PDA

Zobacz pełną wersję : fundamenty!



Krychlis
09-04-2008, 09:13
Witam,

Stałem się szczęśliwym posiadaczem działki na której są już ławy fundamentowe, które jednak wystają ok. 20-40 cm ponad powierzchnię (piszę ok. bo teraz jest z lekkim spadkiem). Ławy mają taką samą szerokość tj. 40 cm na całej wysokości, posadowione są gdzieś na głębokość 1 m. Ławy mniej więcej w połowie były wylewane bezpośrednio w gruncie (tzn. ta część, która jest głebiej w gruncie ma nierówną, z bruzdami powierzchnię). Fundamenty te stoją już tam myślę ok. 15 lat. I teraz sprawa wygląda tak: 1) czy w sytuacji, kiedy ławy sięga tak wysoko ponad powierzchnię muszę dodatkowo wznosić jeszcze ściany fundamentowe? i jak mam to wszystko izolować? 2) z środka ław wybrałem ziemię do głębokości 30 cm, jak teraz powieniem wypełnić te ławy, jak zaizolować? 3) będę musiał wylać oczywiście jeszcze dodatkowe ławy fundamentowe pod ścianki działowe, które w sumie nie będą tworzyły monolitu z tą starą ławą? czy muszą tworzyć monolit, czy mogą być wylane osobno, bez żadnych dylatacji? 4) narazie zewnętrzne część ścian fundamentowych odkopałem do głębokości ok. 60 cm, licząc od górnej powierzchni ławy (czyli wkopałem się mniej więcej na 30 cm w grunt) i zagruntowałem ściany 1-krotnie siplast primerem - czy to wystarczy? czy muszę wkopać się głębiej i zaizolować w inny sposób? 5) co ze stroną wewnętrzną? - grunt jest tam już oczywiście ubity i czy muszę odpopywać te ściany od wewnątrz i też izolować? 6) a co z ociepleniem od zewnątrz? tak jak wspomniałem poniżej pewnego poziomu ściany nie są równe, więc przyklejenie do nich styropianu będzie niemożliwe, jak to rozwiązać?
7) czy dopuszcza się stawianie ścian nie ściśle w osi ław fundamentowych, ale np. bliżej ich zewnętrznej krawędzi?

mam nadzieję, że wyraziłem się jasno i będę mógł liczyć na wymianę opinii. W przypadku dodatkowych pytań, oczywiście natychmiast na nie odpowiem

Krzysztofik
09-04-2008, 09:22
......
mam nadzieję, że wyraziłem się jasno i będę mógł liczyć na wymianę opinii. W przypadku dodatkowych pytań, oczywiście natychmiast na nie odpowiem
Zanim ktoś Cie zastrzeli to może tutaj poczytaj :wink:
http://forum.muratordom.pl/fundament-fundamenty-stan-zero-czyli-cos-dla-poczatkujacych,t47424.htm

qasi79
09-04-2008, 09:26
moim zdaniem opiszę jak ja bym to zrobił:
skoro wystają ponad 20-40cm to trzeba to wyrównać do jednego poziomu i możesz od tego zacząć murować, główki nie musisz już wtedy stawiać ale lepiej jak byś wyrównał do 40-60cm (nadlał jak coś), w środek piach a póżniej to już normalnie wylewki itp
posmarowałeś boki - ok, docieplisz se później steropianem jak coś - będzie trzeba podrównać te ściany sądzę
masz na 1metr wlane w ziemię, powinno starczyć, skoro stoją już długo i nic sie z nimi nie dzieje to postoją jeszcze dłużej
co do ścianek działowych niemusisz dawać pod nich fundamentów, możesz zrobić z GK te ścianki, u mnie przed chudziakiem jednak podlali mały fundament pod ścianki postawili i dopiero zrobili chudziak

niewiem jak inni sie ustosunkują do tego
pozdrawiam

Krychlis
09-04-2008, 09:35
Jakbym miał coś nadlewać to chyba już wolałbym ułożyć np. jedną warstwę bloczków fundamentowych (myślę, że było taniej i szybciej), a co z izolacją ław fundamentowych od wewnątrz - muszę je odkopywać (przy tak dobrze już ubitym gruncie), czy mogę tą izolację odpuścić.

dopiero się wszystkiego uczę, więc co miałeś na myśli pisząc o ściankach z gk zamiast normalnych ław pod ścianki działowe

Krychlis
09-04-2008, 09:35
Jakbym miał coś nadlewać to chyba już wolałbym ułożyć np. jedną warstwę bloczków fundamentowych (myślę, że było taniej i szybciej), a co z izolacją ław fundamentowych od wewnątrz - muszę je odkopywać (przy tak dobrze już ubitym gruncie), czy mogę tą izolację odpuścić.

dopiero się wszystkiego uczę, więc co miałeś na myśli pisząc o ściankach z gk zamiast normalnych ław pod ścianki działowe

Krychlis
09-04-2008, 10:14
......
mam nadzieję, że wyraziłem się jasno i będę mógł liczyć na wymianę opinii. W przypadku dodatkowych pytań, oczywiście natychmiast na nie odpowiem
Zanim ktoś Cie zastrzeli to może tutaj poczytaj :wink:
http://forum.muratordom.pl/fundament-fundamenty-stan-zero-czyli-cos-dla-poczatkujacych,t47424.htm

Sprawdzałem te linki już wczoraj, ale nie znalazłem dokładnie tego na czym mi zależy :cry:

jajmar
09-04-2008, 10:51
Fundamenty te stoją już tam myślę ok. 15 lat.

To już czas pomyśleć nad usunięciem ich z działki.

Co do tego co masz to mało prawdopodobne że są to ławy. Raczej to wygląda na ścieny fundamentowe bez ławy.

Krychlis
09-04-2008, 11:05
Fundamenty te stoją już tam myślę ok. 15 lat.

To już czas pomyśleć nad usunięciem ich z działki.

Co do tego co masz to mało prawdopodobne że są to ławy. Raczej to wygląda na ścieny fundamentowe bez ławy.

Dzięki za odpowiedź!! Naprawdę bardzo mi pomógł!! Mam nadzieję, że chociaż ci ulżyło?!?!?!

jajmar
09-04-2008, 11:11
Dzięki za odpowiedź!! Naprawdę bardzo mi pomógł!! Mam nadzieję, że chociaż ci ulżyło?!?!?!

jasne ze tak

Moja odpowiedz o usunięciu była jak najbardziej poważna.

Poczytaj o nieobciązonych fundamentach o tym co sie może dziać z budynkiem po tylu latach stania samego fundamentu.

Krzysztofik
09-04-2008, 11:43
Do tego budynku co ma stać na tych ławach to jest jakiś projekt?
Ławy mają szerokość 40 cm, teraz trzeba sprawdzić jaka szerokośc jest w projekcie po adaptacji do danego gruntu.

.....
Poczytaj o nieobciązonych fundamentach o tym co sie może dziać z budynkiem po tylu latach stania samego fundamentu.
To może być bardzo ciekawa lektura. Może podaj autora :-?

osek
09-04-2008, 11:51
Dzięki za odpowiedź!! Naprawdę bardzo mi pomógł!! Mam nadzieję, że chociaż ci ulżyło?!?!?!

jasne ze tak

Moja odpowiedz o usunięciu była jak najbardziej poważna.

Poczytaj o nieobciązonych fundamentach o tym co sie może dziać z budynkiem po tylu latach stania samego fundamentu.

niestety kolega jarmar ma dużo racji ;/
15 lat to dużo... dochodzi jeszcze wytrzymałość tego betonu? nośność gruntu?
odkopywałes moze gdzieś ławe? jak szeroka i wysoka ona jest?
i- masz pewność że w środku jest stal? :>
z tym opstatnim to juz żartowałem...chyba ;)

oczywiście najtaniej zostawić...
aha, i pamietaj jeszxcze o izolacji poziomej ławy/sciany.

pozdrawiam.

Krychlis
09-04-2008, 11:52
Do tego budynku co ma stać na tych ławach to jest jakiś projekt?
Ławy mają szerokość 40 cm, teraz trzeba sprawdzić jaka szerokośc jest w projekcie po adaptacji do danego gruntu.

Projekt przewiduje ławy o szerokości 40 cm, i myślę, że po adaptacji szerokość ław nie ulegnie zmianie.

Krychlis
09-04-2008, 11:56
Dzięki za odpowiedź!! Naprawdę bardzo mi pomógł!! Mam nadzieję, że chociaż ci ulżyło?!?!?!

jasne ze tak

Moja odpowiedz o usunięciu była jak najbardziej poważna.

Poczytaj o nieobciązonych fundamentach o tym co sie może dziać z budynkiem po tylu latach stania samego fundamentu.

niestety kolega jarmar ma dużo racji ;/
15 lat to dużo... dochodzi jeszcze wytrzymałość tego betonu? nośność gruntu?
odkopywałes moze gdzieś ławe? jak szeroka i wysoka ona jest?
i- masz pewność że w środku jest stal? :>
z tym opstatnim to juz żartowałem...chyba ;)

oczywiście najtaniej zostawić...
aha, i pamietaj jeszxcze o izolacji poziomej ławy/sciany.

pozdrawiam.

ława jest szeroka na 40 cm, głębokość ok. 1 mb. wystaje ponad grunt ok. 20-40 cm... czy od wewnątrz też muszę izolować te ławy? szkoda mi gruntu, który po tylu latach napewno osiadł prawidłowo, i teraz nie chciałbym znowu go ruszać

Krzysztofik
09-04-2008, 12:01
......
ława jest szeroka na 40 cm, głębokość ok. 1 mb. wystaje ponad grunt ok. 20-40 cm... czy od wewnątrz też muszę izolować te ławy? szkoda mi gruntu, który po tylu latach napewno osiadł prawidłowo, i teraz nie chciałbym znowu go ruszać
Jeżeli masz już jakiegos wykonawce to niech obejrzy te ławy i oceni czy sie nadają, sprawdzi wymiary itp.
Jeżeli to betonowy monolit i woda nisko to skup się na izolacji poziomej.

Krychlis
09-04-2008, 12:06
ale czy mogę potraktować te ławy, które wystają jak wspomniałem 20-40 cm powyżej poziomu gruntu (różnica wynika ze spadku terenu) jako gotową powierzchnię pod ściany zewnętrzne (oczywiście po wcześniejszej izolacji poziomej)? czy jednak konieczne jest położenie np. 2 warstw bloczków fundamentowych zaizolowanie ich i dopiero na nich układanie ściany zewnętrznej

Krzysztofik
09-04-2008, 12:08
Jeśli ma być na tej wysokości to nie jest konieczne.

Krychlis
09-04-2008, 12:13
Jeśli ma być na tej wysokości to nie jest konieczne.

Chodzi Ci o kwestię, czy ta wysokość ponad gruntem 20-40 cm jest zgodna z projektem??? bo jeśli tak to rozumiem, że projekt będzie zakładał np. 40 cm ponad gruntem, a u mnie niestety jest 40 cm, ale jest też i 20 cm... chyba, że wogóle źle Cię zrozumiałem

Krzysztofik
09-04-2008, 12:28
Dobrze zrozumiałeś.
Poziom"0" ustalił geodeta.