PDA

Zobacz pełną wersję : Akcesoria do dachówki ceramicznej - pilnie



Magdalenka
10-09-2003, 13:24
:o
Musze zadecydować jakiej firmy akcesoria do dachówki ceramicznej mam wybrać. Czy macie jakieś dobre bądź złe doświadczenia ?
Jak polecacie, czy pod gąsiory dać uszczelkę ze szczotką czy taśmę ?

radex
10-09-2003, 16:01
Ja bym stosował oryginalne producentów dachówki lub np. IVT.

JerryCool
11-09-2003, 09:17
Jeśli miałbym coś doradzić to sugrowałbym ci wykonanie wszyskich odróbek z blachy, wyjdzie tanej i lepiej (jak sądzę). Siostra położyła na dachu dachówkę i odróbki "renomowanego" producenta, po 2-óch latach latach plastikowe kosze z koloru ceglastego zmieniły barwę na biało-różową. Sam wykonałem kosze z blachy Prelaq i efekt jest zdecydowanie lepszy. Polecałbym też blaszane obróbki kominów itp. , czytałem na forum wypowiedź człowieka który zastosował Wakafleks który po kilku sezonach zaczął się odklejać, ja sam stosowałem go przy kominach i nie wzbudził we mnie zaufania. Co do treszty akcesoriów właściwie masz do wyboru albo zakupić go razem z dachówką , lub zdecydować się na ofertę IVT lub MAGE - jakościowo porównywalne (tak sądzę) Ponieważ nie ma u mnie firmy handlującej wyrobami IVT zastosowałem uszczelkę gąsiorową ze szczotką MAGE, wydaje mi się "solidniejsza" niż taśma. Po jednym sezonie na dachu wygląd , a w szczególności kolor (ceglasty) nie zmienił się.Aha.. no i powiedzieć trzeba, że jestem laikiem w tych sprawach, po prostu sam położyłem swój dach i takie są moje dotychczasowe spostrzeżenia.

Wowka
11-09-2003, 09:41
Zastanów się czy naprawdę potrzebujesz wszystkich oryginalnych akcesorii do obróbki.
Na pewno polecam zakup oryginalnych "szczotek" pod gąsiory ale odradzam już przytwierdzanie gąsiorów do kalenicy czy też krokwi skrajnych za pomoca aluminiowych stojaków. Zdecydowanie lepiej w praktyce sprawdza się gruba łata do której przybija się gwoździem miedzianym gąsior. Podobnie z koszami. Polecam zakupienie odpowiedniej ilości miedzi w taśmie i wykonanie z niej koszy oraz obróbki kominowej.
Pozdrawiam

andrzej K.
11-09-2003, 10:24
A i z samymi dachówkami uważaj. Niepotrzebnym wydatkiem są np. dachówki wentylacyjne, kilkakrotnie droższe od zwykłych. Dach i tak jest przewiewny, a przez takie wentylatory tylko się dostaje śnieg i deszcz (poza nielicznymi wyjątkami).
Firmowa taśma pod gąsiory, co to ma klej i dopasowuje się do kształtu dachówki, to lipa - jeśli w ogóle dobrze jest położona przez dekarzy, to i tak po kilku sezonach odłazi. Szczotki są lepsze.
Obróbka komina - tradycyjnie blacha, choć taśmy typu Wakaflex (piszę "typu" bo są nie gorsze a kilkakrotnie tańsze) też spełnią chyba swoją rolę. Taśma tego typu jest u mnie kilka lat i ostatnio miałem problem żeby ją odkleić.
Myślę, iż bardzo wiele zależy od ekipy - kiepska potrafi spieprzyć nawet bardzo dobre rozwiązania. W przypadku taśmy np. ważne jest w jakiej temperaturze jest kładziona, bo ciepło sprzyja dokładnemu wyprofilowaniu a i klej lepiej trzyma.
Pzdr

Wowka
11-09-2003, 10:31
Nie rezygnuj z dachówek wentylacyjnych. Jeśli masz dach o odpowiedniej dla danej dachówki stromiźnie to nic nie może się złego z jej powodu stać a wręcz przeciwnie. Konieczna jest zwłaszcza w przypadku dachówki z podwójnym zamkiem.
Blacha na kominy? - zdecydowanie Tak jak pisałem poprzednio ale nie zwykła blacha lecz miedź . Co do Wakaflexsu to mam negatywną opinie na jego temat. Kupiłem ale potem oddałem sprzedawcy.

Maluszek
11-09-2003, 11:29
My też oddaliśmy wekaflex. Dekarz obrobił komin blachą. Natomiast zrezygnowaliśmy ze szczotek pod gąsiory a kupiliśmy dachówki kalenicowe.

karlos_k
11-09-2003, 12:03
Tylko blacha!!! no i dachówki wentylacyjne!!!

radex
11-09-2003, 12:44
Dachówki wentylacyjne są konieczne, jeśli odległość od okapu do kalenicy wynosi ponad 10 metrów lub występują elementy zakłócające wentylację pod dachówką, np. okna dachowe. Wówczas należy zamontować taką dachówkę nad oknem dachowym.

W pozostałych przypadkach dachówki wentylacyjne nie są konieczne i stanowią tylko element estetyczny.