PDA

Zobacz pełną wersję : UWAGA na OLEJ



Stanley
09-09-2003, 07:08
Witam

Nie wiem ile w tym prawdy ale własnie słyszałem w radio że "nasi milusińscy"* chcą podnieść akcyzę na olej opałowy o bagatela jedyne 900% chyba się nie przesłyszałem brzmiało to dziewięćset.
Po prostu powariowali.
Pisze bo może ktoś właśnie zamierza kupić kocioł na olej :-(


pozdrawiam

Stan

*rząd

W-waBiker
09-09-2003, 07:35
Właśnie usłyszałem to samo dziś rano...To chyba coś w tym jest...

HenoK
09-09-2003, 08:33
Ministerstwo Finansów chce podnieść akcyzę na olej opałowy: ponad dzisięciokrotnie, ze 195 do 2000 złotych za 1000 litrów - alarmuje Polska Izba Paliw Płynnych.

Jak pisze "Super-Express", dla miliona Polaków, szpitali, szkół i przedszkoli ogrzewanych olejem oznacza to katastrofę. Teraz wszystko w rękach posłów.

Gazeta przypomina, że jeszcze niedawno Ministerstwo Środowiska prowadziło kampanię na rzecz ogrzewania olejem. Miał być bezpieczny, ekologiczny, a przede wszystkim tani. Tymczasem jego cena systematycznie rosła. Teraz resort finansów w projekcie ustawy o podatku akcyzowym proponuje horrendalne podniesienie akcyzy na olej opałowy. Wprawdzie minister może ją obniżyć, ale nie musi, argumentując, że olej opałowy nadal jest używany nielegalnie jako paliwo do silników wysokoprężnych. Projekt ustawy o podatku akcyzowym jest teraz w podkomisji sejmowej.

Szacunki ministerstwa zakładają, że podwyżka może przynieść wzrost legalnej sprzedaży paliw. Ale to samo ministerstwo ogłosiło, że w roku 2002 sprzedaż oleju opałowego spadła o 12 procent, a było to jeszcze przed podwyżką akcyzy o 22 procent, która nastąpiła 1-go stycznia 2003. - Im wyższa akcyza, tym większa szara strefa, to matematycznie policzalna, ścisła zależność - ostrzega Bolesław Doliński, szef Sekcji Oleju Opałowego Polskiej Izby Paliw Płynnych.
[ Informacja z http://podatki.onet.pl/796335,1,0,wiadomosci.html ]

09-09-2003, 08:45
a wszystko dla tego że kołki ze wsi leja olej opałowy do traktorów !!!

ewa
09-09-2003, 10:30
Akurat to nie ma nic do podwyżki akcyzy. Po prostu państwo ma problem z nadwyżką węgla i znalazł się sposób na jego rozwiązanie. A więc moi drodzy "wspólolejowcy" przyszła pora na powrót do starych kotłowni. Ciekawe czy będą dotacje z jakiegoś banku. A ja się śmiałam z mojego taty jak mówił, że zostawia sobie stary piec na węgiel bo w razie czego (miał co prawda na myśli wojnę) będzie można w nim palić każdym śmieciem. Tragedia.

Feft
09-09-2003, 10:41
Podobno w tym projekcie jest mowa o zwrocie akcyzy użytkownikom kotłowni olejowych, podobno po jednym miesiącu od zakupu. Wszystko "podobno" - bo tu nie jest nic pewnego.

ewa
09-09-2003, 10:57
I tak pewnie będzie - ale na papierze. Bo jak to jest później w sytuacji jak państwo ma coś oddać każdy wie. Może oddadzą po sezonie grzewczym? Nie zmienia to faktu, że nawet przy aktualnych cenach trzeba sporo wydać "z góry" żeby zatankować cały zbiornik.

09-09-2003, 13:06
Gazeta przypomina, że jeszcze niedawno Ministerstwo Środowiska prowadziło kampanię na rzecz ogrzewania olejem. Miał być bezpieczny, ekologiczny, a przede wszystkim tani.

W tym rzecz, najpierw trzeba zlapac duzo chetnych na (niby) tanie ogrzewanie, a pozniej zdzierac ze skory :evil: Wiadomo, ze nie kazdy ma mozliwosc szybkiej zmiany kotla itp... :o

Na poczatku tez chcialem zalozyc piec olejowy (ze wzgledu na praktycznosc) :-? , lecz chyba raczej zrezygnuje i zaloze na drewno, pellety itd... 8) Taniej, zdrowiej i coraz bardziej wygodniej...

ewa
09-09-2003, 13:40
My mamy piec w którym można zmienic palnik. Ale to nie zmienia faktu, że taka zmiana kosztuje. Poza tym jak pójdzie olej to pójdzie i gaz płynny. Czyli zostaje słoma i chyba wierzba czy coś takiego :lol:
Na szczęście mam jeszcze kominek i dużo lasów wkoło.

bed
09-09-2003, 13:57
Trzeba wynieść się z tego kraju zanim jaśnie panujący nas wykończą. Niczego nie można być pewnym, oprócz tego, że z roku na rok coraz bardziej będą nam dowalać i wyciągać nasze pieniądze na wszystkie możliwe sposoby... A wszystko po to, żeby mieć co roz...walać! Bo pojęcia toto nie ma moim zdaniem o niczym. Nie mówiąc już o pomyśle, konsekwencji, gospodarności itp. Może jednak to paskudztwo nie przejdzie. Pozostaje mieć nadzieję... piec na słomę, tak na wszelki wypadek... no i wiatrak - bo może niedługo okaże się, że prąd też już nie na naszą kieszeń.

jurg
09-09-2003, 14:04
Ciszej z tą słomą i wiatrem.... bo też przywalą akcyzę.

09-09-2003, 14:36
Powoli będziemy cofać się do epoki kamienia.
Zgnoić ,zniszczyć naród,niech żyje w biedzie,walczy o przetrwanie.
Chłopcy ,tam na górze mają sie dobrze,ale do czasu....do czasu.
Któregoś pięknego dnia to wszystko p........nie.

nrobert1
09-09-2003, 14:51
czym wiec grzac?olej drożeje,gaz drożeje i bedzie drożał,od kotłowni na paliwo stałe wprowadzą zaraz opłaty za zanieczyszczanie środowiska,podłaczyć się do sieci miejskiej nie zawsze można,a jeśli juz jest taka mozliwość to wychodzi za drogo.
więc może drodzy uczestnicy forum złóżmy wniosek obywatelski do sejmu-minimum 100 tys.podpisów ,o ustawę w której będzie zerowa stawka akcyzy na olej i gaz dla celów mieszkaniowych.w koncu to poslowie sa dla nas a nie my dla nich

09-09-2003, 17:34
Ogrzewanie Olejem z góry skazane jest na porażkę. Przecież tutaj nie chodzi nawet o akcyzę. Za jakieś 15-20 lat zasoby ropy naftowej zmniejszą sie do tego stopnia ze będzie ona paliwem dla baardzo bogatych ludzi. Na zachodzie wiadomo o tym od dawna dlatego też zalewa nas masa tanich kotłów na olej, ponieważ w krajach wysoko rozwiniętych wychodzą one powoli z użycia. Do tego dochodzi jeszcze niepewna sytacja krajów gdzie jest wydobywana ropa.
Myślcie ludzie to nie boli. :wink:

nrobert1
10-09-2003, 09:12
gaz tez sie kiedys skonczy.pozostaja wiec odnawialne zrodla energii np pompy ciepla.mozna dostac do 90% zwrotu kosztow poniesionych na odnawialne zrodla energii zgodnie z dyrektywami UE.

Drozdek
10-09-2003, 14:45
mam w projekcie olej opałowy, chyba kupię dodatkowe kołdry.....

Feft
10-09-2003, 15:13
do Nroberta1: a kto to zrobi te zwroty? UE, nasze państwo? szczerze wątpię.

10-09-2003, 16:02
ROPU OWSZEM STARCZY NA 20-30 LAT, ALE GAZU WG. SZACUNKÓW DO KOŃCA WIEKU WIĘC CHYBA JAK SIĘ MA DOSTĘP GAZ JEST NAJLEPSZY ( OBECNIE NAJTAŃSZY NO I CZYŚCIEJ SPALANY)

radex
10-09-2003, 16:23
Gość - a jak jest żywotność przeciętnego kotła? Max. 20 lat.

Honorata
10-09-2003, 16:37
niesttety i gaz i olej zdrożeją, dlatego dobrze ocieplam dom i decyduje sie na: rekuperator, kominek z DPG, konwektory, solar na dachu. Chcialbym tez pompe ciepła ale póki co drogie to ustrojstwo i nie zwroci mi sie przy malym domku...
naprawde serdecznie wspołczuje "olejowcom" , jak tu mozna byc normalnym i palnowac jakies inwsetycje, gdzie stopy oprocentowania kredytow zmieniaja sie z predkoscia światła, kursy walut skaczą, prawo budowlane zmienia sie minium raz do roku i w maju maja wprowadzic 22% vatu, jak sie wkurze to powiem wszystkim do widzenia i wyjazde do Nowej Zelandii!!!

11-09-2003, 13:19
Ten kraj robi się chory !!! zrzerany jest od środka przez RAKA idiotycznych decyzji .... jak nie akcyza to winiety ...a dziś debatują na temat brania kasy za przejazd mostami i tunelami !!! debilizm !!! nic więcej ... niedługo to bedą kasowac za chodzenie do kibla !!! Wywalić 4/5 posłów i tak nic nie robia tylko kase biorą !!! potrafia tylko VAT podnosić i co to im da ?? Chyba naprawde trzeba stąd spierdzielać ....
pozdrawiam gnębiony przez rząd obywatel III RP

12-09-2003, 09:38
Z tego do mi wiadomo rząd wycofał się ze zwrotów akcyzy :lol: , a podejrzewam że cała ustawa to próba "kreatywnego" zmniejszenia dziury budżetowej. Pewnie w ustawie budżetowej zapisali przychody z akcyzy na olej opałowy wg stawki maksymalnej co jest oczywiście bzdurą, a gdy sejm przyjmie budżet ogłoszą akcyzę (mam taką nadzieję :lol: ) na poziomie takim jak dotychczas. Podobno 3 mln ludzi ogrzewa sie w kraju olejem plus szpitale, urzędy skarbowe i inne instytucje . Zdrożeć już za bardzo nie może bo :

http://www.heizoelboerse.de/de/images/all.gif



Pozdrawiam

12-09-2003, 09:41
Z tego do mi wiadomo rząd wycofał się ze zwrotów akcyzy :lol: , a podejrzewam że cała ustawa to próba "kreatywnego" zmniejszenia dziury budżetowej. Pewnie w ustawie budżetowej zapisali przychody z akcyzy na olej opałowy wg stawki maksymalnej co jest oczywiście bzdurą, a gdy sejm przyjmie budżet ogłoszą akcyzę (mam taką nadzieję :lol: ) na poziomie takim jak dotychczas. Podobno 3 mln ludzi ogrzewa sie w kraju olejem plus szpitale, urzędy skarbowe i inne instytucje . Zdrożeć już za bardzo nie może bo :

http://www.heizoelboerse.de/de/images/all.gif



Pozdrawiam

ślivka
26-09-2003, 10:35
Podaję dane które wyczytałam w jednej z gazet.
W Polsce rocznie sprzedaje się 3mld oleju opałowego.Ewentualne wpływy z podatku akcyzowego wyniosą 6mld zł
Za 1000litrów oleju opał.akcyza =453 euro
W lukxemburgu akcyza wynosi 5euro
W Belgii 1000lit kosztuje 274euro.Za pól darmo sprzedają go kraje europejskie w których ludzie zarabiaja pięciokrotnie więcej niż statystyczny Polak.
Po wprowadzeniu akcyzy 1000 L oleju opałowego bedzie kosztować 811euro.
Podobno rząd opracowuje warunki na jakich będzie zwracana akcyza.
Czyli znając życie wymyślą jakąś nierealną normę zużycia ,wszystkich pod jedną kreskę,bez względu na warunki.Czy masz dom 200m,czy 100m,to i tak zwrot akcyzy bedzie jednaki .Nie pomoga tłumaczenia,że zima była ostra i mamy dwoje małych dzieci.