PDA

Zobacz pełną wersję : sadzawka



zuzaK
09-04-2008, 11:58
chcę zbudować sadzawkę w ogrodzie o głębokości max.10 cm. dno i brzegi chcę zasypać żwirkiem. myślę że sadzawka z betonu będzie optymalna nie wiem jednak czy musi mieć jakieś zbrojenie. proszę o doradztwo w kwestii konstrukcyjnej.

cyprinus
09-04-2008, 18:18
Obawiam się, że przy tej głębokości życie biologiczne ograniczy się do korzucha glonów.

am00
10-04-2008, 11:54
Przy tej głębokości lepsza, tańsza i mniej pracochłonna jest specjalna folia do oczek wodnych, a jeśli ma być betonowe i nie pękać to siatkobeton.

Według tego co wyczytałem i dokumałem.

Siatkobeton robimy z dwóch lub lepiej trzech warstw siatki Rabitza zatopionej w betonie. Beton robimy z cementu hutniczego CEM III/32,5 normalnie wiążącego) w proporcjach cement - piasek - woda - plastyfikator wodouszczelniający: 1 - 3 - 0,5 - 0,01). Jako plastyfikator wodouszczelniajacy mozna użyć HYDROFLUX DPP. Następnie dla poprawy wodoszczelności "malujemy/smarujemy" to dodatkowo środkiem uszczelniającym np. CERESIT C65 lub HYDROSTOP lub XYPEX. Brzegi powinny być pod kątem, żeby zamarzający lód mógł się "wyślizgnąć" do góry nie rozsadzająć brzegów.

Żeby sadzawka się nie zagloniła musi być obsadzona dużą ilością roślin wodnych. Ponadto woda musi być natleniona i w ciągłym ruchu. Przydałby się więc pompka z filtrem i jakaś kaskada lub fontanna. Temat dość szeroki. Więcej informacji znajdziesz na innych forach.