PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki wybrać kolektor próżniowy czy płaski



jacek--m
09-04-2008, 10:30
Witam! Noszę się z zamiarem kupna pakietu solarnego, ale nie wiem jakie wybrać kolektory czy płaskie czy próżniowe.
Jedno co wiem to zdecydowanie różnią się ceną. np. pakiet VFK 900(kolektor płaski) kosztuje katalogowo 13176, natomiast VTK 550 (z kolektorem próżniowym) 19764 zł.
Biorąc pod uwagę iż ogólnie solar przy 4 osobowej rodznie zwraca sie po ok.8-10 lat, to czy inwestycja w kolektory próżniowe zwróci się szybciej?
O ile kolektory próżniowe są wydajniejsze od płaskich?
Czy np w pochmurne dni są bardziej wydajne?

Proszę o poradę.

RAPczyn
09-04-2008, 21:51
Osobiście jestem zwolennikiem kolektorów próżniowo-rurowych. http://www.itw.uni-stuttgart.de/ITWHomepage/TZS/Berichte.html tu znajdują się wyniki badań z ITW, można sobie przejrzeć i zobaczyć jakie są różnice w uzyskach. Ostatnie, opublikowane publicznie badania są z 2005 roku, nowsze nie są udostępniane - póki co.

Za 3147Euro netto możesz mieć AquaPakiet dla 3...4Osób firmy która wymyśliła kolektory próżniowo-rurowe i będziesz mieć o około 20% energii więcej niż w przypadku powyższych pakietów.

tolotolo
19-01-2012, 08:56
Kiedy wybrać kolektor płaski a kiedy próżniowy na to pytanie najlepiej odpowie sposób wykorzystania ciepła z kolektora.

http://solaris18.blogspot.com/2009/08/kolektory-paskie-i-prozniowe-roznice.html

Kolektor próżniowy z uwagi na znacznie lepszą izolację cieplną jest niezastąpiony gdy planujemy:
- wspomaganie CO
- wysokie pokrycie CWU w ciągu całego roku

Kolektor płaski z uwagi na lepszy stosunek ceny do uzysku energii jest znacznie korzystniejszą inwestycją gdy planujemy:
- podgrzewanie basenu
- instalacja sezonowa
- brak założenia wysokiego pokrycia CWU zwłaszcza w zimie.

in*s*7
15-08-2013, 10:22
Zgadzam się z kolegą totoloto. Do większości celów oczywiście próżniowe ale tylko te o jak najdłuższej gwarancji (powyżej 15 lat), takie które można łatwo naprawiać i w których nie występuje nierównomierny przepływ.

yaiba83
15-08-2013, 11:51
Kiedy wybrać kolektor płaski a kiedy próżniowy na to pytanie najlepiej odpowie sposób wykorzystania ciepła z kolektora.

http://solaris18.blogspot.com/2009/08/kolektory-paskie-i-prozniowe-roznice.html

Kolektor próżniowy z uwagi na znacznie lepszą izolację cieplną jest niezastąpiony gdy planujemy:
- wspomaganie CO
- wysokie pokrycie CWU w ciągu całego roku

Kolektor płaski z uwagi na lepszy stosunek ceny do uzysku energii jest znacznie korzystniejszą inwestycją gdy planujemy:
- podgrzewanie basenu
- instalacja sezonowa
- brak założenia wysokiego pokrycia CWU zwłaszcza w zimie.

Podaj mi kolego model tych wspaniałych kolektorów próżniowych, które przy praktycznie zerowym nasłonecznieniu w zimie zapewniają wysokie pokrycie CWU.

kolektor1
15-08-2013, 23:13
Zgadzam się z kolegą totoloto. Do większości celów oczywiście próżniowe ale tylko te o jak najdłuższej gwarancji (powyżej 15 lat), takie które można łatwo naprawiać i w których nie występuje nierównomierny przepływ.
No i na pewno nie takie w których jest nierównomierny rozkład temperatury jak w heat pipe, gdzie każda następna rura traci na sprawności, co widać na obrazku poniżej

yaiba83
16-08-2013, 19:48
Trochę nie rozumiem informacji ze strony Solar-Tech.
W pytaniach i odpowiedziach czytam punkt nr 5 o naprawach kolektorów słonecznych.
Jest tam artykuł w pdf'ie i można w nim przeczytać między innymi:

...Te ostatnie, tak jak Chiny wręcz podbiły i skolonizowały ogromną część światowego rynku kolektorów słonecznych, nie tylko jako bezpośredni producenci ale również jako wytwórcy pod szyldami renomowanych marek zachodnich lub w małym wymiarze marek krajowych....
...Wielu z Państwa, którzy użytkujcie kolektory pochodzące z tego regionu świata, może się namacalnie przekonać o ewidentnych mankamentach azjatyckich produktów solarnych np.:
i tu litanie wszystkich mankamentów kolektorów chińskich

po czym czytam punkt pierwszy jakie to kolektory są w ofercie tej firmy. Tam można przeczytać między innymi:

Ze względu na specyfikę polskiego klimatu (mało dni słonecznych, wysoka wilgotność powietrza, niskie średnie temperatury powietrza) wyspecjalizowaliśmy się w próżniowych kolektorach slonecznych. Jesteśmy producentem kolektorów Solar-Tech zlecając produkcję podzespołów najlepszym wyspecjalizowanym firmom. W zakresie kolektorów na dotacje z NFOŚiGW nawiązaliśmy współpracę z firmą SIDITE www.sidite.net która produkuje 300 tys. sztuk kolektorów próżniowych rocznie.

Z ciekawości wchodzę na stronę www.sidite.net
Strona wita mnie napisem na głównej belce:
"China Solar Water Heater, Solar Collector, Manufacturer, China...."

To teraz pytanie - te chinole są w końcu do dupy czy nie?
Wnioskuję/proszę o jasną odpowiedź.

in*s*7
22-08-2013, 21:38
Trochę nie rozumiem informacji ze strony Solar-Tech.
W pytaniach i odpowiedziach czytam punkt nr 5 o naprawach kolektorów słonecznych.
Jest tam artykuł w pdf'ie i można w nim przeczytać między innymi:


po czym czytam punkt pierwszy jakie to kolektory są w ofercie tej firmy. Tam można przeczytać między innymi:


Z ciekawości wchodzę na stronę www.sidite.net
Strona wita mnie napisem na głównej belce:
"China Solar Water Heater, Solar Collector, Manufacturer, China...."

To teraz pytanie - te chinole są w końcu do dupy czy nie?
Wnioskuję/proszę o jasną odpowiedź.

Proponuję doczytać dalej: ,,Obecnie kolektory słoneczne Sidite SC-H produkowane są również w Polsce, jedynie część podzespołów potrzebnych do ich produkcji sprowadzanych jest z Chin. Dzięki temu możemy udzielić na te kolektory aż 16 lat gwarancji- znacznie więcej niż daje na podobne produkty konkurencja''.

in*s*7
22-08-2013, 21:46
No i na pewno nie takie w których jest nierównomierny rozkład temperatury jak w heat pipe, gdzie każda następna rura traci na sprawności, co widać na obrazku poniżej
Kolektory heat pipe montuje się w układzie szeregowo-równoległym.
poza tym to że w kolejnym kolektorze jest trochę wyższa temperatura dopływu rekompensowane jest najlepszą dostępną izolacja- próżnią. W kolektorze płaskim przy kolektorach połączonych szeregowo straty na kolejnych kolektorach są kilkakrotnie wyższe.

Nierównomierny rozkład temperatury w kolektorze płaskim i próżniowym zimą:
207926

kolektor1
23-08-2013, 13:37
Kolektory heat pipe montuje się w układzie szeregowo-równoległym.


To nic twórczego szanowny kolega nie stwierdził. Jednak jak sam kiedyś stwierdził szeregowo można montować 7-10 kolektorów szeregowo.
No ale jak jest nowa dyrektywa, bo ktoś w końcu sprawdził to mam pytanie: do ilu rur można stosować w rzędzie szeregowo.
Oczywiście liczę na odpowiedź typu " tajemnica wojskowa", lub "od nauki jest szkoła"
A ja właśnie o to pytałem.

yaiba83
24-08-2013, 19:40
Kolektory heat pipe montuje się w układzie szeregowo-równoległym.
poza tym to że w kolejnym kolektorze jest trochę wyższa temperatura dopływu rekompensowane jest najlepszą dostępną izolacja- próżnią. W kolektorze płaskim przy kolektorach połączonych szeregowo straty na kolejnych kolektorach są kilkakrotnie wyższe.

Nierównomierny rozkład temperatury w kolektorze płaskim i próżniowym zimą:
207926

A dlaczego płaskie są źle podłączone?
Od czego próżniowe tak się odśnieżyły (chyba nie od próżni)?
Już było to zdjęcie na forum...

Pozdrawiam

in*s*7
29-08-2013, 18:33
To nic twórczego szanowny kolega nie stwierdził. Jednak jak sam kiedyś stwierdził szeregowo można montować 7-10 kolektorów szeregowo.
No ale jak jest nowa dyrektywa, bo ktoś w końcu sprawdził to mam pytanie: do ilu rur można stosować w rzędzie szeregowo.
Oczywiście liczę na odpowiedź typu " tajemnica wojskowa", lub "od nauki jest szkoła"
A ja właśnie o to pytałem.
Nigdy nie twierdziłem, że szeregowo można montować 7-10 kolektorów. 7-10 kolektorów w szeregu można zamontować jedynie pod warunkiem, że były by to kolektory 4 rurowe:)
A ty ile dajesz połączonych szeregowo maksymalnie swoich kolektorów typu u-rurka?