PDA

Zobacz pełną wersję : Zbiornik akumulacyjny - propozycja - co o tym my?licie?



Wojtonos
11-09-2003, 18:59
Chcę u siebie zrobić ogrzewanie na podstwie zbiornika akumulacyjnego. Jest to zbiornik od 500 do 1000 litrów, który można ładować dowolnymi dwoma źródłami ciepła (u mnie kocioł węglowi i może gazowy) oraz przez specjalne wejście - solarami. W tym zbiorniku znajduje się wbudowany i ogrzewany płaśzczowo zbiornik 120 l na cwu. Można go naładować kilkoma źródłami jednocześnie, traci około 3 stopniu C na dobę, i dzięki niemu zbędna staje się automatyka przełączająca na poszczególne źródła. Sprawa jest skomplikowana i nie ma tu miejsca żeby się rozpisywać, ale myślę że zamiast kupować piec węglowy z podajnikiem ZGODA (6tys) + zbiornik na ciepłą wodę przygotowany pod solary (ok 1,5 tys) można zainwestować w zwykły kocioł węglowy (1,5 tys) + akumulator (5 do 8 tys). A wiem że kocioł na paliwo stałe pracujący na pełnej mocy jest o około 30 sprawniejszy niż piece z podajnikiem i wentylatorem. (Lepszy jest proces wykorzystania paliwa stałego przy pełnym spalaniu, niż przy ograniczonym) CO O TYM SĄDZICIE? Może ktoś ma takie rozwiązanie?

HenoK
11-09-2003, 20:01
Nie piszesz nic o parametrach Twojej instalacji - zapotrzebowaniu budynku na ciepło, paramatrach pracy instalacji grzewczej.
Przy pracy akumulacyjnej musisz mieć odpowiedni zapas mocy kotła - w ciągu pracy kotła (kilka godzin) musisz wyprodukować ciepło na np. cała dobę. Z czasem temperatura w akumulatorze będzie się obniżała. Musisz to uwzglednić przy doborze grzejników, albo zastosować zawory mieszające wyrównujace temperaturę w instalacji. Chyba, że nie przewidujesz żadnego sterowania i wszystko będziesz przełączał ręcznie zaworami.

Wojtonos
11-09-2003, 21:17
NIe chodzi mi o pomoc szczegółową bo z tym sobie poradzę później, tylko o ocenę idei. Sprawa do rozwiązania jest prosta. Dobieram wielość akumulatora do zapotrzebowania, a potem wielkość źródeł zasilania do akumulatora. W akumulatorze montuję czujnik temperatury z wyświetlaczem umieszczonym w przedpokoju i w zależności od spadku temperatury w akumulatorze rozpalam piec i doładowuje akumulator. A na grzejnikach montuję zwyczajne zawory termostatyczne, ale głowice gazowe o szybkiej reakcji na zmiany temperatury i z programowaniem temp dzień-noc. To one będą decydować o aktualnym zapotrzebowaniu na ciepło. Automatyka jest w tym przypadku zupełnie zbędna. Rozwiązanie w miarę proste, w miarę tanie, umożliwiające dołączenie w przyszłości innych źródeł ciepła w zależności od możliwości finansowych i ceny paliw (gaz, pompa ciepła), bez konieczności przerabiania kotłowni. Liczę się ze stratami energii na akumulatorze i drodze do niego od źródeł ciepła, ale zrekompensuje mi to praca źródeł ciepła na najwyższej sprawności. Każde źródło ciepła ma zmniejszoną sprawność wraz ze zmniejszeniem wielkości pracy np. kocioł gazowy przy pełnej mocy np.20 kW ma 88-92% sprawności a przy pracy na połowie mocy czyli 10 kW ma około 65 - 70 % sprawności. Śmiem twierdzić że tak jest z dużą większością źródeł energii. Poza tym kocioł węglowy regulowany, który pracuje przyduszony np na 50 %, produkuje o wiele więcej smoły i popiołu, co zmniejsza trwałość kotła (częstsze czyszczenie) i komina. Istnieje również niebezpieczeństwo cofania spali (ich niska temp) oraz możliwośc pożaru w kominie (niespalone całkowicie gazy). Mam rówież nadzieję że wczesną jesienią i późną wiosną wykorzystam część ciepła z solarów do wspomagania c.o., a latem oczywiście ciepła woda za darmo. W lecie taki akumulatror gwarantuje zmagazynowanie ciepła do ogrzania cwu na tyle żeby nie dogrzewać akumulatora piecem w chmurne dni, które nastąpią po kilku słonecznych.

HenoK
12-09-2003, 05:43
Widzę, że przemyślałeś całą sprawę. Wydaje mi się, że przy zbiornikach akumulacyjnych lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nie jednego zbiornika, ale kilku połączonych szeregowo. Umozliwia to załadownie kolejnych zbiorników ciepłem o wysokiej temperaturze i uzyskiwanie ciepła ze zbiorników również o wysokich parametrach.
Zobacz na propozycję działania takiego układu (jest to animacja pokazująca funkcje takiego układu) na stronie :
http://www.getreideheizung.de/inline/heizung.swf .

kaKa
12-09-2003, 07:23
Zapraszam do watku w "Wymianie doswiadczen" "Chetnie pomoge".
Tam mamy Klub zgazowujacych :)
Jest nie malo rowniez o akumulacji.

kaKa

HenoK
12-09-2003, 08:25
Poczytałem troche wątek chetnie pomoge (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=5189&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=) i jestem pod wrażeniem.
Wojtonos - polecam lekturę, znajdziesz tam prawie wszystkie odpowiedzi na swoje pytania.

Alupin
31-03-2008, 14:27
Witam serdecznie

Mam pytanie do ekspertów.. :)

Posiadam instalację grzewczą z zamkniętym obiegiem ( kocioł gazowy ) i chcę dołaczyć do tego kocioł na paliwo stałe - przez wymiennik )..

I teraz zastanawiam się nad zakupem zbiornika akumulacyjnego 9 ok. 750 litrów ) i zamontowanie ot tak wprost do kotła ( kocioł grzał by cały czas wodę w zbiorniku i stamtąd woda płynęła by do wymiennika płytowego.. )..

Wiem że czas ogrzania wody będzie dosyć długi, ale chodzi mi o to, żebym mógł palić w kotle wtedy kiedy mam czas, a nie wtedy, kiedy muszę ;)..

Czy takie rozwiązanie ma sens, oraz czy po wychłodzeniu wody w układzie z kotłem na paliwo stałe i buforem ( jak nie będę palił ) woda w układzie zamkniętym ( z kotłem gazowym i grzejnikami nie będzie się wychładzała poprzez wymiennik i zimną wodę w obiegu z kotłem na paliwo stałe..

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :)

Robert

Alupin
16-04-2008, 17:55
Teamt umarł..? :)

Może ktoś mi doradzi w kwestji jak powyżej..?

dyczko0
21-02-2011, 11:54
Witam

Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć czy mój pomysł ma sens i czy jest możliwy do realizacji a mianowicie.

Planuję budowę domu parterowego powierzchnia powiedzmy 125m^2 z garażem.

W całym domu planuję położyć podłogówkę i mój plan jest taki aby mieć kocioł co na paliwo stałe w 90% drewno.
Do tego zbiornik akumulacyjny powiedzmy 1000 - 2000 l.
Zgodnie z powyższym dobieram moc kotła aby w tym czasie co mogę palić i ogrzewać wodę zgromadzoną w zbiorniku.
Teraz z racji ogrzewania podłogowego woda o temp. 40 - 45 krążąca w instalacji jest pobierana ze zbiorniku, odpowiednio mieszana i wprowadzana do obiegu.

Pracuję mniej więcej 10godzin na dobę ale małżonka będzie cały dzień siedziała w domu z małymi dziecmi i nie chcę aby jej jeszcze chodziło po głowie podkładanie do pieca.
Podczas pobytu w domu starałbym się jak najwięcej nagrzać zbiornik aby starczyło na noc i na następny dzień.

Na ile czasu może starczyć taki nagrzany zbiornik.

Co mogę Wam napisać o przyszłym domu to Ytong 24cm + 14cm styropianu, od podłoża 10-15cm, strop drewniany ocieplany wełną 20-30cm.
125 m^2 z garażem, w kotłowni brak ogrzewania w garażu zwykły jeden grzejnik. Temp. w domu 20-21C w dzień i 18C w nocy..

Czy moje myślenie jest dobre a mianowicie czy taki system będzie działał prawidłowo ?

dorianmk
25-08-2011, 18:41
Interesuje mnie ta sama sprawa. Mianowicie planuję budowę na wiosnę przyszłego roku sam chcę sobie wyrobić opinię i zdobyć jak najwięcej informacji z zakresu budownictwa.Przerabiam teraz temat ogrzewania dom 80m z poddaszem chatka mg-projekt.Plan zakłada piec ling-duo 15(nie wiem czy 25 byłaby lepsza?)pelety groszek drewno dość uniwersalny. Ogrzewanie podłogowe dół i grzejniki miedziano-aluminiowe góra czyli potrzeba niska tem. wody. Znalazłem na stronie gdzie mam zamiar kupić piec info o zaletach i cena około 3tyś. Pytanie czy taki zbiornik może służyć do podgrzania wody użytkowej czy tylko do CO bo nie widzę sensu kupowania dodatkowego zbiornika na ciepłą wodę użytkową?



Więcej o akumulacji ciepła

Zastosowanie zbiornika akumulacyjnego (potocznie zwanego buforem ciepła) w kotłowniach na paliwa stałe pozwala na:

- uzyskanie znacznych oszczędności poprzez zmniejszenie zużycia paliwa o conajmniej 30%,

- zwiększenie sprawności układu c.o. o conajmniej 100%,

- uzyskanie komfortu ciepła zbliżonego do kotłów gazowych czy olejowych (brak skoków temperatury),

- zminimalizowanie efektu smolenia wewnątrz kotła oraz zmniejszenie dymienia,

- zmniejszenie nakładu pracy poprzez wydłużenie wykorzystania cyklu spalania jednego zasypu nawet o 24 godziny,

Jak to możliwe?

W kotłach na paliwa stałe najlepsze parametry spalania uzyskuje się w zakresie temperatur 80 - 90°C. Sprawność kotłów przekracza wtedy 80%. Niestety te parametry są z kolei niekorzystne dla układów c.o. zasilanych bezpośrednio z kotłów c.o. głównie z tej przyczyny , że temperatura czynnika jest w przypadku domków czy mieszkań zbyt wysoka i, co również ważne, czas spalania zasypu skraca się do 2 - 3 godzin. Nie mówiąc już o przegrzanym i nadmiernie wysuszonym powietrzu w ogrzewanych pomieszczeniach. Obniżenie zakresu temperatury do 60 - 65°C pozwala wprawdzie na wydłużenie cyklu spalania ale powoduje jednocześnie spadek sprawności do 30% a co za tym idzie zwiększenie dymienia oraz znaczne wewnętrzne zasmolenie kotła. Inaczej mówiąc - ilość wytworzonej energii cieplnej w temperaturze pracy 80 - 85°C jest dwukrotnie wyższa niż w przypadku pracy w temp. 60 - 70°C. Problem w tym, że tej energii nie jesteśmy w stanie wykorzystać - jest wytworzona w zbyt krótkim czasie i w nadmiarze.

T u z pomocą przychodzi zbiornik akumulacyjny, w którym cała nadwyżka energii wytworzonej w 'dobrych' parametrach spalania kotła zostaje zmagazynowana i przekazywana do układu c.o. w miarę realnych potrzeb. Jeżeli mamy kilka źródeł ciepła, Np. kocioł c.o., kominek z płaszczem wodnym czy kolektory słoneczne to zastosowanie zbiornika jest wręcz niezbędne - magazynuje ciepło wtedy gdy jest niewykorzystywane a dostarcza zgodnie z potrzebami. Taka gospodarka ciepła pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych do minimum.

Jak odpowiednio dobrać zbiornik akumulacyjny? Oblicz!

- w przypadku doboru na podstawie mocy nominalnej kotła - od 50 do 100 litrów wody na każdy kilowat

kbab
26-08-2011, 07:16
temat stary, ale niech ktoś w którymkolwiek poście wskaże zapotrzebowanie domu na ciepło, można przez następnych kilka lat o kotłach, pozyskiwaniu ciepła z różnych źródeł, o chęci jego magazynowania, ale bez określenia potrzeb na ciepło nikt tematu nie ruszy. Możliwości bufora są proste do wyliczenia, 1m3 wody podgrzany o 60stC zawiera w sobie 70kWh energii i tyle może oddać schładzając się do temp wyjściowej minus straty systemu, dopiero określenie zapotrzebowania odpowie na pytanie o wielkości bufora i częstotliwości jego ładowania. Jednak dzisiaj przy kotłach o wysokich sprawnościach, przy minimalnej obsłudze, ogrzewaniu podłogowym czy ściennym (doskonałe akumulatory ciepła) stosowanie dużych buforów jest co raz mniej opłacalne.

dorianmk
26-08-2011, 09:01
Właśnie się zastanawiam bo podłogówkę chcę założyć ale czy to co zacytowałem powyżej bedzie miało wpływ na wydajność kotła i jego szybsze zużycie tzn. Nie będzie pracował optymalnie by podać temperaturę odpowiednią do podłogówki podobno nie może być zbyt wysoka , a co z grzejnikami na poddaszu tam tem. powinna chyba być wyzsza. Zapotrzebowanie domu powierzchni 80 m netto myślę że około 70-80kWh ścina beton komórkowy 24 plus styropian 10-12cm ale zastanawiam się nad bloczkiem36cm.Chodzi mi o te dobre parametry spalania kotła na pelety drewno groszek.