PDA

Zobacz pełną wersję : PILNE! Czy między krokwie 14 cm wciskać wełnę 15 cm?



andrzej K.
11-09-2003, 12:17
Witam serdecznie,
Wiem, że to błąd, ale we wszystkich składach budowlanych jest wełna grubosci 15 cm, a 14 na zamówienie i droższa. Ja mam krokwie 14 cm i planuję trochę ścisnąć wełnę, żeby weszła między krokwie, dotykając do folii paroprzepuszczalnej, od strony poddasza blokując ją sznurkiem. W przyszłości dam jeszcze kilka cm pod krokwiami. Czy ktoś tak robił?
Mogę ew. kupić 2x7 cm, ale i dwa razy więcej roboty.

W końcu to tylko 1 cm, który i tak zniweluje się poprzez lekkie wybrzuszenie folii na zewnątrz i sznurka wewnątrz, który ew. celowo dam luźniej. Mogę też dac sznurek na gwoździach nie dobijając ich do końca a sznurek byłby zdystansowany od krokwi o brakujący 1 cm. Wolałbym jednak tego uniknąć i mocować sznurek zszywkami.

Co wy na to?

karlos_k
11-09-2003, 12:24
Ostatnio miałem dokładnie taki sam problem i rozwiązałem go poprzez nabicie na krokwie pociętych do wymiaru desek calówek. Po takiej operacji pozostaje luka powietrzna i wszystko jest OK.
Pozdrawiam

andrzej K.
11-09-2003, 12:29
Dzięki, ale nie chcę z tym pracować. Nie z lenistwa, tylko z troski o swoje nerwy. Kto ma teścia stolarza, ten wie, że najprostsza robota przy drewnie urasta zawsze do rangi gigantycznego problemu. :)

uszek
11-09-2003, 12:35
ja bym nie wstawiał 15 cm między krokwie 14tki A juz mówienie o tym zeby je ścisnąc to wogóle odpada, pamietaj ze powinna się znaleść tam jeszcze szczelina (miedzy folią a welną !!!) chyba lepiej już nabić laty wzdłuż krokwi i wtedy dopiero ocieplenie nie ma innego wyjścia

tczarek
11-09-2003, 12:36
Mata 15 cm grubości ośiąga po jakimś czasie rozprężając się samoczynnie. Wprawdzie chodzi o 1 cm ale myślę, że bezpieczniej będzie nadbić łatę o grubości co najmniej 2-3 cm aby mata nie dotykała bezpośrednio folii lub deskowania oraz sufitu który będzie zamontowany na krokwiach. Wszystkie poradniki podają aby wełna mogła się rozprężać samoczynnie, bo sciśnięta traci swoje właściwości izolacyjne.

jugra
11-09-2003, 12:39
Sam nie mam doświadczenia ale forumowicze wiele razy pisali już o tym, że nie powinno się ściskać wełny ponieważ zmniejsza się jej izolacyjność a przerwa między pokryciem dachowym (folią) a wełną powinna wynosić ok 2 cm.
Pozdrawiam
Jugra

andrzej K.
11-09-2003, 12:46
Jeśli ma się folię paroprzepuszalną, to nie trzeba dawać szczeliny. O ile spadnie mi izolacyjność termiczna?

KrzysiekS
11-09-2003, 13:05
Ja zmienilem grubosc krkwi na 18 cm, aby wlozyc welne 15, okazalo sie, że juz jest produkowana i przede wszystkim dostepna welna 14 cm i taką tez kupilem i bede kladl miedzy krokwie.

Metal
11-09-2003, 13:26
Jeśli ma się folię paroprzepuszalną, to nie trzeba dawać szczeliny. O ile spadnie mi izolacyjność termiczna?

A ściślej: jeśli ma się folię wysokoparoprzepuszczalną, bo paroprzepuszczalna to jest każda folia dachowa.

Nie kombinuj, bo zgodnie z prawami Murphy'ego to wełna wybrzuszy się do góry, zetknie z pokryciem, uniemożliwi wentylację ...
Kup łaty nabij na krokwie i po zabawie. Potem zaproś teścia, który oczywiście się obrazi i dalej będziesz miał spokój na budowie. Bez obawy nie obrazi się śmiertelnie. Jak go o coś później poprosisz, to zrobi i jeszcze będzie zadowolony na zasadzie: "no i co przyszedłeś do mnie". Trenowałem to z ojcem, który teraz bardzo chętnie mi pomoże, ale tylko wtedy gdy go o to poproszę.

andrzej K.
11-09-2003, 13:35
Po prostu dla 1cm nie chce mi się tej roboty robić.

Zdecydowałem już - jutro przywożą mi 15-tkę Isovera. Zresztą cena jest niższa od 14-tki (promocja), więc faktycznie będę miał z 15-tki zrobioną 14-tkę w niższej cenie. Nie sądzę, żeby parametry takiego rozwiązania były gorsze od normalnej 14cm.
Pzdr

11-09-2003, 14:13
Radżcie frajerzy, a ja i tak zrobię i tak jak chciałem.

andrzej K.
11-09-2003, 14:24
Nikogo nie uważam za frajera, wręcz przeciwnie - każda uwaga jest dla mnie cenna. Sobie jednak pozostawiam ostateczną decyzję, GOŚCIU, i mam chyba do tego prawo. Stwierdzenia, które padły, nie były niczym nowym - wiadomo, że LEPIEJ byłoby nabijać łaty na krokwie, LEPIEJ byłoby dać wełnę 14 cm, ale mi nie o to chodziło.
Pzdr

Pearl
11-09-2003, 14:29
ja właśnie tak mam, tzn. prawie...
Blachodachówka, potem przerwa powietrzna, potem wysokoparoprzep. folia dachowa, potem wełna 15cm pomiędzy krokwiami 14cm, a potem miniprofil o wysokości nie przekraczającej 1,5cm i na to płyty G-K. Profile te montowane są na specjalnych wieszakach w kształcie, powiedzmy lizaka. Sprawdziło się :D ! Nic nie słychać, jest ciepło, a płyty G-K nie pękają na łączeniach :D !

Pozdrawiam

Pearl

Drozdek
11-09-2003, 16:44
Każdy sprzedawca znający się na rzeczy powie wam, że nie wolno ściskać waty między krokwiami, może mieć luz (musi go mieć w przypadku nisko i średnioparzepuszczalnych!!!

11-09-2003, 18:01
No to, o co Ci Andrzeju K, chodziło? O potwierdzenie, że robiąc żle- robisz jednak dobrze?

11-09-2003, 18:16
Najlepiej krytykować anonimowo...

krzychu74
12-09-2003, 05:50
Mam u siebie położone między kleszcze 20cm wełny położonych na ruszcie metalowym od karton-gipsu, pozostałości wełny położyłem na 3 warstwę co dało około 30cm wełny, jednakże ta 3 warstwa wystawała ponad kleszcze, do których przybiłem deski trochę ucskając tę wełne.
Mam w związku z tym pytanie, czy pod względem izolacyjności jest lepsza warstwa 20cm luzem, czy trochę ściśnięta 30 cm wełny? Cholera, jeżeli ta piewsza wersja jest lepsza będę musiał odrywać deski i robota od nowa.

12-09-2003, 06:00
Najlepiej krytykować anonimowo...
Jeszcze lepiej anonimowo krytykować krytyków :lol: :lol: :lol:

andrzej K.
12-09-2003, 07:21
Zbyt często na tym forum są wycieczki osobiste zamiast fachowych porad. Niektórzy nie potrafią przepuścić okazji do wymądrzania się i pouczania. Proponuję zamknąć wątek zanim osiągnie poziom bruku. GOŚCIA przepraszam, jeżeli zmarnowałem jego drogocenny czas, który poświęcił mojemu wątkowi.

Pzdr,

Metal
12-09-2003, 10:19
Pozwól Andrzej, że zacytuję Irenę Kwiatkowską z kabaretu Dudek, ze skeczu "Kolejka": Niech"Pan nie odpowiada na chamskie zaczepki!", szczególnie anonimowe. Taka jest zasada tego forum i trzymajmy się jej.