PDA

Zobacz pełną wersję : DOŚWIETLACZE PIWNICZNE ?



Silkroad
24-04-2008, 11:28
Witam, poszukuję doświetlaczy do okien piwnicznych.
Znam ofertę MEA, WOLFA i ACO ale tam mają jeden typ doświetlaczy.
Jakiś czas temu w gazecie Majster widziałem taki doświetlacz i również na stronie 179 ostatniego wydania Murator 5/2008 jest zdjęcie doświetlacza typu schodkowego - elegancki i zdobny i takiego szukam.

beton44
24-04-2008, 13:49
a nie prościej /i lepiej/ wyżej trochę piwnicę

tak żeby okienko było ponad ziemią ???

Barbossa
24-04-2008, 13:51
może zbyt proste i za tanie :roll:

pewnie chałupa już stoi

emma2008
24-04-2008, 16:37
Również interesuję się doświetlaczami i też jestem na etapie poszukiwań.
Jesli ktoś ma takie w swoim domu, to bardzo proszę o opinie czy się sprawdzają ?

Beton 44, wiesz nie każdy może mieć wysoko posadowioną piwnicę, bo to powoduje, że cały dom jest wyższy. Warunki zabudowy często wysokość domu ograniczają. W moim przypadku tak właśnie jest.

edde
24-04-2008, 17:12
znakomitym doświetlaczem moze być żarówka energooszczędna :)

Silkroad
25-04-2008, 14:29
Dom już stoi a poza tym nie chciałem podnosić go wyżej.
Pewnie gotowych już nie znajdę bo zdjęcie w Muratorze jest bardzo stare i pochodzi z Niemiec. Znam firmę nawet , która to robiła ale nie mogę jej namierzyć i nie wiem czy jeszcze to produkują.

... szukam dalej :-) a dla małych okienek Mea czy Aco powinny się sprawdzić.

KajetanKajtek
30-07-2012, 13:19
Witam serdecznie pozwoliłem sobie odświeżyć wątek, ponieważ poszukuję doświetlaczy piwnicznych. Zależy mi na sprawdzonej i profesjonalnej firmie. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wypowiedzi w tym temacie. Drogi Silkroad czy udało ci się zamontować?

rudy_36
04-08-2012, 06:43
Proponuję zainwestować w baterie fotowoltaiczne.
Przykładowy zestaw:
panel 100 W (12 V) ok 450 PLN allegro
sterownik 12 V (ładowanie/zabezpieczenie akumulatora) ok 100 pln
akumulator 200 PLN (zwykły samochodowy) 12 V
Oświetlenie led w piwnicy 12 V

przy tym systemie będzie jasno nie tylko w dzień ale i kilka godzin w nocy.
Gdy wystąpi awaria to jak znalazł np telewizja radio 12 V

marynata
05-08-2012, 11:40
Proponuję zainwestować w baterie fotowoltaiczne.
Przykładowy zestaw:
panel 100 W (12 V) ok 450 PLN allegro
sterownik 12 V (ładowanie/zabezpieczenie akumulatora) ok 100 pln
akumulator 200 PLN (zwykły samochodowy) 12 V
Oświetlenie led w piwnicy 12 V

przy tym systemie będzie jasno nie tylko w dzień ale i kilka godzin w nocy.
Gdy wystąpi awaria to jak znalazł np telewizja radio 12 V


Możesz zalinkować,bo biedna moja blond głowa :???:
Poszukuję jakiegoś rozwiązania do "ciemnego" garażu i jestem już bliska wsadzenia świetlika w ścianę.

jackowacko
06-08-2012, 09:09
Witajcie, wtrącę dwa słowa... My skontaktowaliśmy się z firmą Aquatio, sprawdzona i rzetelna. W sumie działa na rynku już od 18 lat, więc dziwię się, że jeszcze nikt Ci o niej nie wspomniał, no nie ważne. Kajtek polecam zerknąć na stronę(www.aquatio.pl ) doradzają , są nastawieni na klienta. Mają w swojej ofercie wspominanie na tym forum marki czyli MEA i ACO, także jak można zauważyć – na poziomie. My jak się z nimi skontaktowaliśmy, nie mięliśmy pojęcia, że przy montażu należy wziąć pod uwagę masę istotnych aspektów, więc samemu robiąc ( a miałme taki pomysł) można skutecznie namieszać. Na szczęście specjaliści przybliżyli nam tematykę, opowiedzieli o instalacji, genralnie pełna pomoc w wyborze. Współprace wspominam miło, a doświetlacz po dziś dzień, sprawuje się bardzo dobrze. Awaryjność zerowa.

KajetanKajtek
29-08-2012, 06:48
dzięki wszytskim!!! ;) Rudy 36 ? Ty masz cos takiego u siebie?

slawas86
28-04-2013, 19:54
odświeżę temat bo sam stoję przed takim problemem.

Potrzebuje 2 doświetlacze wysokie na 125 cm i szerokie też na 125 cm i 2 wysokie na 45 cm
Wstępnie jak się rozglądałem, to ceny do najniższych nie należą - około 1100/szt dlatego zacząłem się rozglądać za rozwiązaniem alternatywnym. Początkowo myślałem, żeby wymurować z bloczków betonowych, - potrzeba by było około 50 szt na doświetlacz, ale pomyślałem, ze to będzie za duża waga i będzie siadać itp, natomiast zacząłem sie zastanawiać jak zachowały by się płoty betonowe tj czy wytrzymają nacisk ziemi i czy one też nie będą za ciężkie i przez to nie usiądą? co o tym sądzicie?

jajmar
15-07-2014, 00:01
Dziękujemy Ci za taką parszywą reklamę

Elfir
15-07-2014, 07:06
jajmar - nie komentuj spamu, bo i tak jest usuwany

mirek118
02-11-2014, 18:07
Witam

Zamontowałem doświetlacze piwniczne Wolfa. Nie kupiłem syfonów do odprowadzenia wody. 1 szt. kosztuje 80zł i postanowiłem spróbować coś pokombinować. Czy ktoś wykonywał odprowadzenie wody z tych doświetlaczy bez oryginalnych syfonów? Dodam, że nie zamierzam odprowadzać tego do kanalizy tak więć kwestia zapachu jest pomijalna. Dodatkowe pytanie: czy styk doświetlacza ze styropianem docieplającym ścianę piwnicy należy czymś uszczelnić, tak żeby woda nie sączyła się pomiędzy styro, a foile kubełkową?
Dół doświetlacza z miejscem montażu wygląda jak na zdjęciu poniżej (zdjęcie od góry przez kratki rusztu :-))

287117

mirek118
07-12-2014, 20:03
Witam

Zamontowałem doświetlacze piwniczne Wolfa. Nie kupiłem syfonów do odprowadzenia wody. 1 szt. kosztuje 80zł i postanowiłem spróbować coś pokombinować. Czy ktoś wykonywał odprowadzenie wody z tych doświetlaczy bez oryginalnych syfonów? Dodam, że nie zamierzam odprowadzać tego do kanalizy tak więć kwestia zapachu jest pomijalna. Dodatkowe pytanie: czy styk doświetlacza ze styropianem docieplającym ścianę piwnicy należy czymś uszczelnić, tak żeby woda nie sączyła się pomiędzy styro, a foile kubełkową?
Dół doświetlacza z miejscem montażu wygląda jak na zdjęciu poniżej (zdjęcie od góry przez kratki rusztu :-))

287117


no i nic nie wymyśliłem i skończyło się zakupem oryginalnych syfonów po 80 zł/szt. Z perspektywy czasu stwierdzam, że trzeba było podsypać trochę żwiru pod otwór i olać odprowadzanie wody. Myślę, że będzie jej jak na lekarstwo.

sokratis
08-12-2014, 16:44
Mirek w sumie wykombinował pomysłowe i niedrogie rozwiązanie, może sam tak spróbuję, bo problem również dotyczy mojego domu.

mirek118
08-12-2014, 17:13
Właściwie to nie ma tutaj cudów. Doswietlacze Wolfa z oryginalnymi syfonami i metr żółtej rury drenarskiej. Jakbym drugi raz robil to olałbym syfony. Podlozylbym folie od strony ściany zeby nie podciekalo na ścianę, podrzuciłbym żwiru i niech sie sączy. Tej wody nie będzie za dużo.

justcav
16-03-2017, 06:41
Witam,
właśnie przeglądam oferty, z cenami doświetlaczy, to przegięcie pały.

Za plastikową foremkę mam placić min. 1500 zł? Mam dość duże okna bo 160x70 x 3 szt.

Działam w branży m.in. kratownic stalowych i zastanawiam się czy np.:

- nie wyspawać z blachy + wzmocnienia po zewnątrz np. z kątownika, mogę też ocynkować to.
od góry z kratami nie będzie problemu.

- nie zlecić do produkcji takiej "niecki" plastikowej, np. tam gdzie robią łódki?

Macie jakieś pomysły?

Dz.

zb.

Robinson74
23-08-2017, 23:14
właśnie przeglądam oferty, z cenami doświetlaczy, to przegięcie pały.
Za plastikową foremkę mam placić min. 1500 zł? Mam dość duże okna bo 160x70 x 3 szt.
Ja jednak zacznę budowę dopiero w przyszłym roku, ale już teraz ciekawią mnie ceny doświetlaczy. Rzeczywiście projekt piwnicy przewiduje 3 szerokie okna (160cm) o wysokości 70cm. Jaki powinien być w tym przypadku rozmiar doświetlacza?

PS. I takie pytanie do wszystkich, bo w życiu nie widziałem na żywo takiego doświetlacza z plastiku. Czy woda deszczowa to się leje do środka i potem trzeba ją gdzieś odprowadzić? Bo obawiam się, że przy mocnych ulewach lub długotrwałych opadach tej wody będzie naprawdę dużo.
A może pod tą kratą jest jakaś szyba, która w zasadzie uniemożliwia wodzie dostanie się do środka doświetlacza? Dla mnie takie rozwiązanie z szybą ze szkła hartowanego miałoby sens.

mirek118
24-08-2017, 08:19
Ja jednak zacznę budowę dopiero w przyszłym roku, ale już teraz ciekawią mnie ceny doświetlaczy. Rzeczywiście projekt piwnicy przewiduje 3 szerokie okna (160cm) o wysokości 70cm. Jaki powinien być w tym przypadku rozmiar doświetlacza?

PS. I takie pytanie do wszystkich, bo w życiu nie widziałem na żywo takiego doświetlacza z plastiku. Czy woda deszczowa to się leje do środka i potem trzeba ją gdzieś odprowadzić? Bo obawiam się, że przy mocnych ulewach lub długotrwałych opadach tej wody będzie naprawdę dużo.
A może pod tą kratą jest jakaś szyba, która w zasadzie uniemożliwia wodzie dostanie się do środka doświetlacza? Dla mnie takie rozwiązanie z szybą ze szkła hartowanego miałoby sens.

Przy takich oknach doswietlacze beda ogromne i drogie. Wode odprowadzasz rura podlaczona na dole doświetlacza. Ja mam zrobione to rurą drenarską o dł ok. 1.5m. Najlepiej odprowadzic tam gdzie rynny z dachu- pewnie bedziesz mial jakaś studnię na deszczówkę. Same syfony do Wolfa kosztują po 70 zl za szt. a bez nich nie podepniesz żadnej rury.
Doświetlacze najlepiej zeby byly jakies 15 cm niżej niż parapet tego okna. Muszą też byc szersze niz okno. condo wysokości to muszą być na koniec zlicowane z kostką dookoła domu

Robinson74
24-08-2017, 14:44
Przy takich oknach doswietlacze beda ogromne i drogie.
Właśnie dostałem ofertę. Ponad 4000zł za jeden doświetlacz. Szok.


muszą być na koniec zlicowane z kostką dookoła domu
No właśnie, ale z projektu wnioskuję, że okno wystaje ok 10cm powyżej poziomu gruntu. Zatem czy ruszt doświetlacza może być 10cm poniżej górnej krawędzi okna?

mirek118
24-08-2017, 20:05
Właśnie dostałem ofertę. Ponad 4000zł za jeden doświetlacz. Szok.


No właśnie, ale z projektu wnioskuję, że okno wystaje ok 10cm powyżej poziomu gruntu. Zatem czy ruszt doświetlacza może być 10cm poniżej górnej krawędzi okna?

moze byc. u mnie tak jest

Robinson74
24-08-2017, 22:13
Tej wody nie będzie za dużo.Jesteś pewien? Przecież to dziura zatkaną kratownicą, do której solidny deszcz chyba leje jak diabli.



Przy takich oknach doswietlacze beda ogromne i drogie.Na etapie budowy poważnie rozważę zmniejszenie okien, a tym samym kosztu doświetlaczy i samych okien. Coś bardziej zbliżonego do kwadratu. Jaki jest standard? Jest coś w stylu 100/70? A tak w ogóle, to ten wymiar okna, który mam w projekcie (160/70) chyba nie jest wymiarem typowym? Jakoś nie mogę takich okien znaleźć.



Wode odprowadzasz rura podlaczona na dole doświetlacza. Ja mam zrobione to rurą drenarską o dł ok. 1.5m. Najlepiej odprowadzic tam gdzie rynny z dachu- pewnie bedziesz mial jakaś studnię na deszczówkę.Jeśli się uda odprowadzić tam gdzie deszczówkę (studzienka kanalizacji deszczowej), to tak zrobię, ale nie wiem, czy wylot rury spod doświetlacza nie będzie za nisko.
W przeciwnym wypadku pozostaje mi ewentualne połączenie z systemem drenażu opaskowego, skoro, jak mówisz, tej wody z doświetlaczy nie będzie dużo.

Dzięki za wszelkie informacje, które podałeś.

mirek118
06-12-2017, 10:18
Jesteś pewien? Przecież to dziura zatkaną kratownicą, do której solidny deszcz chyba leje jak diabli.


Na etapie budowy poważnie rozważę zmniejszenie okien, a tym samym kosztu doświetlaczy i samych okien. Coś bardziej zbliżonego do kwadratu. Jaki jest standard? Jest coś w stylu 100/70? A tak w ogóle, to ten wymiar okna, który mam w projekcie (160/70) chyba nie jest wymiarem typowym? Jakoś nie mogę takich okien znaleźć.


Jeśli się uda odprowadzić tam gdzie deszczówkę (studzienka kanalizacji deszczowej), to tak zrobię, ale nie wiem, czy wylot rury spod doświetlacza nie będzie za nisko.
W przeciwnym wypadku pozostaje mi ewentualne połączenie z systemem drenażu opaskowego, skoro, jak mówisz, tej wody z doświetlaczy nie będzie dużo.

Dzięki za wszelkie informacje, które podałeś.

Jestem pewien ze wody nie ma dużo, a wcale nie ma dużych okapów (dachu).
Ja ma wpuszczone 1m -1.5 m rury drenarskiej za żwirze z każdego doświetlacza i wszystko jest ok.

Jakbym jezzcze raz budowal to bym w ogóle okna w piwnicy olał. i tak zawsze światło trzeba świecić bo takie okienka bie dają wystarczająco dużo światła.
A doświetlacze sie syfią strasznie a ich mycie to nic fajnego.

Robinson74
12-12-2017, 18:31
OK, czyli ta woda tam nie stoi i nie zamarza?
Ty do tego otworu masz podłączoną rurę drenażową taka z otworkami? I gdzie tą rurą odprowadzasz tę wodę? Wsiąka Ci w grunt półtora metra dalej czy jakoś inaczej?
Masz grunt przepuszczalny czy glinę?

mirek118
13-12-2017, 06:44
OK, czyli ta woda tam nie stoi i nie zamarza?
Ty do tego otworu masz podłączoną rurę drenażową taka z otworkami? I gdzie tą rurą odprowadzasz tę wodę? Wsiąka Ci w grunt półtora metra dalej czy jakoś inaczej?
Masz grunt przepuszczalny czy glinę?

Nigdy tam nie widzialem stojącej wody poza sytuacją gdy nawaliło mi tam ziemi i liści jeszcze zanim posialem trawę. Wtedy odpływ był zatkany i woda przesiąkała bardzo wolno. A i wtedy bylo to chyba głównie związane ze złym spadkiem poziomu gruntu który u mnie był lekko w stronę domu

pstawik
13-12-2017, 07:26
Koledzy/Koleżanki, czy z perspektywy czasu doświeltacze są potrzebne? Dają wystarczająco światła? Czy wobec problemów (montaż, utrzymanie, odwodnienie itp) warto jest stosować? Czy może zrobić piwnicę bez okien? Nie wiem tylko co z wentylacją, bo przecież okna można uchylić...

Robinson74
14-12-2017, 23:57
No właśnie. To jest drugi aspekt - wentylacja.
Okna można uchylić lub zamówić z nawiewnikami, a jak piwnica bez okien, to powietrze z zewnątrz nie dopływa.

Robinson74
25-10-2019, 13:27
My jak się z nimi skontaktowaliśmy, nie mięliśmy pojęcia, że przy montażu należy wziąć pod uwagę masę istotnych aspektów, więc samemu robiąc ( a miałme taki pomysł) można skutecznie namieszać.
Możesz podać w czym można namieszać? Bo akurat jestem na tym etapie i nie chciałbym sobie namieszać. Chodzi o sposób montażu i o dostosowanie do poziomu gruntu?