PDA

Zobacz pełną wersję : Solary..... jak będe umiał to odpowiem



Strony : [1] 2

skrol
19-04-2008, 22:41
Jak w temacie.... postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Kasia_i_Robert
19-04-2008, 22:54
Pytanie banalne: czy faktycznie się opłaca? tzn. jaki jest okres zwrotu inwestycji, przy założeniu: 2 dorosłe osoby, 153 m2 pow. użytkowej, kocioł gazowy.
Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

adam_mk
20-04-2008, 07:39
Witaj
Spotkałeś już gdzieś solary powietrzne?
Jeżeli tak, to jak się sprawują?
Adam M.

zyga350
20-04-2008, 07:43
Jak w temacie.... postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.


Cześć.Chciałem się zapytać jak solary sprawują się zimą.

Jurek_Z
20-04-2008, 08:22
Witam. Jaką najlepiej ustawić różnicę temperatur między solarem a zasobnikiem dla włączenia i wyłączenia pompy i jaki przepływ dla solara próżniowego o powierzchni 5,16 m2, płyn w obiegu to TYFOCOR GLS a zasobnik 550 l.

nitubaga
20-04-2008, 08:38
z nieba mi spadasz :D :D

właśnie rozważam podpięcie systemy solarów płaskich do zasobnika w połączeniu z kotłem gazowym.

Mam tylko mały kłopot, bo wiedza ma raczej w temacie znikoma a decyzje trzeba podejmować już.

Zatem:

czy mozliwe jest połączenie:

1/ C.O - gaz + kominek (nie wiem tylko czy z DGP czy z płaszczem wodnym)
2/ c.w.u - gaz + solary

moja zagłostka polega na tym, ze nie wiem jaki kocioł kondensacyjny wpiąć - jedno- czy dwufunkcyjny.I jaki zasobnik?

prosze o poradę


z góry dzięki :D :D

nitubaga
20-04-2008, 08:41
zapomniałam dodać, ze do ogrzania jest 184m2 w tym 80 m2 podłogówki.

No i powtórzę pytanie pozostałych forumowiczów - jak się solary mają do późniejszych oszczędności?

skrol
20-04-2008, 08:51
Pytanie banalne: czy faktycznie się opłaca? tzn. jaki jest okres zwrotu inwestycji, przy założeniu: 2 dorosłe osoby, 153 m2 pow. użytkowej, kocioł gazowy.
Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

Zestaw solarów z bardzo górnej półki 2x 20 rur po 58 mm ze sterowaniem i zasobnikiem kosztuje 13994zł brutto (cena katalogowa) .... jeżeli jest to nowy dom to to tego tylko kocioł bez zasobnika.

Solary próżniowe pracują średnio (dla pełnego nasłonecznienia) od 1390 do 1900 godzin / rok ... dla porównania kocioł kondensacyjny ma pracować w ciągu roku około 1900 godzin.
Czy to się opłaca.... ja uważam że tak, dobrze dobrane kolektory zwracają się po 6-8 latach.... oczywiście jeżeli gaz nie drożeje :)

skrol
20-04-2008, 08:52
Witaj
Spotkałeś już gdzieś solary powietrzne?
Jeżeli tak, to jak się sprawują?
Adam M.

Nie, nie widziałem.... spotkałem się hydrosolarami (pracującymi na wodę).. ale uważam to jest jakieś nie porozumienie.

skrol
20-04-2008, 08:59
Witam. Jaką najlepiej ustawić różnicę temperatur między solarem a zasobnikiem dla włączenia i wyłączenia pompy i jaki przepływ dla solara próżniowego o powierzchni 5,16 m2, płyn w obiegu to TYFOCOR GLS a zasobnik 550 l.

Fajne pytanie.. ale jakie to solary.. z bezpośrednim przepływem? czy rurką ciepła?
Ja preferuje sterowanie dynamiczne.... czyli sterownik sam reguluje pracą pompy.
Zasada włącz/wyłącz powoduje zjawisko wyciągania ciepła z solarów -> wyłączenia pompy przez czujnik-> pozostawienia ciepła w rurkach... które nie dochodzi do zasobnika.

jajmar
20-04-2008, 09:05
Czy to się opłaca.... ja uważam że tak, dobrze dobrane kolektory zwracają się po 6-8 latach.... oczywiście jeżeli gaz nie drożeje :)

Możesz to obliczyć ? Ten okres zwrotu. Wspomniane 14tyś /6=2333zł rocznie oszczedności by muisały dać solary, jak gdzie z czego?

skrol
20-04-2008, 09:05
z nieba mi spadasz :D :D

właśnie rozważam podpięcie systemy solarów płaskich do zasobnika w połączeniu z kotłem gazowym.

Mam tylko mały kłopot, bo wiedza ma raczej w temacie znikoma a decyzje trzeba podejmować już.

Zatem:

czy mozliwe jest połączenie:

1/ C.O - gaz + kominek (nie wiem tylko czy z DGP czy z płaszczem wodnym)
2/ c.w.u - gaz + solary

moja zagłostka polega na tym, ze nie wiem jaki kocioł kondensacyjny wpiąć - jedno- czy dwufunkcyjny.I jaki zasobnik?

prosze o poradę


z góry dzięki :D :D

Można to podłączyć .. i 1 i 2 wersję... i jedną i drugą razem.
Kocioł jednofunkcyjny... zrobienie z niego dwufunckyjnego to włożenie wymiennika.
Zasobnik dobierasz do solarów..... albo dajesz dwa mniejsze - lepsze rozwiązanie przy płaskich kolektorach, płaskie nie pracują w zimie.
Tu masz przykładowy schemat:
http://projprzemeko.pl/userfiles/image/kolektory/schematd.jpg

adam_mk
20-04-2008, 09:21
"Nie, nie widziałem...."

Znaczy - nie stosują... :cry:
Trudno. Znowu muszem siam! Tymi ręcami... :roll:
Adam M.

skrol
20-04-2008, 10:28
Czy to się opłaca.... ja uważam że tak, dobrze dobrane kolektory zwracają się po 6-8 latach.... oczywiście jeżeli gaz nie drożeje :)

Możesz to obliczyć ? Ten okres zwrotu. Wspomniane 14tyś /6=2333zł rocznie oszczedności by muisały dać solary, jak gdzie z czego?

145-194zł miesięcznie dają solary.... Ile płacisz za gaz w skali roku .... średnio 2500-3000zł/ rocznie.
Energia słoneczna to oszczędność (w/g norm polskich) 40-60%
Oczywiście jest to założenie.... wszystko zależy od domu, instalacji, itp....

jajmar
20-04-2008, 10:43
145-194zł miesięcznie dają solary.... Ile płacisz za gaz w skali roku .... średnio 2500-3000zł/ rocznie.
Energia słoneczna to oszczędność (w/g norm polskich) 40-60%
Oczywiście jest to założenie.... wszystko zależy od domu, instalacji, itp....

W jakich miesiacach dają tyle? Zimą też coś dają?

Rachunek za ostatnie 6 miesiacyza gaz (październik -kiweceiń) 1600zł.

RAPczyn
20-04-2008, 10:44
"Nie, nie widziałem...."

Znaczy - nie stosują... :cry:
Trudno. Znowu muszem siam! Tymi ręcami... :roll:
Adam M.

Kupiliśmy sobie najmniejszy model kolektora powietrznego (na próbę) ZK-Komfor zdaje się. Z eksperymentów naszych okazuje się, że w warunkach, które wtedy panowały różnica temp. pow. zew. i temp. pow. na wylocie z kolektora wynosiła około 15-20stK



Cześć.Chciałem się zapytać jak solary sprawują się zimą.

W przypadku kolektorów próżniowo-rurowych w technologi AquaPaketów, temperatury rzędu 60-90st na kolektorze są normalne.

coulignon
20-04-2008, 11:03
"Nie, nie widziałem...."

Znaczy - nie stosują... :cry:
Trudno. Znowu muszem siam! Tymi ręcami... :roll:
Adam M.

Ej..... Co majstrujesz? Solary do ogrzewaia powietrza?

Ostatnio przyszedł mi do głowy pomysł żeby powietrze do wentylacji mechaniczniej przepuścić pod np blachodachówką - niech się nagrzewa. O to chodzi?

Kasia_i_Robert
20-04-2008, 11:11
To ja mam kolejne pytanie. Mając już dom w stanie surowym zamkniętym, gdzie konstrukcja dachu nie była przewidziana pod montaż kolektorów można w jakiś sposób zamocować bezproblemowo system kolektorów na jednej z połaci nie stosując specjalnych wzmocnionych dachówek montażowych?
Jaki obecnie zestaw byś polecił? Co sądzisz o systemie Aqua, czyli solarach w których płynie woda i zasobniku z jedną wężownicą? Taki jak tu: Link (http://www.paradigma.pl/AquaSystemy.htm)

RAPczyn
20-04-2008, 11:25
W najcięższym przypadku, kolektor próżniowo-rurowy o masie 62kg, obciąża jedną krokiew 31kg (po 15,5kg na punkt mocowania do krokwi). Większe obciążenie stanowią dekarze i kominiarze na dachu.

darekpt
20-04-2008, 11:40
Bede mial taki zestaw kocioł kondensacyjny (viessman vitodens 200) + kominek z p.w. + solar
Jaki solar proponujesz do tego zestawu tak żeby to fajnie wszystko było dograne? i które lepsze płaskie czy rurowe? Moze podasz jakis konkretny model który w/g Ciebie będzie dobrze współgrał

skrol
20-04-2008, 12:25
145-194zł miesięcznie dają solary.... Ile płacisz za gaz w skali roku .... średnio 2500-3000zł/ rocznie.
Energia słoneczna to oszczędność (w/g norm polskich) 40-60%
Oczywiście jest to założenie.... wszystko zależy od domu, instalacji, itp....

W jakich miesiacach dają tyle? Zimą też coś dają?

Rachunek za ostatnie 6 miesiacyza gaz (październik -kiweceiń) 1600zł.

Dokładny wykresy można znaleźć w necie... próżniowe z rurką ciepła pracują zawsze gdy jest widno.... oczywiście nie da się tego znormalizować ..... każda instalacja jest inna.
Ale zimą też działają

skrol
20-04-2008, 12:30
To ja mam kolejne pytanie. Mając już dom w stanie surowym zamkniętym, gdzie konstrukcja dachu nie była przewidziana pod montaż kolektorów można w jakiś sposób zamocować bezproblemowo system kolektorów na jednej z połaci nie stosując specjalnych wzmocnionych dachówek montażowych?
Jaki obecnie zestaw byś polecił? Co sądzisz o systemie Aqua, czyli solarach w których płynie woda i zasobniku z jedną wężownicą? Taki jak tu: Link (http://www.paradigma.pl/AquaSystemy.htm)

Ja montuje te solary:
http://kolektorysloneczne.projprzemeko.pl/show/Kolektory_prozniowe

Aqua odradzam..... nie będe tłumaczył dlaczego. To dość oczywiste.
Nie stosuje wzmocnień dachówek..... wszystko montowane jest bezpośrednio do krokwi lub połaci dachowej.

skrol
20-04-2008, 12:31
Bede mial taki zestaw kocioł kondensacyjny (viessman vitodens 200) + kominek z p.w. + solar
Jaki solar proponujesz do tego zestawu tak żeby to fajnie wszystko było dograne? i które lepsze płaskie czy rurowe? Moze podasz jakis konkretny model który w/g Ciebie będzie dobrze współgrał

Ja używam tylko:
http://kolektorysloneczne.projprzemeko.pl/show/Kolektory_prozniowe

darekpt
20-04-2008, 14:38
nie chodzi ta strona

Kasia_i_Robert
20-04-2008, 18:14
Jak wygląda sprawa z podgrzaniem wody dla podłogówki przez kolektory?

darekpt
20-04-2008, 18:41
Spotkałeś już gdzieś solary powietrzne?
na discowery w programie ekotechnologie, było takie coś pokazane w praktyce, dom był zbudowany wewnątrz szklarni, prawie 80% energii do ogrzewania pochodziło tylko i wyłącznie z ciepła słonecznego, najśmieszniejsze były okna po otwarciu których nie było świeżego powietrza tylko następne okno, za którym dopiero świeże powietrze

145-194zł miesięcznie dają solary
w domku jednorodzinnym ?? grzejąc prądem za 145 zł można podgrzać przy 0,3zł/kWh 10 357,14 l CWU o temperaturze 50 stopni to daje około 103,5 kąpieli w wannie 200 litrowej czyli 3,5 dziennie
grzejąc gazem 0,17 zł/kWh daje to 18 277,31 L CWU 182 wanien miesięcznie albo 6 dziennie

bądźmy realistami, żadna rodzina nie zużywa tyle CWU, tą są pobory małego hotelu pensjonatu albo innego puntu usługowego, domek jednorodzinny zgodnie z PN nie zużywa więcej niż 60-90 zł na CWU czyli przez 6 miesięcy daje to ok 360-540 zł do zaoszczędzenia na sezon

solar za 14 tyś zwróci sie wiec po 26-38 latach

ale jest też druga strona medalu przedewszystkim chronimy środowisko , a ceny paliw ciągle rosną więc kto wie ile będzie kosztowała kWh za 5 czy 10 lat

skrol
20-04-2008, 19:45
nie chodzi ta strona
mhhh u mnie chodzi....

skrol
20-04-2008, 19:53
Każdy ma swoje zdanie..... ja uważam że warto w to zainwestować.
Moje wyliczenie dotyczyło całego ogrzewania.... nie tylko CWU.
Oczywiście każdy ma swoje zdanie, nie chcę tutaj nikogo namawiać.
Rozpocząłem ten wątek żeby pomóc w doborze solarów a nie udowadniać że się opłacają czy nie opłacają.
Każdy hydraulik czy instalator wie że nie ma dwóch jednakowych instalacji.... i schematy hydrauliczne są tylko poglądowe. W dwóch jednakowych domkach czy blokach instalacja będzie inna!!! Inna też będzie cena jej wykonania i utrzymania.

Jeżeli ktoś budując dom kieruje się tylko ceną..... mhhhh no cóż ... jedni mieszkają w lepiankach inni w pałacach. :)

Jurek_Z
20-04-2008, 20:32
Fajne pytanie.. ale jakie to solary.. z bezpośrednim przepływem? czy rurką ciepła?
Ja preferuje sterowanie dynamiczne.... czyli sterownik sam reguluje pracą pompy.
Zasada włącz/wyłącz powoduje zjawisko wyciągania ciepła z solarów -> wyłączenia pompy przez czujnik-> pozostawienia ciepła w rurkach... które nie dochodzi do zasobnika.
Może pytanie fajne :D ale odpowiedź zupełnie dla mnie niezrozumiała. Napisałem , że mam zasobnik 550l oraz kolektor próżniowy wypełniony glikolem.
Automatyka steruje mi włączeniem i wyłączeniem pompy oraz płynnie reguluje jej wydajnością. Moim zadaniem jest zadać parametry tej automatyce. Ustawiłem załączenie pompy, gdy temperatura kolektora przewyższy o 10'C temperaturę w zasobniku, gdy różnica spadnie poniżej 5'C to pompa się wyłączy. Wydajność pompy ustawiłem na 2,2 l/min. W przypadku gdy różnica temperatur się zmniejsza to wydajność pompy zostaje płynnie redukowana do około 0,7 l/min tak aby utrzymać różnicę temperatur powyżej 5'C. Czy takie nastawy są prawidłowe jeżeli pobór mocy pompy zmienia się od 20 do 60W?



... próżniowe z rurką ciepła pracują zawsze gdy jest widno....
Ale zimą też działają

Potwierdzam, że zimą też działają ale ze względu na to, że u mnie ich włączenie następuje przy zadanej różnicy temperatur pomiędzy zasobnikiem a kolektorem, a zasobnik podgrzewany jest też przez kominek z płaszczem wodnym to w dni pochmurne się nie włączały bo temperatura w zasobniku była wyższa niż solarów :(


Jak wygląda sprawa z podgrzaniem wody dla podłogówki przez kolektory?

W całym domku mamy podłogówkę. Dotąd nie mieliśmy potrzeby włączenia kotła elektrycznego. Grzejemy od listopada tylko kominkiem i solarami. Od paru tygodni palimy w kominku tylko wieczorem aby dogrzać wodę do kąpieli a w słoneczne dni nie palimy wcale bo bufor rozgrzewa się powyżej 45'C :D

skrol
20-04-2008, 21:13
Moze więc jakaś nazwa tych solarów....?
Jak byś napisał że masz już solary to nie robiłbym tego całego wywodu...:)
Więc.... jakie te solary... jaki sterownik?.... i moze parę informacji by się przydało

RAPczyn
20-04-2008, 21:51
Co sądzisz o systemie Aqua, czyli solarach w których płynie woda i zasobniku z jedną wężownicą? Taki jak tu: Link (http://www.paradigma.pl/AquaSystemy.htm)

Aqua odradzam..... nie będe tłumaczył dlaczego. To dość oczywiste.

Ja jednak proszę czemu "nie".

skrol
21-04-2008, 05:04
Co sądzisz o systemie Aqua, czyli solarach w których płynie woda i zasobniku z jedną wężownicą? Taki jak tu: Link (http://www.paradigma.pl/AquaSystemy.htm)

Aqua odradzam..... nie będe tłumaczył dlaczego. To dość oczywiste.

Ja jednak proszę czemu "nie".

Zimą grzejesz solary a nie one grzeją... no to dość oczywiste.
Panowie z AquaSystem dwa czy trzy lata temu twierdzili że te solary w Polsce się nie nadają.... a teraz wszystkim wciskają kit że to najlepszy układ pod słońcem....:)

Jurek_Z
21-04-2008, 06:35
Moze więc jakaś nazwa tych solarów....?
Jak byś napisał że masz już solary to nie robiłbym tego całego wywodu...:)
Więc.... jakie te solary... jaki sterownik?.... i moze parę informacji by się przydało

hmmm...
Jeżeli to do mnie to napisz jakie jeszcze byś potrzebował informacje żeby odpowiedzieć na moje pytanie? Opisałem możliwości sterownika, opisałem system - 5,16 m2, solar próżniowy, zasobnik w zasobniku 550/150, obieg solarny wypełniony okoo 20 l płynu TYFOCOR GLS.
Opisałem jakie aktualnie stosuję ustawienia i zapytałem czy prawidłowe, a jeżeli nie to jakie powinne być.
A tak nawiasem to do czego potrzebna Ci nazwa sterownika skoro opisałem jego możliwości?

skrol
21-04-2008, 06:52
Moze więc jakaś nazwa tych solarów....?
Jak byś napisał że masz już solary to nie robiłbym tego całego wywodu...:)
Więc.... jakie te solary... jaki sterownik?.... i moze parę informacji by się przydało

hmmm...
Jeżeli to do mnie to napisz jakie jeszcze byś potrzebował informacje żeby odpowiedzieć na moje pytanie? Opisałem możliwości sterownika, opisałem system - 5,16 m2, solar próżniowy, zasobnik w zasobniku 550/150, obieg solarny wypełniony okoo 20 l płynu TYFOCOR GLS.
Opisałem jakie aktualnie stosuję ustawienia i zapytałem czy prawidłowe, a jeżeli nie to jakie powinne być.
A tak nawiasem to do czego potrzebna Ci nazwa sterownika skoro opisałem jego możliwości?

Ale to jest jakiś teleturniej.....? Bo nie bardzo rozumiem.... Skoro mam pomóc to chcę wiedzieć jak najwięcej żeby mieć dokładny obraz....
Jeżeli chcesz przegzaminować... to na takie pytanie nie będę odpowiadał..

Jurek_Z
21-04-2008, 08:27
Ale to jest jakiś teleturniej.....? Bo nie bardzo rozumiem.... Skoro mam pomóc to chcę wiedzieć jak najwięcej żeby mieć dokładny obraz....
Jeżeli chcesz przegzaminować... to na takie pytanie nie będę odpowiadał..

Po prostu proszę o poradę nic więcej.
Sprawdziłem nazwę sterownika SolarComp 901 firmy Compit http://www.compit.pl/skrypty/karta.php?cel=e010
Zdjęcia sterownika, bufora, solarów

http://lh4.ggpht.com/APS.88.budowa/SAxSm9FgMpI/AAAAAAAAB48/XOGgnohZBJc/DSC03958.JPG

http://lh6.ggpht.com/APS.88.budowa/SAxSRdFgMYI/AAAAAAAAB20/gxHX7K9if-s/DSC03825.JPG

http://lh5.ggpht.com/APS.88.budowa/SAxSkNFgMnI/AAAAAAAAB4s/SvBP7nLKO3s/DSC03925.JPG

RAPczyn
21-04-2008, 08:40
Zimą grzejesz solary a nie one grzeją... no to dość oczywiste.
Panowie z AquaSystem dwa czy trzy lata temu twierdzili że te solary w Polsce się nie nadają.... a teraz wszystkim wciskają kit że to najlepszy układ pod słońcem....:)

A i owszem tyle, że koszt ochrony 4m^2 kolektora to 0,35% energii którą może dostarczyć w ciągu roku - to jest ponad 16 razy mniejszy przy układzie z Tyfocorem i prawie 8 razy mniejszy przy Aqua koszt energii potrzebny do zasilania pompy obiegowej.

skrol
21-04-2008, 09:40
Zimą grzejesz solary a nie one grzeją... no to dość oczywiste.
Panowie z AquaSystem dwa czy trzy lata temu twierdzili że te solary w Polsce się nie nadają.... a teraz wszystkim wciskają kit że to najlepszy układ pod słońcem....:)

A i owszem tyle, że koszt ochrony 4m^2 kolektora to 0,35% energii którą może dostarczyć w ciągu roku - to jest ponad 16 razy mniejszy przy układzie z Tyfocorem i prawie 8 razy mniejszy przy Aqua koszt energii potrzebny do zasilania pompy obiegowej.

Mówimy chyba o płaskich...?:)

skrol
21-04-2008, 14:24
Automatyka steruje mi włączeniem i wyłączeniem pompy oraz płynnie reguluje jej wydajnością. Moim zadaniem jest zadać parametry tej automatyce. Ustawiłem załączenie pompy, gdy temperatura kolektora przewyższy o 10'C temperaturę w zasobniku, gdy różnica spadnie poniżej 5'C to pompa się wyłączy. Wydajność pompy ustawiłem na 2,2 l/min. W przypadku gdy różnica temperatur się zmniejsza to wydajność pompy zostaje płynnie redukowana do około 0,7 l/min tak aby utrzymać różnicę temperatur powyżej 5'C. Czy takie nastawy są prawidłowe jeżeli pobór mocy pompy zmienia się od 20 do 60W?

Wydajność pompy podnieś do 2,5, a resztę możesz zostawić.

nitubaga
21-04-2008, 17:03
a powiedzcie co sądzicie o takim zestawie

http://www.buderus.pl/?page_id=3509

do tego kiedyś kolektory może Hewalex?....

skrol
21-04-2008, 17:14
a powiedzcie co sądzicie o takim zestawie

http://www.buderus.pl/?page_id=3509

do tego kiedyś kolektory może Hewalex?....

Kociołek fajny... kilka sam odpaliłem.... ale co do solarów to jestem przeciwnikiem płaskich.... więc ja odradzam.

RAPczyn
21-04-2008, 18:48
Co sądzisz o systemie Aqua, czyli solarach w których płynie woda i zasobniku z jedną wężownicą? Taki jak tu: Link (http://www.paradigma.pl/AquaSystemy.htm)





Zimą grzejesz solary a nie one grzeją... no to dość oczywiste.
Panowie z AquaSystem dwa czy trzy lata temu twierdzili że te solary w Polsce się nie nadają.... a teraz wszystkim wciskają kit że to najlepszy układ pod słońcem....:)

A i owszem tyle, że koszt ochrony 4m^2 kolektora to 0,35% energii którą może dostarczyć w ciągu roku - to jest ponad 16 razy mniejszy przy układzie z Tyfocorem i prawie 8 razy mniejszy przy Aqua koszt energii potrzebny do zasilania pompy obiegowej.

Mówimy chyba o płaskich...?:)

W linku podanym przez Kasia_i_Robert jest opisana i są przykłady rozwiązań AquaSystemów - Paradigma nie produkuje kolektorów płaskich już od paru lat.

darekpt
23-04-2008, 18:24
a ceny paliw ciągle rosną więc kto wie ile będzie kosztowała kWh za 5 czy 10 lat
nie rozumiem tego argumentu, czy ktoś ci zamontuje solar na raty ?? a może na kredyt zero procent ?? a może ktoś zamontuje ci solar w zamian za ciepło które on kiedyś tam wyprodukuje ??

za solar trzeba zapłacić już teraz, natychmiast, jakie ma więc znaczenie ile będzie kosztować kWh za 10 lat ??

takie ma znaczenie ze teraz jak montujesz solar to Ci sie on zwróci za 10lat , a jak paliwa kopalne zdrożeją ( co dzieje się ciągle ) może być tak ze za rok Ci sie on zwróci nie za 10lat a za 3 lata , A na raty też możesz sobie zamontować z BOś na 1% z możliwością umożenia 25%

skrol
23-04-2008, 20:13
Nie wiem dlaczeg niektórzy uważają ze koniecznie chce się ich namówić na ... np solary.
Każdy buduje sam swój dom....

skrol
23-04-2008, 20:14
Co sądzisz o systemie Aqua, czyli solarach w których płynie woda i zasobniku z jedną wężownicą? Taki jak tu: Link (http://www.paradigma.pl/AquaSystemy.htm)





Zimą grzejesz solary a nie one grzeją... no to dość oczywiste.
Panowie z AquaSystem dwa czy trzy lata temu twierdzili że te solary w Polsce się nie nadają.... a teraz wszystkim wciskają kit że to najlepszy układ pod słońcem....:)

A i owszem tyle, że koszt ochrony 4m^2 kolektora to 0,35% energii którą może dostarczyć w ciągu roku - to jest ponad 16 razy mniejszy przy układzie z Tyfocorem i prawie 8 razy mniejszy przy Aqua koszt energii potrzebny do zasilania pompy obiegowej.

Mówimy chyba o płaskich...?:)

W linku podanym przez Kasia_i_Robert jest opisana i są przykłady rozwiązań AquaSystemów - Paradigma nie produkuje kolektorów płaskich już od pary lat.

To nie zmienia faktu że ja nie jestem zwolennikiem tego systemu :)

skrol
24-04-2008, 05:39
takie ma znaczenie ze teraz jak montujesz solar to Ci sie on zwróci za 10lat
3 posty wyżej pisałem że po 20 albo nawet 30 latach, a w innym wątku o solarach zamieściłem zdjęcie 10 letniego solara, który od razu widać nadaje się już tylko na złom

tak więc ja nadal jestem sceptyczny, bo za dzisiejsze 14 tyś to mogę kupić od razu tyle węgla że starczy mi na 30 lat grzania CWU bez względu na to ile podrożeje kiedyś tam

Ale nie wszyscy chcą palić weglem :)

coulignon
24-04-2008, 05:40
takie ma znaczenie ze teraz jak montujesz solar to Ci sie on zwróci za 10lat
3 posty wyżej pisałem że po 20 albo nawet 30 latach, a w innym wątku o solarach zamieściłem zdjęcie 10 letniego solara, który od razu widać nadaje się już tylko na złom

tak więc ja nadal jestem sceptyczny, bo za dzisiejsze 14 tyś to mogę kupić od razu tyle węgla że starczy mi na 30 lat grzania CWU bez względu na to ile podrożeje kiedyś tam

nie wiem czy dobrze kombinuje ale 14 tyś to chyba kosztuje bardzo wypasiona instalacja z kolektorami prózniowymi. Zakładając że zasobnik i tak i tak będę kupował a zainwestuje w dwa płaskie kolektory (1500 zł/szt) to chyba koszty nie sa tragiczne. Ile kosztuje pompa, sterowanie, rurki i montaż ??

skrol
24-04-2008, 06:05
Kolektor PE 20-58 mod 07 3226,9x 2= 6453,8
Wsporniki 725,9x2= 1451,8
Sterownik Delta BS Pro = 864,98
Zabezpieczenie przeciwprzepięciwe = 84,18
Grupa pompowa ResolCon =1217,56
Złączka kolektora 14,64x6= 87,84
Odpowietrznik= 84,18
Zaw do odpowietrzniki= 43,92
Płyn solarny =256,2
Zasobnik mega 300l biawar= 3150
Naczynie wyrównawcze reflex 33 = 300,12

razem 13994,58

Zestaw z chyba najwyższej półki liczony w/g katalogu.
Oczywiście czekam na wyceny innych zestawów...:)

coulignon
24-04-2008, 07:30
Kolektor PE 20-58 mod 07 3226,9x 2= 6453,8
Wsporniki 725,9x2= 1451,8
Sterownik Delta BS Pro = 864,98
Zabezpieczenie przeciwprzepięciwe = 84,18
Grupa pompowa ResolCon =1217,56
Złączka kolektora 14,64x6= 87,84
Odpowietrznik= 84,18
Zaw do odpowietrzniki= 43,92
Płyn solarny =256,2
Zasobnik mega 300l biawar= 3150
Naczynie wyrównawcze reflex 33 = 300,12

razem 13994,58


Zestaw z chyba najwyższej półki liczony w/g katalogu.
Oczywiście czekam na wyceny innych zestawów...:)

płyn solarny - jak pojemność za 256 zł? Bo to jest glikol propylenowy a u mnie kosztuje w kanistrze jakies 6 zł/kg :D w beczce taniej.

RAPczyn
24-04-2008, 09:14
AquaPakiet CPC 32 Allstar (dla 2-3os.) to około 2840Euro netto,
AquaPakiet CPC 40 Allstar (dla 3-4os.) to około 3150Euro netto.

W jakim ośrodku były badane kolektory PE 20-58?? ITW, SPF, innym?

Lidka i Janusz
24-04-2008, 10:30
Czy kolor płynu do instalacji solarnych ma znaczenie? mamy rurkową ilstalację, musimy uzupełnić płyn, w instalacji jest kolor zielony Ergolid. Osoba która bedzie uzupełniała solary, powiedziała że do prózniowych są płyny w innym kolorze. Czyżby niewłaściwy płyn?

RAPczyn
24-04-2008, 11:12
Czy kolor płynu do instalacji solarnych ma znaczenie? mamy rurkową ilstalację, musimy uzupełnić płyn, w instalacji jest kolor zielony Ergolid. Osoba która bedzie uzupełniała solary, powiedziała że do prózniowych są płyny w innym kolorze. Czyżby niewłaściwy płyn?

Tyfocor LS jest różowy. Ważne jest aby zakres wytrzymałości płynu wynosił od -30stC do 300stC. Jak jest przyczyna uzupełnienia płynu?

Mały
24-04-2008, 12:59
Hmmm... a ponoć en.el. jest baaardzo ekologiczna?
Moje całkowite zużycie prądu od początku budowy, gdzie woda grzana jest wyłącznie zasobnikiem Nibe Viking 120l (od ponad 2 mcy), a kuchenka full elektryczna = 1174kWh (1kWh = 0,4zł).
Budowa ciągnie się z elektryką od m.w. czerwca zeszłego roku.
To...kiedy solary mi się zwrócą?
Aha - Ergolidu nie wymienia się co kilka lat?

Lidka i Janusz
24-04-2008, 13:45
Czy kolor płynu do instalacji solarnych ma znaczenie? mamy rurkową ilstalację, musimy uzupełnić płyn, w instalacji jest kolor zielony Ergolid. Osoba która bedzie uzupełniała solary, powiedziała że do prózniowych są płyny w innym kolorze. Czyżby niewłaściwy płyn?

Tyfocor LS jest różowy. Ważne jest aby zakres wytrzymałości płynu wynosił od -30stC do 300stC. Jak jest przyczyna uzupełnienia płynu?

Brak pradu, pompa nie działała,temperatura wzrosła, prawdopodobnie puścił zawór.Do sprawdzenia.

skrol
24-04-2008, 14:17
Czy kolor płynu do instalacji solarnych ma znaczenie? mamy rurkową ilstalację, musimy uzupełnić płyn, w instalacji jest kolor zielony Ergolid. Osoba która bedzie uzupełniała solary, powiedziała że do prózniowych są płyny w innym kolorze. Czyżby niewłaściwy płyn?

Tyfocor LS jest różowy. Ważne jest aby zakres wytrzymałości płynu wynosił od -30stC do 300stC. Jak jest przyczyna uzupełnienia płynu?

Brak pradu, pompa nie działała,temperatura wzrosła, prawdopodobnie puścił zawór.Do sprawdzenia.

ewentualnie zawór odpowietrzający nie został zamknięty lub jest nieszczelna instalacja.

darekpt
24-04-2008, 14:25
takie ma znaczenie ze teraz jak montujesz solar to Ci sie on zwróci za 10lat
3 posty wyżej pisałem że po 20 albo nawet 30 latach, a w innym wątku o solarach zamieściłem zdjęcie 10 letniego solara, który od razu widać nadaje się już tylko na złom

tak więc ja nadal jestem sceptyczny, bo za dzisiejsze 14 tyś to mogę kupić od razu tyle węgla że starczy mi na 30 lat grzania CWU bez względu na to ile podrożeje kiedyś tam

no to kup sobie węgla za 14tys i pal sobie nim , powinienes jeszcze zapłacić za emisje dwutlenku węgla do atmosfery ( może niedługo coś takiego wprowadzą ) jak wszyscy będą mysleli tak jak Ty to później będziemy mieć środowisko tak zanieczyszczone jak teraz albo jeszcze gorzej , trzeba troche dbać o środowisko a nie palić węglem bo tanio.... w życiu nie liczą się tylko pieniądze

RAPczyn
24-04-2008, 14:57
Brak pradu, pompa nie działała,temperatura wzrosła, prawdopodobnie puścił zawór.Do sprawdzenia.

ewentualnie zawór odpowietrzający nie został zamknięty lub jest nieszczelna instalacja.

Zgadza się, albo został użyty taki, który nie jest przewidziany do instalacji solarnych (ciekawostka: odpowietrznika można wcale nie instalować). Jeśli strzeliło przez zawór bezpieczeństwa to trzeba szukać przyczyny - może się okazać, że naczynie wzbiorczo-przeponowe ma za małą pojemność.

Sako
26-04-2008, 02:49
Kolektor PE 20-58 mod 07 3226,9x 2= 6453,8
Wsporniki 725,9x2= 1451,8
Sterownik Delta BS Pro = 864,98
Zabezpieczenie przeciwprzepięciwe = 84,18
Grupa pompowa ResolCon =1217,56
Złączka kolektora 14,64x6= 87,84
Odpowietrznik= 84,18
Zaw do odpowietrzniki= 43,92
Płyn solarny =256,2
Zasobnik mega 300l biawar= 3150
Naczynie wyrównawcze reflex 33 = 300,12

razem 13994,58

Zestaw z chyba najwyższej półki liczony w/g katalogu.
Oczywiście czekam na wyceny innych zestawów...:)

Moze i tak, ale WSZYSTKO ZALEZY OD KONKRETNEGO PRZYPADKU, i tak wykonujac nowa instalacje CO od podstaw uwzgledniajac od razu solary (a nie modernizujac:
1. sterownik +50 pln z obsluga solarow, w stosunku do zwyklego (z cennika popularnej firmy)
2. zabezpieczenie przeciwprzepieciowe ? do czego? do sterownika solarnego, czy pompy? w nowej instalacji i tak juz jest do istniejacych elementow, CO bez solara tez powinno miec takie zabezpieczenia.
3a. zasobnik - 3150 PLN?!!!!! Biawar Mega 300l - 1750 pln (znany serwis aukcyjny)
3b. zasobnik - tak czy owak musi byc w instalacji, wiec tylko roznica za druga wezownice - moze 500 pln, ale na pewno nie ponak 3k ....

IMO dokladanie solarow do istniejacej instalcji (nie przygotowanej) jest 2x drozsze, niz do nowej/odpowiednio przygotowanej ... Co oczywiscie w istotny sposob wplywa na czas zwrotu z inwestycji.

Opinie typu "solary sie kompletnie nie oplacaja" czy "zwroci mi sie w 5 lat" moga byc oczywiscie prawdziwe, ale dla wylacznie _konkretnego_domu_ oraz _konkretnej_instalacji_ .... Jedynym sposobem na okreslenie oplacalnosci danej inwestycji jest policzenie wszystkiego dla konkretnego przypadku!
Inna sprawa jest cena poszczegolnych elementow systemu, jakos nie przekonuje mnie zapewnienie o "najwyzszej polce", jesli za np taki zbiornik mam zaplacic 2x wiecej!!! niz mozna go realnie kupic. No chyba ze to jakas specjalna wersja fabrycznie przystosowana do przykrecania zlotymi srubami, ale ich w wycenie nie widzialem ....

Inna sprawa jest to, ze jak dla mnie, to rzetelna wycena powinna obejmowac zarowno materialy jak i koszt ich montazu - przeciez to tez kosztuje, wiec powinna sie pojawic informacja ile. Za darmo/gratis to mozna najwyzej na Pradze (bez urazy!!) dostac w twarz ....

Domaracuch
26-04-2008, 15:42
Witam,
chciałbym się spytać o montaż kolektorów próżniowych pionowo na elewacji południowej. Widziałem w sieci zdjęcia budynków z tak zamocowanymi kolektorami. Według mnie powinno to poprawić skuteczność kolektorów w okresie zimowym.
Jakie znaczenie w takim wariancie ma orientacja rur?

Dzięki.

chcemydom
26-04-2008, 17:21
Pytanie banalne: czy faktycznie się opłaca?
Najlepiej jakby samorząd zasponsorował. :roll:

RAPczyn
26-04-2008, 18:16
Domaracuch w przypadku usytuowania kolektorów na ścianie, w pionie spada ich wydajność średnio roczna o jakieś 35%

chcemydom
26-04-2008, 18:59
Widziałem mocowane do ściany - górna część kolektora "opiera" się o ścianę, dolna spoczywa na konstrukcji. Czyli kolektor jest pochylony - podobnie jak na dachu.

adam_mk
26-04-2008, 19:21
"Jakie znaczenie w takim wariancie ma orientacja rur? "
Chyba lepiej, żeby były "hetero.."
:roll:
I tak z której strony byś do tej rury nie podlazł - to stoi przodem do Ciebie...
:roll:

A ustawienie idealnie pionowo wprawdzie zmniejsza zysk sumaryczny, ale poprawia rozkład uzysków.
Latem jest mniej, ale i tak zwykle za dużo, a zimą znacznie więcej.
Adam M.

RAPczyn
27-04-2008, 08:12
Pisząc o orientacji rur Domaracuch miał na myśli rury próżniowe o konstrukcji "bańki" z przejściem metalu przez szkło, gdzie absorber jest naniesiony na płaskie pasy blachy - taki jakby kol. płaski harfowy pocięty na paski - a nie "termosu" - podwójnej rury szklanej, gdzie absorber napylony jest na zewnętrzną część rury wewnętrznej.

Biorąc pod uwagę okres 4 miesięcy, od listopada do lutego to największy uzysk będzie przy 60st następnie 45st, 75st, 90st (dane: program do symulacji).

adam_mk
27-04-2008, 08:17
Daj, proszę, jaką linkę.
Obejrzałbym te bańki.
Płaskie i próżniowe znam.
Adam M.

RAPczyn
27-04-2008, 09:07
SPF (http://www.solarenergy.ch/spf.php?lang=de&fam=1&tab=1) po odznaczeniu "Flachkollektor", w prawym oknie np. 3 od góry.

darekpt
27-04-2008, 09:21
no to kup sobie węgla za 14tys i pal sobie nim , powinienes jeszcze zapłacić za emisje dwutlenku węgla do atmosfery
a jakie to ma znaczenie czym ?? dla gazu prądu czy oleju opałowego solar zwraca sie i tak po 20-30 latach, a nie jak wam się wydaje po 8

Żeby palić węglem czy olejem potrzebujesz też kupić piec ( który kosztuje tyle samo co solar ) i już tego nie liczysz że urządzenie do spalania paliwa też kosztuje a tu kupujesz solar i już nie płacisz za paliwo do niego , a dobry solar może Ci podgrzewać C.W.U , wode w basenie i wspomoagać C.O.

Domaracuch
27-04-2008, 16:33
Dzięki za odpowiedzi. Co do orientacji rur to chodziło mi o to czy mogą być poziomo (w samym kolektorze) ale już znalazłem w sieci np. kolektory Viessmana Vitosol 200-t z bezpośrednim przepływem czynnika (nie heat-pipe). To są dokładnie te, o których pisał RAPczyn. Umożliwiają one ustawienie rur pod odpowiednim kątem i o to by mi chodziło, bo nie chciałbym odchylać całego kolektora od elewacji. Dodatkowo taki kolektor chciałbym wykorzystać jako element architektoniczny.

RAPczyn
27-04-2008, 17:07
rury próżniowe o konstrukcji "bańki" z przejściem metalu przez szkło, gdzie absorber jest naniesiony na płaskie pasy blachy - taki jakby kol. płaski harfowy pocięty na paski

Miałem okazje przez 2 lata co jakiś czas oglądać kolektory próżniowe z j.w. i to co zaobserwowałem, że takie połączenie musi w końcu puścić - tym samym tracimy izolację jaką jest próżnia.

adam_mk
27-04-2008, 17:44
teraz już kumam! :lol:
Adam M.

skrol
27-04-2008, 18:47
Witam,
chciałbym się spytać o montaż kolektorów próżniowych pionowo na elewacji południowej. Widziałem w sieci zdjęcia budynków z tak zamocowanymi kolektorami. Według mnie powinno to poprawić skuteczność kolektorów w okresie zimowym.
Jakie znaczenie w takim wariancie ma orientacja rur?

Dzięki.

Dla polski zakres 25-55 stopni
Optymalnie to 35-45 stopni

adam_mk
27-04-2008, 22:30
Spłycasz problem. Upraszczasz...
:roll:
Wiem. Inaczej się nie da.
Adam M.

MagdalenaK
28-04-2008, 14:59
Chciałabym zadać pytanie jak duże zużycie prądu ma taki solar próźniowy? Jest tam przecież jakaś pompa. Będę wdzięczna za szybką odpowiedź. Pozdrawiam

RAPczyn
28-04-2008, 15:15
Przy układach glikolowych pompa pracuje około 1500 do 2000h rocznie z mocą raczej nie większą niż 60W na 3 biegu, przy układach Aqua czas pracy pompy to 600 do 900h rocznie.

bed
28-04-2008, 16:05
SKROL
A co dałbyś do domu, 260 m2, zapotrzebowanie cieplne 25kW. Założenie jest nastepujące kocioł gazowy, solary, kaloryfery, dodatkowo palimy drewno. Urządzenia mają być viessmanna.

skrol
28-04-2008, 19:07
Przy układach glikolowych pompa pracuje około 1500 do 2000h rocznie z mocą raczej nie większą niż 60W na 3 biegu, przy układach Aqua czas pracy pompy to 600 do 900h rocznie.

Kolega jest jak widzę zwolennikiem Aqua.....
To wszystko zależy tak naprawdę od sterownika.... jeżeli solar pracuje to pracuje i pompa.... jeżeli pompa nie pracuje... znaczy że solar też nie pracuje.
Pompa pracuje ze zmienną mocą i tak naprawdę bardzo ciężko określić ile zużywa prądu.

skrol
28-04-2008, 19:09
SKROL
A co dałbyś do domu, 260 m2, zapotrzebowanie cieplne 25kW. Założenie jest nastepujące kocioł gazowy, solary, kaloryfery, dodatkowo palimy drewno. Urządzenia mają być viessmanna.

Jeżeli tylko do CWU to jedna 15 i jedna 20.... ale jeżeli też do CO to 2 x 20 i jedna 15
Tu masz link:
http://kolektorysloneczne.projprzemeko.pl/

lutek34
23-05-2008, 21:19
A ja mam pytanie który solar jest waszym zdaniem lepszy, prózniowy czy tradycyjny panelowy? Dziś byłem w sklepie tak wstępnie sie dowiedziec o kosztach i tam sprzedaja tylko panelowe, twierdzą że prózniowe nie są tak efektowne w dłuższej eksploatacji gdyż po 3-4latach coś się dzieje z ta próznią i tracą na swojej wydajnośi 20-30%.
Teraz nie jestm w stanie podac wam nazwy solarów którymi oni handluja ale rzekomo są one greckie a zasobniki CWU sa pokryte szkłem od środka.
W przyszłym tygodniu mam sie z nimi umówić na wycene. Co wogóle myślicie o tym?

skrol
23-05-2008, 22:23
Ja preferuje: http://kolektorysloneczne.projprzemeko.pl/show/Kolektory_prozniowe
Uważam że to dobry kompromis ceny i jakości.
Solary dzielimy na płytowe, próżniowe z bezpośrednim przepływem i próżniowe z rurką ciepła.
Te "moje to te ostatnie".... jak nie zapomnę to w przyszłym tygodniu wkleję zdjęcie płytówek które przez 1/3 dnia są za parowe od środka i żeby zaczęły pracować to muszą najpierw się same nagrzać.

Oczywiście jakość idzie w parze z ceną..... wiec jeżeli chcesz oszczędzać.... to za tym pójdzie jakość.
Teoria mówi że płytówki mają największą powierzchnię absorpcyjną .... tak ale wg mnie to tylko teoria.

RAPczyn
24-05-2008, 09:55
Ewidentnie próżniowe kolektory są wydajniejsze w skali roku, porównując m^2.
Panowie w sklepie mają rację, w przypadku kolektorów próżniowych gdzie jest przejście rury miedzianej przez szkło – w tym miejscu pojawia się nieszczelność i tracimy próżnię.
Są kolektory próżniowo-rurowe gdzie nie ma newralgicznego przejścia rury metalowej przez szkło – budowa jak termos.

Skrol – Heat-pipe’y też potrzebują chwile by się rozbujać – czasem nawet i 30minut.

lutek34
24-05-2008, 14:22
Czyli na dłuższą mete lepiej zainwestowac w panelowe?

skrol
24-05-2008, 15:42
Płytówki trzeba wymieniać co około 10 lat.... próżniowe co 30... porównaj ceny i sam zdecyduj

lutek34
24-05-2008, 18:29
a tego nie wiedziałem że płytówki trzeba wymieniac co 10lat. A mógłbyś napisać co takiego sie z nimi dzieje że trzeba je wymieniać?

RAPczyn
25-05-2008, 10:30
Moim zdaniem lutek34 najlepszym rozwiązaniem na rynku są AquaSystemy z kolektorami próżniowo-rurowymi.


Płytówki trzeba wymieniać co około 10 lat.... próżniowe co 30... porównaj ceny i sam zdecyduj

1. Masz/znasz jakieś badania, które to potwierdzą?
2. Jeśli to z praktyki to podaj producenta tych kolektorów, które trzeba było wymienić po takim czasie, jakieś zdjęcia. Na jakiej podstawie ktoś doszedł do takich wniosków?

lutek34
25-05-2008, 11:20
Płytówki trzeba wymieniać co około 10 lat.... próżniowe co 30... porównaj ceny i sam zdecyduj

1. Masz/znasz jakieś badania, które to potwierdzą?
2. Jeśli to z praktyki to podaj producenta tych kolektorów, które trzeba było wymienić po takim czasie, jakieś zdjęcia. Na jakiej podstawie ktoś doszedł do takich wniosków?

Może ma taką opinie na temat panelowych bo handluje próżniowymi.
Wiadomo że każdy chwali to czym handluje, dlatego szukam obiektywnej opini na temat kolektorów słonecznych.

adam_mk
25-05-2008, 15:28
"dlatego szukam obiektywnej opini na temat kolektorów słonecznych."

Dla mnie wygląda to tak:
WSZYSTKIE kupne zestawy są mało doskonałe technicznie, bo seryjne ich wytwarzanie to kompromis pomiędzy parametrami uzyskiwanymi, dostępnymi metodami wytworzenia, kosztem i pracochłonnością wytworzenia.
Zostaje wybór pomiędzy jednym a drugim niedoskonałym zestawem.
I każą za to dość słono zapłacić!

ZAWSZE znajdzie się model, gdzie jakiś szczegół został rozwiązany lepiej, niż w innych, zwykle kosztem innego szczegółu.

Dlatego...
Najlepszy dla mnie kolektor - to ten, który mogę wykonać samodzielnie. Daje mi satysfakcję, uzyski energii, wyróżnia mnie spośród "szarego tłumu" zjadaczy chleba (akurat to, to ja "olewam"). Płacę jedynie za materiały, a i to nie zawsze najwyższe ceny! Będą wtedy, kiedy będą. Dla mnie to tyleż potrzeba co zabawka politechniczna!
W takim ujęciu to solary dla mnie MAJĄ SENS!

Nie wywalę kupy grosza za coś, co mogę i umiem zrobić sam mając inne potrzeby, choćby materiałowe, które muszę zaspokoić.
Zakres koniecznych do wykonania prac mam spory.

Płaskie czy rurowe?
Jak się dadzą zrobić - każde dobre!
Adam M.

skrol
25-05-2008, 21:06
Popieram Adama..... każdy ma swoje preferencję ... ja wolę próżniówki ... ale każdy kupuje to co chce.

RAPczyn
25-05-2008, 21:26
Na jakiej podstawie ktoś doszedł do takich wniosków?
ja niedawno zamieszczałem zdjęcia 10 letniego solara płytowego w wątku KOLEKTOR SłONECZNY- opłaca się czy nie sam nawet skomentowałeś to odpowiednio
Uległy długiemu stanowi stagnacji??

Tak, pamiętam. Mi chodzi o napisanie:
Płytówki trzeba wymieniać co około 10 lat.... próżniowe co 30... co jest wprowadzaniem w błąd.

eranet
25-05-2008, 21:54
to ja zapytam o siebie. Dom 220m2, mieszkalnej 170m2, kominek z płaszczem wodnym + kocioł gazowy. Do tego planuje solary z przeznaczeniem na cwu. Jest nas 2 osoby (na razie). Nie ma mozliwości zainstalowania solarów na domku, planuję konstrukcję 2-3m wysoką przed domem, pytania są następujące:
1. myslę o próżniowych - opłaca się czy nie? stać mnie na wydanie różnicy...
2. jaka powierzchnia lub ile rur?
3. jakiej firmy (lub jaki zestaw) by miało to dobry stosunek jakość do ceny?
4. jaki koszt mnie czeka?

skrol
25-05-2008, 22:04
to ja zapytam o siebie. Dom 220m2, mieszkalnej 170m2, kominek z płaszczem wodnym + kocioł gazowy. Do tego planuje solary z przeznaczeniem na cwu. Jest nas 2 osoby (na razie). Nie ma mozliwości zainstalowania solarów na domku, planuję konstrukcję 2-3m wysoką przed domem, pytania są następujące:
1. myslę o próżniowych - opłaca się czy nie? stać mnie na wydanie różnicy...
2. jaka powierzchnia lub ile rur?
3. jakiej firmy (lub jaki zestaw) by miało to dobry stosunek jakość do ceny?
4. jaki koszt mnie czeka?

1. nikt Ci nie powie czy warto czy nie...... dyskusja ciągle trwa :)
2. proponuje 2x20 rur
3. http://kolektorysloneczne.projprzemeko.pl
4. cały zestaw około 13-16tyś - próżniówki z zasobnikiem

eranet
25-05-2008, 22:06
zasobnik 300l z 2 wężownicami juz stoi w kotłowni, zatem jaki koszt będzie za same rury?

skrol
25-05-2008, 22:16
około 9-12 tyś

eranet
26-05-2008, 06:42
1250 zł to średnia cena za panel 1,85m2 20 rur,
coś bardzo tanio, dobrej firmy taki panel?

RAPczyn
26-05-2008, 08:25
to ja zapytam o siebie. Dom 220m2, mieszkalnej 170m2, kominek z płaszczem wodnym + kocioł gazowy. Do tego planuje solary z przeznaczeniem na cwu. Jest nas 2 osoby (na razie).

Tylko cwu - AquaPakiet CPC 32 Allstar (dla 2-3 os., 3,2m^2) bez zbiornika - 2166EUR netto, spodziewany uzysk do 2160kWh/a.

Cwu oraz wspomaganie c.o. - AquaPakiet CPC 21 + CPC 14 Star azzurro (dla 3os., 3,5+2,33m^2) + Tuning-Set bez zbiornika - 4986EUR netto, spodziewany uzysk do 4069kWh/a.

eranet
26-05-2008, 12:51
*projprzemeko odpisało na mojego maila, oferują PE20-58 za 2645 netto za 1 szt.
wg Was to jaka cena?

skrol
27-05-2008, 15:45
Chyba nie którzy nie rozumieją różnicy między solarami próżniowymi i płytowymi.... więc wyjaśnia,

Próżniówki są lepsze dla domków jednorodzinnych... ponieważ ich sprawność w upalne dni jest mniejsza od płytówek... ale sprawność w zimie jest większa. Co ma swoje plusy dla osób które w lato wyjeżdżają na wakacje i oczekują że solary zapracują również zimą.

Płytówki sa lepsze dla hoteli i pensjonatów ponieważ w okresie letnim kiedy jest zwiększone zapotrzebowanie ... pracują z dużo większą mocą... ale zimą niestety nie pracują.

Reasumując..... uważam że solary próżniowe są lepsze dla domków ponieważ pracują cały rok jak tylko wyjdzie słońce a płytówki są lepsze dla hoteli ponieważ pracują z dużą mocą wtedy kiedy jest największe zapotrzebowanie

majki
29-05-2008, 13:01
Witam

Zasłyszałem opinię, że do systemu gdzie mają pracować solary, najlepszy jest kocioł kondensacyjny, ze względu na fakt projektowania ogrzewania "niskotemperaturowego". W przypadku kotła jednofunkcyjnego, wydajność / sprawność może być gorsza.
Prawda ?

dzięki z góry, pozdrawiam, majki

HenoK
29-05-2008, 13:44
Zasłyszałem opinię, że do systemu gdzie mają pracować solary, najlepszy jest kocioł kondensacyjny, ze względu na fakt projektowania ogrzewania "niskotemperaturowego". W przypadku kotła jednofunkcyjnego, wydajność / sprawność może być gorsza.
Prawda ?

A co ma piernik do wiatraka ?
Kolektory słoneczne pozwalają na uzyskiwanie wysokich temperatur. Kocioł kondensacyjny preferuje niskie temperatury.
Nie widzę tu cytowanej przez Ciebie zależności :(.

majki
29-05-2008, 14:10
HenoK - dlatego pytam. Ja się na tym zupełnie nie znam. Zaczynam dopiero czytać :wink:
Dlatego im więcej informacji, tym lepiej.
Zakładam jedną rzecz - jeśli hydraulik proponuje że "jak solary, to raczej z kondensatem" to znaczy że chce więcej kasy ... :-?

pozdrawiam, majki

skrol
29-05-2008, 14:11
Witam

Zasłyszałem opinię, że do systemu gdzie mają pracować solary, najlepszy jest kocioł kondensacyjny, ze względu na fakt projektowania ogrzewania "niskotemperaturowego". W przypadku kotła jednofunkcyjnego, wydajność / sprawność może być gorsza.
Prawda ?

dzięki z góry, pozdrawiam, majki


Ma to swoje uzasadnienie.... instalacja niskotemperaturowa wykorzystuje każde źródło.... podpięte do tego solary pracują nawet w pochmurne dni... wystarczy że uzyskają temp 30-40 stopni.
Wydajność solarów przy kotle atmo będzie taka sama... ale efekt ich pracy bedzie wcześniej wykorzystywany.....
Trochę zakręciłem.... :) ale rzeczywiście solary będą lepiej pracować z kondensatem niż kotłem atmosferycznym.

HenoK
29-05-2008, 14:14
Zakładam jedną rzecz - jeśli hydraulik proponuje że "jak solary, to raczej z kondensatem" to znaczy że chce więcej kasy ... :-? i
Niech Ci ten hydraulik wytłumaczy dlaczego tak sądzi.
Być może Twoja instalacja ma jakieś specyficzne właściwości, o których ja nie mam zielonego pojęcia.

majki
29-05-2008, 14:19
Witam

Zasłyszałem opinię, że do systemu gdzie mają pracować solary, najlepszy jest kocioł kondensacyjny, ze względu na fakt projektowania ogrzewania "niskotemperaturowego". W przypadku kotła jednofunkcyjnego, wydajność / sprawność może być gorsza.
Prawda ?

dzięki z góry, pozdrawiam, majki


Ma to swoje uzasadnienie.... instalacja niskotemperaturowa wykorzystuje każde źródło.... podpięte do tego solary pracują nawet w pochmurne dni... wystarczy że uzyskają temp 30-40 stopni.
Wydajność solarów przy kotle atmo będzie taka sama... ale efekt ich pracy bedzie wcześniej wykorzystywany.....
Trochę zakręciłem.... :) ale rzeczywiście solary będą lepiej pracować z kondensatem niż kotłem atmosferycznym.

O właśnie, takie coś już w sieci też gdzies znalazłem. Że instalacja z kondensatem będzie "wcześniej" korzystać z dobodziejstwa solara.
No ale jakby ktoś coś chciał jeszcze dodać, to śmiało :P

pozdrawiam, majki

HenoK
29-05-2008, 14:27
Ma to swoje uzasadnienie.... instalacja niskotemperaturowa wykorzystuje każde źródło.... podpięte do tego solary pracują nawet w pochmurne dni... wystarczy że uzyskają temp 30-40 stopni.
Wydajność solarów przy kotle atmo będzie taka sama... ale efekt ich pracy bedzie wcześniej wykorzystywany.....
Trochę zakręciłem.... :) ale rzeczywiście solary będą lepiej pracować z kondensatem niż kotłem atmosferycznym.
Coś w tym jest :).
Weź jednak pod uwagę drugi aspekt. Przygotowanie c.w.u. - przy zwykłym kotle możne bez problemu uzyskać temp. 60 st. C, (podobnie jak z solarów). Przy kotle kondensacyjnym przy tej temperaturze traci się jego zalety. Przy wyższej temperaturze można mieć mniejszy (tańszy) zasobnik c.w.u.
Tak więc tak zależność nie jest taka oczywista.
Zastosowanie solarów do wspomagania instalacji c.o., to zupełnie inne zagadnienie - wymaga dużo większej instalacji solarnej :(.

majki
29-05-2008, 14:56
Dobra, to jak się tak miło gada, to przykręćmy śrubę :D
Teoretycznie w układzie pracują :
- solary
- piec gazowy obojętnie jaki
- piec na węgiel/drzewo ( nie dyskutujemy o jego celowości / zasadności ) :wink:
Solary mają grzać tylko c.w.u. Piec gazowy je wspomaga + c.o. Piec węglowy tylko c.o., w ramach łikendowych paleń.
Bangla ?
W takim układzie kondensat czy zwyklak ?

pozdrawiam, majki

skrol
29-05-2008, 16:43
Dobra, to jak się tak miło gada, to przykręćmy śrubę :D
Teoretycznie w układzie pracują :
- solary
- piec gazowy obojętnie jaki
- piec na węgiel/drzewo ( nie dyskutujemy o jego celowości / zasadności ) :wink:
Solary mają grzać tylko c.w.u. Piec gazowy je wspomaga + c.o. Piec węglowy tylko c.o., w ramach łikendowych paleń.
Bangla ?
W takim układzie kondensat czy zwyklak ?

pozdrawiam, majki


Zwykły.... nie bardzo da sie bez specjalnego sterowania policzyć układ dla paleniska i kondensatu....
No chyba że damy bufor.... to wtedy kondensat

RAPczyn
29-05-2008, 18:57
A co ma piernik do wiatraka ?

To jest prawidłowa odpowiedź. Znaczenie ma przede wszystkim co chcemy uzyskać i co możemy zdziałać w danej instalacji (jeśli rozmawiamy o wspomaganiu centralnego ogrzewania lub częściowym ogrzewaniu) a rodzaj źródła ciepła - kotła - nie ma tu nic do znaczenia.

Nie wiem dlaczego ale utarło się mówić, że jeżeli jest kocioł kondensacyjny to "tylko podłogówka a grzejników broń Boże". Nikt nie broni by zrobić instalację c.o. o parametrach 90/70 przy kondensacie - inną kwestią jest zdrowy rozsądek.

Jeśli rozważamy energie solar tylko do c.w.u. to kwestię kotła możemy sobie pominąć.

majki bierz kondensacyjny kocioł :wink:

Wracając do kolektorów słonecznych. Wczoraj dowiedziałem się, że w Niemczech, w salonie Mercedesa uruchomiono instalację kolektorów próżniowo-rurowych o powierzchni około 500m^2 używanych również do chłodzenia.

skrol
29-05-2008, 19:07
Jak by kolega RAPczyn przeczytał od początku to może by się doczytał o czym mówimy :)

majki
29-05-2008, 21:04
Jeśli rozważamy energie solar tylko do c.w.u. to kwestię kotła możemy sobie pominąć.


Ciekawi mnie ta wypowiedź. Zakładając, że podłogówki będę miał odrobinkę, reszta normalne grzejniki i nastawieniem na spore wykorzystanie kotła węglowo/drzewnego jakoś nie "po drodze" mi z kondensatem.
Dlatego drążę :wink:

pozdrawiam, majki

RAPczyn
29-05-2008, 23:02
Dobra, to jak się tak miło gada, to przykręćmy śrubę
Teoretycznie w układzie pracują :
- solary
- piec gazowy obojętnie jaki
- piec na węgiel/drzewo ( nie dyskutujemy o jego celowości / zasadności )
Solary mają grzać tylko c.w.u. Piec gazowy je wspomaga + c.o. Piec węglowy tylko c.o., w ramach łikendowych paleń.
Bangla ?
W takim układzie kondensat czy zwyklak ?


Jeśli rozważamy energie solar tylko do c.w.u. to kwestię kotła możemy sobie pominąć.


Ciekawi mnie ta wypowiedź. Zakładając, że podłogówki będę miał odrobinkę, reszta normalne grzejniki i nastawieniem na spore wykorzystanie kotła węglowo/drzewnego jakoś nie "po drodze" mi z kondensatem.
Dlatego drążę :wink:

pozdrawiam, majki

Jest na rynku automatyka modułowa MES, która to wszystko może ogarnąć. Składa się ją z modułów, i tak np. w twoim przypadku można zrobić tak:
2xUML - jeden dla grzejników drugi dla podłogówki, sterowanie obiegiem grzewczym z mieszaczem (pogodowe), przygotowaniem cwu, komunikacja z automatem palnikowym Modula II lub kotłem 1-/2- stopniowym, itd;
ZK - moduł kotła dodatkowe np. na drewno.;
SOLAR - wiadomo.

Jest jeszcze parę opcji oraz ponad 8000 kombinacji.

Dlaczego kocioł kondensacyjny? Modulacja mocą np. od 20% (choć są i od 10% ale duże moce), dobre kondensaty startują z mocą minimalną, żeby nie wiem jakie temperatury to i tak mamy wyższą sprawność, zdecydowanie mniejsze taktowanie kotła.

Można zaryzykować i sprowadzić sobie bodaj z Austrii kocioł na pelet kondensacyjny - to by dopiero było ciekawe :D. Ktoś dawał link kiedyś na forum.

Dobranoc. :D

Fido__
30-05-2008, 14:46
To nasz pierwszy letni sezon z solarem próżniowym. Dziś np. przez chwilę temperatura płynu w rurkach doszła do 134 stopni. Czy są jakieś zagrożenia wynikające ze zbyt wysokich temperatur i jak sobie z tym ewentualnie radzić?

Zbiornik mamy 300 litrowy. Domyślam się, że żeby woda w nim się zagotowała to trzeba naprawdę solidnych upałów. Niemniej jednak chętnie się dowiem jakie są najlepsze praktyki w takich sytuacjach.

adam_mk
30-05-2008, 15:04
Jak się zagotuje baniaczek, to solarek jakim kocykiem można przykryć...

Widziałem już sklejkę opartą o panel, stary dywan powieszony na panelu, kocyki, nawet folię aluminiową na jakiejś szmacie jako kołderkę do otulenia nadgorliwego solarka....

Lepsze są te, co się tyłem do słoneczka same ustawiają, jak im za ciepło...
Można mu też jeszcze jedną beczułkę dołożyć obok tej, co już stoi.
Adam M.

irysy
01-06-2008, 07:30
Pytanie do fachowców.Z prawdopodobieństwem 99% założymy sobie solary. Otrzymaliśmy oferte dwóch zestawów. Pierwszy to Galmet KSG18Ti za ok 5700 PLN, a drugi to próżniówka Ulrich SD300 w cenie ok. 6200. Z tego co czytałem na forum to kolektory próżniowe są wyrobem lekko przereklamowanym i troche bardziej skomplikowanym. Jednak z drugiej strony cena jaką mi zaproponowano za ten zestaw jest dosyć atrakcyjna. Czekam na opinie w tej sprawie...

aLien01
01-06-2008, 10:50
Witam

Czy jest sens dawać kolektory próżniowe na dach jeśli mam go ustawionego wsch-zach. Pytałem się w jednej z firm na której stronie zamontować solary a oni powiedzieli mi aby sobie policzył na której stronie będę miał więcej słońca. Nie jestem fachowcem ale moim zdaniem optymalnie było by założyć je na stronie wsch. gdyż o ile latem nie będzie problemu to zimą szybko po południu zapada noc i nie będą one działać. Wpadłem na pomysł aby może zamocować je na wysięgniku na ścianie południowej ale boje się, że będzie brzydko to wyglądać. Jak wygląda sprawa utrzymania ciepła przez zbiornik wody tzn. ile po nagrzaniu wody będę miał jeszcze ciepłą wodę w której mogę się wykąpać.

RAPczyn
01-06-2008, 12:37
Pytanie do fachowców.Z prawdopodobieństwem 99% założymy sobie solary. Otrzymaliśmy oferte dwóch zestawów. Pierwszy to Galmet KSG18Ti za ok 5700 PLN, a drugi to próżniówka Ulrich SD300 w cenie ok. 6200. Z tego co czytałem na forum to kolektory próżniowe są wyrobem lekko przereklamowanym i troche bardziej skomplikowanym. Jednak z drugiej strony cena jaką mi zaproponowano za ten zestaw jest dosyć atrakcyjna. Czekam na opinie w tej sprawie...



Ulrich to prawdopodobnie wyrób z tej (http://www.made-in-china.com/showroom/blueclean/product-detailmeoQhMbjHJiu/China-Stainless-Solar-Collector.html) fabryki. Na temat konstrukcji kolektorów i ich wad można poczytać np. w BLOGu (http://solaris18.blogspot.com/2008/05/super-heat-conduction-metal-vacuum-tube.html) SHCMV.

KSG18Ti może być całkiem dobrym kolektorem płaskim tylko czy za tę cenę dostaniesz optymalny zestaw dla Ciebie, które da znaczące uzyski energii.

Napisz ile osób będzie korzystać z c.w.u.

aLien01 Tak jak napisałeś, można zamontować kolektor na ścianie południowej lub na dachu. Jeśli montaż będzie na dachu wsch-zach należałoby zwiększyć pole kolektora dwu krotnie (w stosunku do kol. na południe) - tzn. jeśli pow. kol. próżniowo-rurowego skierowanego na południe będzie wynosić np. 3,5m^2 to w przypadku montażu na dachu montujemy 3,5m^3 na wschód i 3,5m^2 na zachód.

skrol
01-06-2008, 19:49
To nasz pierwszy letni sezon z solarem próżniowym. Dziś np. przez chwilę temperatura płynu w rurkach doszła do 134 stopni. Czy są jakieś zagrożenia wynikające ze zbyt wysokich temperatur i jak sobie z tym ewentualnie radzić?

Zbiornik mamy 300 litrowy. Domyślam się, że żeby woda w nim się zagotowała to trzeba naprawdę solidnych upałów. Niemniej jednak chętnie się dowiem jakie są najlepsze praktyki w takich sytuacjach.

Jeżeli masz próżniówki z bezpośrednim przepływem to podobnie jak byś miał płytówki i wtedy to tylko zrzucić ciepło z zasobnika....

Jeżeli masz próżniówki z rurką ciepła to nic się nie stanie.

skrol
01-06-2008, 20:24
Witam

Czy jest sens dawać kolektory próżniowe na dach jeśli mam go ustawionego wsch-zach. Pytałem się w jednej z firm na której stronie zamontować solary a oni powiedzieli mi aby sobie policzył na której stronie będę miał więcej słońca. Nie jestem fachowcem ale moim zdaniem optymalnie było by założyć je na stronie wsch. gdyż o ile latem nie będzie problemu to zimą szybko po południu zapada noc i nie będą one działać. Wpadłem na pomysł aby może zamocować je na wysięgniku na ścianie południowej ale boje się, że będzie brzydko to wyglądać. Jak wygląda sprawa utrzymania ciepła przez zbiornik wody tzn. ile po nagrzaniu wody będę miał jeszcze ciepłą wodę w której mogę się wykąpać.

Ani na jednej ani na drugiej połaci.
Na ścianie tak, ewentualnie na ziemi... Słyszałem już teorię że dobrze jest dać dwie na wschodnie dwie na zachodnie.... wtedy któraś zadziała..... to jest GŁUPOTA.....
to jest tak jak byś montował kominek z płaszczem wodny na tarasie.... kiedyś zadziała.

irysy
01-06-2008, 20:36
Pytanie do fachowców.Z prawdopodobieństwem 99% założymy sobie solary. Otrzymaliśmy oferte dwóch zestawów. Pierwszy to Galmet KSG18Ti za ok 5700 PLN, a drugi to próżniówka Ulrich SD300 w cenie ok. 6200. Z tego co czytałem na forum to kolektory próżniowe są wyrobem lekko przereklamowanym i troche bardziej skomplikowanym. Jednak z drugiej strony cena jaką mi zaproponowano za ten zestaw jest dosyć atrakcyjna. Czekam na opinie w tej sprawie...



Ulrich to prawdopodobnie wyrób z tej (http://www.made-in-china.com/showroom/blueclean/product-detailmeoQhMbjHJiu/China-Stainless-Solar-Collector.html) fabryki. Na temat konstrukcji kolektorów i ich wad można poczytać np. w BLOGu (http://solaris18.blogspot.com/2008/05/super-heat-conduction-metal-vacuum-tube.html) SHCMV.

KSG18Ti może być całkiem dobrym kolektorem płaskim tylko czy za tę cenę dostaniesz optymalny zestaw dla Ciebie, które da znaczące uzyski energii.

Napisz ile osób będzie korzystać z c.w.u.

irysy
01-06-2008, 20:37
Pytanie do fachowców.Z prawdopodobieństwem 99% założymy sobie solary. Otrzymaliśmy oferte dwóch zestawów. Pierwszy to Galmet KSG18Ti za ok 5700 PLN, a drugi to próżniówka Ulrich SD300 w cenie ok. 6200. Z tego co czytałem na forum to kolektory próżniowe są wyrobem lekko przereklamowanym i troche bardziej skomplikowanym. Jednak z drugiej strony cena jaką mi zaproponowano za ten zestaw jest dosyć atrakcyjna. Czekam na opinie w tej sprawie...



Ulrich to prawdopodobnie wyrób z tej (http://www.made-in-china.com/showroom/blueclean/product-detailmeoQhMbjHJiu/China-Stainless-Solar-Collector.html) fabryki. Na temat konstrukcji kolektorów i ich wad można poczytać np. w BLOGu (http://solaris18.blogspot.com/2008/05/super-heat-conduction-metal-vacuum-tube.html) SHCMV.

KSG18Ti może być całkiem dobrym kolektorem płaskim tylko czy za tę cenę dostaniesz optymalny zestaw dla Ciebie, które da znaczące uzyski energii.

Napisz ile osób będzie korzystać z c.w.u.
Jesteśmy w trakcie rozpoznania tematu wiec jeżeli okaże się , że zestaw KSG18TI może niedomagać to zakupimy zestaw KSG24Ti gdyż róznica cenowa nie jest duża. Jeżeli chodzi o próżniówkę to mówimy pass...

skrol
01-06-2008, 20:39
Jeżeli chodzi o próżniówkę to mówimy pass...

Poczytaj jakie problemu ludzie mają z płytówkami....

irysy
01-06-2008, 20:45
Decyzja juz zapadła...

Fido__
02-06-2008, 08:22
Jak powinno być zorganizowane prawidłowe odpowietrzenie instalacji solarnej? Okazało się, że te moje 134 stopnie sprzed kilku postów, to konsekwencja zaniku napięcia. W efekcie czego pompa stanęła, temperatura cieczy w obiegu przestała krążyć, temperatura wzrosła powyżej temperatury wrzenia, no i instalacja zapowietrzona. Potem już tylko wzrost temperatury do 160 stopni i zawór bezpieczeństwa aż jęczał.

RAPczyn
02-06-2008, 09:05
Jak powinno być zorganizowane prawidłowe odpowietrzenie instalacji solarnej? Okazało się, że te moje 134 stopnie sprzed kilku postów, to konsekwencja zaniku napięcia. W efekcie czego pompa stanęła, temperatura cieczy w obiegu przestała krążyć, temperatura wzrosła powyżej temperatury wrzenia, no i instalacja zapowietrzona. Potem już tylko wzrost temperatury do 160 stopni i zawór bezpieczeństwa aż jęczał.

To zależy według czyich wytycznych :wink: Z własnego podwórka mogę napisać, że Paradigma nie zaleca stosowania odpowietrzników. Instalacja powinna być przepłukana, odpowietrzona przed uruchomieniem - używamy do tego specjalnej pompy. Przy dużych polach kolektorów można zastosować separator bąbelków.

skrol
02-06-2008, 11:05
Jak powinno być zorganizowane prawidłowe odpowietrzenie instalacji solarnej? Okazało się, że te moje 134 stopnie sprzed kilku postów, to konsekwencja zaniku napięcia. W efekcie czego pompa stanęła, temperatura cieczy w obiegu przestała krążyć, temperatura wzrosła powyżej temperatury wrzenia, no i instalacja zapowietrzona. Potem już tylko wzrost temperatury do 160 stopni i zawór bezpieczeństwa aż jęczał.

Jeżeli zagotowałeś glikol.. to masz go do wymiany.
Odpowietrza się tylko na początku potem zawór zamknięty... nie ma potrzeby odpowietrzania.

skrol
02-06-2008, 11:21
A tak wygląda solar płytowy.... zdjęcie z jednej z zaprzyjaźnionych firm.
http://www.hydraulik.net.pl/solary2.jpg

Fido__
02-06-2008, 12:25
Ta fotka, to po wrzeniu?

HenoK
02-06-2008, 12:26
A tak wygląda solar płytowy.... zdjęcie z jednej z zaprzyjaźnionych firm.Mógłbyś to skomentować. Wygląda mi to na zaparowanie szyby. Czy może tak wyblakł absorber ?

skrol
02-06-2008, 12:36
Pod szybę osłonową dostaje się para i różne inne "związki powietrzne"
Szyby nie da się zdemontować bo jest zespolona .. więc solar ma brudną szybę od środka i ..... dopowiedzcie sobie z jaką mocą działa :)

irysy
02-06-2008, 14:40
No cóż, nie ma urządzeń doskonałych. Z tego co zdążyłem przeczytać to jednak kolektory płaskie są dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu z próżniówkami...

RAPczyn
03-06-2008, 07:11
Jakie uszkodzenia mechaniczne masz na myśli?
Nie przypominam sobie np. aby producenci kolektorów płaskich dawali gwarancję na gradobicie na okres 10 lat tak jak to jest w przypadku niektórych kolektorów próżniowo rurowych.

irysy
03-06-2008, 08:02
Jakie uszkodzenia mechaniczne masz na myśli?
Nie przypominam sobie np. aby producenci kolektorów płaskich dawali gwarancję na gradobicie na okres 10 lat tak jak to jest w przypadku niektórych kolektorów próżniowo rurowych.
Czyli jednak tylko niektóre... :roll:

skrol
03-06-2008, 08:07
Tylko te droższe.... ale próżniówki łatwiej wymienić poszczególne rury.... no i wymiana nie jest taka droga :)

mynia_pynia
03-06-2008, 08:10
Na początku zabierając się za budowę domu, myślałam o pompie ciepła, po przeczytaniu kilkuset wypowiedzi na tym forum, zastanowiłam się głębiej i nie zrobiłam.
Również myślałam o solarach, i nadal myślę, i nie wiem, co mam zrobić. Będę miała ogrzewanie na ekogroszek (węgiel) musiałam wywalić jedno pomieszczenie z projektu żeby zrobić dużą kotłownie, i teraz nie wiem czy finansowo opłaca się zakładać solary (przy ogrzewaniu gazowym, czy olejowym nawet bym się nie zastanawiała). Chyba zrobię tylko sieć podłączeniową po domu a później za 5-10 lat jak stanie się to powszechnie instalowane założę solary.
Z większości wypowiedzi na tym forum można wywnioskować, że po zakończeniu budowy nic nie trzeba robić już z domem do końca życia - niektórzy się zdziwią jak wiele pracy i zmian wykonają w ciągu 10 pierwszych lat.

Ważne żeby była możliwość rozwijania i wprowadzania instalacji, żeby później nie demolować pół domu - u moich ciotek właśnie tak było.

skrol
03-06-2008, 08:18
Na początku zabierając się za budowę domu, myślałam o pompie ciepła, po przeczytaniu kilkuset wypowiedzi na tym forum, zastanowiłam się głębiej i nie zrobiłam.
Również myślałam o solarach, i nadal myślę, i nie wiem, co mam zrobić. Będę miała ogrzewanie na ekogroszek (węgiel) musiałam wywalić jedno pomieszczenie z projektu żeby zrobić dużą kotłownie, i teraz nie wiem czy finansowo opłaca się zakładać solary (przy ogrzewaniu gazowym, czy olejowym nawet bym się nie zastanawiała). Chyba zrobię tylko sieć podłączeniową po domu a później za 5-10 lat jak stanie się to powszechnie instalowane założę solary.
Z większości wypowiedzi na tym forum można wywnioskować, że po zakończeniu budowy nic nie trzeba robić już z domem do końca życia - niektórzy się zdziwią jak wiele pracy i zmian wykonają w ciągu 10 pierwszych lat.

Ważne żeby była możliwość rozwijania i wprowadzania instalacji, żeby później nie demolować pół domu - u moich ciotek właśnie tak było.

Pamiętaj tylko żeby miedź lutować na twardo i dać kauczukowe otuliny

skrol
25-06-2008, 06:02
A tu przykład sp..... instalacji.... lutowana cyną instalacja solarna.
Jak by ktoś nie wiedziała wykonuje się to lutem twardym.

http://www.hydraulik.net.pl/solar.jpg

RAPczyn
25-06-2008, 07:42
O tak to się dzieje bardzo często, nie mam chyba zdjąć ale na dwóch budowach widziałem rury PP przygotowane pod instalacje kolektorów.

yogo65
25-06-2008, 09:41
Na dachu mam zestaw kolektorów próżniowych Ulricha SG 1800/18. W kotłowni piec kondensacyjny z zasobnikiem 200 l. Kolektor napełniony parę dni temu. Niestety wg mnie nie działa to tak jak należy . Jeśli się mylę proszę mnie wyprowadzić z błędu. Prosiłbym jednak o wypowiedź kogoś kto faktycznie ma jakieś doświadczenie z kolektorami, nie interesują mnie wypowiedzi teoretyków. Otóż jaki jest mój problem. Kolektor przez cały dzień ledwo nagrzewa (w słoneczny dzień) wodę użytkową do 40 °C. Temperatura w zasobniku rośnie bardzo powoli od rana (godz. 08:00 jakieś 35,6°C do 40°C ok. godz. 15:00 - 16:00) Temperatura w kolektorze maksymalnie ok. 50 °C, w zasobniku tak jak wspomniałem do 40 °C. Potem późnym popołudniem znowu spada. Wieczorem woda ma ledwo 30-35 °C. Cały czas piszę o słonecznym dniu i usytuowaniu kolektora na dachu o kącie 35 ° od strony płd.-wsch. Jak się to ma do Waszych doświadczeń z kolektorem? Aaaa, jedna ważna rzecz. Instalator zasugerował mi, żeby na czas "próby" wyłączyć piec w ogóle. Tak też zrobiłem. Kolektor jednak prawie cały czas sygnalizuje potrzebę dogrzania wody przez kocioł.
Wydaje mi się, że przy słonecznej pogodzie i bezchmurnym niebie solar powinien poradzić sobie z zapewnieniem ciepłej wody bez problemu zwłaszcza, że zużycie jest w tej chwili niewielkie (dosłownie umytych parę szklanek i może z 15 l do mycia podłogi) Nie mogę sobie wyobrazić takiego działania kolektorów kiedy potrzeby na c.w.u. będą dużo większe (deklarowane jest zapewnienie ciepłej wody dla 2-3 osób)
Czy wszystko jest w porządku?
Pozdrawiam

RAPczyn
25-06-2008, 14:43
Jeden kolektor Ulricha SG 1800/18 ma powierzchnie netto ~1,7m^2. yogo65 ile masz zainstalowanych kolektorów?

skrol
25-06-2008, 19:20
Jeżeli to jeden solar to obawiam się że to troszkę za mało.
Ale stawiałbym na nieodpowietrzoną instalację

yogo65
27-06-2008, 10:04
Jeden kolektor Ulricha SG 1800/18 ma powierzchnie netto ~1,7m^2. yogo65 ile masz zainstalowanych kolektorów?
Pow. kolektora 3,8 m²

adam_mk
27-06-2008, 16:04
Urządzenia elektryczne podłączone do zasilania działają z reguły... LEPIEJ!
:lol:
Może podłącz tę pompę układową?...
Podnieś ten właściwy bezpiecznik...

Pompa stoi!
Adam M.

RAPczyn
27-06-2008, 18:37
yogo65 http://solarenergy.ch/factsheets/scf846de.pdf <-- to są wyniki badań z SPF.
Jeżeli masz 18 rur (netto 1,708m^2) to niestety przypuszczam, że dużo więcej nie osiągniesz taką powierzchnią kolektora.
Jeśli masz więcej rur, 36 lub 42 - oczywiście jak słusznie zauważył adam_mk, pompa działa??

pam
27-06-2008, 18:50
To ja mam krótkie pytanie. Będę miał zainstalowany zbiornik 300L biwalentny i wyprowadzone rurki na poddasze. Ile mnie będzie kosztowała cała reszta, czyli solary dla 4 osób i to co do tego potrzeba, montaż, itd. (kawa dla montażystów nie musi być liczona)

RAPczyn
27-06-2008, 19:00
Dla 4 osób AquaPakiet bez zbiornika to około 2500Euro netto, kolektor próżniowo rurowy CPC 4m^2 pow. netto. Prawie taki sam Pakiet glikolowy to około 2670Euro netto, również 4m^2 pow. netto.

skrol
27-06-2008, 20:46
To ja mam krótkie pytanie. Będę miał zainstalowany zbiornik 300L biwalentny i wyprowadzone rurki na poddasze. Ile mnie będzie kosztowała cała reszta, czyli solary dla 4 osób i to co do tego potrzeba, montaż, itd. (kawa dla montażystów nie musi być liczona)

Kolektor próżniowy 20/58 rur - 2 szt - 6453,80zł
Mocowania - 1451,80zł
Grupa pompowa - 1217,56zł
sterownik - 864,98zł
naczynie wyrównawcze - 300,12zł
płyn solarny 40l - 483,12zł
zab przeciwprzepięciowe - 96,38zł
zawór bezp 128,10zł
złączki 87,84zł

Razem około 11000 brutto montaż około 1500zł
http://kolektorysloneczne.projprzemeko.pl/show/PE20-58

pam
28-06-2008, 12:09
Kurka - dużo. Na razie się wstrzymam. Jak skończę budowę to się zobaczy. A gmina oczywiście nie dopłaca.
Dzięki za ceny

Lookita
28-06-2008, 12:23
Podobne wyceny otrzymalem,nic szokujacego....ale warto miec sprawdzonych producentow i monterow....

yogo65
29-06-2008, 11:31
yogo65 http://solarenergy.ch/factsheets/scf846de.pdf <-- to są wyniki badań z SPF.
Jeżeli masz 18 rur (netto 1,708m^2) to niestety przypuszczam, że dużo więcej nie osiągniesz taką powierzchnią kolektora.
Jeśli masz więcej rur, 36 lub 42 - oczywiście jak słusznie zauważył adam_mk, pompa działa??
Policzyłem, rur jest 24 szt. Co do symbolu kolektora może sie pomyliłem ale dlatego, że po prostu taki sam albo podobny widziałem gdzieś w Internecie, stąd pomyślałem,że to jest własnie ten. Powierzchnię 3,8 m2 podałem za instalatorem, który taką pow. podał w kosztorysie. Coś mi tu zaczyna brzydko pachnieć...Nie wiem o jakiej pompie piszecie, jeśli o pompie w instalacji kolektora pompa działa.

yogo65
29-06-2008, 11:45
Przepraszam, że tak mieszam w temacie ale chyba znalazłem typ tych kolektorów. 24 rury ma taki zestaw, znalazłem na Allegro. http://www.allegro.pl/item390706686_kolektory_prozniowe_zestaw_solary_he at_pipe.html Mam coś takiego (24 rury) oczywiście zasobnik jest inny bo piec mam Immergas'a.

RAPczyn
29-06-2008, 12:07
24 rurowy kolektor o takiej konstrukcji ma powierzchnie netto około 2,27-2,32m^2. Wydaje mi się, że instalacja działa prawidłowo, na miarę swoich możliwości :/
Papka marketingowa w ogłoszeniu - mi jest przykro czytać.

adam_mk
29-06-2008, 12:21
Zasobnik 200 litrów jest maleństwem!
24 rury rozłożone na blisko 4m2 to prawie 4kW grzały.

Coś tu jest cholernie nie tak!

Doczytałem, że to chodzi na hitpajpach!
Mnie wygląda na to - że są PUSTE!!!
Towar zero-wartościowy. Wygląda jak solar i tyle...
Mam uwierzyć, że w słoneczny dzień woda wypływająca z solara rurką 1/2" (niechby i 3/4") na którą skierowano prawie 4kW ma do 50stC?!!! :o :o :o

Jak pompa chodzi - to "tego" nie ma!

Po zatrzymaniu, choćby sztucznym, pompy to wskazówka termometru powinna natychmiast owinąć się na kołku prawego końca skali. W tych ze słupkiem cieczy powinien odpaść koniec....
Adam M.

yogo65
29-06-2008, 16:43
Zasobnik 200 litrów jest maleństwem!
24 rury rozłożone na blisko 4m2 to prawie 4kW grzały.

Coś tu jest cholernie nie tak!

Doczytałem, że to chodzi na hitpajpach!
Mnie wygląda na to - że są PUSTE!!!
Towar zero-wartościowy. Wygląda jak solar i tyle...
Mam uwierzyć, że w słoneczny dzień woda wypływająca z solara rurką 1/2" (niechby i 3/4") na którą skierowano prawie 4kW ma do 50stC?!!! :o :o :o

Jak pompa chodzi - to "tego" nie ma!

Po zatrzymaniu, choćby sztucznym, pompy to wskazówka termometru powinna natychmiast owinąć się na kołku prawego końca skali. W tych ze słupkiem cieczy powinien odpaść koniec....
Adam M.
Adam, co to znaczy, że są puste?
Co jest nie tak?
Rury po wyjęciu z pudla zostały zamontowane w kolektorze. Po jakimś czasie po moich zastrzeżeniach dot. kiepskiej pracy wyjęto je i "styki" przesmarowano jakąś pastą rzekomo poprawiającą przewodność cieplną.
Jakie powinny być temperatury i jak to w ogóle powinno działać?

yogo65
29-06-2008, 16:45
A "technologia" faktycznie heat pipe.

adam_mk
29-06-2008, 18:13
Co się stanie jak w nową lodówkę "na produkcji" nie wpompują freonu?
Oczywiście - zadziała poprawnie? :lol:

Postudiuj, choćby w wikipedii (wia google), co to jest rurka cieplna (heat pipe).

Mnie to wygląda tak, jakby były nawalone te rurki. Nie ma w nich cieczy niskowrzącej. Nie ma CZYM transportować ciepła z absorbera do rurociągu.
Słońce grzeje ten absorber do gwiazdowych temperatur. Absorber jest otoczony próżnią, więc dla Ciebie ta rura jest zimna w dotyku (i tak powinno być). Wściekle gorący absorber POWINIEN gotować (i odparowywać) zawartość tych rurek cieplnych (ciecz niskowrzącą). Te pary unosząc się do góry powinny spotkać chłodną wodę rurociągu i oddać jej ciepełko same skraplając się i sącząc grawitacyjnie (po jakimś sznurku czy knocie) w dół rurki, gdzie ponownie mają odparować zamykając cykl...
Z opisu wynika, że jedyne ciepło jakie jest tam przekazywane to cieplne przewodnictwo ścianek tych rurek a nie ich ładunku!!!
Nie ma ładunku!!! Nie ma par!!! Nie ma transportu ciepła - które JEST!!!
Lodówa bez freonu....

Co z tego, że prosto z paczki?

Eksperyment:
Są oparte na IDENTYCZNEJ zasadzie zestawy chłodzące do chłodzenia procka w komputerze.
Kaloryfer przez który przeciągnięte są miedziane rurki Z ZACIŚNIĘTYMI KOŃCAMI!!!
Kup taki (na giełdzie ze 20zł) Załóż na proc i kombinerkami odetnij koniec rurki (psując ją, wypuszczając zawartość) - natychmiast masz coś, co działa jak Twoje solary!!!
Jest, wygląda, ale nie działa - a do tego świeżo kupione!

Adam M.

1950
29-06-2008, 18:36
jestem pewny w 99% że to nie wina pustych rurek ciepła jak sugerujecie, ale tego że to jest chińszczyzna i jest wykonana właśnie po chińsku :-?

nie masz odbioru ciepła z rurek bo kolektor zbiorczy, czyli to co masz przykryte blachą, nie ma dobrych styków z rurkami ciepła i nie odbiera ciepła,

ekipa montująca dobrze kombinowała, ta pasta też jest dobra,
natomiast bublem jest kolektor zbiorczy,
reklamuj to i żądaj żeby Ci go wymienili,
założę się o dużego Jack1a Danielsa, że mam rację

Adam tam w tych rurkach ciepła, jest zwykła woda i niskie ciśnienie :roll:

adam_mk
29-06-2008, 18:41
Acha!
No to zawartość jest a transportu ciepła - niet!
Jakby nie kombinował - wygląda na bubel...
Szkoda...
Adam M.

Mówisz - destylatka pod obniżonym ciśnieniem....
Znaczy - raczej na Brytyjskie warunki... (-2stC raz w roku przez 3 dni).

Myślałem, że zrobione lepiej... Hitpajpy do procka w kompie może dobre...
Na ostrą zimę to sie to demontuje? Czy dogrzewa?

Takie znalazłem...
"Jakich substancji używa się w Heat-Pipe?

W zależności od zastosowania mogą to być gazy takie jak: Hel i Azot, również metale (Sód, Potas), jednak w przypadku elektroniki, a nas właśnie ona interesuje, wykorzystuje się amoniak, aceton, metanol (można zastosować spirytus), a także wodę (dzięki niskiemu ciśnieniu woda może parować w niższej temp.)."

Strongwódy byłem prawie pewien....
Chinina...:cry:
A.M.

skrol
30-06-2008, 05:14
Wejdź na dach i sprawdź czy nie te rury rozszczelnione... końce są wtedy białe lub siwe, lub mleczne.

Potem trzeba sprawdzić czy rury są dobrze obsadzone w gniazdach.... jeżeli ktoś to smarował pastą to prawdopodobnie wcisnął pastę do gniazda .... tam nie powinno być żadnej pasty!!!

Warto też sprawdzić czy rury nie są wsadzone do góry nogami....:) niby proste ale może nie dla każdych.

następnym razem nie kupuj g.... :)

yogo65
30-06-2008, 13:58
Wejdź na dach i sprawdź czy nie te rury rozszczelnione... końce są wtedy białe lub siwe, lub mleczne.

Potem trzeba sprawdzić czy rury są dobrze obsadzone w gniazdach.... jeżeli ktoś to smarował pastą to prawdopodobnie wcisnął pastę do gniazda .... tam nie powinno być żadnej pasty!!!

Warto też sprawdzić czy rury nie są wsadzone do góry nogami....:) niby proste ale może nie dla każdych.

następnym razem nie kupuj g.... :)
Witam.
Jak zwykle w takich przypadkach są różne szkoły. Skrol pisze, że nie powinno się używać pasty, Ulrich w zaleceniach do montżu pisze cyt. "Głównym aspektem montażu jest, aby zastosować pastę
termoprzewodzącą (jest w komplecie z zestawem) oraz mieć pewność, że
końcówka rurki ciepła została w pełni wsunięta w odpowiednie miejsce w
rozdzielaczu."
I bądź tu człeku mądry...

yogo65
30-06-2008, 14:04
Jeszcze jedno pytanie...Czy montaż rur w kolektorze bez wcześniejszego napełnienia płynem może w jakikolwiek sposób zaszkodzić któremukomlwiek elementowi instalacji? Myślę o instalacji rur i pozostawienie w tym stanie na czas dłuższy tzn tydzień, dwa.
Pozdrawiam wszystkich Doradzaczy.

skrol
30-06-2008, 19:10
Wejdź na dach i sprawdź czy nie te rury rozszczelnione... końce są wtedy białe lub siwe, lub mleczne.

Potem trzeba sprawdzić czy rury są dobrze obsadzone w gniazdach.... jeżeli ktoś to smarował pastą to prawdopodobnie wcisnął pastę do gniazda .... tam nie powinno być żadnej pasty!!!

Warto też sprawdzić czy rury nie są wsadzone do góry nogami....:) niby proste ale może nie dla każdych.

następnym razem nie kupuj g.... :)
Witam.
Jak zwykle w takich przypadkach są różne szkoły. Skrol pisze, że nie powinno się używać pasty, Ulrich w zaleceniach do montżu pisze cyt. "Głównym aspektem montażu jest, aby zastosować pastę
termoprzewodzącą (jest w komplecie z zestawem) oraz mieć pewność, że
końcówka rurki ciepła została w pełni wsunięta w odpowiednie miejsce w
rozdzielaczu."
I bądź tu człeku mądry...


Radze się wzorować na innych producentach :)

skrol
30-06-2008, 19:12
Jeszcze jedno pytanie...Czy montaż rur w kolektorze bez wcześniejszego napełnienia płynem może w jakikolwiek sposób zaszkodzić któremukomlwiek elementowi instalacji? Myślę o instalacji rur i pozostawienie w tym stanie na czas dłuższy tzn tydzień, dwa.
Pozdrawiam wszystkich Doradzaczy.

Odradzam montować kolektory które nie pracują..... ale na tym forum są inne opinie.
W/g mnie jest groźba zapieczenia się kolektora.

yogo65
01-07-2008, 07:26
Jeszcze jedna rzecz. Być może pytanie laika ale...
Wg informacji producenta górna wężownica w zasobniku (podłączona do kotła) ma za zadanie DOGRZANIE wody w zasobniku jeśli kolektor słoneczny nie radzi sobie z tym zadaniem. W jaki sposób kolektor może ogrzać wodę do temp. "zadanej" (powiedzmy 45 °C) jeśli automatyka kotła włącza się w każdej temperaturze poniżej w/w ?
Z tego co wiem kolektor oddaje ciepło do zasobnika w sytuacji kiedy temperatura wody jest o ok. 10 °C niższa niż w zasobniku. Ale w tym samym czasie kocioł również "pilnuje", żeby woda nie była niższa niż te 45 °C. Podejrzewam, że kocioł włączy się wcześniej niż solar, który "czeka" na te 10 °C mniej niż w zasobniku.
W jaki sposób w takim wypadku ma wyglądać to DOGRZEWANIE przez kocioł?
Czy jest możliwe, że kocioł nie dopuści do zadziałania kolektora?

adam_mk
01-07-2008, 07:59
Blokada pracy kotła powinna być wyciągnięta z solara (temperatura panelu) i zmierzchówki (dzień-noc).
Adam M.

RAPczyn
01-07-2008, 08:03
Kocioł ma za zadanie utrzymać w zadanych godzinach daną temperaturę np.:45stC i mierzy ją swoim czujnikiem w okolicy górnej wężownicy.
Automatyka solar mierzy temperaturę na dole zbiornika i gdy temp.kolektora jest o np.:10stK wyższa niż temp.zbiornika na dole, włącza pompę. Wyłączenie następuje gdy temp.kol. spada poniżej zadanej histerezy np.:7stK lub gdy zbiornik osiągnie swoją maksymalną temperaturę wpisaną w automatyce solar np.:90stC.
Są automatyki solar, które posiadają 3 czujniki, zliczają uzysk solar oraz gdy temp.zbiornika jest poniżej zadanej np.:45stC kolektor pracuje w low-flow gdy powyżej zadanej pracuje w high-flow.

Porównanie zasady działania instalacji glikolowej i SystemAqua można zobaczyć TU (http://www.paradigma.pl/AquaSystemy.htm)

yogo65
01-07-2008, 08:37
Blokada pracy kotła powinna być wyciągnięta z solara (temperatura panelu) i zmierzchówki (dzień-noc).
Adam M.
Adam, please trochę prościej do ciemnego ludu. Co to znaczy blokada powinna byc wyciągnięta, jaka temperatura panelu? I jaka zmierzchówka, mówisz o sondzie zewnętrznej?

yogo65
01-07-2008, 08:42
Automatyka solar mierzy temperaturę na dole zbiornika i gdy temp.kolektora jest o np.:10stK wyższa niż temp.zbiornika na dole, włącza pompę. Wyłączenie następuje gdy temp.kol. spada poniżej zadanej histerezy np.:7stK lub gdy zbiornik osiągnie swoją maksymalną temperaturę wpisaną w automatyce solar np.:90stC.

No tak, tyle, że temp. na dole i górze zasobnika różni się od siebie w moim przypadku ledwie o 0,1 °C (wg wskazań na wyświetlaczu kolektora) Jak w takim wypadku ma spaść o te 10 °C, kiedy wcześniej uruchomi się kocioł?

RAPczyn
01-07-2008, 09:18
Kocioł ładuje do np.:50stC a kolektor ładuje do maksymalnej dopuszczalnej temp. zbiornika np.:90stC

Wczoraj o godzinie 15:00 miałem 11kWh załadowane do zbiornika 300L z kolektora próżniowo-rurowego CPC o pow.netto 3,5m^2. Temp. w zbiorniku jakieś 65stC, maksymalna temp. wody w kolektorze 108stC.

skrol
01-07-2008, 17:24
Trzeba wprowadzić blokadę pracy kotła .... wtedy sterownik od solaru będzie dobrze pracował.
To już powinien zrobić instalator...
A w ogóle co to za wynalazek który nie współpracuje z solarami?

yogo65
02-07-2008, 09:03
Trzeba wprowadzić blokadę pracy kotła .... wtedy sterownik od solaru będzie dobrze pracował.
To już powinien zrobić instalator...
A w ogóle co to za wynalazek który nie współpracuje z solarami?

Immergas Victrix Plus 200 kondensat. Nie wiem czy nie współpracuje, czy instalator nie wie co czyni...

redrum
02-07-2008, 18:40
Ja tez się podzile doświadczeniem z uzytkowania swojego zestawu.
Płaskie 2, hewalex 300l zasobnik sloneczny dzień jak dziś - 72 stopnie cały zasobnik(godz 19) . W zasadzie nie ma znaczenia czy jest duży czy maly pobór CWU czy 2 ,3 prysznice, mycie itp - codziennie powyzej 70. Dach 45 stopni , strona południowo-zachodnia.
pozdr ol

Zenek123
12-07-2008, 09:27
Witam wszystkich
Szukałem info na temat mojego zestawu i natrafiłem na ten wątek, szukam porady i przy okazji pocieszę może 'yogo65';)

Mam zainstalowany zestaw solarny ulrich - Solarglass 1800/24 i Solarlux SD300 z zasobnikiem 300l/ kolektor zamontowany z przyczyn techniczno-architektonicznych ok.25stopni na wschód od południa i 60
stopni nachylenia.Odległość kolektora od zasobnika/centrali ok 6m.
Ostatnie nastawy to 7stopni różnicy włączenia, 4 wyłączenie pompy /jak w maju byla stabilna sloneczna pogoda co 2 dni mniej wiecej testowałem włączenie od 5 do 12 stopni i wyłaczenie analogicznie od 3 do chyba 8/.Przepływ 1,4-1,5l.
Przy wydaje mi się idealnej pogodzie dla solarów czyli 0 zachmurzenia i
słońce cały dzień zestaw podgrzewa wodę do maxymalnie 45-50stopni /2 osoby zużywamy myślę max 70-80ll/dobe ciepłej wody/.Gdy nie było nas 1 dzień temp.podskoczyła do 57stopni , oczywiście mówię o całym zasobniku na koniec dnia jak wracam do domu ok 18,30.Jak są chmury jest już tylko gorzej.... Piec na razie jest odłączony od zasobnika, jak było 2 dni pochmurne ostatnio ręcznie przełączałem i dogrzewałem wodę.

Dzwoniłem i pisałem do Ulricha czy to normalana wydajność zestawu czy też taki wpływ ma nieoptymalne ustawienie kolektora to odsyłają do swoich ulotek i mówią,że albo źle zamontowany albo tak ma być bo solary tylko dogrzewają wodę

Niestety serwisy w mojej okolicy nie mają dużego doświadczenia w montażu kolektorów próżniowych i zazwyczaj albo mówią,że tak ma być albo chcą odpłatnie sprawdzić "czy wszystko jest dobrze zainstalowane"

Co z tego wszystkiego wynika wg mnie?:
1. Zestaw jest taki a nie inny /może te rurki rzeczywiście są chińskie???/ i tak ma być.
2. Ten rodzaj solarów jest wrażliwy na nieoptymalne ustawienie /to jednak mało mnie przekonuje bo wg programików dostepnych w necie i innych informacji moje ustawienie najbardziej niekorzystne właśnie w czerwcu ma wspólczynnik koło 0,75 więc nie tak strasznie i teraz już rośnie/
3. Montaż, odpowietrzenie itd. "robiłem" razem z instalatorem gdyż chciałem nieć pewność,że niczego nie "przeoczy" i jedynym znakiem zapytania jest zalany płyn - zielony Ergolit, on przekonywał mnie ,że to bez różnicy, teraz sam nie wiem ???

Pozdrawiam i liczę na komentarz założyciela tematu.

HenoK
12-07-2008, 11:00
Mam zainstalowany zestaw solarny ulrich - Solarglass 1800/24 i Solarlux SD300 z zasobnikiem 300l/ kolektor zamontowany z przyczyn techniczno-architektonicznych ok.25stopni na wschód od południa i 60 stopni nachylenia.Odległość kolektora od zasobnika/centrali ok 6m.
Ostatnie nastawy to 7stopni różnicy włączenia, 4 wyłączenie pompy /jak w maju byla stabilna sloneczna pogoda co 2 dni mniej wiecej testowałem włączenie od 5 do 12 stopni i wyłaczenie analogicznie od 3 do chyba 8/.Przepływ 1,4-1,5l.
Przy wydaje mi się idealnej pogodzie dla solarów czyli 0 zachmurzenia i
słońce cały dzień zestaw podgrzewa wodę do maxymalnie 45-50stopni /2 osoby zużywamy myślę max 70-80ll/dobe ciepłej wody/.Gdy nie było nas 1 dzień temp.podskoczyła do 57stopni , oczywiście mówię o całym zasobniku na koniec dnia jak wracam do domu ok 18,30.Jak są chmury jest już tylko gorzej.... Zapewne chodzi o kolektory tego typu :
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=394047306

Bardo wysokiej sprawności rury próżniowe HEAT PIPE ( 24 sztuki )
Rury próżniowe wykonane są ze szkła borokrzemowego
Absorber: powłoka AI-N/AL wysoko selektywna
Powłoka rur: potrójna powłoka AI-N/AL antyrefleksyjna / absorbująca / podczerwień
Długość rur: 1800 mm
Powierzchnia grzewcza: 3,9 m˛
Wymiary kolektora: 200 cm x 200 cmNa samy wstępiejest tu już oszustwo, bo inaczej trudno to nazwać. W jaki sposób kolektor próżniowy o wymiarach 200cm x 200xm (4m2) może mieć powierzchnię grzewczą 3,9m2. Gdzie w tym wszystkim odstęp miedzy rurami, próżnia ? Jeżeli ma on powierzchnię grzejną 2m2 to i tak bardzo dobrze. Każde jego ustawienie inne niż prostopadłe do promieni słonecznych powoduje dalsze ograniczenie efektywnej powierzchni kolektora. Pod tym wzgledem dużo lepsze są kolektory płaskie, w których powierzchnia absorbera dochodzi do 90 - 95% powierzchni brutto. Kolektory próżniowe na płaskimi mają na pewno przewagę w zimie, jednak latem na pewno im nie dorównują.

skrol
14-07-2008, 05:00
Nie bardzo rozumiem dlaczego ludzie porównują te dwa rodzaje solarów ze sobą?
To tak jakby porównać samochód elektryczny i na benzynę.... inna budowa, inne działanie, inne parametry pracy!!!

HenoK
14-07-2008, 06:47
Nie bardzo rozumiem dlaczego ludzie porównują te dwa rodzaje solarów ze sobą?
To tak jakby porównać samochód elektryczny i na benzynę.... inna budowa, inne działanie, inne parametry pracy!!!Zauważ, że producenci i sprzedawcy kolektorów próżniowych podkreślają tylko ich zalety w porównaniu z kolektorami płaskimi i trudno się im dziwić. Mają one jednak też swoje wady i o tych też warto wiedzieć, chociażby po to, aby nie być rozczarowanym już po ich instalacji.

RAPczyn
14-07-2008, 12:47
Pozwolę sobie zacytować sam siebie z innego wątku.





Apeluje do przyszłych użytkowników o sprawdzanie przed zakupem pakietu kolektorów:
1. Jaką mają powierzchnie czynną/netto/apertury i nie sugerowanie się powierzchnią brutto ani ilością rur próżniowych. Np.: kolektor 24 rurowy może mieć pow.brutto 3,9m^2, ale pow.netto już około 2,3m^2.
2. Sprawdzajmy jakie uzyski kolektory osiągnęły w ośrodkach badań np. ITW Stuttgart (http://www.itw.uni-stuttgart.de/~www/ITWHomepage/TZS/Berichte.html) lub SPF Rapperswil (http://www.solarenergy.ch/spf.php?lang=de&fam=1&tab=1).

Może przynajmniej część przyszłych użytkowników podejmie bardziej świadome decyzje - dotyczy to i płaskich i próżniowych kolektorów.

Kolektory próżniowo rurowe Ulrich jaki i Byrski są prawdopodobnie produktem tej firmy http://www.sunpower-solar.com/tech3.asp

18 rurowy kol. ma pow.apertury 1,708m^2, 20 rur ~ 1,897m^2, 24 rury ~ 2,277m^2, 30 rur ~ 2,846m^2.

http://www.solarenergy.ch/spf.php?lang=en&fam=1&tab=1
Nr SPF:846 to badanie takiego kolektora --> http://www.solarenergy.ch/factsheets/scf846en.pdf zwróćcie uwagę na ostatnią stronę pdf-a, aby pokryć zapotrzebowanie cwu (4200kWh - 200l/d + cyrkulacja + straty zbiornika) w 60% potrzeba 5,48m^2 pow.apertury - uzysk energii wynosi 466kWh/m^2*a.

Weźmy przykładowo zestaw dla 5-6 osób. Kolektor 40 rur ma powierzchnię apertury 3,794m^2 * 466kWh/m^2 = 1768kWh rocznie. 250L wody podgrzane o 40stK (50stC - 10stc) to jest 11,627kWh * 365dni = 4244kWh. Można dodać jeszcze straty na zbiorniku i cyrkulację, więc - dobry zbiornik 300 litrowy ma straty dobowe (bez orurowania) na poziomie 2kWh/d * 365dni = 730kWh; przyjmijmy, że cyrkulacja cwu pracuje 2godziny na dobę a długość rury wynosi 10m * 0.01kW * 2h * 365d = 73kWh.
Wracając do setna sprawy, pakiet kolektorów w tym wypadku pokrywa nam 41,65% zapotrzebowania na cwu (35% licząc straty zbiornika i cyrkulacji).

MST
16-07-2008, 06:15
Również myślałam o solarach, i nadal myślę, i nie wiem, co mam zrobić. Będę miała ogrzewanie na ekogroszek (węgiel) musiałam wywalić jedno pomieszczenie z projektu żeby zrobić dużą kotłownie, i teraz nie wiem czy finansowo opłaca się zakładać solary (przy ogrzewaniu gazowym, czy olejowym nawet bym się nie zastanawiała).

Dlaczego byś sie nie zastanawiala? Wlaczac takiego molocha latem po to tylko, zeby przygotowac ciepla wode?

adrianek9999
16-07-2008, 09:42
A nie wiecie czasem gdzie mozna dostać dofinansowanie do kolektorów np. 2 lub 3 tysiące? :cry:

redrum
16-07-2008, 12:53
Witam ponownie . Opisze dzialanie mojego zestawu w ciagu ostatniego tygodnia. Pogoda pochmurno deszcze etc. W piątek zostawiłem na noc włączona cyrkulacje i w sobotę pierwszy raz od kwietnia musialem załączyć piec gazowy - podgrzał(jeden raz) swoją część zasobnika do 51 z 39 stopni . Od tego czasu - woda w zasobniku do 49 stopni - mimo kiepskiej pogody i zużycia raczej przecietnego - ilość osób 2+1 . Dziś przebija się słonko silniej i podejrzewam ze na koniec dnia mimo 3 pryszniców bedzie z 55stopni.
pozdr ol

michalsiak
17-07-2008, 14:33
Witajcie

To mój pierwszy post ale czytuję regularnie:-) Otóż mój dom się jeszcze projektuje ale próbuję już dokonać pierwszych wyborów i małego wstępnego kosztorysu, jestem na etapie ogrzewania i zastanawiam się na zestawem solarnym a właściwie nad producentem.
Przeczytałem chyba wszystko co było na ten temat i teraz proszę Was o doradzenie. Wiem że instalatorzy którzy bywają na forum mają czasem opory przed podania firmy ale w sumie nie wiem dlaczego jeśli mogą pomóc :-)

Znalazłem takie zestawy:

1. Insbud
2. Projprzem eko
3. Hawalex
4. Ulrich
5. Biawar

Może jakieś inne o których nie wiem?
Ceny są podobne, może zależ mi tylko na tym żeby nie była to chińszczyzna.

Pozdrawiam

michalsiak

RAPczyn
17-07-2008, 16:29
Witajcie

:-)

Znalazłem takie zestawy:

1. Insbud
2. Projprzem eko
3. Hawalex
4. Ulrich
5. Biawar

Może jakieś inne o których nie wiem?
Ceny są podobne, może zależ mi tylko na tym żeby nie była to chińszczyzna.

Pozdrawiam

michalsiak

Dobrze, że na etapie projektowania planujesz instalację solarną. Przy wyborze kieruj się tym co napisałem we wcześniejszych postach - powierzchnia netto kolektora oraz uzyski ENERGII w ośrodkach badań ITW lub SPF linki wyżej. Dla 2-3 osobowego gospodarstwa dobrą powierzchnią netto będzie jakieś 3-3,5m^2 a dla 3-4os. gosp. to 4-5m^2

Ze swojej strony z czystym sumieniem mogę polecić produkty Paradigmy.

Jeśli nie chcesz "chińszczyzny" to skreśl na pewno 2., 4. oraz 5. i prawdopodobnie 3. (ostatnio doszły mnie słuchy, że za miskę ryżu są robione) a 1. przypuszczam, że uzyski będą porównywalne do 4. i 5.

michalsiak
17-07-2008, 17:32
Jeśli nie chcesz "chińszczyzny" to skreśl na pewno 2., 4. oraz 5. i prawdopodobnie 3. (ostatnio doszły mnie słuchy, że za miskę ryżu są robione)

kurcze to aż tyle firm czerpie z chińskiej pracy? Nie to że jestem uprzedzony ale może ktoś wie która z tych firm jest najbardziej godna polecenia?

wysłałem zapytanie do paradigmy - zobaczymy jak wycenią taki zestaw

michalsiak

1950
17-07-2008, 17:58
tak prawdę mówiąc to na rynku z tego co wiem to chińskich rur nie stosuje Viessmann i Hartmann, pozostali łącznie z Paradigmą mają chińskie rury,
Hewalex kolektory rurowe ma robione jak przeważająca większość na chińskich rurach, ale tak jak i kolektory płaskie są one robione u nas w Bestwince i reprezentuje naprawdę dobrą jakość, wyniki są w SPF

RAPczyn
17-07-2008, 18:53
tak prawdę mówiąc to na rynku z tego co wiem to chińskich rur nie stosuje Viessmann i Hartmann, pozostali łącznie z Paradigmą mają chińskie rury,
Hewalex kolektory rurowe ma robione jak przeważająca większość na chińskich rurach, ale tak jak i kolektory płaskie są one robione u nas w Bestwince i reprezentuje naprawdę dobrą jakość, wyniki są w SPF

Co do Paradigmy/Riter Solar/Linuo to już kiedyś pisałem jak wyglądają koneksje i co dostają inni w produktach OEM Ritera, a czego używa Paradigma do produkcji swoich systemów solarnych w fabryce w Niemczech.

adrianek9999
17-07-2008, 21:01
A co sądzicie o kolektorach firmy WATT?

listek
18-07-2008, 07:11
Witam.
Co sądzicie o takim zestawie?

http://allegro.pl/item394691679_kolektory_solary_prozniowe_komplet_s olarny.html

Warty zainteresowania?

RAPczyn
18-07-2008, 07:33
WATT moim zdaniem jest na pewno uczciwszy niż te 5 firm, które były wypunktowane - podaje pow. kolektora brutto oraz czynną. Inną rzeczą jest jak narodził się kolektor próżniowo rurowy CPC WATTu. Ogólnie mam większe zaufanie do tych kolektorów niż tamtej piątki.

listek daruj sobie ten zestaw, przeczytaj mój post z 14 lipca (3 od góry na tej stronie).

adrianek9999
18-07-2008, 07:39
WATT moim zdaniem jest na pewno uczciwszy niż te 5 firm, które były wypunktowane - podaje pow. kolektora brutto oraz czynną. Inną rzeczą jest jak narodził się kolektor próżniowo rurowy CPC WATTu. Ogólnie mam większe zaufanie do tych kolektorów niż tamtej piątki.
A gdybyś dostał ofertę od firmy WATT na dwa kolektory płaskie wraz z całym osprzętem i zasobnikiem na 300 litrów, no wszystko na gotowo za 7000 tys. to brałbyś czy nie. Ja naprawdę chcę mieć kolektory tylko jestem ograniczony finansowo tak do 9000 tys. złotych. A te wpadły mi w oko no i przysłali ofertę. :-?

RAPczyn
18-07-2008, 07:57
A gdybyś dostał ofertę od firmy WATT na dwa kolektory płaskie wraz z całym osprzętem i zasobnikiem na 300 litrów, no wszystko na gotowo za 7000 tys. to brałbyś czy nie. Ja naprawdę chcę mieć kolektory tylko jestem ograniczony finansowo tak do 9000 tys. złotych. A te wpadły mi w oko no i przysłali ofertę. :-?

2 płaski kolektory to będzie jakiś 3,7m^2 pow czynnej, dla 2 osób to będzie świetny zestaw, dla 3-4 to zdecydowanie dołożyłbym 3 kolektor - łączna pow. ~ 5.55m^2, może zostać 300 litrowy zbiornik.

listek
18-07-2008, 08:24
listek daruj sobie ten zestaw, przeczytaj mój post z 14 lipca (3 od góry na tej stronie).

Dzięki poczytałem :D

PS ten zestaw nie jest dla mnie, pokazał mi go kolega bo sie na niego napalił

asiaba
18-07-2008, 10:24
Jesteśmy na etapie projektowania domu ok. 200m2 na początku dla 4 osób, a za jakis czas dla 6. Rozważamy następujące instalacje:
- c.o. na gaz z butli (jest szansa w przyszłości na gaz ziemny) wspomagany kominkiem z płaszczem wodnym
- c.w.u. na gaz + solary
Raczej nie planujemy podłogówki. Dach ok. 20stopni (trzeba chyba będzie zrobić jakąś konstrukcję pod solary na dachu od strony południowo-zachodniej).

Jednak solary chcielibyśmy zainstalować dopiero za jakis czas, ale juz na etapie projektu i budowy domu uzwgędnić ich instalację w przyszłości + dokonać optymalnego wyboru kotła... I w związku z tym moje pytanie: jak to zrobić? Zupełnie nie znam się na kwestiach technicznych a im dłużej czytam forum, tym mniej wiem :roll:
Są jakieś zintegrowane systemy ogrzewania (Makroterm, Byrski?) - co o nich sądzicie?
Będę wdzięczna za wszystkie rady...

Zakrzewianka
18-07-2008, 15:27
A ja mam pytanie "konfiguracyjne"

Kominek z PW
Piec Viessmann Vitodens 200
są rozprowadzone rury do solarów (planujemy ich montaż za rok, może dwa)

.... czy zbiornik 300 l montować już do tego pieca? Czy ten zbiornik ma mieć już zintegrowany zestaw pomp do solarów, czy można te pompy zamontować później?

Będę bardzo wdzęczna za rozwinięcie tematu

michalsiak
18-07-2008, 17:28
no to PARADIGMA przysłał ofertę:

1. Kolektora próżniowego CPC 40 Allstar o powierzchni 4,4 m2
2. Zbiornika c.w.u. SUNNY 301
3. Uchwytów montażowych kolektora
4. Stacji solar
5. Automatyki sterującej SystaSolar
6. Naczynia przeponowego solar
7. Płynu Tyfocor LS
8. Mieszalnika c.w.u.

Cena takiego pakietu wynosi: 3547,00 € netto.


dla porównania Projprzem eko
Elementy stałe
1 Kolektor próżniowy PE 15-58 2 2261,00 4522,00 316,54 4838,54
2 Mocowania do kolektora PE 15-58 na dach płaski 2 365,00 730,00 51,10 781,10
3 Grupa pompowa FlowCon A 1 998,00 998,00 69,86 1067,86
4 Sterownik Delta Sol BS 4 1 648,00 648,00 45,36 693,36
5 Zasobnik biwalentny Reflex 300 l 1 2641,50 2641,50 184,91 2826,41
6 Reflex 25l - naczynie solarne wyrównawcze 1 175,00 175,00 12,25 187,25
7 Taśma montażowa do naczynia wyrównawczego 1 18,00 18,00 1,26 19,26
8 Zawór odcinający do naczynia wyrównawczego 1 72,00 72,00 5,04 77,04
9 Odpowietrznik solarny 1 69,00 69,00 4,83 73,83
10 Zawór pod odpowietrznik wraz z redukcją 3/8" x 1/2" 1 36,00 36,00 2,52 38,52
11 Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe SP1 1 79,00 79,00 5,53 84,53
12 Płyn solarny Ergolid EKO 20 9,90 198,00 13,86 211,86
13 Dwuzłączki do połączeń między szynami zbiorczymi kolektorów 3 12,00 36,00 2,52 38,52

SUMA 10222,50 715,58 10938,08
co o tym sądzicie ?

p.s. ciekawe czy dojdziemy do konkluzji i wybierzemy jakiś zestaw próżniowy dobry i w miarę przystępny cenowo :-)

michalsiak

tolotolo
19-07-2008, 01:03
Dla zainteresowanych instalacjami solarnymi polecam program do doboru instalacji solarnych kolektorek (http://www.kolektorek.pl)
na stronie znajduje się kalkulator on-line dobór kolektorów on - line (http://www.kolektorek.pl/on-line/kolektor.php)
Na stronie w dziele pobierz jest wersja DEMO programu kolektorek 2.0 - jest to nowa wersja programu bardziej przyjazna, łatwiejsza w obsłudze a demo ma wiele większość funkcji pełnej wersji.


http://www.kolektorek.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=18:dlaczego-akadanie-wzrostu-cen-energii-jest-takie-wane-&catid=2:artykuly

można tu przeczytać jak ważne i dlaczego jest zakładanie wzrostu cen energii przy szacowaniu okresu zwrotu inwestycji

tolotolo
19-07-2008, 07:05
za 10000 spokojnie można kupić instalacje solarną a liczbę kolektorów dobiera się do zapotrzebowania a nie liczby osób

cena energii to nie jest cena taryfowa(dlaczego i to jeszcze nocna) tylko taryfa + koszty przesyłu abonament itp co średnio w pl po obecnych podwyżkach da 45 - 50 gr

wzrost cen to rzecz nieunikniona natomiast kredyt 20 - 70% to chyba za PRL :lol: był bo obecnie to nawet prowident jest tańszy

w tym przykładzie chodzi o pokazanie że przy drożejących cenach paliw kopalnych kolektory stają się coraz bardziej atrakcyjne - proszę przeanalizować jakie procentowe wzrosty w ostatnich 5 latach miał gaz, en elektryczna - i jakie są perspektywy tych wzrostów. - nawet dla węgla
Już na węgiel została wprowadzona akcyza i prawdopodobnie będzie rosła nie mówiąc już o organicznym wzroście który obecnie obserwujemy.

RAPczyn
19-07-2008, 11:40
Jesteśmy na etapie projektowania domu ok. 200m2 na początku dla 4 osób, a za jakis czas dla 6. Rozważamy następujące instalacje:
- c.o. na gaz z butli (jest szansa w przyszłości na gaz ziemny) wspomagany kominkiem z płaszczem wodnym
- c.w.u. na gaz + solary
Raczej nie planujemy podłogówki. Dach ok. 20stopni (trzeba chyba będzie zrobić jakąś konstrukcję pod solary na dachu od strony południowo-zachodniej).

Dom o powierzchni 200m^2 dobrze ocieplony ma zapotrzebowanie na moc około 8-12 kW (dobrze jest zrobić OZC dla budynku), jeśli będzie reku to pewnie w granicach nawet 4-7kW. Szukałbym kotła kondensacyjnego o takich mocach maksymalnych. Jeśli zdecydujecie się na kominek z płaszczem wodnym to osobiście instalowałbym go tylko wraz ze zbiornikiem buforowym aby kominek miał się gdzie rozładować - min. 50L na kW mocy kominka. Jeśli będzie bufor to może on jednocześnie przygotowywać cwu np. przepływowo. Do bufora możemy w przyszłości również podłączyć kolektory słoneczne do przygotowania cwu i wspomagania c.o.
To taki plan maksimum.


.... czy zbiornik 300 l montować już do tego pieca? Czy ten zbiornik ma mieć już zintegrowany zestaw pomp do solarów, czy można te pompy zamontować później?

Zbiornik montować od razu nie musi był ze zintegrowaną grupą pompową, lepiej zastosować grupę i automatykę producenta kolektorów.

Wgregor
19-07-2008, 13:16
Ale solar to i cyrkulacja, a co gdy cyrkulacja pochłania więcej energii niż potrzeba do ciepłej wody? Przykładowo , mam zmywarkę, więc w kuchni ciepłą wodę puszczam niezbyt często i na bardzo krótko. moja terma pod zlewozmywakiem mniej zużyje niż pompka curkulacyjna zasobnik-kran.
W trzy osoby (podlicznik na trzech temach ) zużyliśmy w miesiącu 70kWh.

tolotolo
19-07-2008, 22:09
instalacja za ok 10.000 można dostać w firmie aparel ergom - będą tam 2 kolektory * 2.2m2 , zasobnik 350l itd - instalacja taka da uzysk roczny ok 2100 kWh

Co do kredytu nie będę z tobą dyskutował gdyż nie masz o tym pojęcia !!!! zadzwoń do banku i zapytaj zanim napiszesz kolejne głupoty !!!

W przypadku każdego źródła energii musisz uwzględniać jego realną cenę a nie tylko taryfę jest oczywiste dla każdego - co mi z taryfy po 0.22zł (rozumiem że ty używasz cwu tylko w nocy)skoro jeżeli biorę rachunek jego wysokość dzielę przez liczbę zużytych kWh i wychodzi mi 0.5zł

oczywiście można założyć amortyzację ale jaki jest jej sens? przy obliczeniach porównawczych! Dodatkowo zakładanie amortyzacji solarów wymaga przeliczenia kosztów nośników energii w oparciu o amortyzacje konwencjonalnego sytemu ogrzewania CWU(w każdym przypadku będzie to inna wartość). - Co ci szkodzi dodać amortyzację i sobie policzyć wszystko - gwarantuje ci że różnica lat wyjdzie taka sama. Amortyzacja jest parametrem używanym przez firmy a nie przez osoby prywatne - no ale zawsze można przywalić w solara z amortyzacji.

koszty utrzymania również nie wpłyną na różnicę lat ! ale problem jest ten sam zakładając koszty utrzymania solarów musisz korygować cenę energii konwencjonalnej o koszty utrzymania systemu konwencjonalnego. A dla obliczeń porównawczych jest to zupełnie zbęde

Wiem że niedowiarka nic nie przekona - dlatego jeszcze długo będziemy zaścianem europy a ludzie będą pożyczać w prowidencie i palić węglem

Monti2008
19-07-2008, 22:29
Ja uważam że akurat to jest argument podstawowy za nieopłacalnością solarów, jak ja mam wydać od razu 13 tyś na solar to wolę za to kupić węgiel od razu na najbliższe 44 lata i mieć z głowy kłopoty typu konserwacja solara
Tu chodzi o wygodę i zmniejszenie kosztów bieżącej eksploatacji.
Równie dobrze można powiedzieć: Po co wydawać 300 000zł na dom, jak taniej jest mieszkać z rodzicami i dokładać się do rachunków i zostanie ci w portfelu ok100 000zł :) To jest dopiero argument, zatem po co się budować ?

pozdrawiam

tolotolo
19-07-2008, 22:41
dokładnie tak
czasem nie rozumiem jak ktoś kupuje BMW za 100 000 i to jest opłacalne a 13 000 na solar już nie - który dodatkowo daje oszczędności????

Dodatkowo ludzie nie zdają sobie sprawy jak szkodliwe jest opalanie węglem - w wielu krajach europy jest nawet zakaz palenia węgla w domu ! - dopóki nie zmienimy nastawieni będziemy w ogonie Europy

skrol
20-07-2008, 06:47
tolotolo wróciła mi wiara w ludzi...:)
już myślałem że wszyscy inwestorzy to budują domy czy ten dom mi się opłaca

tolotolo
20-07-2008, 06:58
taka dyskusja w ogóle nie ma sensu CO to za głupie pytanie ? - nie jesteśmy w przedszkolu!--- i tak wiesz że ci ich nie zamontuje - nawet się tym nie zajmuje wiec W jakim CELU TO PISZESZ? - chyba tylko po to aby dać dowód swoich płytkich horyzontów?

Skoro uważasz że grzałka elektryczna, opalanie węglem, i pożyczki na 70% to norma to naprawdę nie mamy o czym rozmaić - nie będę ci tłumaczył rzeczy które są oczywiste

pojęcia takie jak energooszczędność, efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii to przyszłość i nie wszystkie korzyści da się bezpośrednio przeliczyć na pieniądze?

Czy ty naprawdę wierzysz że ceny energii nie będą rosły ? popatrz na kraje zachodu i jakie tam ceny panują, poczytaj dyrektywy UE, dotyczące redukcji CO2, efektywności energetycznej, certyfikatach energetycznych - może wtedy zauważysz czy solary mają czy nie mają przyszłości

skrol
20-07-2008, 07:10
widziałeś kiedyś zbiornik CWU 300L z grzałką elektryczną w środku na II taryfę ?? nie ma na tym świecie nic tańszego i bardziej niezawodnego, jego eksploatacja ogranicza się do naciśnięcia przycisku włącz i masz zawsze i wszędzie CWU, zarówno w ziemie jak i w nocy, a ewentualne usterki ograniczają się do wymiany przepalonej grzałki raz na 20 lat


Więc postaw sobie elektrownię jądrową na podwórku.

Wgregor
20-07-2008, 07:10
dokładnie tak
czasem nie rozumiem jak ktoś kupuje BMW za 100 000 i to jest opłacalne a 13 000 na solar już nie - który dodatkowo daje oszczędności????

Dodatkowo ludzie nie zdają sobie sprawy jak szkodliwe jest opalanie węglem - w wielu krajach europy jest nawet zakaz palenia węgla w domu ! - dopóki nie zmienimy nastawieni będziemy w ogonie Europy
to nie tak! marketing działa. kupowanie solarów to bardziej jak kupowanie za 100 000 żuka , nie dość że dużo pali, ma wątpliwą urodę to jeszcze wymaga dużo uwagi.

skrol
20-07-2008, 07:14
raczej nie żuka.... tylko jakąś hybrydę ... na temat urody nie ma co duskutować bo to rzecz gustu.
Ale na temat palenia to tak.... nic nie pali!

tolotolo
20-07-2008, 07:24
też nie rozumiem dlaczego żuk ?

Znam zadowolonych właścicieli solarów znam i nie zadowolonych - ale tu praktycznie zawsze problem jest w niefachowym jej doborze i montażu.

skrol
20-07-2008, 07:34
Będziesz miał tanią i opłacalną energię..... i czyste powietrze.... ale na tym CI chyba nie zależy...:(

Wgregor
20-07-2008, 07:34
Chyba się zgadzamy. Największym zagrożeniem dla środowiska , są jego nominalni obrońcy. Zieloni blokujący energetykę atomową , sprzeciwiający się róznym inwestycj, ale tylko do czasu otrzymania przelewu, to banda !

tolotolo
20-07-2008, 07:41
jak Bełchatów spala węgiel i produkuje prąd to przynajmniej część tlenków siarki wyłapują elektro filtry a jak spalasz sobie sam to tymi tlenkami pożywia się cała okolica

tak dla ścisłości to 0.17zł / kWh to cena hurtowa której nikt nie zobaczy na rachunku? Rynek energii elektrycznej w UE jest regulowany i tylko dlatego prąd we Francji jest taki tani - Państwo swego czasu za pieniądze podatników sfinansowało badania i zbudowało elektrownie! Jeżeli budowalibyśmy Atomówkę w Polsce to mała jest szansa na tańszy prąd niż w węgla?

coulignon
20-07-2008, 07:44
tolotolo wróciła mi wiara w ludzi...:)
już myślałem że wszyscy inwestorzy to budują domy czy ten dom mi się opłaca

są rzeczy policzalne i niepoliczalne. Kupowanie blachodachówki za 64 zł/m2 zdaje się być kretynizmem i jest kompletnie nieopłacalne. Ale ja taką sobie chyba kupię...... bo.... jest ładna :oops: Mój gust jest w tym momencie niepoliczalny :lol: (nieobliczalny?)
Z sloarami jest tak samo mozna je chcieć mieć ale z ekonomicznego punktu widzenia jest to lekko bez sensu.
Jeśli założymy że dla 4-5 osobowej rodziny przygotowanie CWU pochłonie ok 4500 kWh to koszt roczny wygląda następujaco:
1. grzanie w pierwszej taryfie 1440 zł (0,32 zł/kWh)
2. grzanie w drugiej taryfie 1300 zł (0,29 zł/kWh)
3 gazem - 675 zł (0,15 zł/kWh)

zakładając że połowe (optymistyczne chyba) ciepła dostraczy nam solar to przy najdroższej opcji (prądu) koszt zwrotu inwestycji to ok 15 lub więcej lat.
czy warto?
Każdy musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. Ja będę miał. Ale koszt mojego kolektora to będzie z 1500 zł. Tymi ręcami robiony :wink:

tolotolo
20-07-2008, 08:08
znowu manipulujesz danymi
podaj źródło do tych cen we Francji co ma polski URE do francuskich taryf ? Co za bzdura ze atomówka produkuje prąd za 0.08 zł - skąd ty to wiozłeś? przy jakiej cenie uranu to było liczone ? z tego co pamiętam to uran tez ostro podrożał przez ostatni rok ? - przestań manipulować danymi

skrol
20-07-2008, 08:22
hurtowa cena prądu z EJ to ok 0,08zł/kWh

ja cytuje..... człowieku zastanów się co piszesz i co gadasz...

coulignon
20-07-2008, 08:27
Skrol, przedstaw swoje wylicznia opłacolności inwestycji w solary. Ja kilka postów wcześniej to zrobiłem. Czy zgadzasz się z tymi wyliczeniami?

tolotolo
20-07-2008, 08:51
nie no jeszcze lepiej 0.04 - może w ogóle za darmo ? a cena to tylko podatki - Podaj źródło ? tych rewelacji

tolotolo
20-07-2008, 08:54
coulignon - załóż w twoich wyliczeniach że cena prądu będzie rosła o 10 - 15% rocznie i wtedy zrobi się okres zwrotu ok 7 lat - a to już nie jest tak źle

tak jak jest to liczone tu http://www.kolektorek.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=18:dlaczego-akadanie-wzrostu-cen-energii-jest-takie-wane-&catid=2:artykuly

coulignon
20-07-2008, 09:53
coulignon - załóż w twoich wyliczeniach że cena prądu będzie rosła o 10 - 15% rocznie i wtedy zrobi się okres zwrotu ok 7 lat - a to już nie jest tak źle

tak jak jest to liczone tu http://www.kolektorek.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=18:dlaczego-akadanie-wzrostu-cen-energii-jest-takie-wane-&catid=2:artykuly

troche wrózenie z fusów. Poza tym włóż te 10 000 zł przeznaczone na solar na lokatę powiedzmy 5% to po 7 latach będziesz miał 14 tys. Więc podwyżki prądu nie ma co uwzględniać.

coulignon
20-07-2008, 09:55
nie neguje sensowności solarów. Energia ze słońca kusi. neguje tylko sensowność inwestowania kilkunastu tysięcy w produkcje CWU dla 4 osób. Myślę że warto wstrzymać się jakis czas - solary tanieją z roku na rok.

adam_mk
20-07-2008, 10:14
Z solarami jest kłopot.
Z dużymi czy dobrymi - duży kłopot!

Problem polega na tym, że aby ten solar był naprawdę dobry, to trzeba zastosować dość wymyślne technologie i materiały do jego wytworzenia.
Jak będzie produkowany w ilościach porównywalnych do żeberek kaloryferowych - to stanieje.
Nikt tego charytatywnie nie będzie wytwarzał.
Jak, dodatkowo, na rynku ustabilizował sie jakiś poziom cenowy, to nawet bardzo tanio wytwarzane, cenę - będą miały obiegową. (patrz chinina).

Darmowa energia kusi wielu i od bardzo dawna...
Zostaje - zrobić sobie, jak jesteśmy w stanie, mamy gdzie i mamy czas na to...
Wtedy relacja koszt/zyski jest naprawdę miła...
Adam M.

KrzysztofLis2
20-07-2008, 10:50
A ja do tego problemu pochodzę zupełnie inaczej.

Ja zacznę od zbudowania kolektora słonecznego samodzielnie. Będzie miał 2x gorszy uzysk energii niż kolektor markowy, ale będzie 5x tańszy. To postawię sobie 2 obok siebie a i tak będzie taniej.

coulignon
20-07-2008, 11:29
ja będę robił kolektor dachowy pod blachodachówką. Sprawnośc mizerna ale powierzchnia 70 m2. Coś takeigo jak w Isomaxie.
Dodatkowo, żeby wykorzystać w pełni energię słoneczną zrobię układ kaskadowy dwóch zasobników: do pierwszego (bez żadnej grzałki elektrycznej) będzie napływać woda z wodociągu i tam będzię się nagrzewała "ile się da" solarem dachowym. Za nim będzie drugi zasobnik w zasadzie bojler elektryczny. On zapewni komfort CWU. Tam będzie normalna grzałka która będzie grzała do 70 sTC. Licze że w lecie bardzo się nie napracuje bo z pierwszego zasobnika dostanie wode o temp 60 stC.
Kilka zalet takiego rozwiązania:
- koszt - ok 1500 zł max 2000.
- brak problemu z przegrzewaniem czynnika podczas braku odbioru CWU. Pod blachę temp nie będzie wyższa niż 80 stC.
- układ kaskadowy pozwoli maksymalnie wykorzystać darmową energię słoneczną.

rflisik
20-07-2008, 11:29
Pozdrawiam,
Dyskusja toczy sie czy stosowac solar czy nie i z załozenia jest bez sensu. Są ludzie którzy chca go zastosowac i sa ludzie któzy nie chca.
Ekonomicznie sie nie opłaca tak jak budowa kominka, wybranie ladniejszych kafelek, dachOwki ceramicznej itd.... Ale to nasz domek
Odpowiadajmy raczej na konkretne pytania ja zastanawiam sie nad kupnem kolektora Biawar zestaw 3 kolektorowy za 8500 czy 3 kolektory Hevalexa za 10500 (dostepne w moim miescie) jakie sa wasze rady?? Czy to prawda ze prozniowe kolektory sa takie awaryjne?? Czy Ktos ma kolektor Biawar albo jakies doświadczenie z nim??

Radek33

1950
20-07-2008, 11:55
hewalex ale powiem że cena jest duża,

tolotolo
20-07-2008, 19:35
mpoplaw - z tobą jak z dzieckiem - już na wszystko ci odpisałem a ty dalej to samo - śmieszny i żałosny jesteś - To co ty piszesz to dotyczy USA a ty pisałeś o Francji! - widać dla ciebie to to samo - w sumie amerykanie też nie rozróżniają krajów w europie.

Energia Atomowa jest tania gdyż miliardy subwencji dostała na rozruch koniec kropka- czasem pomyśl jak coś napiszesz a nie rzucaj tekstami znalezionymi w internecie ! dalej obecnie EJ pokrywa ok 3.5% światowego zapotrzebowania na energie zgadnij na ile wystarczy uranu jakby pokrywała połowę ? - zagadka

Wgregor
20-07-2008, 19:57
Amerykanie i Hiszpanie chyba liczą bo tam się podaje, ze energia ze słońca jest najdrozsza. niech ktoś w Hiszpanii znajdzie solarana dachu! Tam się nie opłaca bo jest tylko 330 dni słonecznych w roku.

Wgregor
20-07-2008, 20:22
30 cm x 10 cm x 10 cm to jest 3 litry i taki dom wybuduj, bo większy ze swoim wyobrazeniem (bo nie wiedzą) na temat izolacji, solarów, ... możesz nie utrzymać .

rflisik
20-07-2008, 21:16
a moze zamiast teoretyzować odpowiecie na konkretne pytania:)

michalsiak
20-07-2008, 21:20
a moze zamiast teoretyzować odpowiecie na konkretne pytania:)
o tak tak tak :-) ja jestem koncowym użytkownikiem i takie informacje mnie interesują. Co konkretnie wybrać !

ale jak chcecie możecie sobie pogadać , człowiek się dokształci przynajmniej w nieznanej dziedzinie :-)

pozdawiam

RAPczyn
20-07-2008, 22:25
... niech ktoś w Hiszpanii znajdzie solarana dachu! Tam się nie opłaca bo jest tylko 330 dni słonecznych w roku.

W Hiszpanii (obecnie 6 wynik w Europie) w roku 2002 sprzedano około 57000m^2, 2003 sprzedano około 70000m^2, 2004 sprzedano około 90000m^2, 2005 sprzedano około 106000m^2, w 2006 około 135000m^2 - łącznie około 680000m^2 do 2006 roku (~477MWh).

Frodo-pl
20-07-2008, 22:30
Proszę o konkretne informacje Jaki zestaw jest najlepszy i jaki zasobnik przy 2-3 domownikach kotle kondensacyjnym na gaz płynny, południowa połać dachu kąt 24st

asiaba
21-07-2008, 10:20
Jesteśmy na etapie projektowania domu ok. 200m2 na początku dla 4 osób, a za jakis czas dla 6. Rozważamy następujące instalacje:
- c.o. na gaz z butli (jest szansa w przyszłości na gaz ziemny) wspomagany kominkiem z płaszczem wodnym
- c.w.u. na gaz + solary
Raczej nie planujemy podłogówki. Dach ok. 20stopni (trzeba chyba będzie zrobić jakąś konstrukcję pod solary na dachu od strony południowo-zachodniej).

Dom o powierzchni 200m^2 dobrze ocieplony ma zapotrzebowanie na moc około 8-12 kW (dobrze jest zrobić OZC dla budynku), jeśli będzie reku to pewnie w granicach nawet 4-7kW. Szukałbym kotła kondensacyjnego o takich mocach maksymalnych. Jeśli zdecydujecie się na kominek z płaszczem wodnym to osobiście instalowałbym go tylko wraz ze zbiornikiem buforowym aby kominek miał się gdzie rozładować - min. 50L na kW mocy kominka. Jeśli będzie bufor to może on jednocześnie przygotowywać cwu np. przepływowo. Do bufora możemy w przyszłości również podłączyć kolektory słoneczne do przygotowania cwu i wspomagania c.o.
To taki plan maksimum.

Dziękuję za rady. Nie będziemy mieć rekuperatora, więc zapotrzebowanie będzie większe. A jak przygotować dom do pod kolektory? Gdzieś znalazłam Twoje porady, żeby na etapie budowy zostawić pod solary wolny kanał wentylacyjny do kotłowni + dachówkę wentylacyjną. Czy od razu kłaść też rury, czy poczekać z tym, jak będziemy instalować solary? I czy nie będzie problemem nachylenie dachu ok. 20st? Pewnie są jakieś konstrukcje pod solary - jak one wygladają?

RAPczyn
21-07-2008, 10:50
Z rurami można poczekać jeśli będzie wolny kanał i nie będzie problemów na poddaszu z położeniem rur po zabudowie, poza tym średnica rur też jest ważna biorąc pod uwagę powierzchnię pola kolektorów - możemy użyć rur Cu o średnicy 12, 15mm albo rur stalowej garbowanej (Przy AquaSystemie) 10, 12, 16DN. Są już gotowe zestawy orurowania w izolacji, z przewodem czujnika, z odpornością na ptaki.
Co do dachu to jest taki "dynks" który pozwala na do dodatkową regulacją 10-20st, nie ma problemu.

rflisik
21-07-2008, 21:26
a moze zamiast teoretyzować odpowiecie na konkretne pytania:)
WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi
odpowiedź na twoje pytanie już padła w innym bardziej merytorycznym wątku o solarach
Szczerze nic na forum nie znalazłem o awaryjności jednego lub 2 zestwu (szczegolnie szukałem o biawarze)

rflisik
21-07-2008, 22:22
http://forum.muratordom.pl/solary-ogrzewanie-wody-opinie,t35287-120.htm

lub: http://www.google.pl/ i wpisz tam
biawar site:http://forum.muratordom.pl/
Rezultaty 29 polski stron z forum.muratordom.pl z włączonym biawar. (Znaleziono w 0,04 sek.)
czytałem.. i nic nie ma nadal czy warto biawar instalowac czy nie..

Zenek123
22-07-2008, 09:14
http://forum.muratordom.pl/solary-ogrzewanie-wody-opinie,t35287-120.htm

lub: http://www.google.pl/ i wpisz tam
biawar site:http://forum.muratordom.pl/
Rezultaty 29 polski stron z forum.muratordom.pl z włączonym biawar. (Znaleziono w 0,04 sek.)
czytałem.. i nic nie ma nadal czy warto biawar instalowac czy nie..

Daj spokój, wątek stracił swój wątek na 4 stronie i przeszedł w fazę przepychanek słownych między "wyjadaczami" i bezkompromisowego odsyłania ludzi szukających porady do wyszukiwarek choć czasem nic tam nie ma akurat no ale tak to jest często na forach.
Szczególne podziękowania dla skrola za założenie wątku i RAPczyn'a za konkretną odpowiedź.

Pozdrowienia dla nie i szczęśliwych;) posiadaczy solarów i pamiętajcie najważniejsze jest znalezienie odpowiedzialnego montażysty/instalatora który dopasuje wam i zainstaluje najodpowiedniejszą opcję i zagwarantuje obiecane rezultaty i zadowolenie z inwestycji. Warto trochę przepłacić, ja po czasie znalazłem takiego co dla swego klienta "wywalczył" po złożeniu reklamacji w firmie dodatkowy panel próżniowy bo zestaw po prostu był za słaby....

RAPczyn
23-07-2008, 19:14
Dzisiaj krótko.
Byłem dziś na przeglądzie instalacji z 2002 roku kolektor próżniowo rurowy CPC o pow. netto 4m^2, taki jak ten --> http://www.itw.uni-stuttgart.de/ITWHomepage/TZS/PDF-Pruefberichte/01col238.pdf, 3 osoby korzystają z instalacji. Płyn Tyfocor LS, który badałem ma prawie fabryczne właściwości - pH i odporność na zamarznie - od 6 lat ten sam płyn. Nikt nie pytał ale może komuś się przyda :)

Od końca września 2007 roku do dziś uzysk wyniósł 448kWh/m^2

Pozdrawiam.

skrol
24-07-2008, 18:36
ja skończycie się politykować to chętnie odpowiem na merytoryczne pytania.

michalsiak
24-07-2008, 20:57
No to ja zadam merytoryczne :-)

Którymi z polskich dystrybutorów / producentów warto się zainteresować. Ceny podobne - kolektor próżniowy.
Nie pytam już konkretnie ale choć może dowiemy się którzy są warci zainteresowania.

pozdrawiam urlopu w ustce :-)

skrol
25-07-2008, 05:12
No to ja zadam merytoryczne :-)

Którymi z polskich dystrybutorów / producentów warto się zainteresować. Ceny podobne - kolektor próżniowy.
Nie pytam już konkretnie ale choć może dowiemy się którzy są warci zainteresowania.

pozdrawiam urlopu w ustce :-)

Zasada wyboru producenta... jeżeli już mamy sprecyzowany towar powinna być uzależniona od serwisu w Twojej okolicy. Każde urządzenie ma prawo się zepsuć i kwestią jest jak długo będziesz czekał na jego naprawę.

michalsiak
25-07-2008, 17:44
czyli uważasz że obojętnie które kupię z listy którą dla przykładu wymieniłem wcześniej:

dla przypomnienia

1. Insbud
2. Projprzem eko
3. Hawalex
4. Ulrich
5. Biawar

a moze cos innego
a moze faktycznie china produkuje i to wszystko jedno :-)

sam nie wiem

michalsiak
25-07-2008, 17:46
czyli uważasz że obojętnie które kupię z listy którą dla przykładu wymieniłem wcześniej:

dla przypomnienia

1. Insbud
2. Projprzem eko
3. Hawalex
4. Ulrich
5. Biawar

a moze cos innego
a moze faktycznie china produkuje i to wszystko jedno :-)

sam nie wiem

skrol
26-07-2008, 05:13
Moim zdaniem warte zainteresowania są :
Projprzem eko
Hewalex
Biawar

Insbudu nie montowałem więc się nie wypowiadam
Urlicha odradzam

Ja osobiście preferuje Projprzemeko

turcin
26-07-2008, 20:21
A coś powiecie na temat kolektorów firmy WATT?

Mnie zainteresował zestaw CPC Duo SISS:

Link: http://www.watt.pl/

kliknąć zakładkę do pobrania i katalog:

Zestaw zawiera 3 soalry próżniowe o łącznej powierzchni chyba 5,8m2
Zasobnik 350/100
no i całą resztę
cena katalog 11000 netto.

1950
26-07-2008, 21:59
dobra firma

RAPczyn
28-07-2008, 07:45
michalsiak bierz pakiet Paradigmy

turcin zestaw atrakcyjny cenowo, ale jeśli ma być dla 3-4os. i domu do 100m^2 to zdecydowanie dorzuciłbym przynajmniej jeszcze jeden kolektor

rflisik
28-07-2008, 21:21
Pozdrawiam, czy ktos ma moze zamontowany albo doswiadczenie z kolektorami Hoval?? oferta 10.000tys zestaw z 2 kolektoramii płaskimi o powierzchni 2,2 netto kazdy i zbiornik 300- facet mowi ze spoko starcza dla rodzinki 4 - 5 osobowej.
Co o tym sądzicie?

RAPczyn
29-07-2008, 07:59
Produkt Hovala można porównać na stronie http://www.solarenergy.ch/spf.php?lang=de&fam=1&tab=1 . Wydaję mi się, że pod względem uzysków energii plasują się w środku stawki kolektorów płaskich - 505kWh/m^2 przy 5m^2, roczne zużycie energii 4200kWh, w ośrodku badań w Szwajcarii.
Jeśli zdecydujesz się na zakup tego pakietu to sugerowałbym dołożenie trzeciego kolektora.

Pozdrawiam.

Dodane wieczorem.

Byłem dziś gdzie jest instalacja 4m^2 kolektora próżniowo-rurowego CPC (AquaSystem) i o godzinie 15:30 załadowane było 20kWh do zbiornika

Dobranoc.

witekk
30-07-2008, 09:15
Do 1950 - powiedz czy masz zainstalowane kolektory F-my WATT ? i jesteś zadowolony, czy też masz inne informacje, które pozwalają Ci twierdzić, że "to dobra firma"
Do Turcina - po wielu rozmowach z użytkownikami oraz firmami instalującymi należałoby się mocno zastanowić czy dane techniczne tych kolektorów są prawidłowe. Ja uważam, że są przesadzone i niezgodne z rzeczywistością. Jak może kolektor cpc9 (pow brutto trochę ponad 2 m kw) mieć powierzchnię czynną 1,93 m kw. Jeśli myśleć tu o lustrach, które po pewnym czasie i tak będą zabrudzone, to i tak pow czynna jest za duża.
Kupujesz zestaw DUO SISS o pow. czynnej 5,78 m kw, a tak naprawdę dostajesz dużo mniej pow. czynnej. Niestety WATT lekko mija się z prawdą. Jeżeli porównamy kolektory innych firm ( o mniejszej ale podanej bardziej uczciwie pow. czynnej ) to okaże się, że zakup DUO SISS jest b. drogi.
Piszę to ponieważ mam dwóch sąsiadów posiadających system solarny.
Pierwszy dwa panele Viessmana, drugi 3 x cpc 9. Przy słonecznej pogodzie podgrzanie zbiornika 300 l trwa tak samo długo. Śmiem twierdzić, że ta pow. czynna WATT jest sporo mniejsza.
Powiem, że jestem zwolennikiem kolektorów próżniowych, a nie płaskich.
Myslę o Projmprzem - EKO oraz Bachus.

RAPczyn
30-07-2008, 14:01
Od końca września 2007 roku do dziś uzysk wyniósł 448kWh/m^2

Pozdrawiam.

Dziś byłem znowu i wciągu 6 dni (dziś do godziny 11) uzysk energii wynosił 74kWh

Powierzchnia WATT CPC 9 - apertury 1.897m^2, absorbera 3,987m^2, brutto 2,14m^2 http://www.watt.pl/images/stories/certyfikaty/certyfikat/cpc/performance_cpc_9.pdf

1950
30-07-2008, 15:06
Do 1950 - powiedz czy masz zainstalowane kolektory F-my WATT ? i jesteś zadowolony, czy też masz inne informacje, które pozwalają Ci twierdzić, że "to dobra firma"

widzisz zarówno dla RAPczyna jak i dla mnie miarodajne są wyniki uzyskane w Rapperswil czy Stuttgarcie, są to instytuty które porównują kolektory poszczególnych producentów w dokładnie takich samych warunkach

tam możesz sobie porównać czy ten lub tamten kolektor jest lepszy czy też gorszy,
z tym że też nie należy się tymi wynikami aż tak bardzo gorączkować, ale należy na chłodno je porównać, bo tak naprawdę nie jest ważne że ten kolektor jest wyżej niż tamten ważne są różnice w uzyskach,
a w przeważającej części są to różnice jednostkowe i wtedy trzeba patrzeć na cenę i inne rzeczy,

tak się składa że zarówno Hewalexa jak i Watta znam od lat i wiem doskonale jak rozwijały się te firmy, co sobą reprezentują,

jeżeli chodzi o to czy mam Watta?,
nie,
mam na dachu 50 rur pipe head Hartmanna i powiem Ci że bardzo dużo wiedząc na temat różnic pomiędzy kolektorami płaskimi i próżniowymi dałem sie uwieść marketingowi i zamiast pójść w płaskie Hewalexy polazłem w rurowe,
ale było minęło :-?

ustosunkowując się jeszcze do wypowiedzi RAPczyna odnośnie uzysków z kolektorów,
uzysk w bardzo dużej mierze zależy też od tego jakie ilości wody zużywamy,
zużywając jej mniej mamy mniejsze uzyski od sąsiada który ma taki sam zestaw ale zużywa dużo wody,
dlatego tym też nie należy się za bardzo gorączkować,

moja rada dobry instalator którego darzycie zaufaniem :lol:

Zenek123
08-08-2008, 08:10
Witam wszystkich
Mam zainstalowany zestaw solarny ulrich - Solarglass 1800/24 i Solarlux SD300 z zasobnikiem 300l/
Witam ponownie, sprawdzając ponownie wszystkie możliwe ustawienia zestawu zauważyłem dziwne wg mnie zachowanie i stąd pytanie.
Czy ww zestaw /bądź w ogóle centrale solarne/ może włączać pompę solarną mimo nieuzyskania przez ciecz zadanej różnicy temperatur czy to wada lub uszkodzenie? Działa to tak jak funkcja antyzamarzeniowa czyli włączanie na kilka-kilkanaście sekund pompy co jakiś czas ale to nie ta bajka...
Zauważyłem to już kilkakrotnie ale dopiero teraz jestem na 100% pewien /w dzień nie ma mnie w domu../, wczoraj akurat byłem na chwilę i zajrzałem jak mi się woda grzeje a tam centrala pokazywała temp.na zasobniku 40 na kolektorze 50 i zestaw właczył pompę na jakiś czas, /różnica temp.do załączenia 15/, temperatura na kolektorze przestała na chwilę rosnąc i dopiero za jakiś czas osiągneła zadane 55 stopni i zestaw włączył "normalnie" pompę.
Pozdrawiam

pierwek
08-08-2008, 11:50
lutowanie rurek w instalacji solarnej powinno być twarde czy może być miękie? Bo mi instalator mówi że był na szkoleniu i nic nie mówili o lutowaniu twardym i chce robić tak jak CO (z cyną).

ekipa od CO kładzie mi tylko rurki w stronę połaci, bo na razie nie mam zamiaru robić solarów, ale jak podłogę już zaleję to będę miał kiedyś możliwość jakbym jednak zapragnął kolektórów na dachu...

witekk
08-08-2008, 13:09
Bardzo proszę o odpowiedź czy ktoś z Was ma zainstalowane kolektory Bachusa lub Projmprzem-Eco.
Chciałbym zainstalować któryś z tych paneli i trudno mi wybrać.
Pozdrawiam

skrol
08-08-2008, 19:08
lutowanie rurek w instalacji solarnej powinno być twarde czy może być miękie? Bo mi instalator mówi że był na szkoleniu i nic nie mówili o lutowaniu twardym i chce robić tak jak CO (z cyną).

ekipa od CO kładzie mi tylko rurki w stronę połaci, bo na razie nie mam zamiaru robić solarów, ale jak podłogę już zaleję to będę miał kiedyś możliwość jakbym jednak zapragnął kolektórów na dachu...

Tylko twarde, otuliny tylko kauczukowe.