PDA

Zobacz pełną wersję : jak wyrównać teren na działce - plan sytuacyjny w zalaczeniu



imperator
27-04-2008, 11:58
Witam,
Dom juz wybudowany. Przyszla kolej na zrobienie porzadku z dzialka ale nie wiem jak mam podejsc do tego problemu. Otóz dom w stosunku do reszty dzialki lezy jakies 80 cm nizej. Musialbym wybrac te 80 cm w strone pola.
Obecnie sytuacja wyglada tak, ze jak popada lub w okresie odwilzy zimowych woda spływa po takim terenie na moja działkę.
Rozwiazania widzę 2:
1 - zrownac calu terez rowno z domem
2. Zrobic po środku mały pagórek i tak zakonczyc do pola.
Prosze o pomoc w podjeciu decyzji sugeruja sie planem sytuacyjnym ktory zalaczam.
pozdr
http://countup.republika.pl/dom.JPG

slawkin
27-04-2008, 12:06
Weź pod uwagę jedną rzecz. Jeśli obniżysz cały teren to i tak woda będzie Cię zalewała. Grawitacji nie oszukasz. Naj rozsądniejszym rozwiązaniem było by wyrównać cały teren ale wkopać dreny i usuwać wodę opadową do kanalizacji w drodze (jeśli jest), lub do najbliższego rowu melioracyjnego.

KrzysztofLis2
27-04-2008, 12:08
Kurde, nachylona działka to coś, co wielu by chciało mieć u siebie. Na przykład ja. ;)

Jeśli jest nachylona na południe albo w kierunku zbliżonym, zostaw ją tak, jak jest. Jeśli Ci spływanie wody przeszkadza, zrób tam grządki, prostopadle do zbocza. :)

pkm
27-04-2008, 18:10
Ja proponowałbym ci podzielenie odcinka spadku na połowe, robiac w połowie murek na 40cm, oraz na granicy uskok na 40cm, działka będzie ciekawiej wyglądać. Uzyskał byś dodatkowe 14m płaskiej działki za domem, oraz estetyczny murek z kamieni z 3 schodkami na podwyższony taras na wysokości 40cm w tylniej części działki :wink:

imperator
27-04-2008, 18:15
Spadek jest w kierunku poludniowo-wschodnim. Myslalem zeby wyrownac teren i od strony pola wstawic rownolegle rure drenazowa i poprowadzic je pozniej prostopadle wzdluz granic dzialki do drogi.
Grawitacji nie oszukam ale nie chce aby w czasie deszczow woda spływala mi pod sam dom.
Jak macie jeszcze jakies przemyslenia to chetnie wyslucham.

Graczyk
27-04-2008, 20:20
Pomysł z murkiem w jakiejś odległości od domu wydaje sie być spoko tylko zrobiłbym go już na sam koniec na etapie zakładania ogrodu i oczywiście nie tak od sznurka tylko jakoś tak fikuśnie, z falą albo w połączeniu z jakąś kaskadą wodną.
Przy domu uzyskasz płaski teren, potem jakiś stopień i znów płaski teren na jakąś altankę albo miły letni taras a potem jeszcze jakiś murek na nasadzenia zasłaniające teren Twojej posesji. Będziesz miał jakby tarasową działkę ale jak do tego dołożysz strumyk albo jakieś przlewowe mini stawki to efekt zajefajny.

pkm
27-04-2008, 20:31
Kolega właściwie wyczuł moje intencje odnośnie murku :wink: , właśnie tak sobie to wyobrażałem , z jakimiś nasadzeniami, skalniaków itp.
Odnośnie odprowadzenia wody to proponuje zrobić nieznaczny spadek od domu, powiedzmy 1%, i przy murku wykonać studnie chłonna która bedzie odbierać wode z tarasu oraz odpływajacą od domu. Studnie chłonna można połączyć np. z rowem za pomocą drenu (jeśli teren jest słaboprzepuszczalny.