PDA

Zobacz pełną wersję : System nawadniajacy - cisnienie?



arkadiusz
15-04-2008, 21:46
Od dzis jestem szczesliwym (???) posiadaczem nawodnienia.
W parametrach technicznych napisane jest:
cisnienie 2.1-3.4.

POP-UP MINI-PRO K-rain irygacyjny
POP-UP 4"-GZ K-rain NPS irygacyjny
DYSZA uni. 8-GW
DYSZA uni.15-GW
DYSZA uni.17-GW

Na hydroforze bylo cisnienie 2.1. Po wlaczeniu nawodnienia zraszacze wysunely sie i woda sikala a nie leciala tak jak powinna. Facet (ogrodnik) powiedzial, ze na hydroforze powinno byc cisninie ok. 4 zeby zraszacze dzialaly tak jak powinny.
Czy mowi prawde? Jakie jest cisnienie u Was?

pozeracz
15-04-2008, 22:17
Nie wiem czy ktos sie wypowie jezeli w zaleceniach producenta/instalatora masz okreslone wartosci, zaryzykujesz rozszczelnienie calego systemu skoro gorna granica to 3,4? I nie pisz o cisnieniu na hydroforze, zmierz manometrem przy samym zraszaczu. Mozliwe ze przewody doprowadzajace wode sa zbyt cienkie i cisnienie jest zdlawione.
A 2,1 na hydroforze to swoja droga faktycznie niewiele.

arkadiusz
15-04-2008, 22:18
OK, WIELKIE dzieki.

Przewody sa takie:

PRZEWOD PE 32 mm nawadniajacy
PRZEWOD PE 16 mm nawadniajacy

pozeracz
15-04-2008, 22:23
Ale wiesz, to jeszcze odleglosci, co innego przewod 32 na 20 metrach a co innego na 120 metrach. Nikt Ci nie powie, wstaw manometr i zmierz, bedziesz wszystko wiedzial.

Rezi
15-04-2008, 22:25
Od dzis jestem szczesliwym (???) posiadaczem nawodnienia.
W parametrach technicznych napisane jest:
cisnienie 2.1-3.4.

POP-UP MINI-PRO K-rain irygacyjny
POP-UP 4"-GZ K-rain NPS irygacyjny
DYSZA uni. 8-GW
DYSZA uni.15-GW
DYSZA uni.17-GW

Na hydroforze bylo cisnienie 2.1. Po wlaczeniu nawodnienia zraszacze wysunely sie i woda sikala a nie leciala tak jak powinna. Facet (ogrodnik) powiedzial, ze na hydroforze powinno byc cisninie ok. 4 zeby zraszacze dzialaly tak jak powinny.
Czy mowi prawde? Jakie jest cisnienie u Was?

jak nie sprawdził na wstępie przed rozpoczęciem pracy i jak dał za dużo zraszaczy na sekcję przy niskim ciśnieniu to ledwie siura
jeden zraszacz wymaga min 2 bary
załóż najmniejsze dysze jakie masz i podlewaj dłużej - moze pomoże

pozeracz
15-04-2008, 22:30
Arek, Ty to sam montowales czy brales wykonawce?

arkadiusz
15-04-2008, 22:34
Bralem wykonawce ale jak dzis po pracy pojechalem rozliczyc sie to mnie krew zalala. Facet mowi mi, ze..........programator i czujnik deszczu zostawil w skrzynce i dodaje, ze programator moze zamonotowac mi w pomieszczeniu gospodarczym elektryk a czujnik deszczu moge zamonotwac sam.
Ja patrze a on nawet nie wywiercil dziury w skrzynce, przed ktora mozna puscic przewody do czujnika i programatora. Nie dalem ani grosza. Jutro rano maja poprawic i dopiero potem sie rozliczymy. Ale matwi mnie to "sikanie" ze zraszaczy. Facet nic wczesniej nie wspomnial, ze cisnienie jest zbyt male:-(

pozeracz
15-04-2008, 22:45
Arek, zrob tak:
1. jezeli mozesz to podkrec cisnienie na hydroforze tak zeby dzialalo w zakresie okolo 2,5 do 3,0, nie wiecej.
2. zanim gosc przyjedzie zadzwon do niego ze slabo dziala i niech wezmie manometr bo prawdopodobnie sa spadki cisnienia.
3. kaz mu zmierzyc cisnienie na najbardziej oddalonym zraszaczu od hydrofora, ale w czasie zalaczenia, czyli w trybie normalnej pracy calej sekcji. I patrz mu przez ramie.
4. dodatkowo domagaj sie zmierzenia cisnienia na pozostalych zle dzialajacych zraszaczach.
5. nie daj sie podpuscic na numery pod tytulem ze se gosc podkreci na hydroforze do 5 atmosfer i nagle zadziala, za to po tygodniu obudzisz sie na srodku malego jeziorka bo w srodku nocy instalacja pierdyknie.
6. Jezeli wszystko bedzie w porzadku to mu zaplac, jezeli nie to niech se gosc zabiera te swoje zraszacze.

EDIT: domagaj sie tez podania rodzaju dysz jakie zastosowano i tabeli z zakresem ich dzialania, zeby sie nie wzial na sposob i nie wymienil dysz na zbyt male, bo moze lepiej bedzie "sikac" ale za to zbyt maly obszar.

arkadiusz
15-04-2008, 22:57
Dzieki. Tak zrobie. A mialo byc tak pieknie:-(

Sonika
16-04-2008, 05:22
Arek, a masz podział na sekcje czy musisz włączyć wszystkie zraszacze razem?
Może wąż wyprowadzający wodę na ogród ma za mały przekrój.

arkadiusz
16-04-2008, 06:19
Podzial na sekcje byl w projekcie i mial byc zrobiony. Ale tego wczoraj nie sprawdzilem. Poprosilem tylko o wlaczenie calosci aby zobaczyc czy dziala.

krzysztofh
16-04-2008, 06:36
U mnie jak było robione nawadnianie, to gość powiedział, że systemy nawadniania sa obliczane na nominalne ciśnienie 3bary (odległości, zasięg tryskaczy itp. oraz warunki pracy instalacji).
U mnie było ok 6 bo pompa głębinowa tak daje i musiałem zastosować reguktor ustawiony na trzy.
Przy nawet dobrze zaprojektowanej instalacji 2 bary to za mało.