PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka + kominek - jakie sterowanie?



Kordian
19-04-2008, 21:12
Będziemy kłaść w naszym domu na całej dolnej kondygnacji ogrzewanie podłogowe ( salon,jadalnia, kuchnia, hol - otwarta przestrzeń, gabinet, łazienka) a na górze w holu i łazience. W pokojach na górze będą grzejniki. Instalację tą będziemy zasilać piecem kondensacyjnym Vaillant Eco Compact. Dodatkowo w salonie będziemy mieli kominek + DGP. I tutaj powstaje problem. Jakie sterowanie zastosować do pieca. Przedstawiciel Vaillanta stwierdził, że potrzeba zstosować czujnik zewnetrzny i wewnętrzny Calormatic 430. Zaproponował, że czujnik powinnien być umieszczony w holu na górze aby kominek kiedy będzie używany w jak najmniejszym stopniu zakłócał prace podłogówki. No i tutaju właśnie jest problem. O ile nie będziemy palić w kominku to wszystko wydaje się być ok. Czujnik powinien zarządzć piecem w zależności od temperatury wewnątrz w korelacji z pomiarem zewnętrznym. Ale co będzie jak napalimy w kominku. Dodaję, że z założenia kominek ma być używany w okrsach przejściowych - wiosna, jesień a także do ewntualnego dogrzewania w zimę i palenia rekraacyjnego w weekendy. jakie dobrać do tego sterowanie piecem aby cały układ działał w miarę optymalnie tj. oszczędnie. Wiadomo, że podłogówka posiada dużą bezwładność a rozpalając w kominku po ok. godz. zrobi się ciepło. Zanim czujnik na górze wyłapie temp. może zrobić sie na dole gorąco no i zero oszczędności.Ponadto podłogówka będzie wytrcać temp kilka godzin. A dając czujnik na dole będzie on zbyt narażony na promieniowanie cieplne z kominka i może za szybko rozłączyć podłógówkę co może spowodować np. dyskomfort cieplny w dolnej łazience. Rozmawiałem z 1 osobą i ona stwierdziła aby w ogóle nie dawać czujnika wewnętrznego. Co wy na to? Macie może jakieś doświadczenia z praktyki w tej kwestii? Naprawde jesteśmy w "kropce". :cry:

Sasha
19-04-2008, 21:37
ja też miałem takie plany. zostały skwitowane przez jednego ze znajomych "całe życie w bloku, co?"


po co ci to ???

skrol
19-04-2008, 22:33
Będziemy kłaść w naszym domu na całej dolnej kondygnacji ogrzewanie podłogowe ( salon,jadalnia, kuchnia, hol - otwarta przestrzeń, gabinet, łazienka) a na górze w holu i łazience. W pokojach na górze będą grzejniki. Instalację tą będziemy zasilać piecem kondensacyjnym Vaillant Eco Compact. Dodatkowo w salonie będziemy mieli kominek + DGP. I tutaj powstaje problem. Jakie sterowanie zastosować do pieca. Przedstawiciel Vaillanta stwierdził, że potrzeba zstosować czujnik zewnetrzny i wewnętrzny Calormatic 430. Zaproponował, że czujnik powinnien być umieszczony w holu na górze aby kominek kiedy będzie używany w jak najmniejszym stopniu zakłócał prace podłogówki. No i tutaju właśnie jest problem. O ile nie będziemy palić w kominku to wszystko wydaje się być ok. Czujnik powinien zarządzć piecem w zależności od temperatury wewnątrz w korelacji z pomiarem zewnętrznym. Ale co będzie jak napalimy w kominku. Dodaję, że z założenia kominek ma być używany w okrsach przejściowych - wiosna, jesień a także do ewntualnego dogrzewania w zimę i palenia rekraacyjnego w weekendy. jakie dobrać do tego sterowanie piecem aby cały układ działał w miarę optymalnie tj. oszczędnie. Wiadomo, że podłogówka posiada dużą bezwładność a rozpalając w kominku po ok. godz. zrobi się ciepło. Zanim czujnik na górze wyłapie temp. może zrobić sie na dole gorąco no i zero oszczędności.Ponadto podłogówka będzie wytrcać temp kilka godzin. A dając czujnik na dole będzie on zbyt narażony na promieniowanie cieplne z kominka i może za szybko rozłączyć podłógówkę co może spowodować np. dyskomfort cieplny w dolnej łazience. Rozmawiałem z 1 osobą i ona stwierdziła aby w ogóle nie dawać czujnika wewnętrznego. Co wy na to? Macie może jakieś doświadczenia z praktyki w tej kwestii? Naprawde jesteśmy w "kropce". :cry:


ColorMatic 430 jest dobrym rozwiązaniem.
Rozpalając kominek i tak nie może od razu obniżać podłogówki.
Można zamontować sterowanie podłogówki a czujnikiem w salonie. Będzie to sterowanie niezależne od ColorMatica.
Albo zainwestować w 630....

Kordian
19-04-2008, 23:02
po co ci to ???

Tzn.
Kominek?
Podłogówka?
Sterownik?
Cały dom?
Nie rozumiem?

Kordian
19-04-2008, 23:07
Można zamontować sterowanie podłogówki a czujnikiem w salonie. Będzie to sterowanie niezależne od ColorMatica.
Albo zainwestować w 630....
Ale czy takie rozwiązanie nie wypaczy zbyt szybko odcztów sterownika?I na jakiej zasadzie będzie to sterowanie niezależne od Calormatica. Chodzi o dodatkowy sterownik odpowiadający tylko za dolną część?
A co zmieni model 630?

VPS
20-04-2008, 06:08
calorMATIC 430 - Regulator pogodowy, 1-obiegowy, do współpracy z:
• jednym kotłem grzewczym z eBUS
• jednym podgrzewaczem zasobnikowym.
VR 61 – moduł zaworu mieszającego,
• rozszerzenie możliwości regulatora o sterowanie pracą drugiego, regulowanego obiegu grzewczego.
VR 81 – zdalne sterowanie
• zdalne sterowanie z czujnikiem temperatury pokojowej
• alternatywnie do sterowania pracą 1. lub 2. obiegu grzewczego
W ten sposób masz dwa niezależne zdalne sterowania.
Jest jeszcze sposób zdalnego sterowania ogrzewania podłogowego za pomocą termostatów w pomieszczeniach i siłownikach na rozdzielaczu ogrzewania podłogowego (http://foto.icp.pl/displayimage.php?album=201&pos=8)

skrol
20-04-2008, 09:30
630 Regulator systemowy sterujący maks. 8 kotłami grzewczymi, 16 obiegami grzewczymi c.o., zasobnikiem c.w.u., pompą cyrkulacyjną c.w.u.

Ale tańsze i bardziej sterowalne będzie rozwiązanie takie:
http://www.hydraulik.net.pl/rozdzielacz.jpg

Czyli siłowniki na obiegach podłogówki sterowane regulatorem z danego pokoju.

A moduł VR 61 rozszerza pracę 430 o modół mieszacza/lub obieg grzewczy sterowany po dołożeniu regulatora VR 81 (ale sterowanie polega na włącz/wyłącz)

Kordian
20-04-2008, 10:24
630 Regulator systemowy sterujący maks. 8 kotłami grzewczymi, 16 obiegami grzewczymi c.o., zasobnikiem c.w.u., pompą cyrkulacyjną c.w.u.

Ale tańsze i bardziej sterowalne będzie rozwiązanie takie:
http://www.hydraulik.net.pl/rozdzielacz.jpg

Czyli siłowniki na obiegach podłogówki sterowane regulatorem z danego pokoju.



Czyli w takim przypadku dzielimy podłogówkę na poszczególne , niezależne pola sterowane oddzielnie np, gabinet, łazienka, cały otwart dół itp.? Czy w takim przypadku Calormatic jest konieczny. Jakie wtedy regulatory do danego pokoju?

skrol
20-04-2008, 12:21
ColorMatic steruje pracą kotła i obiegu grzejnikowego.
Obiegiem podłogówki steruje regulator podłączony do siłownika lub grupy siłowników na rozdzielaczu podłogówki.

VPS
20-04-2008, 15:48
Regulator calorMatic jest potrzebny steruje:
• obiegiem grzewczym bezpośrednim (grzejniki). Ustawiasz czasy grzania, krzywą grzewczą, temperaturę dzienną i obniżoną, itp.
• obieg grzewczy z mieszaczem i siłownikiem. Ustawienia jw.
• czasami i temperaturą zasobnika ciepłej wody.
• pompą cyrkulacyjną obiegu cwu.
Natomiast dodatkowe sterowanie na rozdzielaczach siłowniki plus termostaty w pomieszczeniach to to samo co głowica termostatyczna przy grzejnikach włącz/wyłącz po osiągnięciu żądanej temperatury w pomieszczeniu.

Kordian
20-04-2008, 17:01
Regulator calorMatic jest potrzebny steruje:
• obiegiem grzewczym bezpośrednim (grzejniki). Ustawiasz czasy grzania, krzywą grzewczą, temperaturę dzienną i obniżoną, itp.
• obieg grzewczy z mieszaczem i siłownikiem. Ustawienia jw.

Ale z tego co udało mi sie wyczytać to calorMatic 430 steruje tylko jednym obiegiem. Tak? Więc albo grzejniki albo podłogówka? Chyba , żeby dołożyć moduł VR 61? Dobrze kombinuje?

Kordian
20-04-2008, 17:20
Sorry za te pytanie ale totalnie się na tym nie znam.
Na razie wiem jedno calorMatic 430 musi być.
Obieg grzejników i obieg podłogówki muszę traktować jako dwa niezależne obiegi. Czy w/w sterownik może zarządzać podłogówką a kaloryfery zadać jakoś na stałe i ich temperaturę regulować przy użyciu głowic termostatycznych. Tak mi tłumaczył mój hydraulik. Wówczas problem by sie sprowadzał dio tego czy cała podłogówka to 1 pole grzejne ( wiem, że podzielone na pętle ale patrze z punktu widzenia sterowania) czy też dzielić je na kilka pół grzejnych każde z własnym regulatorem temp.

skrol
20-04-2008, 19:44
Sorry za te pytanie ale totalnie się na tym nie znam.
Na razie wiem jedno calorMatic 430 musi być.
Obieg grzejników i obieg podłogówki muszę traktować jako dwa niezależne obiegi. Czy w/w sterownik może zarządzać podłogówką a kaloryfery zadać jakoś na stałe i ich temperaturę regulować przy użyciu głowic termostatycznych. Tak mi tłumaczył mój hydraulik. Wówczas problem by sie sprowadzał dio tego czy cała podłogówka to 1 pole grzejne ( wiem, że podzielone na pętle ale patrze z punktu widzenia sterowania) czy też dzielić je na kilka pół grzejnych każde z własnym regulatorem temp.

Tu znajdziesz schematy instalacji i regulatora 430 ze sterowaniem VR 61
http://pl.eight.vaillant.com/stepone2/data/downloads/a4/43/00/ii_VR61.pdf

Kordian
27-05-2008, 20:18
Planuje Vaillanta Eco Compact VSC 246/2-C 210. Jego moc to 11-27 kW o ile się nie mylę. Mam coś ok. 200 m2. 5 osób. Ktoś na forum stwierdzieł, że to za duży piec. Czy tak jest? Zależy mi na komforcie CWU.

skrol
27-05-2008, 20:35
Planuje Vaillanta Eco Compact VSC 246/2-C 210. Jego moc to 11-27 kW o ile się nie mylę. Mam coś ok. 200 m2. 5 osób. Ktoś na forum stwierdzieł, że to za duży piec. Czy tak jest? Zależy mi na komforcie CWU.

Na każdy m3 przyjmij 30 wat.... + 7-10 kW na CWU...
Ten kocioł ma moc 8,9-25,5 kW na CO i 28 na CWU.... moc 27 kW to ma ale dla CO 40/30.... raczej nie spotykane :)
Wydatek Ciepłej wody dla delta t 45 stopni to 11,5 litra na minutę.
Kocioł posiada zasobnik warstwowy 150 litrowy.

Powiem tak... dla CO ... jest troszkę za duży.. ale to można zmniejszyć, ale CWU jest w sam raz.... chociaż jeżeli masz dwie łazienki z których będziesz jednocześnie korzystać ... no to troszkę za mało.

Kordian
27-05-2008, 21:20
Czyli suma sumarum w miarę powinien być ok.
Spotkałem się jednak z taką opinią i propozycją

Kordian napisał:
A co sądzicie o Vaillancie Eco Compact VSC 246/2-C 210. czy ma ktoś może taki piec. Chcemy coś takiego do domu 200m2 w tym ok. 90 m2 podłogówki. 5 osób.
Gdzie mozna go kupić w dobrej cenie na Dolnym Śląsku?


Moim zdaniem za dużą moc ma ten kocioł dla twojego domu, spokojnie powinien Ci wystarczy VSC 126-C 140.
Stąd też moje wątpliwości.