PDA

Zobacz pełną wersję : Wy?az dachowy czy okno .... ????



Magdalenka
09-09-2003, 08:25
Buduję dom parterowy w chwili obecnej z nieużytkowym poddaszem. Jestem na etapie pokrycia dachu i zastanawiam się czy w dach włożyć wyłaz dachowy dla kominiarza czy okno.
Jakie macie doświadczenia w tym temacie. W chwili obecnej poddasze jest i przez długi zapewne czas będzie nieużytkowe.
Zastanawiam się jednak czy taki wyłaz jest w jakikolwiek inny sposób praktyczny jak to, że się otwiera. Daje mało światła, jest chyba mało wygodny do mycia .... Czy ktoś używa okna jako "wyłazu"??
A i jaki rozmiar okna uważacie za optymalny w poddaszu ? Chcę mieć tam trochę światła żeby nie musieć się za każdym razem z latarką wspinać :D
Będę wdzięczna za odzew :)

Arsen
09-09-2003, 08:39
Kiedy ja szukałem wyłazu dachowego, znalazłem tylko przeszklone. Są mniejsze od okien dachowych, łatwo je umyć jeśli jest do niech dostęp... Poddasze mam nieużytkowe, ciemne i ten wyłaz to jedyne i wystarczające doświetlenie

Zbyszek_S
09-09-2003, 09:02
Ja zastosowałem okno wyłazowe Fakro - takie 2 w 1. Okno to otwiera sie na bok do 90% (prowa lub lewo) i bardzo łatwo się wychodzi na dach, jak przez standardowy wyłaz. Jednocześnie jest wykończone od środka jak standardowe okno, ma szyby termoizolacyjne o współczynniku przenikania ciepła tak jak normalne okna dachowe. No i niestety kosztuje niewiele taniej niż standardowe okno dachowe o takim rozmiarze. Ja mam 2 takie okna o wymiarach 66 na 118, jest tez rozmiar 66 na 98.
Zobacz na Fakro: http://www.fakro.com.pl/pl/?f=produkty

Pozdrowienia
Zbyszek

Bartt
09-09-2003, 09:18
A nie lepiej przystawiać kominiarzowi drabinę z ziemi , a potem po ławach kominiarskich do góry?

Przecież zanim wejdzie na dach wyłazem, to musi przejść przez hall, klatke schodową, hall na górze i np. łazienkę, lub pokój z wyłazem. W białych rekawiczkach (i butach) to oni nie pracują :roll:

Pearl
09-09-2003, 09:23
Zdecydowanie okno!!! Kominarz przez nie wyjdzie, a jeśli kiedyś postanowisz użytkować poddasze okno już masz! Ja mam 11 okien dachowych ROTO ALPINE, z czego jedno pełni funkcję wyłazu i świetlika jednocześnie - jest po prostu SUPER!

Pozdrawiam

Pearl

Magdalenka
09-09-2003, 09:23
o właśnie !!!
macie ławy kominiarskie ??????? ja mam nachylenie dachu ok 34%
mam też obawy czy dam radę umyć taki wyłaz bo przecież trzeba będzie wyjść na dach...
czy ktoś zastosował może okno przez które już wychodził kominiarz ?

Magdalenka
09-09-2003, 09:25
Zdecydowanie okno!!! Kominarz przez nie wyjdzie, a jeśli kiedyś postanowisz użytkować poddasze okno już masz! Ja mam 11 okien dachowych ROTO ALPINE, z czego jedno pełni funkcję wyłazu i świetlika jednocześnie - jest po prostu SUPER!

Pozdrawiam

Pearl
o właśnie o takie rozwiązanie pytam :wink:
czyli zdaje to egzamin ?!!

09-09-2003, 09:42
My też zrezygnowaliśmy z wyłazu na rzecz małego okna.Było trochę droższe,ale zdecydowała estetyka.Gdy wybieraliśmy,były w planach okna połaciowe.Zależało nam,aby to okno wyłazowe nie różniło się w tak znaczący sposób.Potem wprawdzie zrezygnowaliśmy z połaciowych,ale mimo to małe okno zostawiliśmy-jest bardziej przylegające do dachu i solidniej zrobione.A swoją funkcję spełni.
Pozdrawiam
:D

Alanta
09-09-2003, 10:04
Przez typowy wyłaz dachowy kominiarz przejdzie bez problemu, kiedys stalismy w wyłazie we trójkę - z meżem i córką i podziwialiśmy widoki z naszego dachu :lol: . Zresztą mielismy odbiór kominiarski, kominiarz nie zgłaszał zastrzeżeń..

PS. moja córka jak była mała mówiła IDZIE KOMIŚ PO DLABINIE :lol:

Magdalenka
09-09-2003, 10:09
Przez typowy wyłaz dachowy kominiarz przejdzie bez problemu, ...

??? :roll:
a nie okno miałaś na myśli ? bo mam nadzieje, że z wyłazem Kominiarz to nie ma problemu :D

09-09-2003, 10:13
Pytaliśmy w hurtowni (spytałam,czy do tego okna to musi być mały kominiarz,czy może być "normalny" ;) )I panowie zgodnie odpowiedziali,że może być każdy.To okno jest rozmiarów wyłazu i zamiast na bok,otwiera się wahadłowo,ale to bez znaczenia.
Pozdrawiam
:D
ps.A jak się kominiarz zaklinuje,to dłużej szczęście w domu będzie......
:D

Alanta
09-09-2003, 10:15
Ja mam przeszklony wyłaz dachowy - na fakturze stoi jak byk: wyłaz, właściwie nie wiem,czym on się różni od okna :-? Może ma inną konstrukcję ?
A czy okno da sie otworzyć na ościerz i w takiej pozycji zostawić ? Bo mój wyłaz ma tylko niewielką podpórkę i można zostawić szparę na ok.10cm do przewietrzania... Moze tu tkwi różnica ?

PS mój kominiarz jest raczej szczupły i nie życze sobie, zeby mi się ktokolwiek w wyłazie klinował :lol:

Magdalenka
09-09-2003, 10:21
no to teraz poproszę marki i rozmiary tych okien :D
Jak można oczywiscie :D
Jedno już mam: Roto Alpine
Jakie są wasze Opal i Alanta ??

09-09-2003, 10:27
Idę poszukać faktury....

Alanta
09-09-2003, 10:31
Ja też (ale moje faktury są chyba na budowie, wiec tak szybko nie znajdę...)

09-09-2003, 10:36
Okno-Velux-55x78
Oś obrotu jest mniej więcej w środku.
Tytułem sprostowania-kominiarz będzie musiał zdemotnować okno,żeby wyjść (prosta sprawa-zdejmuje się tylko z "zaczepów") i niestety nie zaklinuje się :cry:

Alanta
09-09-2003, 10:38
Może jak go ładnie poprosisz (albo rozpłaczesz się :wink: ) to sie jednak zaklinuje :lol:

Magdalenka
09-09-2003, 10:42
dzięki
czekam w takim układzie jeszcze na Alanta :-)
i stanie się jasność .... na moim poddaszu :lol:


A co ze stopniami kominiarskimi bądź ławą ???

Alanta
09-09-2003, 10:46
Na Alantę, jak już :wink:
Ja mam dach 15st i wyłaz blisko kominów, wiec nie montowałam ław ani stopni, ale u Ciebie prawdopodobnie trzeba bedzie zamontowac - to jeszcze zależy jak blisko kominów zrobisz wyłaz (jak blisko - wystarczy stopień, jeśli dalej - powinna być ława)

09-09-2003, 10:47
:lol:

Magdalenka
09-09-2003, 10:51
Na Alantę, jak już :wink:


Tak tak
oczywiście się domyślałam, że mam przyjemność z Paniami wymieniać poglądy ale zauważyłam, że nie wszyscy odmieniają nick'i :D

Następnym razem się poprawię :oops:

Marek K
09-09-2003, 10:53
Jak Ci kominiorz zniszczy butem okno- to wtedy się przekonasz o różnicy między wyłazem a oknem połaciowym.
Marek

Alanta
09-09-2003, 10:53
Jakimi Paniami ???, przejdźmy na TY, Alanta jestem :wink: :lol:

Magdalenka
09-09-2003, 10:57
Jak Ci kominiorz zniszczy butem okno- to wtedy się przekonasz o różnicy między wyłazem a oknem połaciowym.
Marek
no tak
to taki miły męski akcent :wink:
coś powiedzieć, skrytykować i się zmyć ....
no mam nadzieje, że się jednak nie przekonam .....
i pozdrawiam

09-09-2003, 11:02
A dlaczego ma mi zniszczyć?
Wredny kominiarz? :o
Ja się z wrednymi kominiarzami nie zadaję.
Pożyczę tego chudego od Alanty i będzie cool.

ps.poproszę,żeby zdjął buty...

Magdalenka
09-09-2003, 11:10
Jakimi Paniami ???, przejdźmy na TY, Alanta jestem :wink: :lol:

milo mi
Magdalenka

- tak mi się kiedyś spodobał wątek ciasteczka magdalenki w powieści Marcela Prousta " W poszukiwaniu straconego czasu".... i nie ma to nic wspólnego z kształtem tylko wątkiem przywołujacym wspomnienia :)

http://stud.wsi.edu.pl/~gak56/Magdalenki/Magdalenki.html

tczarek
09-09-2003, 12:13
Napewno lepiej założyć przeszklony wyłaz dachowy. Łatwiej przez niego jest wyjść na dach i daje światło tak potrzebne na strychu. Mimo że jest wymiarowo mniejszy od okna to ilość światła jest prawie wystarczająca, a nad to bardzo ładnie wygląda z zewnątrz i stanowi dodatkową dekorację dachu.

Szaruś
17-11-2003, 14:24
Okno-Velux-55x78
Oś obrotu jest mniej więcej w środku.
Tytułem sprostowania-kominiarz będzie musiał zdemotnować okno,żeby wyjść (prosta sprawa-zdejmuje się tylko z "zaczepów") i niestety nie zaklinuje się :cry:

Czy okna Fakro (78x118) też można łatwo zdemontować?