PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka pojemno?? bojlera elektrycznego?



pik33
11-09-2003, 14:10
W domku mają być dwie osoby, wanna 170 cm, kabina prysznicowa.

Rozwiązanie 1. Bojler 150..200 litrów. Grzany z drugiej taryfy - dwie osoby wykąpią się w wannie

Rozwiązanie 2. Bojler 80 litrów. Jedna osoba się kąpie, druga czeka dwie godziny.

Rozwiązanie 3. Patrz 2, przepływowy ogrzewacz do prysznica. Zawsze można wziąć kąpiel pod prysznicem, gdy nie ma ciepłej w bojlerze.

Co byście wybrali? A może ktoś doradzi mi jeszcze co innego? Najchętniej zainstalowałbym 200-litrowy bojler, ciepłej wody starczyłoby zawsze, ale nie bardzo mam miejsce na tej wielkości "bydlę"..

Kingaa
11-09-2003, 14:44
Mamy w tej chwili bojler elektryczny, wprawdzie na razie w mieszkaniu, a nie w domu, ale myślę, że to nie robi wielkiej różnicy... Mieszkają 2 osoby. Bojler ma pojemność 120l i spokojnie nam wystarcza. A dodam, że nie należymy do osób specjalnie oszczędzających wodę (tzn. nie lejemy bez sensu, ale też nie liczymy każdej kropelki). Ta ilość ciepłej wody bez problemu starczy, żeby pozmywać, wziąć prysznic, itp, a także na moczenie się po kolei w wannie, dogrzewając w międzyczasie. Tak więc myślę, że 150 litrów powinno być dla Was wystarczające, jeśli nie planujecie większej liczby mieszkańców...

anpi
11-09-2003, 15:35
Ja mam teraz 100 l na 2 osoby dorosłe i 2 dzieci. Włączam na 1,5 godz. przed kąpaniem pierwszej osoby. Wyłączam przed kąpaniem ostatniej osoby (zwykle to ja :lol: ).
Ciepłej wody wystarcza dla wszystkich i jeszcze zostaje.

Szaruś
12-09-2003, 11:08
Ja mam 200l na 2 osby dorosłe + 3 dzieci. Bojler działa tylko na taryfie nocnej. Spokojnie wystarcza na cały dzień i jescze zostaje (dzieci się kąpią, dorośli biorą prysznic).

MARJO
12-09-2003, 12:24
Szaruś: Czy to oznacza, że bojlery są tak dobrze izolowane iż praktycznie cały dzień "trzymają" ciepłą wodę ? Myślałem o takim rozwiązaniu w budowanym obecnie domu ale niepokoił mnie fakt, iż pod wieczór woda będzie conajwyżej letnia i na kąpiel będziemy zmuszeni czekać do północy (choć w praktyce i tak często wcześniej się nie udaje....)
Pozdrawiam

MARJO
12-09-2003, 12:25
PIK33: A czym zamierzasz ogrzewać dom (lub już grzejesz) ?

pik33
12-09-2003, 12:28
Kominkiem i prądem (Legalett i grzejniki na poddaszu)

MARJO
12-09-2003, 12:30
A grzejniki konwekcyjne czy piece akumulacyjne. Ja na razie stawiam na piece akumulacyjne ale zaczynam się łamać (małe pokoje - duże rozmiary pieców). Więc zaczynam drążyć temat biopaliw...

Honorata
12-09-2003, 12:34
Ja tez planuej taki bojler grzany pradem, do ktorego chce dolaczyc 2 solary na dachu (ktore moga zapewnic ciepla wode prze kilka mieisecy w roku), ale mysle o wielkosci 300 l na 4 osoby (2+2)lub wiecej, gdzies w muratorze czytalam taka wypowiedz uzytkownika, ze to absolutne minimum na 4 osoby i lepiej wybrac takie 400 litrowe -jak macie miejsce.
czy macie instalacje z cyrkulacja?

Honorata
12-09-2003, 12:36
acha uzytkownicy ile placicie za taka wode grzana pradem? czy macie etz kuchenki elektryczne czy na gaz z butli. jakos znajomi mnie strasza kosztami, nie wiem czy slusznie...

Szaruś
12-09-2003, 12:36
Szaruś: Czy to oznacza, że bojlery są tak dobrze izolowane iż praktycznie cały dzień "trzymają" ciepłą wodę ?
(...)


Bojler mam dobrze zaizolowany (coś około 10 cm pianki poliuretanowej), więc cały dzień wytrzyma spokojnie. Powiem więcej, jak wyjedziemy np. na trzy dni (i na te trzy dni bojler jest wyłączony) to po powrocie woda w bojlerze jest właśnie letnia.

Kingaa
12-09-2003, 12:38
Marjo, bojlery są bardzo dobrze izolowane, długo trzymają ciepło, zresztą jak się dotknie bojler z zewnątrz, to jest zupełnie zimny. Jak wyjeżdżaliśmy na 2-3 dni i bojler był wyłączony, po powrocie można było jeszcze bez problemu wziąć ciepły prysznic. Oczywiście, w miarę zużywania ciepłej wody miesza się ona wewnątrz z dopływającą zimną, więc jeśli np. dużo ciepłej wody zużywasz rano, to nie da rady grzać tylko w taryfie nocnej...

am00
12-09-2003, 20:27
Wybrałbym wariant 2, miałem kiedyś duży bojler i trudno nam było upilnować, żeby jej nie wychlapać, a nagrzewał się strasznie długo, potem miałem mniejszy chyba 80l i było lepiej. Do zmywania zainstalowałbym dodatkowo przepływowy.