PDA

Zobacz pełną wersję : Nawiewniki a podłogówka



jprzedworski
11-09-2003, 15:13
O jednym i drugim napisano wiele, ale jak to jedno z drugim współgra.
Liczę na tych, którzy to przećwiczyli na sobie, a dokładnie na swoich plecach. Zakładam, że mamy ogrzewanie podłogowe w całym domu (Legalett albo inny system - wszystko jedno). Do tego nawiewniki w oknach. Te, jak wiadomo, zimową porą trochę dmuchają po plecach. Jeśli pod oknem jest kaloryfer, jakoś to neutralizuje. W przypadku podłogówki może być różnie. Jakie macie doświadczenie. Wiem, że można np. rekuperator itp. - wtedy tego problemu nie ma, ale co, jeśli jednak nawiewniki??
Jak na razie trafiłem na post Alicjanki, która jednak narzeka.

jprzedworski
01-10-2003, 11:55
Podbijam ten temat. Może ktoś ma podłogówkę i nawiewniki? :roll: :roll: :roll:

coolakilla
05-02-2020, 21:56
Mimo, że minęło wiele lat, w necie nie znalazłem wielu informacji na ten temat. Ponawiam więc pytanie odnośnie działania nawiewników przy ogrzewaniu podłogowym. Przy ogrzewaniu konwekcyjnym kwestia jest jasna, gdyż powietrze nawiewane przez nawiewnik, miesza się na górze z najcieplejszym w pomieszczeniu powietrzem, więc użytkownik nie powinien odczuwać dyskomfortu w pomieszczeniu. Nie znalazłem jednak nigdzie informacji, jak sprawdzają się nawiewniki przy ogrzewaniu podłogowym, w którym jednak większość ciepła oddaje przez promieniowanie, więc im wyżej, tym teoretycznie jest ciut chłodniej. Stąd też pytanie, czy nawiewane chłodne powietrze spotykając się z powietrzem ogrzanym, ale jednak o niższej temperaturze, niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego, nie spowoduje dyskomfortu dla użytkowników? Poszukuję rozwiązania do domu parterowego ok. 110m2.

Elfir
05-02-2020, 22:09
zimne powietrze opada w dół, ciepłe się unosi.

Robinson74
06-02-2020, 12:59
To jest raczej oczywiste. Nie o to chodzi pytającemu.
coolakilla, ciekawa kwestia. Rzeczywiście przy grzejnikach (kaloryferach), powietrze napływające przez nawiewnik pod sufit w miarę szybko się nagrzewa i już metr od okna nie powinno się go odczuwać.
Zdrowy rozsądek wskazywałby, że przy podłogówce ogrzewanie chłodnego powietrza z nawiewników jest trudniejsze, ale nie wiem, czy ktoś przeprowadza takie badania i ma na to jakieś naukowe teorie lub obliczenia.

coolakilla
07-02-2020, 23:40
Dostałem odpowiedź z firmy Aereco:
Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się profilem komfortu zbliżonym do idealnego dla człowiek i przez to jest najbardziej efektywnym sposobem ogrzewania pomieszczenia.
Podobnie jak w każdym systemie ogrzewania, ciepłe powietrze jako lżejsze unosi się ku górze i tam miesza się z powietrzem zewnętrznym dostarczanym przez nawiewniki.
Wymiana ciepła w ogrzewaniu podłogowym odbywa się również poprzez konwekcję i przewodzenia. W przyrodzie jedyny przypadek wymiany ciepła występujący wyłącznie przez promieniowanie to przekazywanie ciepła ze Słońca na Ziemię.
Tak, jak najbardziej montaż nawiewników przy takim systemie ogrzewania będzie prawidłowy. Co więcej ew. odczucia związane z dyskomfortem będą mniejsze niż dla instalacji z grzejnikami zlokalizowanymi przy ścianie zewnętrznej.

Robinson74
08-02-2020, 11:22
Tak, jak najbardziej montaż nawiewników przy takim systemie ogrzewania będzie prawidłowy. Co więcej ew. odczucia związane z dyskomfortem będą mniejsze niż dla instalacji z grzejnikami zlokalizowanymi przy ścianie zewnętrznej.No ciekawe. Może "przy ścianie zewnętrznej" z dala od okna to lepiej już podłogówka, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że odczucie dyskomfortu będzie mniejsze przy podłogówce niż przy grzejniku bezpośrednio pod oknem z nawiewnikiem.