną wersję : bal 20 cm ocieplać czy nie ?



KERES
08-04-2008, 22:12
Witam serdecznie wszystkich balowiczów. Zastanawiam sie nad budowa domu z prostokątnego bala 20 cm. Powiedzcie czy jestem szaleńcem nie ocieplając go ? Czy czekają mnie jakieś przeszkody prawne ?

beton44
09-04-2008, 06:28
przeszkody prawne - sprawdź sobie plan zagospodarowania/warunki zabudowy

może tam gdzie chcesz się budować nie wolno budować domu drewnianego ???


a ocieplać ? 1. po co 2.jak ocieplać - to muruj.... tak czy siak nie będzie
widać że jest drewniany jak go ocieplisz :-?

adiz1
09-04-2008, 07:21
... Zastanawiam sie nad budowa domu z prostokątnego bala 20 cm. Powiedzcie czy jestem szaleńcem nie ocieplając go ? ...
W jednym z ubiegłorocznych Muratorów był opisany dom z bali 30 cm średnicy. Współczynnik "k" (albo "U"?) dla takiej ściany miał wynosić coś ok 0,3 - to tyle ile obecnie wynosi minimum dla ścian budynku mieszkalnego. Jeśli to prawda to musisz mieć świadomość, że mimo, że domek ładnie będzie się od zewnątrz i wewnątrz prezentował, to tak naprawde daleko będzie mu do domu energooszczędnego. Decyzja należy do ciebie.

EZS
11-04-2008, 12:12
nie dostaniesz pozwolenia na taki dom a jak dostałeś ale zmieniłeś konstrukcję ściany, to go nie odbiorą. Jest za zimny.. teraz się mówi o paszportach energetycznych domów a wymogi "ciepłościowe" są przestrzegane no i ... to przecież nasz interes.

Kubulec
13-04-2008, 07:56
lambda dla drewna sosnowego wynosi 0,30
Może warto byś sprawdził ile wynosi lambda, np. według Polskiej Normy, zanim zaczniesz pisać głupoty i wprowadzać zainteresowanych w błąd.

Może Ci podpowiem byś mógł sprawdzić - według PN-EN 12524 "Materiały i wyroby budowlane. Właściwości cieplno-wilgotnosciowe. Tabelaryczne wartości obliczeniowe." - obliczeniowy współczynnik przewodzenia ciepła "lambda" dla tarcicy o gęstości 500 kg/m3 wynosi 0,13 W/mK

bobvilla
13-04-2008, 09:04
Pomijając kwestię formalne o których była mowa wyżej, 20 cm to troche malo. Trzeba by od środka jeszcze ocieplić. Postawić ściankę g-k i np. wdmuchać jakiś granulat izolacyjny np.www.energosystemrybnik.pl