PDA

Zobacz pełną wersję : solidny wykonawca, najlepiej z polecenia



misiek991
11-09-2003, 14:06
UWAGA: Najbardziej poszukiwanym "towarem" na rynku budowlanym jest solidny, sprawdzony, niezawodny wykonawca.
Od dzisiaj zaczynam gromadzić informacje o wszystkich tych wykonawcach, którzy mogą pochwalić się wymienionymi cechami. Ale tu jest pewien problem - trudno jest uwierzyć na słowo, potrzebuję materiałów uwierzytelniających. Mogą to być zdjęcia z wykonanych prac, opinie klientów, listy referencyjne itp. Nie będą stawiał żadnych ograniczeń co do ilości tych materiałów.
Zebrane materiały zostaną zgromadzone w bazie danych udostępnionych na stronie internetowej.
Wszystkich zainteresowanych taką formą współpracy zapraszam na priv.

YEYO
11-09-2003, 14:14
Ciekawe jak będziesz to weryfikował? A może ja dla odmiany się ogłoszę że za drobną opłata wystawiam referencje wykonawcom. Zdjęcia też mogę załatwić bez problemu. Czy chcesz brać na siebie odpowiedzialność, jak ktoś coś spartoli? A może wymyśliłeś nowe źródło dochodu? :D

misiek991
11-09-2003, 14:23
Wyobrażam sobie, że w materiałach o sobie będą dane o klientach, najlepiej prywatnych, dość szybko pojawią się także osoby, które skorzystają z usług tych ludzi i to dość szybko pozwoli zbudować cały system.
Teraz jak patrzę na to forum i inne, to bardzo często poszukiwania solidnych wykonawców, kończą się fiaskiem i zostają w zasadzie tylko ogłoszenia i wyczucie klienta.
Ja wiem, że pomysł ma pewne wady, ale chcę otworzyć drogę do uporządkowania sytuacji. Myślę, że wszyscy trochę się dołożą, bo to w interesie wszystkich tych, którzy zamierzają budować lub remontować.

Wowka
11-09-2003, 14:36
Misiek - to co piszesz to utopia i to zreszta niezgodna z obowiązującym obecnie prawem.
Nie masz żadnych uprawnień do wydawania "Świadectw Rzetelności" a ponadto tworzenie bazy (cytat: ...materiałach o sobie będą dane o klientach, najlepiej prywatnych, dość szybko pojawią się także osoby, które skorzystają z usług tych ludzi... ) wymaga zgody Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Nie wiem czy taką zgodę uzyskasz.

YEYO
11-09-2003, 14:36
Powodzenia. Tylko nie zapomij że istnieje coś takiego jak Ustawa o Ochronie Danych Osobowych abyś sie kiedyś nie zdziwił. Twój zbiór będzie podlegał rejestracji i całej zabawie z przetwarzaniem danych osobowych związanej. A jak już pomyślisz o tym to zastanów sie czy masz wystarczającą ilość kasy do wydania na zabezpieczenie systemu, żeby ci nikt tej bazy nie wykradł.

kasiek
11-09-2003, 14:48
Wowka, to nie wystarczy zgoda zainteresowanego umieszczeniem danych? Zawsze mi się wydawało, że mam prawo wyrazić taką zgodę i wtedy nikt nie może się czepiać, że moje dane są. Poza tym wykonawcy, to często firmy, a dane firm nie są utajnione, czyli zgodę muszą wyrazić Ci, co dają referencje. Jest to do zrobienia. Tak sobie wyobrażam, że nawet nie będzie to bardzo skomplikowana baza. Tylko trzeba ją dobrze przemyśleć no i pytanie kto będzie się zajmował administracją i utrzymywaniem. Chyba, że Misiek991 ma pomysł na biznes i ma to być komercyjne... No właśnie - wpływy z reklam...

Wowka
11-09-2003, 14:53
Kasiek- owszem w przypadku niektórych baz danych osoba fizyczna musi wyrazić zgodę na umieszczenie i przetwarzanie danych w danej bazie. Ale właściciel (administrator) tej bazy musi mieć zgodę GIODO na samo założenie tej bazy. A to już inna historia.

misiek991
12-09-2003, 08:40
Najlepszym pomysłem jest lekka modyfikacja forum dyskusyjnego.
Dane osobowe osób polecających będą umieszczane wyłącznie za ich wyrażną zgodą.
GIODO - nie musi wyrażać zgody, to nie jest baza danych osób. Dane użytkowników forum też nie wymagają takiej zgody.
Rozwiązanie od strony projektowo-informatycznej musi zawierać rozbudowane bazy danych
- gdzieś muszą leżeć oferty wykonawców wraz z materiałami, które będą tutaj kluczowe, czyli zdjęcia, jakieś listy referencyjne itp.
- gdzieś muszą spływać zapytania od osób, którzy będą poszukiwać konkretnych rzeczy - jak rozwiązać problem, kiedy znajdziemy 300 dobrych glazurników, jak klient ma wybrać bez tracenia czasu na analizę wszystkich 300 ofert - to byłoby tak jak jest w onecie, czy wp.pl - 2 dni w internecie
- jest jeszcze założenie, że klienci nie mogą za to płacić - bo ich intencją jest znalezienie tańszego, lepszego i dokładanie do takiego przeszukiwacza na wstępie jest bez sensu - nikt nie podejmie ryzyka płacenia - jednocześnie samo oprogramowanie, serwery z dostępami itp to koszty nawet kilkuset tysięcy
- źródłem finansowania będą wykonawcy - dajemy im alternatywę dla opłat za ogłoszenia gazetowe, które średnio miesięcznie kosztują ok. 200-300 zł (za te drobne) i nie mają tam możliwości zaprezentowania się w takim szerokim zakresie - opisy, zdjęcia, referencje - przewiduję, że koszt uczestnictwa nie będzie przekraczał rocznie 100 zł, co może nie od razu, ale w jakiejś perspektywie przełoży się na obniżenie kosztów tych wykonawców i pozwoli na większą elastyczność przy negocjacjach z klientami.
Na razie wszystko to jest tylko perspektywa - najważniejszym pytaniem jest to, czy pomysł podoba się Wam, czyli klientom, w końcu to i tak Wasze pieniądze - bo czy wykonawcy reklamują się w prasie, książkach telefonicznych, w telewizji czy radiu to pieniądze na to wydawane pochodzą od klientów i są uwzględniane w kosztach robocizny.
Mechanizm ma pomóc obniżyć te koszty, czyli zmniejszyć marżę.

Wowka
12-09-2003, 09:00
Misiek, dlaczego twierdzisz, że dane uzytkowników forum nie wymagają takiej zgody?
Art. 6. Ustawy o ochronie danych osobowych
W rozumieniu ustawy za dane osobowe uważa się każdą informację dotyczącą osoby fizycznej, pozwalającą na określenie tożsamości tej osoby.

Polecam lekturę całej ustawy - Dz.U.97.133.883. Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r . (Dz. U. z dnia 29 października 1997 r. z późn. zm.)

Zanim coś "poczniesz" zpoznaj się ze stanem prawnym.

Wiarygodne polecenie kogoś może nastąpić tylko wtedy jeśli podpisze się pod takim poleceniem konkretna osoba swoim nazwiskiem i imieniem oraz adresem. List referencyjny podpisany nickiem np. Hans Klos czy też Tymek 34xzy jest dla mnie mało interesujący.
Zwróć uwagę na fakt, że forumowicze wymieniają się między sobą adresami wykonawców (w tym także i ja) ale następuje to nie na forum ogólnym ale w wiadomościach prywatnych lub e-mailami.

12-09-2003, 09:29
Ale jeślibyśmy mówili o portalu informacyjnym, to powinno być ok :
- ogłaszający płaci za możliwość reklamy-opisu,
- zgadza się na upublicznianie swoich danych przez dany portal ( chociaż fachowo : vortal - serwis stricto informacyjny w danym kierunku ),
- otrzymuje za to miejsce na serwerze na swoje strony, czy rekalmy.
Można w prosty sposób wprowadzić rankingi, top-listy, uwagi ludzi korzystających z usług tychże firm. Im więcej ludzi będzie brało udział w głosowaniu, tym więcej innych bedzie mogło korzystać z ich opinii ( statystycznie - będzie większa próba :wink: )
Pomysł fajny, ale rozreklamowanie tego serwisu wśród zalewu innych będzie kluczem do sukcesu.

pzdrv, Majki

Wowka
12-09-2003, 09:36
Majki, ale mogło by to dotyczyć tylko firm. Uwagi użytkowników (klientów) musiały by być już anonimowe gdyż ochrona danych moca ustawy dotyczy tylko osób fizycznych

Art. 2.
1. Ustawa określa zasady postępowania przy przetwarzaniu danych osobowych oraz prawa osób fizycznych, których dane osobowe są lub mogą być przetwarzane w zbiorach danych.

misiek991
12-09-2003, 09:40
Wowka odpowiem Ci tak - cały prawie postęp polega na tym, że wszyscy mówią, że coś jest niemożliwe, a tu przychodzi ktoś, kto nie wie że to coś jest niemożliwe i wymyśla rozwiązanie.
Stosując tę zasadę zrobiłem już kilka usprawnień na rynku związanym z przepływem informacj - to będzie, jak sądzę kolejny mój pomysł, który się upowszechni - jeśli chcesz poznać, opiszę Ci na priv.
Kwestia ochrony danych osobowych, uwiarygodnień itp jest tylko drobnym problemem do "obejścia" - prawo w Polsce jest restrykcyjne, ale jeśli wola ludzi ma być przez prawo blokowana, a prawo jest dziurawe to poszukamy luki i wejdziemy w nią.
Jeśli ktoś się zgodzi podać swój telefon do uwiarygodnienia oferty danego wykonawcy to co do tego ma ustawa.
Jeśli wykonawca nie będzie miał tych zgód to po prostu będziemy mu mniej ufać - będzie mu się gorzej sprzedawać - jego problem.

majki
12-09-2003, 09:42
Zgadza się, dokładnie tak jak nasze ankiety na tym forum : po prostu wchodzi się na stronę, wybiera danego wykonawcę i klika się na pola do wyboru od do d... :evil: do świetny :D.
Jest to anonimowe, ale rosnie ilość tzw. "hitów" danej firmy/człowieka. Ludzie wiedzą, ze ten gość jest ok i go wybierają. Oczywiście tu istnieje możliwość "klikania" na samego siebie ale to można w różny sposób wykluczyć.

Majki

Wowka
12-09-2003, 09:53
Misiek. Powtarzam ponownie. Masz prawo tworzyć bazę firm. Ale upublicznianie danych osób fizycznych koliduje z art. 6 ustawy.
Chcesz obejść ustawę. Po co? Wystarczy zwrócić się do GIODO i w przypadku pozytywnej odpowiedzi działasz legalnie. Niestety to kosztuje.

ps. Oczywiście, zapraszam. Napisz na priv o swoich dotychczasowych dokonaniach

misiek991
12-09-2003, 09:57
Takie ankiety są lepsze niż nic, ale jak sama mówisz - zawodne.
Liczba kliknięć pozytywnych zależy od zainteresowanego i jego znajomych. Sita wykluczające takie możliwości można bardzo łatwo obejść. Opinie negatywne - też łatwo obchodzi konkurencja.
Tu nie chodzi o listę przebojów - trzeba zminimalizować możliwość sterowania taką informacją.
Zauważcie, że internet jest pierwszym w historii takim medium, które pozwala pojedynczemu hydraulikowi zrobić taką samą ofertę jak gigantycznemu Budimexowi - zniknęłą bariera kosztów związana z drukowaniem katalogów, folderów itp.
Ten element trzeba wykorzystać dla dobra klientów.
Więcej informacji - to mniejsze ryzyko popełnienia błedu. W końcu i to forum też jest po to.

YEYO
12-09-2003, 11:11
Ponawiam swoją wypowiedź !

Jak zabezpieczysz bazę aby ci nikt jej nie wykradł? Czy masz na to wystarczającą ilość kasy? Ktoś kto ją zdobędzie może ją różnie wykorzystać, a pretensje będą do ciebie i tylko do ciebie !!!
Profesjonalizm kosztuje i przekonała się o tym nie jedna firma robiąca interesy przez internet. Informacje o tym były, ale gwarantuje ci że to tylko promil tego co faktycznie sie dzieje.
Jak już będziesz miał bazę to taj znać zobaczymy ile wytrzymają twoje zabezpieczenia!

Internet to potężne narzędzie oczywiście, ale też w coraz w większym stopniu dżungla pełna cwaniaków i złodzieji. A co ciekawsze anonimowych :( Nie wiem czy ktoś robił badania ale daje głowę że w internecie w każdej sekundzie dzieje się kilkakrotnie więcej czynów niezgodnych z prawem niż w pozostałych sferach życia.

A swoją drogą jak masz zamiar namówić inwestorów aby odbierali np. 10-50 telefonów dziennie i potwierdzali kompetencje wykonawcy? Jaki mają w tym interes? Ja nawet mając wykonawce do polecenia za takie coś dziękuję. A może masz zamiar za to płacić? No chyba że założę sobie 0700... i 10 zł za minutę.

Ciekawe jest również to że z twojej wypowiedzi już od samego początku wynika, że masz zamiar obchodzić prawo lub je łamać. :o
No no i ktoś tu chce zbić kokosy na uczciwości i bezinteresowności innych ludzi. Bardzo ciekawe, bardzo.

misiek991
12-09-2003, 11:28
wykorzystywanie luk, po poradach prawnika nie jest łamaniem lub omijaniem prawa, tylko rozwiązywaniem problemów, które są zgłaszane.
Telefony z potwierdzeniami do inwestorów - to rzeczywisty problem, zgadzam się z tym, że nie będą chcieli ich tyle odbierać, ale to też jest do rozwiązania.
Kradzież danych ze stron i zabezpieczenia bazy - uważam, że w tym wypadku nie będzie to problemem - nie bardzo sobie wyobrażam, żeby złodziej mógł odnieść korzyść materialną z pobrania danych w sytuacji, kiedy będą one dosępne bezpłatnie dla wszystkich internautów. Musiałby się włamywać, żeby coś zmienić, oszukać a to jest stosunkowo nietrudne do zabezpieczenia i kontrolowania.

YEYO
12-09-2003, 12:05
Jak mawiali starożytni Rosjanie "Pożywiom uwidzim"

kasiek
12-09-2003, 13:29
Boże drogi, jak Misiek ma pomysł i chce mu się go realizować, to bardzo dobrze. Im więcej ludzi z pomysłami i energią do ich realizacji, tym będzie nam wszystkim lepiej. Pewnie dobrze, że pojawiły się uwagi, jakie widzimy niebezpieczeństwa i trudności, łatwiej wtedy pomyśleć jak im się przeciwstawić. Ale nawet jeśli są, to nie znaczy, że się nie uda. :D
Inna sprawa, że nigdy nie wiadomo w 100%, że się uda, ale jest ryzyko jest zabawa :wink: .
Misiek, trzymam kciuki, żeby Ci się powiodło.

Wowka
16-09-2003, 11:46
....Stosując tę zasadę zrobiłem już kilka usprawnień na rynku związanym z przepływem informacj - to będzie, jak sądzę kolejny mój pomysł, który się upowszechni - jeśli chcesz poznać, opiszę Ci na priv. .....

Misiek - obiecałeś napisać na priv o swoich dokonaniach. Minęło kilka dni i nic :cry:

misiek991
16-09-2003, 11:52
o, przeprasz, napisałem do yeyo, a o tobie zapomniałe?
Natychmiast naprawiam.
Swoja drogą zgłosiło się sporo firm, które mają się czym pochwalić, powoli weryfikuję i buduję bazę.

Marzena
21-09-2003, 03:32
Słuchajcie - a może można to zrobic na tym forum . Strona główna - baza firm Każda firma ,która by się ogłaszała (osobny post) była by weryfikowana przez odpowiedzi korzystających z jej usług forumowiczów. A w części się znamy z klubów budujących. To za zgodą muratora mogła by byc taka szybka baza firm. Popatrzcie na doświadczenia - problemy z legalett To właśnie taka ocena firmy. Pozdrawiam.

krzyss
24-09-2003, 00:40
I dlatego tak często możemy przeczytać, że wykonawca nas .... lub kąt nie jest prosty. Ale jacy my prawi jesteśmy, jacy uczciwi. Tylko coraz biedniejsi. Proponuję sie obudzić, zanim wszyscy będziemy oszukani. Pilnujmy swoich interesów i reklamujmy i ostrzegajmy. Od prawa to my już sobie takich czterystu wybraliśmy (i wybieramy co 4 lata). Obecnie nawet taka komisja jest (nie napiszę jaka, aby nie naruszyć ich danych osobowych :lol: ), co ostatnio okazało się, że jeden z członków komisji miał pismo, którego nie mieli inni, a nie ujawnił pisma, bo myślal, że wszyscy to pismo mają. Ten to dba o dane osobowe. Więc zróbmy coś dla siebie.

uru28
12-06-2008, 05:13
Witam Wszystkich! Obecnie sam zaczynam budowę "Tymka", a jako iż jestem z branży znam problem wykonawców od podszewki i to z obu stron:) Mam ten komfort iż sam będę stawiał domek ale że wątek jest ciekawy to i dodam swoje 3 grosze.
Na wstępie "koszt umieszczenia w bazie danych". Reklama firmy na okres 2 lat to koszt od 150- 300zł. Tyle kosztuje hosting i wykupienie domeny.Dodatkowo jeśli przedsiębiorca nie wie jak wykonać stronę należy doliczyć koszt wykonania strony internetowej.Do tego jest cała masa portali gdzie reklamę firmy można umieścić za darmo.Więc przy kalkulacji ceny umieszczenia w bazie danych należy wziąć pod uwagę "konkurencję na rynku".Nie mówiąc już iż na umieszczenie bazy np na forum muratora niezbędna jest zgoda właściciela domeny.
Teraz kwestia bardzo istotna.Jako wykonawca mogę na swojej stronie zamieścić zdjęcia z wykonanych prac ALE nie wolno mi bez (najlepiej pisemnej) zgody inwestora podawać adresu lub kontaktu do osoby zlecającej prace.I proszę mi wierzyć ale niestety bardzo niewiele osób wyraża taką zgodę :-? To tyle w kwestii sprawdzenia rzetelności wykonawcy.
Dobry,sprawdzony wykonawca ma przeważnie terminy pozajmowane sporo do przodu.Na pewno nie jest tani.Wyceny podaje na piśmie po zapoznaniu się z zakresem prac.Dba o własne kwalifikacje(dyplomy,certyfikaty) oraz posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe (kilka lat w branży budowlanej).Dobrze jest jeśli posiada stronę internetową z opisem wykonanych inwestycji oraz galerią prac.
Poza tym profesjonalne podejście do klienta to nie tylko sprzedanie własnych usług.Dobrze jeśli firma udziela konsultacji i porad nie zależnie czy wybierzemy ją jako wykonawce.