PDA

Zobacz pełną wersję : Ekhm, czy heblarka to to samo co strug?



frykow
21-04-2008, 20:11
Wiem, że niektórym pytanie może wydać się niepoważne.

Ale czy heblarka to jest to samo narzędzie co strug?

I żeby nie było że to nie wymiana doświadczeń: poradźcie jaki rodzajem strugu (heblarki) najwygodniej będzie oheblować zamontowane już deski i belki więźby ganku?

gtm
21-04-2008, 20:39
"Heblarka" (':roll:')kojarzy mi sie z maszyną stolarską, wielu nazywa tym, wiele maszyn stolarskich.To nazwa gwarowa z niemieckiego (tz. "rzemieślnicza"). STRUG to ręczne narzędzie stolarskie, struga(':lol:')
(hebluje) sie z zamachem , trzeba mieć trochę doświadczenia i wprawy.Ważne są ; bardzo ostry nóż, z odpowiednim profilem ostrza. Stąd wyróżnia się
zdzieraki z lekko zaokrąglonym ostrzu,wyrównujące gładziki (wykańczaki) o prostym ostrzu. Istotna jest również głębokość osadzenia noża w korpusie struga. Odradzam struganie (nie prawidłowo heblowanie) bali na ganku, ponieważ do końca długości materiału nie dasz rady go przestrugać gdy deski czy belki już osadzone na miejscu przeznaczenia. Lepiej próbuj szlifowac grubymi i coraz drobniejszymi papierami do drewna(jasne papiery ścierne).
Pozdrawiam,
Gtm :roll: :lol:

frykow
21-04-2008, 20:43
Dziękuję za obszerne wyjaśnienie. Z tym papierem ściernym to chyba będzie dobry pomysł, chociaż trochę się namacham :)

remx
21-04-2008, 20:43
Hebluj synu hebluj
Tata siekierką poprawi.

frykow
21-04-2008, 20:48
Hebluj synu hebluj
Tata siekierką poprawi.
Widzisz, gtm który napisał 1 posta, zrobił to o wiele mądrzej od ciebie, który napisałeś ich już ponad 2 tysiące :P Najwyraźniej z wiekiem się głupieje :lol:

remx
21-04-2008, 21:32
Chyba z ilością postów a nie z wiekiem o którym nic przecież nie możesz powiedzieć.
Jesteś nielogiczny.

frykow
22-04-2008, 04:01
Chyba z ilością postów a nie z wiekiem o którym nic przecież nie możesz powiedzieć.
Jesteś nielogiczny.
Chcesz powiedzieć, że z każdym postem stajesz się coraz młodszy? :) Zazdroszczę, na mnie to niestety nie działa :wink:

ila66
22-04-2008, 07:03
ja strugalbym zdecydowanie recznym strugiem el. ,
pozniej tam , gdzie strug nie doszedl - mala szlifierka kątowa i na koncu szlifierka oscylacyjna ,
warto tez miec pod reką pace do papieru ściernego


jak masz czas i nie masz struga to samymi szlifierkami

Barbossa
22-04-2008, 08:13
heblarce odpowiada strugarka
heblowi - strug
prościej się nie da

rusek007
22-04-2008, 08:24
Czyli polski stolarz w Polsce hebluje strugiem a w Niemczech ten sam fachowiec struga heblem. :P :P

Barbossa
22-04-2008, 08:30
nie inaczej...
(razem, czy oddzielnie :roll: )

meranti1
25-04-2008, 04:52
nie tylko w niemczech ,ale na śląsku też się hebluje :D

manieq82
29-04-2008, 20:48
Ja kupiłem ostatnio taki strug elektryczny w Praktikerze za 50 zeta (taniocha ale spoko działa), reczny kosztował Stanleya 40 :D
Sporo nim pracowałem i działa, regulacja "zbierania" - fajna sprawa polecam