PDA

Zobacz pełną wersję : co s?dzicie o takim malute?kim domku ?



zbigu
12-09-2003, 11:15
http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=84

http://www.projekty.murator.pl/rzuty.htm?IdProjektu=84

rodzina to 2 młode osoby, z czasem będzie 2 + 1 ;--)

budżet - mooocno ograniczony

jak się Wam podoba ?

czy ktoś stawia coś podobnego ?

pozdrawiam

Ewunia
12-09-2003, 15:34
Doskonały, jako letni :D Natomiast do codziennego mieszkania? No, nie wiem... Obecnie mieszkamy w bloku na podobnym metrażu i jest ciasno. Myslę, że za podobne pieniądze można sie pokusić o większy metraż, a walory użytkowe domu zdecydowanie się zwiekszą. Poza tym, nie widzę tam miejsca na pomieszczenie gospodarcze i kotłownię, a bez tego nie ma domu.

Mic
12-09-2003, 16:54
Tez mysle ze budowanie tak malego domku nie ma sensu. Zbudowanie niewiele wiekszego wcale nie bedzie duzo drozsze, zwlaszcz przy rozlozeniu inwestycji na dwa etapy (np. wykonczenie poddasza pozniej).

Jesli chodzi o projekty nie duzych domow to polecam:

http://www.archipelag.pl/projekty/projekt.php?cat=1010100&pid=19

HenoK
12-09-2003, 18:59
Przejrzałem katalog Najpiekniejsze domu polecane przez Muratora (http://www.projekty.murator.pl/pokazart.htm?IdArtykulu=b866eff69c) i moim zdecydowanym faworytem jeżeli chodzi o małe domy jest projekt Murator C48 - Z akcentem (http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=145) zarówno jeżeli chodzi o funkcjonalność, estetykę jak i koszty budowy.
Ten dom w porównanie z Murator C01 - Pod tęczą (http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=84) jest nie tylko większy ale i tańszy (przynajmniej wg ww. katalogu).

Gosia Łódź
12-09-2003, 19:25
Powiem tak, na pewno nie buduj domu bez żadnego pomieszczenia gospodarczego, bo bedziesz klnąć i płakać.

HenoK
12-09-2003, 19:33
Powiem tak, na pewno nie buduj domu bez żadnego pomieszczenia gospodarczego, bo bedziesz klnąć i płakać.
Słuszna uwaga. Zapominamy o tym, że nawet mieszkając w bloku mamy zwykle do dyspozycji jakąś niewielką piwnicę. W domu dodatkowo trzeba pomyśleć o pomieszczeniu na narzędzia ogrodnicze itp. W wymienionych przeze mnie powyżej domach rolę pomieszczenia gospodarczego (częściowo) pełnić może strych wygospodarowany na części poddasza.

13-09-2003, 20:19
Rozumiem mały budżet,rozumiem małe domy,ale ten jest za mały.
Proponuję maksymalnie obciąć koszty na czymś innym i jednak dobudować te chociaż 20 m2.Sam projekt może być wskazówką-prosty aż do bólu.Taki łatwo się buduje,jest ustawny,tani.I ładny.:D

Pozdrawiam i życzę realizacji marzeń o WŁASNYM DOMU.

AgnesK
13-09-2003, 20:36
Zgadza się, tym bardziej, że niektóre koszta trzeba ponieść niezależnie od wielkości projektu (lekko uogólniając), np. działka, przyłącza.

zbigu
15-09-2003, 09:27
hmm mówicie wszyscy o pomieszczeniu gospodarczym, kotłowni ...

zawsze można postawić jakąś malutko szopke na łopate itp... a nie są to na tyle skomplikowane instrumenty, żeby cackać się z nimi i pieścić np. specjalny grzejniczek dla łopaty itp...

kotłownia też wydaje mi się zbędna jeżeli będziemy się grzać np. 2 funkcyjnym piecykiem gazowym ...

projekt taki wybraliśmy ze względu na koszty - parterowy, prosty układ, nieskomplikowany dach ...

budowanie jakiegoś molochu z opcją - teraz zasiedlamy parter a z czasem piętro - to odpada. remotowałem mieszkanie już w nim mieszkając i wiem jak się to wszystko ciągnie - jak już jest cokolwek to poprostu się więcej nie robi (od pół roku nie moge np. przyciąć tapet w kuchni :D

na uwagę też zasługuje fakt iż projekt jaki przedstawiłem na początku to dom w konstrukcji szkieletowej - zatem chyba najtańszy w budowie ...

miałem nadzieje że mnie troche podbudujecie ale ... ;---) nie zrażam się

będę walczył dalej ;-)

pozdrawiam

Wowka
15-09-2003, 09:35
Poczytaj np. ten wątek http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=13691&highlight=powierzchni
Poznasz kilka argumentów. Przeważnie przeciw.

A swoją drogą twój wywód: budowanie jakiegoś molochu z opcją - teraz zasiedlamy parter a z czasem piętro jest dla mnie niezrozumiały. Nikt Tobie nie zaleca budowania domu - molochu. Bo przecież budynku o powierzchni np. 100m2 molochem absolutnie nazwać nie można.
Pozdrawiam

zbigu
15-09-2003, 09:42
przecież budynku o powierzchni np. 100m2 molochem absolutnie nazwać nie można.


;-)

troche przesadziłem

z

zbigu
15-09-2003, 09:46
Poczytaj np. ten wątek http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=13691&highlight=powierzchni
Poznasz kilka argumentów.



przyznam się ze to mój post jeszcze jako gościa na forum

poczytałem od tego czasu co nie co i pomału dojżewam do decyzji - dlatego ten obecny temat ... już konkretniej nieco niż wtedy

no cóż
pozyjemy zobaczymy ;-)

a jak już chatka będzie stała to zapraszam na grilla wszystkich o okolic (ma się rozumieć że w ogrodzie bo pod dachem może być ciasno :lol: ale liczę się z tym)

pozdrawiam

z

15-09-2003, 09:58
zbigu,
czy masz może jakąś ofertę,kosztorys na ten domek?
Ciekawa jestem jak został wyceniony w technologii szkieletowej.

Czy kupiłeś już projekt?

pozdrawiam i nie zrażaj się

Wowka
15-09-2003, 09:59
Widzę, że jesteś zdecydowany.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

P.s. Nie ma sprawy. Nie ma to jak grill pod chmurką.

magmi
15-09-2003, 10:09
Uwaga odnośnie braku pomieszczenia gospodarczego w połączeniu z bardzo małą kuchnią i maleńkim wiatrołapem. Zastanów się, gdzie będziesz trzymał:
1) kosiarkę
2) wózek dziecięcy (jak już będzie potrzebny :wink: )
3) zapasowe kafelki, dachówki, narzędzia domowe typu wiertarka
4) rower/y i wszelki sprzęt turystyczny
5)...
niepotrzebne skreślić, ewentulana lista może byc jeszcze długa. Wszystko to są rzeczy, których w szopie się raczej nie trzyma.

Dom (nie letniskowy) bez żadnego pomieszczenia gospodarczego to kalectwo. Poza tym brak tu jakiejkolwiek garderoby, pokoje nie za duże, a wiatrołap maleńki. Gdzie będziecie trzymać buty? Kurtki? (np. zimowe w lecie :wink: )
W moim odczuciu, podobnie jak poprzedników, TEN dom jest jednak zbyt mały. Zwłaszcza, że gdy z rodziny 1+1 robi się 1+1+1, ilość rzeczy, o dziwo, wzrasta *3 :roll:.

zbigu
15-09-2003, 10:24
czy masz może jakąś ofertę,kosztorys na ten domek?


nie mam niestety zadnych kosztorysów, a z projektem to też poczekam przynajmniej do czasu kupna działki

troche mnie stresuje to ze chociaż w przybliżeniu nie ma podanych kosztów .... można sie troche zasugerować kosztami jakie ponosili inni forumowicze i coś z tego poskładać

a jeżeli chodzi o mały domek w którym wiadomo co za ile i te de to polecam http://www.damir.com.pl/5x8.html

domek 60 m^2
ładny i w ogóle

a teraz najważniejsze:
stawia się fundamenty wg. ich projektu, przyjeżdża ekipa, w 3 tygodnie dom stoi !!!!

jest w nim wszystko - łącznie z instalacjami, wykończeniem, wentylatorkami w łazience i kuchni .... wszystkie przyłącza wyprowadzone do pół metra za obrys budynku .... rurki nawet do centralnego (tak że podpina sie kalafiory + piecyk i to działa) .....
i na dzień dzisiejszy kosztuje to 60 tyś PLN

aa i składają to też w zimie ....

przynajmniej wiesz na czym stoisz
płacisz i wymagasz - i do tego masz jednego wykonawce więc jak coś się sppp..artoli to wiadomo kogo za jaką częśc ciała łapać :lol:

minus jest taki że obłożenie owa ekipa ma taka że na dzień dzisiejszy to najbliższe terminy są na przyszły rok ... a tu vatem straszą itp ...

tak na marginesie to ta firma ma też większe i mniejsze (!!!) domki, więc myślę że można coś dla siebie wybrać

a póki co sam sie zastanawiam, kalkuluje, myśle, czytam, pytam ......

pozdrowionka

15-09-2003, 10:32
zbigu,
to dobrze,że jeszcze nie kupiłeś.Zastanów się nad tymi bodaj 20 m2.
Co do oferty,której link zamieszczasz,to w jakiej technologii jest ten dom.I do jakiego stanu jest doprowadzony w 3 tygodnie.
Może się okazać,że to żadna rewelacja.
Skoro oszczędzsz pieniądze ( a raczej dysponujesz określoną kwotę) nie oddawaj jej komuś.Zbuduj sam,a za zaoszczędzone złotówki,dobuduj "kilka" metrów.

Pozdrawiam serdecznie
wydaje mi się,że w muratorze są bardzo podobne projekty małych domów.(do 100 m2)

Jeden dom można wybudować na mnóstwo sposobów,za różne kwoty.

zbigu
15-09-2003, 10:45
zbigu,
Co do oferty,której link zamieszczasz,to w jakiej technologii jest ten dom.I do jakiego stanu jest doprowadzony w 3 tygodnie.



pełne dane można znaleźć na ich stronce http://www.damir.com.pl w dziale dokumenty

jest to w pdf-ie

łącznie z technologią itp ...

a co do decyzji no to faktycznie klamka jeszcze nie zapadła i ostatecznie jaki projekt wybraliśmy i co zbudujemy to będę mógł powiedzieć ...... po wprowadzeniu się ;-)

na razie tylko marudze na forum :oops:

Gosia Łódź
15-09-2003, 11:27
POMYŚL pomyśl i skonsultuj najlepiej z osobami co pokusiły sie wczesniej na takie małe cacko , użytkują je - i wtedy dopiero podejmij decyzję.
Ja też jak inni zaczynałam od domu około 90 m2, później bardzo długo chciałam
http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=52
jednakże zobaczyłam ten domek, porozmawiałam z użytkownikami i znałam juz na 100% wszystkie plusy i minusy i.... jak architekt powiedział, ze strony swiata nie pzowolą Go ustawić na działce gdzie ja chciałąm skończyło się na indywidualnym projekcie.
To jest najtrudniejsza decyzja i przeanalizuj ja na każda stronę -zobacz taki mały dom! pogadaj z użytkownikami! Potem kup projekt i się buduj.
"Pieniądze jak wszy :))) raz sa , raz ich nie ma " a dom ma ci być przyjacielem a nie wrogiem :))

kasiek
15-09-2003, 12:05
Jak dla mnie, to taki mały dom okaże się trochę za mały, jeśli się pojawi nowy członek rodziny (a co jak będą bliźniaki? :wink: ). Jeśli będzie Was stać, to będziecie myśleli o sprzedaży tego i kupnie/budowie większego. Jakiś czas temu pojawił się temat łatwości sprzedaży (bodajże w wątku o wyższości jakiejś technologii) i może warto zorientować się jak jest z rynkiem zbytu na takie małe domki. Prawdę mówiąc wyobrażam sobie, że może nie tragicznie - jest ich mało, a może jednak są poszukiwane. Albo pomyśleć o projekcie, który ew. można by było w miarę łatwo rozbudować.
Na pewno dotarcie do kogoś, kto już w takim domu mieszka jest warte zachodu.

AgnesK
15-09-2003, 12:29
No nie wiem czy szkielet jest najtańszy.......
Jak masz okazję przejedź się autostradą Wrocław-Katowice, tam stoją takie małe domki drewniane jako zajazdy. Mąż jeździ tą trasą co tydzień i co tydzień mam w domu "raporty" nt. paczenia się drzwi itp...... (też się zastanawialiśmy nad takim domkiem). Wiem że pewnie chcesz mieć dom i teraz, mogę sobie wyobrazić, jesteś na etapie "napalenia na dom" i chcesz jak najszybciej, i może być mały, byle własny.... Odczekaj trochę, niech to napalenie minie a będziesz mógł ocenić sprawę na zimno. U mnie przynajmniej tak było. Rok dojrzewałam do kupna projektu.
pozdrawiam i życzę dobrego wyboru.

mrtn
15-09-2003, 13:30
Stanowczo odradzam tak mały dom- niestety nie ma on również uzasadnienia z ekonomicznego punktu widzenia.

Wyjatek stanowi tu posiadanie własnej działki z przyłączami, która np.: dostaliście w prezencie.

Zaraz pewnie odezwą się forumiowiecze, którzy pisali, że każdy buduje dom na jaki go stać itp.:. Ale ja pytam się czy stać cię na dom 2500 zł/m2 (albo więcej) ?. Po za tym argumenty przytaczane często na forum a dotyczace małych domów odnoszą się do domów 90-110 m2 - a nie takich minaturek.

Nie zgodzę się równiez z opiniami, że jest do dobry dom letniskowy - jest to zły diom letniskowy ! - brak pomieszczenia gospodarczego w domku "lenim" - jest jesze bardziej dotkliwy :-).

A teraz, zebyś się nie załamał proponuję przeprowadzić sobie jakiś malutki kosztorys dla domu 50,60,70,80 m2- wliczając w koszty działkę, przyłącza, piec C.O, podjazd, ogrodzenie i inne stałe elementy domu itd., i zobazyć czy nie stać cię na dołozenie 6-10 000 zł przy koształ całkowitych i tak przekraczających oscylujących pomiedzy 100 000 - 200 000 zł.

Jeżeli nie stać - to nie buduj się mieszkanie przy takiej wielkości bedzie znacznie tańsze - jezeli masz smykałkę do budowlanki to kup stare mieszkanie w willi z kawałkiem ogrodu -> to nie dom - ale koszt mniejszy, a i miejsce często wielokroć lepsze.

pik33
15-09-2003, 13:34
Dla 2+0 to dom minimum, dla 2+1 za mały. Jeśłi masz zamiar mieć dzieci, jedno, dwoje, zbuduj albo większy - albo przynajmniej etapowy. Jest sporo projektów dostosowanych do rozbudowy.

Ja też zaczynałem od koncepcji typu 70 metrów, ale własny. W międzyczasie staniały kredyty, projekt się powiększył w trakcie projektowania i mam w rezultacie 5-pokojowy domek o powierzchni 108 m2. Jest nas tylko dwoje, ale na nadmiar miejsca wcale nie mamy zamiaru narzekać.

Nie baw się w generalnego wykonawcę w szkielecie - albo będzie drogo, albo chałtura. Ja się dowiadywałem o takie coś - okazało się że stan domu nazwany szumnie "pod klucz" wymaga jeszcze całej wykończeniówki a nawet wypełnienia szkieletu wełną (!!!) i za takie "cóś" chcieli 1400 PLN/m2!!!

Jeśłi tanio, to tylko sposobem gospodarczym z użyciem lokalnych wykonawców i dużym nakładem sił własnych, nawet jeśli nie na noszenie cegiełek, to przynajmniej na prace organizacyjno-zaopatrzeniowe. Wtedy masz szanse za te pieniądze które firmy chcą za 70 m2 szkieletu, zbudować 100 m2 porządnego muru. ;)

Życzę powodzenia w budowaniu i dużo wytrwałości.. ;)

mrtn
15-09-2003, 13:51
I jeszcze o jednej rzeczy:

Szkielet drewniany.

Nie chce uchodzić na forum za postać kontrowersyjną, ale mam swoje zdanie. A opieram je na władnych doświadczeniach i konsultacjach, chociaz nie pracuję w zawodzie mam szerokie grono znajomych na codzień zajmujących projektowaniem i wykonastwem domów i moje pomysły czesto konsultuję z nimi.

bardzo ciekawie np.: potoczył się wątek wiatrołap:
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=14952
który podsumuję krótko: duży i oświetlony, albo wcale.

Ale trochę odbiegłem od tematu wracam do niego.

Kanadyjski Szkielet Drewniany
Nieszczęsny pomysł z niewyjaśnionych przyczyn propagowany przez dosyć sporą grupę nacisku, usiłujących na siłę przenieść technologię z Ameryki Północnej do Polski. Notabene do tych samych osób nie przemawiają rozwiązania architektoniczne z projektów kanadyjskich (patrz wiatrołapy).
Uważam, że propagowanie technologii Kanadyjskiego szkieletu drewnianego w Polsce jest poważnym błędem logicznym. Przez lata próbuje zaszczepić się w Polsce technologię budowy domów nie posiadającą zaplecza materiałowego!. W Ameryce Północnej firmy od dziesiątek lat produkują prefabrykaty i półprodukty do budowy domów szkieletowych po kilkudziesięciu latach zoptymalizowały produkcję co spowodowało obniżenie kosztów.
W Naszym kraju – NIE MA całego ciągu produkcji elementów do takich domów. Firmy które projektują takie elementy korzystają z importu bądź adoptują istniejące rozwiązania na swoje potrzeby.Przez takie działania domy szkieletowe budowane w Polsce są droższe i mniej trwałe ich amerykańskich odpowiedników.

Także historia kanadyjskiego szkieletu drewnianego wskazuje na bezsens adoptowania tej technologii do naszych potrzeb – gdyż jest to technologia skandynawska zmieniona i przez lata dopasowana do wymogów innego społeczeństwa, innej kultury i innych możliwości. (popatrzcie gdzie Kanada, a gdzie Szwecja – pod katem odległości od Polski :-) ),

Argumentów przytoczyć można jeszcze wiele. Natomiast, pragnę jeszcze zaznaczyć, że jestem również zwolennikiem budownictwa drewnianego. Drewno jako budulec uważam, za wdzięczny materiał, ale zastosowane mądrze i w sposób wynikający zwieloletnich doświadczenień Europejskich i wykorzystujący istniejące na rynku materiały.

ryby
15-09-2003, 16:53
My również szukaliśmy małego domku i naszym faworytem był przez kilka miesięcy D06 Muratora. Na rzutach wszystko wydawało sie wystarczająco duże, no i ilość pokoi nas w pełni zadowalała (3+1) ale mieliśmy okazję obejrzeć go w naturze i niestety. Okazało się, że mimo swoich 77 metrów jest to mały dom.
I wówczas znaleźliśmy LMB 27 z Lipińskich.
www.lipinscy.pl/projekty/parterowe/b27.html
Może rozważ ten projekt. Powierzchni użytkowej ma 90m2 a i poddasze gospodarcze być może kiedyś wykorzystasz lub nie, nie jest to konieczne.
Powodzenie w wyborze tego, który uczyni Cie szczęśliwym!

HenoK
15-09-2003, 17:28
zbigu,
czy masz może jakąś ofertę,kosztorys na ten domek?
Ciekawa jestem jak został wyceniony w technologii szkieletowej.

Podaje za katalogiem Najpiekniejsze domu polecane przez Muratora (http://www.projekty.murator.pl/pokazart.htm?IdArtykulu=b866eff69c) wycenę domku Murator C01 - Pod tęczą (http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=84) - 145700 zł + podatek VAT. Jest to koszt przy wykonaniu przez firmę i pewnie mozna z niego sporo uszczkąć, ale moze on być podsawą do dalszych przemysleń.
Dla porównania dom wg projektu Murator C48 - Z akcentem (http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=145) został w tym samym katalogu wyceniony na 127900 zł + VAT (pomimo tego, że ma on powierzchnię uzytkową o 16,3 m2 większą).

Shadock
15-09-2003, 20:23
A może zobaczysz Murator D06 - Mały - 77,6 m2:

http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=20?

zbigu
16-09-2003, 08:33
Podaje za katalogiem Najpiekniejsze domu polecane przez Muratora (http://www.projekty.murator.pl/pokazart.htm?IdArtykulu=b866eff69c) wycenę domku Murator C01 - Pod tęczą (http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=84) - 145700 zł + podatek VAT. Jest to koszt przy wykonaniu przez firmę i pewnie mozna z niego sporo uszczkąć, ale moze on być podsawą do dalszych przemysleń.
Dla porównania dom wg projektu Murator C48 - Z akcentem (http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=145) został w tym samym katalogu wyceniony na 127900 zł + VAT (pomimo tego, że ma on powierzchnię uzytkową o 16,3 m2 większą).


Coś mi to nie pasuje (w tym katalogu) - nie dość że C01 - Pod tęczą jest mniejszy od C48 - Z akcentem to jeszcze w tym 2 gim są różne elementy mocno podnoszące koszt budowy (wykusze, bardziej skomplikowany dach itp ...
chętnie bym poznał dokładne kosztorysy obu domków aby je porównać i dojść do tego jakim cudem katalog muratora tak wycenia obie chatki

no cóż - trochę bardziej "zabliście mi ćwieka" niż się tego pierwotnie spodziewałem ......


noo jak już pisałem wcześniej - pożyjemy zobaczymy (albo i nie ;--)

na razie pozdrawiam i zabiorę się do pracy - może uda mi sie zarobić na pare metrów więcej :lol:

radko25
16-09-2003, 13:15
Ja mam podobne dylematy (jak większość budujących). Optymalny (właściwie - minimalny) metraż dla rodziny z dzieckiem (lub dwoma - bo to nigdy nie wiadomo ;).
Osobiście przyglądałem się projektom imć pana Rutkowskiego Br 004, 006 ale z podpiwniczeniem. Nie wyobrażam sobie mieszkania we własnym domu bez piwnic (tam też planuje garaż). Na wybór projektu mam jeszcze conajmniej rok (spłata działki). Do tego czasu bede sie uczył, uczył i jeszcze raz uczył.
Najlepjej na cudzych błedach ;)
po to tu jestem
;)

HenoK
16-09-2003, 13:37
... Coś mi to nie pasuje (w tym katalogu) - nie dość że C01 - Pod tęczą jest mniejszy od C48 - Z akcentem to jeszcze w tym 2 gim są różne elementy mocno podnoszące koszt budowy (wykusze, bardziej skomplikowany dach itp ...
chętnie bym poznał dokładne kosztorysy obu domków aby je porównać i dojść do tego jakim cudem katalog muratora tak wycenia obie chatki

Główna różnica to chyba technologia budowy. Ściany dwuwarstwowe BK + styropian przebijają cenowo konstrukcję szkieletową.

kasiek
16-09-2003, 13:42
Do Radka: Co do piwnicy to ma sens na terenach suchych. Najlepiej się popytać sąsiadów, czy głęboko są wody gruntowe. Robienie piwnicy tam, gdzie jest wysoko woda, mocno podnosi jej koszty.
Nasi znajomi mają garaż w piwnicy i w ogóle go nie używają (przynajmniej do celów samochodowych). Mi się też wydaje niewygodny (oblodzony wjazd w zimie), ale każdy decyduje się na to, co lubi :wink: .

zbigu
16-09-2003, 13:52
Główna różnica to chyba technologia budowy. Ściany dwuwarstwowe BK + styropian przebijają cenowo konstrukcję szkieletową.


ale że aż tak ???

Wowka
16-09-2003, 13:58
zbigu - proponuję spojrzeć na wyniki ankiety i poczytać wypowiedzi Forumowiczów na temat domu innego małego domu. Zaznaczam, że jest on większy od wybranego przez Ciebie o całe 25m.

http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=12561&highlight=projekt