PDA

Zobacz pełną wersję : Czym naprawić klinkier



maksiu
11-09-2003, 13:29
Mam pytanie.. czym naprawić odprysk z cegły klinkierowej, ktoś zrobił mi niedźwiedzią przysługe i wyszczerbił mi jedną z cegieł z klinkieru. Czym to idzie naprawić? wymiana całej cegły nie wchodzi w rachube
pozdrawiam

bajzi
11-09-2003, 17:10
jeżeli jest to narożna cegła możesz zrobić tak: wziąć inną cegłę i "uwalić" z niej mniej więcej taki kawałek jak w tej wyszczerbionej, a potem młoteczkiem dopasować obydwie części i przykleić na zaprawie do klinkieru.

Przem
11-09-2003, 17:53
Zastanów się czy jest to konieczne. Mam kilka takich cegieł, są to drobne odpryski nie rzucające się w oczy. Oczywiście też mnie to drażni ,ale na razie tego nie ruszam. Mam jedną cegłę mocno uszkodzoną ale ją wymienię, starą wytnę szlifierką kątową. Jeżeli masz uszkodzne lico cegły możesz je wymienić. Nacinasz spoiny i delikatnie przecinakiem wykuwasz cegłę(jej część) , a następnie z innej obcinasz potrzebną część i wklejasz.Podobno odpryski można jeszcze uzupełniać zaprawą do klinkieru w odcieniu cegły ,ale tego nie robiłem i nie wiem czy zdaje egzamin.

Krystian
11-09-2003, 18:36
Moi murarze zrobili taką podmianę bez problemu (musieli, bo przy demontażu rusztowania uszkodzili jedną cegłę ,,na wejściu").
Najpierw rozwiercili uszkodzoną cegłę, później delikatnie, po małym fragmenciku ję wykuli na głębokość ok 3-4 cm, następnie na zwykłej zaprawie, której używali do murowania klinkieru, wmurowali fragment ,,licowy" z cegły identycznej jak wymieniana... :P

_VV
11-09-2003, 19:45
A dlaczego wymiana cegły nie wchodzi w rachubę?
Można to spokojnie zrobić. Ja to zrobiłem sam w dolnej części trzymetrowego słupa klinkierowego. Zajęło mi to ze trzy godziny, ale teraz nie ma śladu uszczerbku. Zastosowałem podobną metodę jak opisuje Krystian, z tym że wydłubałem tak całą cegłę, dlatego musiałem trochę zeszlifować dolną część nowej cegły cegły, bo nie chciała się zmieścić.