PDA

Zobacz pełną wersję : Płatew - jedna czy dwie połączone?



Pawlom
25-04-2008, 21:18
Witam,
nurtuje mnie sprawa płatwi w więźbie dachowej.
Przewidziana jest płatew 16cm x 20 cm przez całą długość dachu tj. 12m. Ale wykonawca więźby twierdzi że można zrobić dwie płatwie na 6m i połączyć w środku śrubami i też będzie dobrze, poza tym ma też trochę kłopot z dostarczeniem takich długich belek. Ja myślę że połączone belki płatwi i tak po jakimś czasie wykrzywią się i wolę mieć to w całości, czy mam rację? Czy dopuszczalne jest łączenie płatwi w środku długości dachu?
Mam możliwość zamówić takie belki w całości, transport byłby bez problemu bo bliżej, tylko że dużo drożej.
Co sądzicie?
Pawel

Pawlom
27-04-2008, 07:57
Ponawiam pytanie,
jak ktoś miał z tym do czynienia to proszę o radę bo za kilka dni muszę się zdecydować.
Paweł

ila66
27-04-2008, 08:13
tak , mozna laczyc , ale nalezy to dobrze zaplanowac

nie mozna laczyc platwi w dowolnym miejscu

platew mozna laczyc w miejscach podparcia

mozna tez laczyc w scisle okreslony sposob poza miejscami podparcia

janusz_21
27-04-2008, 09:49
Witam! moje obie płatwie są łączone. Podparcie stanowią ściany działowe poddasza. Rozpiętość murów to też 12mb, jak naprawdę extra pobajerowali mi ich części wystające na zewnątrz, tak samo zrobili z krokwiami, dla mnie cacko. Więźbe robili górale, do łączenia elementów nie zużyli ani jedej blachy, jak to teraz modne, wszystko zgodnie ze sztuką, jak dawnej.

gibzwein
27-04-2008, 11:02
platew mozna laczyc w miejscach podparcia
no nie koniecznie. W miejscach podparcia (oprócz skrajnych) występują największe siły. Łączenie powinno wykonywać się w odległości ok 1/5-1/4 rozpiętości przęsła od podpory.

27-04-2008, 12:05
... Łączenie powinno wykonywać się w odległości ok 1/5-1/4 rozpiętości przęsła od podpory.
myślę podobnie jak gibzwein

Mammamija
27-04-2008, 12:08
Mam podobny "problem". Miałem wyrzynać murłatę 14x14 o długości 13 metrów. Odradzono mi. Powiedziano mi, że nikt (??) nie tnie tego w całości, niby każdy łączy. Twierdzili, że jednolite będzie bardziej podatne na skręcenia, że lepiej dwa kawałki, ale z odziomków.

ila66
27-04-2008, 12:10
Łączenie powinno wykonywać się w odległości ok 1/5-1/4 rozpiętości przęsła od podpory.

jak powinno wygladac takie laczenie ?

a jezeli na podporze jest dopuszczalne , to tez jak powinno wyglądac ?


brzoza tez tak uwazam

laczenie Bergera ?

27-04-2008, 12:21
Ila ja bym połaczył tak http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/26/Nakladka-grafik.svg/180px-Nakladka-grafik.svg.png

ila66
27-04-2008, 12:31
Ila ja bym połaczył tak http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/26/Nakladka-grafik.svg/180px-Nakladka-grafik.svg.png

dokladnie , tak wykonuje polaczenia , na aktualnej budowie wykonalem takie dwa



ale .... znam ogromna ilosc polaczen na slupach , rownierz takich przedwojennych , nawet wiem duzo o fachowcach niemieckich , ktorzy je robili i.... takie polaczenia mimo tylu lat sa jak najbardziej OK

martwi mnie co innego , polaczenia takie czsto widze dzisiaj na zakladke , pionowa lub pozioma , a ci moi fachowcy nie robili zakladek , tylko do " czola" i stalowa klamra

Witos
27-04-2008, 14:49
Podparcie stanowią ściany działowe poddasza. [...] wszystko zgodnie ze sztuką, jak dawnej.

Czyżby?

anetabo
27-04-2008, 20:46
Podparcie stanowią ściany działowe poddasza. [...] wszystko zgodnie ze sztuką, jak dawnej.

Czyżby?

Najważniejsze, że ładnie wykończyli elementy wystającei...
12m płatwi podparte dodatkowo w miejscu łączenia na ściance działowej, prawdziwe cacko, extra bajerancko :)

Barbossa
28-04-2008, 06:40
Mam podobny "problem". Miałem wyrzynać murłatę 14x14 o długości 13 metrów. Odradzono mi. Powiedziano mi, że nikt (??) nie tnie tego w całości, niby każdy łączy. Twierdzili, że jednolite będzie bardziej podatne na skręcenia, że lepiej dwa kawałki, ale z odziomków.
nie jest to podobny problem
murłatę możesz i z kilku kawałków zrobić



w odległości ok 1/5-1/4 rozpiętości przęsła od podpory
a jak tam wypada krokiew?
czy to płatew kalenicowa?

janusz_21
28-04-2008, 14:52
witam! po co te kpiny, chałupa stoi 3 lata, zrobili to poleceni, nie zapijaczeni, górale, tacy co tylko więźby stawiają, a nie ci co wszystko robią i na wszystkim się "znają" Dach jest bez zarzutu. Chciałbym na każdym etapie robót mieć takich jak oni. Mam prawo na tym się nie znać, napisałem jedynie jak to u mnie wygląda. I nie należę do tych co wszystkie rozumy pozjadali. Jest to łączone ze sobą tak jak jak pokazał brzoza.

Witos
28-04-2008, 15:33
Podparcie stanowią ściany działowe poddasza. [...] wszystko zgodnie ze sztuką, jak dawnej.

Czyżby?

Najważniejsze, że ładnie wykończyli elementy wystającei...
12m płatwi podparte dodatkowo w miejscu łączenia na ściance działowej, prawdziwe cacko, extra bajerancko :)

Ścianka działowa to raczej do tej płatwi nie powinna dotykać. No chyba ze w tej ściance jest słup na którym się opiera.

frykow
28-04-2008, 17:21
martwi mnie co innego , polaczenia takie czsto widze dzisiaj na zakladke , pionowa lub pozioma , a ci moi fachowcy nie robili zakladek , tylko do " czola" i stalowa klamra
Moi zrobili na zakładkę. Mam ich ukamieniować?

st_x
02-10-2010, 12:48
dokladnie , tak wykonuje polaczenia , na aktualnej budowie wykonalem takie dwa



ale .... znam ogromna ilosc polaczen na slupach , rownierz takich przedwojennych , nawet wiem duzo o fachowcach niemieckich , ktorzy je robili i.... takie polaczenia mimo tylu lat sa jak najbardziej OK

martwi mnie co innego , polaczenia takie czsto widze dzisiaj na zakladke , pionowa lub pozioma , a ci moi fachowcy nie robili zakladek , tylko do " czola" i stalowa klamra

Witam

Zrobione to jest tak jak na rysunku czy obrócone o 90 stopni ???
(największa płaszczezna styku jest (mniej więcje) pozioma czy pionowa).??