PDA

Zobacz pełną wersję : wylewki: taśma dylatacyjna czy styropian 1cm



rael_ww
26-04-2008, 07:40
Większość wykonawców proponuje taśmę dylatacyjną. Słyszałem, że zamiast niej można dać paski styropianu 1cm. Które rozwiązanie jest wg lepsze?

26-04-2008, 07:51
oba materiały spełniają swoje zadanie

laziale
26-04-2008, 14:17
lepsze to taśma a tańsze to styropian,ja polecam jednak taśmę skoro ktosto wymyślił ,koszty nie są powalajace

Rezi
26-04-2008, 19:18
chce ci się ciąć styro na paski i zaoszczedzić 20 zł ??

fotograf
26-04-2008, 20:46
chce ci się ciąć styro na paski i zaoszczedzić 20 zł ??

u mnie majster ciął bo zabrakło taśmy a w hurtowni obok mieli cienki styropian - to nie jest jakieś upierdliwe - łata, nożyk i można ciąć kilka sztuk na raz

rael_ww
26-04-2008, 21:25
Słuchajcie, nie chodzi o oszczędności. Myślałem nawet, że styro jest droższy. Wydaje mi się, że styropian lepiej izoluje termicznie, a przy podłodze zwłaszcza akustycznie.

Jak gruba jest ta taśma?

Aedifico
27-04-2008, 13:29
Słuchajcie, nie chodzi o oszczędności. Myślałem nawet, że styro jest droższy. Wydaje mi się, że styropian lepiej izoluje termicznie, a przy podłodze zwłaszcza akustycznie.

Jak gruba jest ta taśma?

To czy lepiej izoluje termicznie czy nie nie ma żadnego znaczenia.

Rezi
27-04-2008, 16:27
jak juz to izolacja akustyczna
termiczna nie ma znaczenia

Depi
27-04-2008, 18:00
termiczna nie ma znaczenia

Nie? Czemu? Może i 1 cm to mało, ale zawsze...

j-j
27-04-2008, 19:07
To cytacik z katalogu jednego z producentów:

Izolacja brzegowa:
- ogranicza straty ciepła przez ściany,
- stanowi dylatacje płyty betonowej grzejnej od ścian zewnetrznych, filarów, innych elementów konstrukcyjnych,
- układana do wysokosci wylewki betonowej.

Depi
27-04-2008, 19:36
Izolacja brzegowa:
- ogranicza straty ciepła przez ściany,


Nie da się ukryć, że ogranicza. Stosunkowo niwiele, ale zawsze. Warto tu raczej zostosować możliwie dużo i możliwie dobrego izolatora.

Graczyk
27-04-2008, 20:12
Polecam taśmę a do tego jak jeszcze trakerem ją przymocujesz do ściany to układanie styro idzie jak ta lala.

rael_ww
27-04-2008, 21:16
Polecam taśmę a do tego jak jeszcze trakerem ją przymocujesz do ściany to układanie styro idzie jak ta lala.

Jaką grubość i twardość ma taka taśma?
...no i co to jest traker? :)

28-04-2008, 06:01
Izolacja brzegowa:
- ogranicza straty ciepła przez ściany,


Nie da się ukryć, że ogranicza. Stosunkowo niwiele, ale zawsze. Warto tu raczej zostosować możliwie dużo i możliwie dobrego izolatora.
zgadzam sie z j-j i Depi co do dodatkowej funkcji dylatacji (czyli izolacji)



...no i co to jest traker? :)
taker - zszywacz
taśma ~ 0.5 cm
styropian - 1,0 cm

Aedifico
28-04-2008, 07:27
Nie przesadzajcie z tą izolację termiczną dylatacji to są wartości pomijalnie małe.

Depi
28-04-2008, 10:42
Opór cieplny 1cm styropianu (lub jeszcze lepij jakiejś dobrej pianki PU) już nie jest taki pomijalny, szczególnie w zestawieniu z betonem dookoła. Jak ma się podłogówkę i na styku ze ścianami zewnętrznymi coś to daje. Zawsze lepsze to, niż nic. Koszt tego jest także pomijalny, więc czemu nie?

28-04-2008, 11:11
małe wartości mozna zyskać izolując całe sciany fundamentowe, moim zdaniem na zwrot tej inwestycji trzeba czekac długie lata ( o ile wogóle inwestor tego momentu dożyje ... :-? )
natomiast izolując tu, na styku "jastrych - ściana - fundament" można mniejszym kosztem uzyskac stosunkowo więcej ...

Depi
28-04-2008, 11:27
Szczególnie, jak ktoś ma podłogówkę. Duże delta-te.

ryba7070
28-04-2008, 11:28
Niedawno u nas skończono wylewki, fachowcy doradzali jednak taśmę...

carringtontomas
28-04-2008, 11:36
Ja również zastosowałem taśmę - zdjęcia w moim dzienniku.

Aedifico
28-04-2008, 11:36
małe wartości mozna zyskać izolując całe sciany fundamentowe, moim zdaniem na zwrot tej inwestycji trzeba czekac długie lata ( o ile wogóle inwestor tego momentu dożyje ... :-? )
natomiast izolując tu, na styku "jastrych - ściana - fundament" można mniejszym kosztem uzyskac stosunkowo więcej ...
Gdzie tam więcej. Jaka jest różnica temperatur.

Nawet przy podłogówce izolując wylewkę na 6 cm, zostaje nam co najmniej ~250 cm do akumulowania.

28-04-2008, 11:52
Niedawno u nas skończono wylewki, fachowcy doradzali jednak taśmę...
a co sobie będą dodawac dodatkowej roboty z przycinaniem styropianu za te same pieniądze :)

Gdzie tam więcej. Jaka jest różnica temperatur...
jesli np. w domu masz +18 * C to w zimie pod domem prawdopodobnie ok +8*C
róznica = 10 *C
pod ziemią na zewnątrz budynku moze byc troche chłodniej w górnej warstwie, głębiej znów cieplej
ale znów zalezy ile sniegu nasypało im więcej tym pod ziemia cieplej
inaczej to będzie w październiku, inaczej w styczniu
inaczej gdy grunt mokry, inaczej gdy suchy, itd.

Aedifico
28-04-2008, 11:59
Niedawno u nas skończono wylewki, fachowcy doradzali jednak taśmę...
a co sobie będą dodawac dodatkowej roboty z przycinaniem styropianu za te same pieniądze :)

Gdzie tam więcej. Jaka jest różnica temperatur...
jesli np. w domu masz +18 * C to w zimie pod domem prawdopodobnie ok +8*C
róznica = 10 *C
pod ziemią na zewnątrz budynku moze byc troche chłodniej w górnej warstwie, głębiej znów cieplej
ale znów zalezy ile sniegu nasypało im więcej tym pod ziemia cieplej
inaczej to będzie w październiku, inaczej w styczniu
inaczej gdy grunt mokry, inaczej gdy suchy, itd.

Pisałem o styku ociepleniej ściany z wylewką.

28-04-2008, 12:09
latem - mniejsza, zimą - wieksza, tak mysle
ale nie mierzyłem :)

Robak
28-04-2008, 22:40
a u mnie majstry woleli styro, 2 cm a nie taśmę dylatacyjną

i jedno i drugie spełnia swoje zadanie

chyba :-?

ewoo
29-04-2008, 19:50
Jeśli nie ma ogrzewania podłogowego to nie ma różnicy, jeśli jest ogrzewanie to powinna być taśma dylatacyjna , a do ogrzewania podłogowego ma ona coś ponad 0.5 cm. Nie chodzi tu o straty ciepła tylko o dylatację czyli o zrobienie szczeliny pomiędzy ścianą i podłogą. Podłoga przy ogrzewaniu podłogowym "rozszerza się i kurczy" powodując ściskanie taśmy dylatacyjnej, jest ona sprężysta
więc cały czas wypełnia szczelinę , styropian zaś nie jest już taki sprężysty i po "skurczeniu" się podłogi pomiędzy podłogą a ścianą jest styropian i luka której nie wypełnił "rozkurczający się " styropian. I pytanie i co z tego, ano to że jeśli w tę lukę dostaną się zanieczyszczenia (ziemia , piasek) i znowu ściśnie styropian i znowu w lukę piasek czy ziemia to po pewnym czasie nie ma już szczeliny dylatacyjnej a chyba nie muszę tłumaczyć co się dzieje z podłogą z ogrzewaniem gdy nie ma dylatacji.
Może zbyt przesadnie napisałem ale chodzi o zasadę czemu pianka a nie styropian.

Lenart
29-04-2008, 20:56
ewoo chyba naooglądałeś sie filmów katastroficznych :lol:
styropian jest jednak dość spręzysty i minie 1000 lat zanim ta chałupa się
rozleci.
Co do zasady to fakt - zostaje zasadą - i co z tego ?
Ja w jednym pokoju kładłem styropian :lol:
a w drugim taśmę :lol: :lol:

ms.
30-04-2008, 09:48
Ostatnio się przekonałam, że są taśmy i taśmy.

Kupiona w składzie budowlanym miała 10 cm szerokości i max. 5 mm grubości. Hydraulicy, którzy kładli podłogówkę dali nam wypasioną taśmę Retting. Szeroka na ok. 20 cm, grubość 1 cm. Taśma miała dodatkowy fartuch z folii do wyłożenia na folię od podłogówki.

Styropian rozkładaliśmy sami i już nie miałam ochoty rzeźbić dylatacji ze styro. :oops:

piotrulex
30-04-2008, 10:06
u nas zusyli 1cm jaka nam po czyms tam pozostala oraz dalej ukladali swoja tasme

nie mialo to dla mnie znaczenia - oba materialy spelniaja swoje zadanie

80mariusz80
08-11-2010, 09:55
Niektore firmy sprzedaja tonery w pudelkach, gdzie sa zabezpieczone paskami pianki poliuretanowej o grubosci ok. 2-3 cm.
Wpadlem na pomysl czy nie wykorzystac tych paskow pianki jako tasmy dylatacyjnej.
Prosze o opinie :)