PDA

Zobacz pełną wersję : Parkiet jesionowy olejowany



beciaw2
21-04-2008, 09:37
Podoba mi się parkiet jesionowy ale nie mogę się zdecydować czy go lakiejować czy olejować. Czy ktoś ma zdjęcie olejowanego jesionu? Mocno zmienia kolor?

zetka
21-04-2008, 11:19
Ja mam wprawdzie mozaike jesionową ale robili u mnie próby i.. pod naturalnym olejem (pallmann) jesion robi się baaardzo żółty, nie podobalo mi się i zdecydowałam się na biały olej (pallmann) niestety z efektu końcowego też nie jestem zbytnio zadowolona (nie wiem czy olej był za mało biały czy za mało warstw położyli wiem że pierwszy raz robili białym olejem :-?) bo też jest żółtawy ale nie tak bardzo jak pod naturalnym olejem


A jeśli pojawią się tu forumowi spece od parkietów to mam pytanie.. :D Czy jeśli mam położony olej pallmanna moge za jakiś czas (przy okazji gruntownego czyszczenia?) położyć inny biały (bielszy :D) olej? Czy już jestem skazana na ten "niby biały"? :roll:

ghost34
21-04-2008, 17:38
położono magic -oil???2składnikowy??podaj nazwe oleju.. nłożono na ten olej warstwe wosku..??wiecej danych please..

zetka
21-04-2008, 18:39
Tak kładli magic oil 2k biały i na to nic więcej.. Własnie byłam obejrzeć te swoje podłogi i już sama nie wiem czy nie wydziwiam.. :roll: W pokojach od zachodu gdzie świeci mocno słońce podłoga jest żółta a w pokoju od północy i wschodu w miare jasna :o W każdym bądź razie po białym oleju oczekiwałam bardziej "białego efektu" no ale może na moazice nie da się tego uzyskać? :-? Jak bym miała selekcjonowany jesion jasny pewnie byłabym zadowolona :D

jarekkur
21-04-2008, 23:49
Tak kładli magic oil 2k biały i na to nic więcej.. Własnie byłam obejrzeć te swoje podłogi i już sama nie wiem czy nie wydziwiam.. :roll: W pokojach od zachodu gdzie świeci mocno słońce podłoga jest żółta a w pokoju od północy i wschodu w miare jasna :o W każdym bądź razie po białym oleju oczekiwałam bardziej "białego efektu" no ale może na moazice nie da się tego uzyskać? :-? Jak bym miała selekcjonowany jesion jasny pewnie byłabym zadowolona :D
Magic oil 2k jest olejem który zawiera składniki także naturalne ale nie tylko włacznie z utwardzaczem który tak nawiasem mówiąc nie czyni oleju twardszym lecz przyśpiesza jego schnięcie. Olej ten raczej nie należy do naturalnych.
Napewno na podłodze masz jesion wyniosły z żółtą bielą i jasną twardzielą. Z doswiadczenia wiem, że ten gatunek żółknie z upływem czasu. Pod olejem i lakierem przybiera tonację żółci. Należało sprobować białym olejem kryjącym osmo. Trudna sztuka do wykonania ale drewno ma bardziej zdecydowaną biel. Można też spróbować ługowąć ługiem do drewna liściastego. Drewno po takim zabiegu jest trochę jak sprane ale pokryte białym olejem kryjącym wygląda pięknie. Takie drewno nie żółknie w ogóle lub bardzo wolno. Biały olej kryjący położony dwukrotnie daje naprawdę wrażenie białej podłogi drewnianej. Przetarcie posadzki szorstkim padem powoduje, że słoje stają się wyraźniejsze a przy tym pozostają białe. Następnie posadzkę należy pokryć dwukrotnie olejem. No ale de gustibus not et disputantum.
Z Twojego postu rozumiem, że nieprzeprowadzono po położeniu białego oleju żadnej warstwy ochronnej. Niedługo będziesz miała szare ścieżki na podłodze. Wytrzesz sobie biały pigment z oleju.
Słońce wysyła promienie m.innymi ultravioletowe o długości pochłanianej przez taninę znajdującą się w drewnie, która wydostając się ku wierzchniej warstwie posadzki w połączeniu z otaczającą ją wilgocią zabarwia posadzkę na żółty kolor. Drewno nabiera patyny-starzeje się.
__________________________________________
vanitas vanitatum et omnia vanitas

ghost34
21-04-2008, 23:53
jak zwykle przyszedł i pozamiatał nie ma co zbierać heh...

zetka
22-04-2008, 08:47
Na moje to na tej podłodze nie widze żadnej bieli (jak bym na własne oczy nie widziała opakowania z napisem "biały" nie uwierzyłabym że na podłodze jest biały olej) więc o wycieraniu białego pigmentu nie ma chyba mowy ;) O wycieraniu ścieżek owszem ale to "zjawisko" i przy naturalnym oleju występuje :lol: Jarekkur dziękuję za długą i rzeczową odpowiedź jak nalezałoby zrobić, niestety już jest po fakcie a chciałabym wiedziec czy tą podłogę da się jeszcze poprawić (zastosować inny olej?) bez potrzeby ponownego cyklinowania..? :roll: Hmm.. olej kryjący? Masz może jakieś zdjęcia jak wygląda podłoga po takim oleju? mnie to sie kojarzy z pomalowaniem farbą ;) a aż tak białej podłogi to bym nie chciała :)
A tak na marginesie to czym można zabezpieczyć podłogę pokrytą olejo-woskiem?

Wklejam zdjęcie które najlepiej oddaje kolor tej "białej podłogi". W słońcu potrafi być obrzydliwie żółta a wieczorem w pokojach od północy i wschodu jaśniejsza niż widać na zdjeciu :roll:

http://img337.imageshack.us/img337/6622/img1208xs9.jpg

jarekkur
22-04-2008, 11:23
Na moje to na tej podłodze nie widze żadnej bieli (jak bym na własne oczy nie widziała opakowania z napisem "biały" nie uwierzyłabym że na podłodze jest biały olej) więc o wycieraniu białego pigmentu nie ma chyba mowy ;) O wycieraniu ścieżek owszem ale to "zjawisko" i przy naturalnym oleju występuje :lol: Jarekkur dziękuję za długą i rzeczową odpowiedź jak nalezałoby zrobić, niestety już jest po fakcie a chciałabym wiedziec czy tą podłogę da się jeszcze poprawić (zastosować inny olej?) bez potrzeby ponownego cyklinowania..? :roll: Hmm.. olej kryjący? Masz może jakieś zdjęcia jak wygląda podłoga po takim oleju? mnie to sie kojarzy z pomalowaniem farbą ;) a aż tak białej podłogi to bym nie chciała :)
A tak na marginesie to czym można zabezpieczyć podłogę pokrytą olejo-woskiem?

Wklejam zdjęcie które najlepiej oddaje kolor tej "białej podłogi". W słońcu potrafi być obrzydliwie żółta a wieczorem w pokojach od północy i wschodu jaśniejsza niż widać na zdjeciu :roll:

http://img337.imageshack.us/img337/6622/img1208xs9.jpg
Faktycznie masz tak zwany sort "bursztynowy"-żółty.
W tej chwili - jezeli podłoga nie jest przetarta do surowego drewna- możesz zlecić matowienie wełną stalową nr. 4 nastepnie poprawić wełną stalową nr.2
Potrzebna jest do tego maszyna jednotalerzowa. Po tej operacji należy dokładnie zmyć podłogę przy pomocy padu brązowego specjalnym zmywaczem do podłóg olejowanych. Następnie pokryć podłogę białym woskiem kryjącym firmy osmo.
Masz wątpliwości wykonaj na powierzchni 1m2 w miejscu mało widocznym próbę. Po tej próbie stwierdzisz czy warto poddać całą podłogę poleconej metodzie poprawienia jej wyglądu. W tej chwili na twojej podłodze nie widać nic oprócz żółtego. Spróbój sama i przekonaj się. Wykonaj próbę ręcznie. 0,5m2 też wystarczy. Intensywność bieli sama określisz nakładając następne warstwy tego oleju. Firma osmo ma wosk biały kryjący twardy. Gra warta świeczki!
(Dekorwachs Weiss Deckend- High Solid nr 3112) w cenie około 130,00.-/litr.
Kup wełnę stalową w castorami 14zł. nr 3 i 2. Do tego zmywacz do podłóg
woskowanych w sprayu wystarczy na 5m2. Wełną stalową nr. 3 najpierw ruchami kolistymi a następnie wzdłuż włókien musisz dobrze zmatowić nałożony olej. Ponieważ olej będzie ci zapychał wełnę przekładaj ją tak żebyś miała czysty kawałek i matuj dalej. Po zmatowieniu 0,5-1,0m2 powierzchni dogładź ten odcinek wełną stalową nr.2 ale tylko wzdłuż włókien. Następna czynność to umycie tego kawałka podłogi. Popryskaj sprayem i czystą szmatką wycieraj wzdłuż włókien. Po 15 minutach nałóż wosk kryjący biały i rozetrzyj go równomiernie po przygotowanej powierzchni. Zostaw na godzinę i sprawdź czy ten efekt wystarczy. Jeżeli nie musisz powtórzyć nakładanie.
Nakładanie warstw wosku wykonuj zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Jezeli będiesz zadowolona pokryj powierzchnię olejem twardym transparentnym też firmy osmo cena 1 litr 30,00zł. Próba trochę kosztowna ale warta zachodu. Pamietaj zrób to starannie. Będzie wszystko o'key możesz wykonawcom powiedzieć jak mają zrobić. Gorzej na dużej powierzchni będzie z wykańczaniem w kierunku włókien. Mechanicznie jest to możliwe ale trzeba mieć do teho odpowiedni sprzęt a ten akurat to rzadkość. Jezeli zastosujecie na konieć dodatkowo wełnę 1 o ile będie to konieczne, to podłoga będzie cacy.
I na koniec podłogę pokrytą magic oil 2k pielęgnujemy środkiem magic care.
_Mam zdjęcia ale nie umiem ich wcisnąć w post. __________________________________________
vanitas vanitatum et omnia vanitas

zetka
22-04-2008, 12:31
Bardzo ale to bardzo dziękuje za tak dokładną instrukcje :D Żałuje niezmiernie że wcześniej nie pytałam jak uzyskać efekt białej podłogi o jaki mi chodziło, nie miałabym teraz zmartwienia :roll: No ale cóż człowiek uczy się na błedach :P Jest jeszcze taka sprawa.. podłoga była olejowana jakiś tydzień temu (więc jest nowa :)) i co najgorsze kolor podoba się mojemu facetowi :lol: Mam w związku z tym kolejne pytanie :D - czy mogłabym ten cały zabieg przerowadzić za jakiś czas (może rok?lub więcej?) i jeśli w tym czasie będę nakładała na nią magic care mam postępować dokładnie wg tej zamieszczonej wyżej instrukcji czy będą jakieś zmiany? :D
I ten "odpowiedni sprzęt" o którym piszesz ma jakąś nazwe? - żebym w przyszłości wiedziała z jakim "oprzyrządowaniem" szukać ekipy :lol:
Przepraszam za być może banalne pytania ale nie chce już popełniać żadnych błędów ;)

Jeśli nie masz nic przeciwko zostawię Ci na priv swojego maila i wysłałbyś mi zdjęcia? - bardzo chciałabym zobaczyć jak taka podłoga wygląda :)

jarekkur
22-04-2008, 13:58
Bardzo ale to bardzo dziękuje za tak dokładną instrukcje :D Żałuje niezmiernie że wcześniej nie pytałam jak uzyskać efekt białej podłogi o jaki mi chodziło, nie miałabym teraz zmartwienia :roll: No ale cóż człowiek uczy się na błedach :P Jest jeszcze taka sprawa.. podłoga była olejowana jakiś tydzień temu (więc jest nowa :)) i co najgorsze kolor podoba się mojemu facetowi :lol: Mam w związku z tym kolejne pytanie :D - czy mogłabym ten cały zabieg przerowadzić za jakiś czas (może rok?lub więcej?) i jeśli w tym czasie będę nakładała na nią magic care mam postępować dokładnie wg tej zamieszczonej wyżej instrukcji czy będą jakieś zmiany? :D
I ten "odpowiedni sprzęt" o którym piszesz ma jakąś nazwe? - żebym w przyszłości wiedziała z jakim "oprzyrządowaniem" szukać ekipy :lol:
Przepraszam za być może banalne pytania ale nie chce już popełniać żadnych błędów ;)

Jeśli nie masz nic przeciwko zostawię Ci na priv swojego maila i wysłałbyś mi zdjęcia? - bardzo chciałabym zobaczyć jak taka podłoga wygląda :)

Jeżeli masz gdzieś miejsce 0,5m2 na wykonanie próby, które po próbie możesz zastawić to ją rób. Jezeli za rok będą rysy głębokie nawet w drewnie schodzone miejsca itp. będzie trudno moją propozycję wykonać bez cyklinowania. Jeśli to tylko teraz. Maszyna nazywa się jednotalerzowa (polerka)
Potrzebne pady to beżowe i białe. Jeden pad na 6-8m2 jedna strona.
Bezowy do rozprowadzania zaś biały do polerowania.

_____________________________-
vanitas vanitatum et omnia vanitas

zetka
22-04-2008, 14:42
Zanotowałam, przemyśle i obgadam sprawe ze współlokatorem :D Jeszcze raz dziękuje za pomoc :)

ghost34
22-04-2008, 19:31
a ja bym tego nie czyścił wełną tylko spróbował zmyć środkiem loba -lobalin i wtedy przepowadził próbę...wcierałbym go za pomocą padu brązowego a najlepiej czarnego.....można spróbowac środek kosztuje 37,05 netto za litr....i jest dosyć mocnym czyścikiem...wełna napewno pozostawi rysy czarny pad też mocno zbiera...a lobalin dobrze czyści...

jarekkur
22-04-2008, 20:11
a ja bym tego nie czyścił wełną tylko spróbował zmyć środkiem loba -lobalin i wtedy przepowadził próbę...wcierałbym go za pomocą padu brązowego a najlepiej czarnego.....można spróbowac środek kosztuje 37,05 netto za litr....i jest dosyć mocnym czyścikiem...wełna napewno pozostawi rysy czarny pad też mocno zbiera...a lobalin dobrze czyści...

Ghost34 proponujesz jak rozumiem całkowite usunięcie oleju. Tego się nie da dokładnie zrobić bez cyklinowania. Jedynie słuszne w tym sposobie jest zminimalizowanie warstw olejo-wosku. Tam na posadzce są dwie warstwy magic oel 2k. Poprzez matowienie wełną nr3 (lub 4?) zmatowię dokładnie na tyle żeby wełną nr.1 wyrównać ewentualne niedokładności z wełny nr 3. Następnie przychodzi mycie. Tutaj może być brązowy pad. Do mycia trzeba pewnej ilości padów, ponieważ robi się pod nimi tłuste błotko.
Mogę jedynie żałować, że to wszystko na odległość. Oba sposoby są dobre. Wełna jest w tym przypadku tańsza, ponieważ da się wytrzepać. Trudniej to zrobić z zapchanym padem. Pady poza tym są droższe.
Jak do tej pory z wełną nie miałem problemów. Ba, przy pewnych trudnościach ze sciaganiem wełną nr.3 spróbowałbym nr.4. Rzecz w tym aby dobrze zmatowić powierzchnię a nie czyścić do surowego drewna. Wyczyścić należy pozostawiony pył po matowieniu. Dlatego zaproponowałem mycie powierzchni po matowieniu. Zgadzam się, że lobalin może się sprawdzić. Pad czarny do matowienia dość kłpotliwa sprawa, zbyt szorstki zostawi ślady. Miałem z nim tego typu kłopot. Pod 40 kg maszyną jest on skuteczniejszy zapewne przy całkowitym usuwaniu tego oleju. Uważam, że takie zmywanie całkowite oleju byłoby zbyt mozolne. Brązowy pad i owszem można go użyć do zmatowienia.
Proponować można dwa 0,5m2 miejsca jeden całkowite mycie oleju. Drugi matowienie. Porównać pracochłonność i efekt no i oczywiście koszty.
________________________________________
vanitas vanitatum et omnia vanitas

ghost34
22-04-2008, 21:22
wszystko prawda brazowy pad i lobalin ale całkowicie raczej bez cyklinowania dwukomponentowego oleju sie nie usunie mocno tylko zmatowi...jeśli ma dwa razy olej więc raczej nawet czarny pad nie powinien dojść do drewna i narobić wielkich szkód...ale zgoda ze brazowy bedzie mniej hmm inwazyjny i powinien juz zapewnić dobra powłoke szczepną pod następny olej...i tez pełna zgoda co do tego ze trzebaby przeprowadzić próby...tyle ze od razu tak napisałes ..wiec uznałem ze to sie rozumie samo zez sie ze trzba z metr czy poł starać sie zmyć razem z matowieniem i popróbowac jak wychodzi i łączy sie biały olej...robiłem po jakimś roku takie rzeczy na lokalach nakładając nową warstwe oleju i zawsze mi sie lączył..uzywałem i brazowego i czarnego pada lekką polerka taski...hmmm ale olejem nie znosze kolorować wole zara...i o osmo nie mam dobrego zdania...ale to juz kwestia gustu i doswiadczeń ja mam nie najlepsze...tutaj nie ma takiej opcji wiec spróbowac osmo czy tez jakikolwiek olej koloryzujący..najlepiej na podobnej bazie w składzie do magic-oila..(jesli sa...bo jak pisze nie lubie kloryzować olejami i nie gryzłem specjalnie tegoż tematu)