PDA

Zobacz pełną wersję : mchy na skarpę



mapatut
22-04-2008, 07:59
witam


Moja dzialka jest pochyłka od wjazdu wgłąb. Z tyłu domu zrobiliśmy taras poprzez nawiezienie ziemi, zagęszczenie itd a na koniec płyty 40 x 40 tarasowe. Taras ma 3,5 m x 7 m i przez to powstała całkiem wysoka skarpa, kąt nachylenia ze 30 stopni, a jak stoję już za skarpą to taras mam na wysokości szyi czyli około 150 cm.

Początkowo chcialem wysypać taką skarpę korą ale jakoś nie bardzo mi się to podoba, poza tym pewnie obsuwała by się ta kora. Później pomyślałem, ze po prostu zasieję trawę ale boję się , że będzie za stroma do koszenia.

Teraz zastanawiam się czy są jakieś fajne mchy żeby je zasiać na całej skarpie a później sukcesywnie wsadzać w ten mech jakieś roślinki nie wysokie typu rozchodnik oraz poukładać jakieś kamienie.

Można kupić wogóle mech ? Jakie konkretnie byscie polecili w tym przypadku ?

Stokrotka
22-04-2008, 09:02
Taka sugestia - mogę czegoś nie wiedzieć, ale mech i rozchodnik mają bardzo odmienne wymagania jeśli chodzi o światło, jak i wodę...


Jeśli skarpa jest nasłoneczniona, to jest mnóstwo bylin, które lubią takie warunki - ja na nasłonecznionej skarpie (co prawda mniejszej niż Twoja) mam różne rozchodniki, rojniki, goździki brodate, smagliczkę, żagwin, liatrę, lawendę, floks szydlasty - myślę, że w każdym ogrodniczym znajdzie się sprzedawca, co się zna na rzeczy i pokaże Ci mnóstwo okazów, naprawdę jest w czym wybierać.

Na zacienioną skarpę można posadzić barwinek, bluszcz, irgi, tiarellę, runiankę - też można coś dobrać.

mapatut
22-04-2008, 09:45
Taka sugestia - mogę czegoś nie wiedzieć, ale mech i rozchodnik mają bardzo odmienne wymagania jeśli chodzi o światło, jak i wodę...


Jeśli skarpa jest nasłoneczniona, to jest mnóstwo bylin, które lubią takie warunki - ja na nasłonecznionej skarpie (co prawda mniejszej niż Twoja) mam różne rozchodniki, rojniki, goździki brodate, smagliczkę, żagwin, liatrę, lawendę, floks szydlasty - myślę, że w każdym ogrodniczym znajdzie się sprzedawca, co się zna na rzeczy i pokaże Ci mnóstwo okazów, naprawdę jest w czym wybierać.

Na zacienioną skarpę można posadzić barwinek, bluszcz, irgi, tiarellę, runiankę - też można coś dobrać.

Dziękuję za odpowiedź. Nasza skarpa jest zdecydowanie nasloneczniona bo jest od płd-zachodu.

Stokrotka
22-04-2008, 10:21
Hej,

Znalazłam takie coś u mnie na dysku - kiedyś to ściągnęłam z netu - może być przydatne - przykłady bylin na słoneczny skalniak, skarpę itp. (ja bym tu jeszcze dodała przywrotnik, który rośnie ładnie i w słońcu i w półcieniu) - troszkę mi się tabelka rozsypała, ale myślę, że w miarę czytelne jest.


nazwa łacińska nazwa polska wysokość w cm kwitnienie (miesiące) kolor uwagi
STRONA POŁUDNIOWA (SŁONECZNA)
ACHILLEA krwawnik 40 VI-VIII różne kolory
ALYSSUM smagliczka 15 VI-VI żółty
ARABIS gęsiówka 15 III-IV biały
ARMERIA zawciąg 15 V-IX czerwony
ASTER aster 100 VIII-X różne kolory
BERGENIA bergenia 40 IV-V czerwony też półcień
CAMPANULA PERSICIFOLIA dzwonek brzoskwiniolistny 70 VI-VIII różne kolory też półcień
CAMPANULA CARPATICA dzwonek karpacki 15 VI-VIII fioletowy
CARLINA dziewięćsił 5 VII-IX srebrzysty
CENTAUREA chaber 120 VII-VIII żółty
CERASTIUM rogownica 15 V-VII biały
COREOPSIS nachyłek 75 VI-IX żółty
CHRYZANTHEMUM złocień 100 różne kolory
DELPHINIUM ostróżka 80 VII- do mrozów
DIANTHUS goździk 15 VI-VIII różne kolory
DORONICUM omieg 50 V złocistożółty
DRABA głodek 10 III żółte
ECHINACEA jeżogłówka 80 VII-VIII różne kolory
ERIGERON przymiotno 25 VI-VIII różne kolory
EUPHORBIA wilczomlecz 60 IV0VI jasnozielny też półcień
GERANIUM bodziszek 20 VI-VIII różne kolory też półcień
GIPSOPHILA łyszczec 80 VI-VIII biały
PLOX SUBLATA floks szydlasty 10 IV-VI różne kolory
HEUHERA żurawka 60 VI-VII różowy też półcień
IBERIS ubiorek 25 IV-VI biały też półcień
LIATRIS liatra 70 VII-IX biały, niebieski
LEONTOPODIUM szarotka 15 VI-VII srebrny
LIMONIUM zatrwian 40 VI-VIII niebieski
LYSIMACHIA NUMMULARIA tojeść rozesłana 5 VI-VII żółty zadarnia
NEPETA kocimiętka 30 V-IX niebieski
PLATYCODON GLADIFLORUS rozwar wielkokwiatowy 30-60 VI-VIII niebieski
PULSATILLA sasanka 25 III-IV niebieski, biały
SANTOLINA santolina 40 VII-VIII żółty
SAXIFRAGA skalnica (10 odm.) 5-15 IV-VII różne kolory
SCABIOSA drakiew 70 VI-IX fioletowy, biały
SEDUM rozchodnik (20 odm.) różne kolory
SEMPERVIVUM rojnik (10 odm.) różne kolory
SISYRINCHIUM miecznica 10-25 VI-VII żółty
TEUCRIUM ożanka 20 VII-VIII purpurowy
THYMUS macierzanka (5 odm.) VI-VII
TRADESCANTIA trzykrotka 50 VI-IX niebieski
VERONICA przetacznik 15 V-VII fioletowy
VIOLA fiołek 10 IV-VI fioletowy
trawy ozdobne (FESTUCA, POE i inne

BK
22-04-2008, 11:20
Tymianek bardzo szybko rośnie i tworzy dywany, a jak pięknie pachnie :)