PDA

Zobacz pełną wersję : praktyczne parapety wewnętrzne



rael_ww
25-04-2008, 14:16
Mam drewniane okna (sosna). Początkowo planowałem zrobić również sosnowe parapety w kolorze okien. Zwróciłem jednak uwagę na to, że drewniany parapet jest bardzo podatny na uszkodzenia.. zwłaszcza, gdy stawia się na nim kwiaty.
Teraz myślę o czymś bardziej praktycznym, ale nie chcę utracić tradycyjnego i skromnego charakteru domu.
Z czego robicie swoje parapety?
I jak to wychodzi cenowo?

andre59
25-04-2008, 19:01
Ja mam parapety wewnetrzne z konglomeratu marmurowego grubości 2cm
150x25 cm - 4szt.,
180x25 cm - 2szy.,
60x25 cm - 1szt.
Za wszystkie zapłaciłem 800zł.
Nie ma z nimi żadnych problemów.

Sako
26-04-2008, 01:59
Parapety sosnowe to IMO nieporozumienie - to drewno jest tak delikatne, ze mozna je palcem zdeformowac (a paznokciem juz na pewno :) )

Wiele tez zalezy od sposobu uzytkowania - mozliwosc zalania z kwiatkow, uszkodzenia mechaniczne oraz rysowanie powierzchni. Parametry uzytkowe sa rozne dla poszczegolnych materialow i o tym trzeba pamietac (co wlasnie uczyniles, zadajac to pytanie :) )

Np. marmurowe parapety mozna calkiem niechcacy zabarwic w bardzo nieciekawy sposob chocby "przelewajac" kwiatki, blysk ich powierzchni takze zniknie od przesuwania doniczek.

Aktualnie mam wlasnie marmurowe, jednak wiecej nie popelnie tego bledu - moje doswiadczenia wykazuja, ze jest to za drogi i problematyczny material (jak dla mnie).

Parapet uzytkowy, znowu to podkresle - jak dla mnie, to taki, na ktorym stoja doniczki, ktore "szlifuja" powierzchnie, czasami cos sie rozleje, czasami trafi na niego mokra szmata z detergentem. I takie warunki uzytkowania uwazam za normalne i do tego dobieram odpowiedni material.

Jesli koniecznie maja wygladac na/byc drewniane, to osobiscie (choc jako laik w tej dziedzinie) pomyslalbym o jakims twardszym drewnie z odpowiednio wytrzymala powloka ochronna (np odpowiedni lakier). Oczywiscie liczac sie z tym, ze nie beda one wieczne i bezobslugowe, ale na akceptowalnym poziomie. Ale w koncu nie ma rzeczy wiecznych, no chyba ze dopuszczalne sa niesmiertelne parapety z czasow PRL z lastriko :D

Cypek
26-04-2008, 05:03
Też mam z konglomeratu.
W miarę przystępnie cenowo i trwałość niezła.

Nikoru
26-04-2008, 06:31
Ja w bloku od 6 lat mam z białego konglomeratu i sobie chwalę. Całe parapety zastawione są doniczkami i nawet jak sie coś przeleje, to łatwo wytrzeć. Widać jednak drobne porysowania, choć doniczkami staram się nie szurać.
Chwalę sobie za stosunek jakość/cena.
Do nowego domu kupiłam jednak granit. Podobno nie do zdarcia. Za trzy sztuki na 45cm głębokie i ok. 190 szerokie dałam 1300zł. A i kolorem sobie dopasowałam do okien w kolorze orzecha.
Jeszcze nie są zamontowane, więc nie napiszę opinii z własnego doświadczenia, ale jeśli ludzie chwalą sobie granitowe blaty w kuchni, gdzie ciągle coś po nich jeździ, to na parapety tym bardziej powinny się nadać.

janusz_21
26-04-2008, 10:42
Witam! Co słyszeliście i sądzicie o parapetach z płyty MDF? jak się nie mylę. okna mam "drzewianne" a parapetów jeszcze niet

Barbossa
26-04-2008, 11:17
Witam! Co słyszeliście i sądzicie o parapetach z płyty MDF? jak się nie mylę. okna mam "drzewianne" a parapetów jeszcze niet
prędzej czy później z jakiegoś powodu (czyli wody) spuchną, nie warto

konglomerat rulez

mam gr 3cm, fajna faktura, można samemu polerować jak się porysuje

janusz_21
26-04-2008, 12:55
Witam! dzięki, MDF odpada