PDA

Zobacz pełną wersję : Lokalizacja studni - ile od granicy działki



gacek78
21-04-2008, 12:07
Mam pytanie:
Chcę na działce wywiercić studnię głębinową i nie wiem w którym miejscu ona powinna się znaleźć, słyszałem wiele zdań na ten temat:
- 2m od granicy działki
- 5m od granicy działki
- 7,5 m od granicy działki

Nie wiem która odległość jest prawnie prawidłowa.
Pomożecie?

Z góry dziękuję za odpowiedź!!!

Trociu
21-04-2008, 17:45
Początkowo myślałem, że to kolejna osoba, której się szukać nie chciało i poszukałem. No i się zdziwiłem, bo można spotkać różne interpretacje tak jak podaje gacek78. Kilka razy pytanie pojawiało się na różnych forach, ale te można na chwilę ominąć jako mało wiarygodne. Poza nimi mamy:

1) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 3 lipca 1980 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki.* (wg. znalezionej wersji ostatnia zmiana była w 1995 roku) i w nim mamy

3. Składowanie materiałów między budynkiem a drogą dojazdową do niego jest zabronione.
§ 21. 1. Na działce budowlanej minimalna odległość studni dostarczającej wodę do picia i na potrzeby gospodarcze, liczona od osi studni, powinna wynosić co najmniej:
1) do granicy działki - 7,5 m,
2) do osi rowu przydrożnego - 7,5 m,
3) do budynków inwentarskich i związanych z nimi zbiorników
do gromadzenia nieczystości, kompostu, silosów oraz podobnych
szczelnych urządzeń - 15 m,
4) do nie utwardzonych wybiegów, drenażu oraz do pola filtracyjnego,
licząc od osi skrajnego kanalika rozsączającego - 70 m.
...
4. Dopuszcza się sytuowanie studni przy granicy, jako wspólnej dla dwóch działek, lub w odległości 2 m od granicy, licząc od zewnętrznej krawędzi ściany studni kopanej lub od osi studni wierconej lub świdrowej, pod warunkiem zachowania odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4, na obu działkach.


trzeba by tylko sprawdzić, czy to rozporządzenie nie było potem zmieniane. Ale przynajmniej masz już punkt zaczepienia. Pewnie się zmieniło, bo na stronie http://www.budostrada.pl/artykuly_str.php?kat_gl=&id=55 jest odwołanie do tego samego rozporządzenia mamy


STUDNIE

Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:

* do granicy działki - 5 m
* do osi rowu przydrożnego - 7,5 m
* do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń - 15 m
* do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie - 30 m

Tak więc na strony ministerstwa i szukaj najnowszej wersji dokumentu. Jeżeli nie było zmian to masz 5m od granicy.