PDA

Zobacz pełną wersję : KOlektory słoneczne



09-09-2003, 20:42
Czy warto sobie coś takiego zainstalować? Czytałem bodajże w Muratorze o gościu który miał problem z nadprodukcją energii więc zbudował sobie ogrzewany basen kilkunasometrowy. Warto się w to bawic? Może w niedługiej przyszłości będzie to fajna sprawa trochę też jako zabezpieczenie przed uwolnieniem cen energii w niedługim okresie.....

Jezier
09-09-2003, 20:49
Taki kolektor działa głównie latem i wiosną. Zainstalowanie go nie będzie zabezpieczeniem przed podwyżką energii. Jeśli planujesz duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę - dużo mieszkańców, częste kąpiele, może basen to warto. Jeśli zamierzasz oszczędzać wodę to instalowanie kolektora nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

krzysztofb
11-09-2003, 19:38
Ja jestem w trakcie zakładnia. Wyliczyłem, że do podgrzewania ciepłej wody, może się opłacać. Do wspomagania ogrzewania spłaca się po ok.25 latach i obecnie chyba nie bardzo się opłaca.
Trzeba pamiętać, że kolektory próżniowe działają również w zimie, aczkolwiek nie tak wydajnie jak latem.
Za rok, dwa będę mógł wypowiedzieć się jako praktyk. Na razie bazuję na teorii i rozmowach z dostawcami.