PDA

Zobacz pełną wersję : Rura wodociągowa przed zalaniem fundamentów



michalp
09-04-2008, 19:56
Witajcie,

W piątek będą u mnie zalewali fundamenty, a ja zastanawiam się, w jaki najlepszy sposób umieścić rurę, do której później trafi rura wodociągowa? Jak to robiliście - podkop pod fundamentami, rura zalana betonem w fundamencie? A co z elastycznością docelowej rury wodociągowej - w jaki sposób z poziomu zmienić jej kierunek na pionowy już pod samym domem?

Michał

panda
09-04-2008, 20:40
Witajcie,

W piątek będą u mnie zalewali fundamenty, a ja zastanawiam się, w jaki najlepszy sposób umieścić rurę, do której później trafi rura wodociągowa? Jak to robiliście - podkop pod fundamentami, rura zalana betonem w fundamencie? A co z elastycznością docelowej rury wodociągowej - w jaki sposób z poziomu zmienić jej kierunek na pionowy już pod samym domem?

Michał

Na etapie kopania fundamentów zostały położone dwie rury 100 i na zgięciu 2 kolana 45 st. Pierwsza pod wodę, druga pod kabel elektyczny. I wodę i kabel wykonawcy zaciągnęli potem sznurkiem.
Dodatkowo na etapie murowania ścian fundamentowych z pomieszczenia technicznego wyprowadziłem również rury 100 we wszytkie strony budynku - później było jak znalazł pod zewnętrzne kable i podlewanie automatyczne.
Oczywiście jeszcze jedna (również na etapie murowania ścian fundamentowych) na doprowadzenie powietrza do kominka.

kowalio
09-04-2008, 22:20
rura musi przechodzić 180 cm pod ziemią inaczej Ci nie odbiorą z mpwiku. Najdalej od wodociągu 8 m inaczej studnia wodomiarowa ale zapytaj najlepiej w swoim mpwik-u

lee28
10-04-2008, 05:41
rura musi przechodzić 180 cm pod ziemią inaczej Ci nie odbiorą z mpwiku. Najdalej od wodociągu 8 m inaczej studnia wodomiarowa ale zapytaj najlepiej w swoim mpwik-u

Kto ci naopowiadał takich bzdur. U mnie rura z wodą idzie 1,2m pod ziemią, i nikt nawet nie pytał jak jest głęboko, poza tym główny wodociąg miał być na 1,7m, a sie okazało był na 1,1m. Żadnego odbioru w MPWiK nie było, przyjechali panowie założyli licznik, podpsałem co trzeba i tyle.
A od wodociągu do licznika mam 40m rury i nikt nawet czegoś takiego jak studnia wodomiarowa mi nie proponował.

krzysztofh
10-04-2008, 08:05
kowaliło napisał prawdę, a że gdzieś olewają przepisy to inna sprawa.

Jak też zakopałem rurę na poczet przyszłej wody aby nie rozkopywać ogródka.
Przed tą czynnością udałem się do MPWiK aby pogadać z inspektorem odpowiadającym za odbiór i projekty przyłączy, dbając aby nie uzyskać informacji np od jakiegoś asystenta.
I co się dowiedziałem?
Rura na 170cm z taśmą pozwalającą na jej lokalizację szukaczem (nie wiem jak to się dokładnie nazywa) w odległości min 2m od fundamentów budynku jak miałaby przebiegać równolegle do nich i jak więcej niż chyba 8 czy 10 mb tej rury studzienka na licznik wody.

Robiąc przepust na tą rurę warto zastosować kolana 30 st bo rura jest dość sztywna i może być ciężko ja przeciągnąć jak będzie ostrzejszy kąr. Druga sprawa to przedłużenie tego przepustu powyżej planowanego poziomu posadzki ale to chyba jasne.

Duży Boban
10-04-2008, 09:58
Przed zalaniem fundamentów na dnie wykopu połóż w poprzek kawałek rury kanalizacyjnej fi 50mm. Przed zasypaniem fundamentu w rurkę wprowadzasz rurę od zimnej wody i wyciągasz ją na d poziom przyszłego chudziaka. Koniec z drugiej strony najlepiej zakop ziemi - niech sobie czeka do zrobienia przyłącza do wodociągu. Rura powinna być na tyle długa, aby jej w drodze do wodociągu już nie łączyć celem przedłużania.

ZW
10-04-2008, 13:57
...Najdalej od wodociągu 8 m inaczej studnia wodomiarowa ale zapytaj najlepiej w swoim mpwik-u

Nieprawda,
U mnie wodomierz od zaworu dzieli minimum 20m. Wszystko wykonane w komplecie przez autoryzowanego wykonawcę MPWiK i odebrane bez uwag.

pozdrawiam

kowalio
10-04-2008, 14:54
prawda, nie prawda, jak widac w mpwikach każdy ch.j na swój strój. Tak można im wierzyć, nie wystarczy pytać tylko rządac pisma a to przeciągnie budowę o następne pół roku