PDA

Zobacz pełną wersję : Czy załączenie alarmu może automat. spowodować niższą temp.?



śpioch
14-04-2008, 09:25
Chciałbym żeby uzbrojenie alarmu powodowało automatyczne zmniejszenie temperatury w domu (np. przejście kotła gazowego w tryb NOC/NIEOBECNOŚĆ").

Centralka alarmowa ma odpowiednie wyjścia tylko czy kotły dają sobie obniżyć temperaturę zewnętrznym sygnałem elektrycznym?

Czy u kogoś z Was alarm gada sobie z kotłem?

retrofood
14-04-2008, 09:33
kup kocioł z odpowiednim detektorem mowy i po problemie...

el-ka
14-04-2008, 09:39
Są systemy Inteligentny Dom, gdzie można sterować wszystkim na okreslone godziny i okoliczności.
Widzę natomiast jeden problem przy proponowanym przez ciebie najprostszym rozwiązaniu - sprzężęnia włączenia alarmu z trybem pracy kotła. Jak alarm uzbrajając się obniży pracę kotła, to jak osiągniesz włączenie się kotła w razie chęci powrotu do cieplego domu, sterownik czasowy na kotle to umożliwia w sytuacji, gdy ustawiasz go na określone pory.

damiang
14-04-2008, 09:59
Mój sterownik kotła ma przełącznik: słoneczko/księżyc/zegarek. Mam zamiar kiedyś wyprowadzić styki tego przełącznika na zewnątrz sterownika i sterować je przekaźnikiem centralki.
Wtedy centralka będzie przełączać między temperaturą normalną (słoneczko) a obniżoną (księżyc) a ew. godziny będzie się ustawiać w centralce a nie sterowniku.

Chciałem podobnie sterować grzaniem zasobnika, ale tutaj można albo symulować dwukrotne naciśnięcie przycisku sterownika (1x ład. zasob.) albo wpiąć się w przewód czujnika temperatury w zasobniku i jakoś symulować że zasobnik jest nagrzany (jeśli czujnik to NTC to banał, jeśli jakiś cyfrowy to gorzej).

Zasadniczo proponuję przenieść pytanie do wątku "Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów":
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2454692#2454692

pablo_warszawa
14-04-2008, 10:44
Chcesz zamrozić włamywacza 8) ? Pamiętaj że pojęcie obrony koniecznej wyklucza wcześniejsze przygotowywanie się do odparcia zamachu na życie lub mienie tj. nie można podłączać siatki ogrodzeniowej do prądu, obniżać temeperatury w domu do poziomu zagrażającej życiu lub zdrowiu napastnika :wink: a niech włamywacz złapie przeziębienie i go szlag trafi i gotowe przekroczenie obrony koniecznej i wyrok. Zdecydowanie odradzam :wink:

pozdrawiam
Pablo

śpioch
14-04-2008, 12:34
Dla włamywacza zostawię na wierzchu czapkę - to może jakby co przekona sąd :wink: . Szalika nie zostawię, bo a nuż się udsusi i oskarżenie gotowe; rękawiczki w tym fachu powinien mieć swoje :wink:

Po co Inteligentny Dom za górę złota jak możnaby osiągnąć znaczące oszczędności na ogrzewaniu za pomoca jednego dodatkowego kabla.

Cóż, czyli bez rozkręcania sterownika, użycia lutownicy i utraty gwarancji się nie da? Przeciez to taka teoretycznie prosta funkcja: sterownik czuły na kilka Voltów lub zwarcie obwodu mógłby włączać tryb nocny kotła. Czas nocy w kotle możnaby w kotle zaprogramowac na stałe ale czas wyjść podczas dnia zmieniałby sie dynamicznie w zależności od stanu uzbrojenia jednej ze stref?

Sako
15-04-2008, 02:42
Cóż, czyli bez rozkręcania sterownika, użycia lutownicy i utraty gwarancji się nie da? Przeciez to taka teoretycznie prosta funkcja: sterownik czuły na kilka Voltów lub zwarcie obwodu mógłby włączać tryb nocny kotła. Czas nocy w kotle możnaby w kotle zaprogramowac na stałe ale czas wyjść podczas dnia zmieniałby sie dynamicznie w zależności od stanu uzbrojenia jednej ze stref?

To nie jest takie proste, niestety. Producent kotla nie ma zadnego interesu w tym, zeby wyprowadzic odpowiednie zlacze do takiego sterowania, to kosztuje, mozna tez sprzedac jakies dodatkowe urzadzenie, ktore to umozliwi ... 0.01% uzytkownikow, a to tez sie nie oplaca.
Niektore piece maja specjalne zlacza, pracujace w specjalnym standardzie (np eBus dla kotlow Vaillant) i potrzeba duzej wiedzy, zeby wiedziec jak skonstruowac odpowiednie urzadzenie, zeby sie do tego podlaczyc i sterowac.

Mysle ze majac system bez wodotryskow i wsparcia dla instalacji inteligentnego domu, mozna by dosyc prosto oszukac czujnik temperatury, ktory przewaznie jest termistorem (rezystor o zmiennej wartosci), dolaczajac odpowiedni obwod (np przekaznik + zwykly rezystor) podczas uzbrojenia alarmu. To oczywiscie bardzo prymitywne rozwiazanie, ma szanse dzialac, ale trzeba wiedziec co i jak zrobic.

Niezaleznie czy jest to prosta funkcja czy nie, jesli producent sterownika kotla jej nie przewidzial i nie udostepnil, moze byc nie wykonalna lub trudna w realizacji, zwlaszcza dla osob bez odpowiedniej wiedzy na ten temat :roll:

Wyjscia sa 2: albo zdobyc odpowiednia widze i zrobic samemu (dla 99.99% osob nie zupelnie oplacalne i nie realne), albo zaplacic za gotowy system, mniej lub bardziej inteligentny w zaleznosci od zasobnosci portfela i dostac na niego gwarancje.

tres34
15-04-2008, 13:35
U mnie tak bedzie i wiele wiecej. Polozylem prawie 10km kabli. Bedzie tez centralka, ktora bedzie mozna progranowac, zeby sterowala urzadzeniami dodatkowymi. Generalnie musisz sie na tym troche znac, albo bedziesz bulil slono, tzw. fachowcom.

Rom-Kon
15-04-2008, 22:11
U mnie tak bedzie i wiele wiecej. Polozylem prawie 10km kabli. Bedzie tez centralka, ktora bedzie mozna progranowac, zeby sterowala urzadzeniami dodatkowymi. Generalnie musisz sie na tym troche znac, albo bedziesz bulil slono, tzw. fachowcom.
...a jeśli Ciebie zabraknie bo powiedzmy wyjechałeś w delegację i coś się stanie z tą inteligentną instalacją to co? Możliwe że budynek w tym momencie nawet przestanie się nadawać do zamieszkania! Czy żona, dzieci rodzice czy teściowie będą umieli to naprawić? Pewnie wystarczy wtedy tylko knypsnąć jakiś pstyczek i po problemie.... ale...

...kiedyś przypadkiem naruszyliśmy "strefę" i zaczęło wyć! Żona dzwoniła do męża jak to wyłączyć.... niestety mąż nie mógł rozmawiać miał jakąś naradę... no i przyjechali "kominiarze"... ale to tylko przykład że w domu może być tylko jedna osoba co rozumie tą inteligencje instalacji...

Sako
16-04-2008, 02:35
[quote="Rom-Kon...a jeśli Ciebie zabraknie bo powiedzmy wyjechałeś w delegację i coś się stanie z tą inteligentną instalacją to co? Możliwe że budynek w tym momencie nawet przestanie się nadawać do zamieszkania! Czy żona, dzieci rodzice czy teściowie będą umieli to naprawić? Pewnie wystarczy wtedy tylko knypsnąć jakiś pstyczek i po problemie.... ale...

...kiedyś przypadkiem naruszyliśmy "strefę" i zaczęło wyć! Żona dzwoniła do męża jak to wyłączyć.... niestety mąż nie mógł rozmawiać miał jakąś naradę... no i przyjechali "kominiarze"... ale to tylko przykład że w domu może być tylko jedna osoba co rozumie tą inteligencje instalacji...[/quote]

Dramatyzujesz. Zona rowniez moze rowniez nie umiec rozbroic alarmu, odkrecic kranu czy wlaczyc telewizora... Inteligencja budynku wcale nie musi oznaczac koniecznosci specjalistycznego wykrztalcenia do jego uzytkowania. Instalacje mozna zrealizowac w sposob zupelnie niezrozumialy i niemozliwy do opanowania takze w domu nie posiadajacym jakiejkolwiek "inteligencji"!!!!

Dom inteligentny to taki, ktory pomaga w swoim uzytkowaniu, a nie przeszkadza!!!!! Jesli tak nie jest, to nie mozna mowic o budynku inteligentnym, jest to po prostu zwykle getto ....

śpioch
16-04-2008, 09:31
U mnie tak bedzie i wiele wiecej. Polozylem prawie 10km kabli. Bedzie tez centralka, ktora bedzie mozna progranowac, zeby sterowala urzadzeniami dodatkowymi. Generalnie musisz sie na tym troche znac, albo bedziesz bulil slono, tzw. fachowcom.

Centralke będę miał. Alarmową ale mającą odpowiednie wejścia i wyjścia.
Przewody tez mam (może nie tak dużo ale nie zależy mi np. na sekwenscjach świetlnych.

Niezależnie od tego jaką kto ma centralkę, gdzie można nabyć interfejs kotła z inteligencja domu (tak zeby kocioł rozumiał jak "inteligencja" mówi do niego "teraz chłodniej") i termostaty grzejnikowe sterowane elektrycznie?
Niby inteligentne budynki potrafią w kosmiczny sposób sterować ogrzewaniem a jak przyjdzie co do czego to sterowników nie da się znaleźć...

(a obniżenie temperatury ogrzewania tylko o 1 stopień to aż 6% oszczędności.)

Kulin
16-04-2008, 10:11
nie wiem w czym problem, ja mam kocioł na okogroszek, chyba we wszystkich kotłach jest wyjście na sterownik pokojowy, który nic innego nie robi jak tylko zamyka obwód jak potrzebuje np. grzać. JA bym tylko podłączył ten obwód pod centralke alarmową i ustawił tak wyjście że w momencie uzbrojenia obwód jest np. zamykany, wtedy piec przechodzi w podtrzymanie. NIe wiem czy o to chodzi Ci dokładnie.

fotograf
16-04-2008, 10:41
Chciałbym żeby uzbrojenie alarmu powodowało automatyczne zmniejszenie temperatury w domu (np. przejście kotła gazowego w tryb NOC/NIEOBECNOŚĆ").


a jak wychodzisz tylko na 2-3 godziny? wtedy to mało opłacalne
no i w drugą strone - wchodzisz do domu i kocioł dopiero zaczyna grzać i troche potrwa
ja na szczęście mam podłogówke i wszędzie stale stałą temperature :-)

Rom-Kon
16-04-2008, 11:18
Ja nie dramatyzuje... dramatyzowali znajomi moich Inwestorów jak super automatyka zamknęła im dom i nie wpuściła do środka...

Rolety sterowane centralnie zegarem zamknęły się jak grilowali na ogródku... ściągali kogoś z rodziny - chyba teściów którzy mieli zapasowe klucze. Podobno teraz mają zakopany klucz gdzieś w ogródku.

Ja jestem zdania że można zrobić nowoczesną instalację elektryczną - pełne zabezpieczenie przepięciowe z prądami piorunowymi włącznie... oddzielne obwody na praktycznie wszystko... zegary sterujące nawet oświetleniem choinki przed domem... super wypasiony sterownik do kotła CO i to jest wystarczające. Dla mnie wystarczające... nie muszę wpinać PC-ta w te wszystkie obwody i sterować "pojawianiem się" i "znikaniem" napięcia w poszczególnych obwodach i sterować tym z zewnątrz poprzez SMS-y czy coś innego... Jedna z moich klientek pomieszczenie w którym schodzą się te kilometry kabli nazwała serwerownią... i faktycznie wygląda (jeszcze przed tynkami) jakby miał tam stanąć całkiem nieźle rozbudowany serwer...

Jestem również sceptykiem co do bardzo rozbudowanych instalacji alarmowych... czujki w oknach... czujki w pokojach... czujka w kiblu... zdublowane czujki wszędzie! I co? To ma być bezpieczne? Właśnie taki dom daje do myślenie że właściciele mają co chronić z taką pieczołowitością! A jeśli alarm będzie nie do sforsowania to złodzieje wejdą razem z Wami!!! A to już będzie bardzo przykre doświadczenie...

tres34
16-04-2008, 12:40
Nie wiem jak jest ze sterownikami w polsce. W ogole to od dawna jak cos kupuje to tylko w stanach bo taniej i wiekszy wybor. Poza tym mam lepiej bo jak potrzebuje jakies urzadzenie wykonawcze, to je po prostu robie.
Dlatego odradzam ludziom co sie znaja na rzeczy, branie sie za to.




U mnie tak bedzie i wiele wiecej. Polozylem prawie 10km kabli. Bedzie tez centralka, ktora bedzie mozna progranowac, zeby sterowala urzadzeniami dodatkowymi. Generalnie musisz sie na tym troche znac, albo bedziesz bulil slono, tzw. fachowcom.

Centralke będę miał. Alarmową ale mającą odpowiednie wejścia i wyjścia.
Przewody tez mam (może nie tak dużo ale nie zależy mi np. na sekwenscjach świetlnych.

Niezależnie od tego jaką kto ma centralkę, gdzie można nabyć interfejs kotła z inteligencja domu (tak zeby kocioł rozumiał jak "inteligencja" mówi do niego "teraz chłodniej") i termostaty grzejnikowe sterowane elektrycznie?
Niby inteligentne budynki potrafią w kosmiczny sposób sterować ogrzewaniem a jak przyjdzie co do czego to sterowników nie da się znaleźć...

(a obniżenie temperatury ogrzewania tylko o 1 stopień to aż 6% oszczędności.)