PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie w ścianie 2-warstwowej: pojedyncze czy podwójne?



avzi
11-09-2003, 12:35
Czy ocieplenie ze styropianu w ścianie 2-warstwowej można ułożyć z pojedynczej płyty czy lepiej z 2 cieńszych z przesunięciem?

Jasiu
11-09-2003, 12:37
"można ułożyć z pojedynczej płyty" ale "lepiej z 2 cieńszych z przesunięciem" :)

avzi
11-09-2003, 12:39
Dzięki, Jasiu! Genialnie nawiązałeś do mojego "można" i "lepiej". Celowo tak to sformułowałem, bo wiem, że można na oba sposoby. :lol:
Pozdrawiam,

Marek

Jasiu
11-09-2003, 12:46
Przy jednej warstwie zawsze powstaną drobne szczeliny.
Szczeliny te stanowią mostki termiczne, co samo w sobie nie jest tragedią, bo straty ciepła przez takie powierzchnie będą mikroskopijne, ale (jak słyszałem) powstają chłodniejsze fragmenty muru, w którym może się wykraplac woda, a to jak wiadomo dobre nie jest.

Dlatego przy jednej warstwie trzeba pilnować żeby ekipa nie zostawiała szpar, a jak już to żeby nie zatykała ich kawałkami styropianu tylko wypełniała pianką, bo pianka lepiej penetruje.

avzi
11-09-2003, 12:48
Rozumiem, że tę drugą warstwę styropianu można przykleić do pierwszej tym samym klejem co pierwszą do muru + kołkami?

Jasiu
11-09-2003, 12:54
A tego to już nie wiem.

Ja mam 12cm styropianu w jednej warstwie.

januszek
11-09-2003, 14:47
zdecydowanie odradzam ocieplać w dwóch warstwach
aby nie powstał mostek to zastosuj styropian frezowany
ale nie klej drugiej warstwy:
1 zużycie kleju wzrosnie
2 masa ocieplenia też
3 wytrzymałość warstewki kleju między płtyami styropianu jest mniejsza niż w innym przypadku (chyba że bedziesz używał kleju polimerowego drogi )
4 naprężenia będa większe bo sztywność warstwy ocieplenoowej wzrośnie.

jprzedworski
11-09-2003, 15:41
.... no i pracy dużo więcej, niż przy jednej warstwie.

Bezdomny
12-09-2003, 18:27
Włąśnie miałem zadać podobne jak kolega avzi pytanie z tym klejeniem warst, zamówiłem sobie bowiem 14 cm z felcem tyle, że nie dojechał zanim koledzy od dachu mieli zrobic obóbki w miejscu gdzie łączy się dach ze ścianą (dach podwójnie dwuspadowy :wink: ) więc z braku laku ekipa tylko na kilku metrach kwadratowych założyła 10 + 4 klejąc obie warstwy ze sobą i szczerze powiem niepokoi mnie to bo czyż klej nie bedzie przewodził chłodu? A co z wykraplaniem się pary wodnej? Zastanawiam się wiec czy nie zdemontować (jak to cholerstwo odkleić?) kilku fragmentó by zminimalizować do kilkudziesięciu centymetrów kwadratowych ten problem?

Mariusz79
12-09-2003, 18:47
Nie radze kleić styropianu do styropianu (2 warstwy) nie jest to mądry pomysł ze względu na trwałość tego typu rozwiązania. Mostki termiczne mozna zmniejszyć stosując styropian frezowany, choć wyeliminowanie wszystkich mostków jest praktycznie nie mozliwe, ale to już inna historia. Radze klej 1 warstwę ściana 2 warstwowa = konstrukcja sciany + 1 warstwo izolacji.

art63
12-09-2003, 19:22
Myślę że lepiej solidnie położyć 1 warstwe niż te kombinacje

Bezdomny
12-09-2003, 19:38
No to fajnie, czułem że trzeba będzie teraz to poprawić, ale czym to odkleić, rwać po prostu czy w inny sposób?