PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament pod taras



10-09-2003, 08:54
Poszę o radę. Jak głęboko wkopać fundament pod taras, czy do poziomu podstawy ławy fundamentowej, a może głębiej?
ART

tom soyer
10-09-2003, 08:58
Poszę o radę. Jak głęboko wkopać fundament pod taras, czy do poziomu podstawy ławy fundamentowej, a może głębiej?
ART
zalezy z czego ten taras ma byc i jak ma wygladac

ArtMedia
10-09-2003, 09:09
Witam.

U mnie jest taras na gruncie, a po obwodzie ma normalną zbrojoną ławę, tylko węższą, na głębokości ław budynku. Na niej normalny fundament. Wewnątrz zagęszczony piasek z gruzem (także z BK). Płyta tarasu ze schodkami (2) zazbrojona prawie jak strop. Całośc opiera sie na fundamencie i fundamencie domu. Dlatego nie powinienem martwić się o osiadanie wypełnienia. Polecam taki sposób. Koszt prawie żaden a spokój na lata.

Sebastian

10-09-2003, 10:51
Gwoli uzupełnienia mojego pytania. Niestety w projekcie nie ma rysunków zbrojenia tarasu. Wykonawca chce zrobić żelbetowy taras na filarach tnz. taką skrzynię odwróconą do góry dnem. Boki tej skrzyni będą stanowiły podstawy tarasu wylewane w szalowanym wykopie, właśnie na głębokość ok połowę głębokości ławy. Czy nie za płytko? Kazać im kopać do głębokości podstawy ławy? Proszę o radę
Art

jArti2
10-09-2003, 13:31
U mnie lałem taras na głębokości ławy ale bez ławy, tylko zbrojenie i od razu ściana fundamentowa szerokości 20(cm) - tak miałem w projekcie. Myślę że jak masz jakieś zastrzeżenia to rób jak Tobie pasuje, w końcu za to płacisz, a wykonawca w 90% pójdzie na skróty. Teoretycznie to fundament powinien być poniżej strefy przemarzania - to wyjaśnia chyba wszystko.

pik33
10-09-2003, 13:46
Dla mnie schodki wejściowe do domu po prostu wylali do szalunku na gruncie. Są dość konkretnie zazbrojone i oddylatowane od domu, zaś pręty zbrojeniowe "zapuszczone" w płytę legalett (przebijają styropianową izolację i "włażą" do środka.

Zastanawiam się teraz czy taka konstrukcja nie będzie mi jakoś tam "pływać", a poza tym - czy można po prostu wylać taras a'la Legalett, bez ław, na zagęszczony grunt ?