PDA

Zobacz pełną wersję : Kuchenka elektryczna na 230V?



Pit-R
13-09-2003, 09:29
Witam

Może ktoś z Was mi podpowie? Żona uparła się abyśmy kupili kuchenkę elektryczną (piekarnik + blat ceramiczny) :-? . Jednak nie jestem pewien czy mogę ją podłączyć do istniejącej jednofazowej instalacji elektrycznej. W umowie z ZE mam wpisaną średnią moc na poziomie 5kW. Z tego co się orientuję pobór mocy blatu cer. około 7 kW, piekarnika 3kW. To juz dużo więcej niż w umowie. Nawet gdy przyjmę współczynnik jednoczesności 0,5 to gdzie rezerwa mocy na pozostałe urządzenia ? (pralka, odkurzacz, żelazko, lodówka itp). Czy mozna podłączyć kuchenkę bez powiadamiania ZE o zwiększeniu mocy odbieranej, bo zakładam, że takowe zgłoszenie wiązało by się z uiszczeniem odpowiedniej opłaty tj. 120zł * 1kW. Jak ZE traktuje takie praktyki? Czy ktoś z Was mógłby się podzielić uwagami na ten temat?

Pozdrawiam,
Piotr

woreczek
13-09-2003, 14:03
podłączyć możesz, ale jak będzie za duże obciążenie to poprostu bezpiecznik się spali albo wyłączy. ZE w zależno

Gosia Łódź
13-09-2003, 14:39
Po 1 przeczytaj bardzo szczegółowo umowę i jej przepisy dotyczące warunków technicznych. Tam masz dokąłdnie podaną moc i zabezpieczenia przedlicznikowe. Taka kuchenka o której myślicie nie będzie wykorzystywana przy tak niskiej mocy jak 5kV. Ponadto nie włączysz żadnego innego urządzenia w tym czasie.
Co może ZE, jeżeli nie wytrzymają zabezpieczenia to może spalić się licznik , jeżeli dopatrzą się kuchenki to moga wypisac protokół kontrolki technicznej i nakazać doprowadzenie do stanu zgodnego z umową. Ale przede wszystkim moim zdaniem ta kuchenka nie będzie właściwie działać.

RAN
13-09-2003, 15:04
Kuchenka elektryczna - jednofazowa jest wyposażeniem i nie wymaga zgody ani zawiadomienia ZE. Należałoby natomiast sprawdzić, czy przewody instalacji elektrycznej mają wystarczający przekrój oraz czy nie należy wymienić bezpieczników na większe. Zależy jaka jest moc kuchenki. Jeżeli bez piekarnika może obejdzie się bez przeróobek. Jeżeli z piekarnikiem należy przystosować instalację. Jeżeli jest to mieszkabie w budynku wielorodzinnym najprawdopodobniej będzie trzeba wystąpić do ZE o nowe warunki (za co się płaci).

YEYO
13-09-2003, 20:35
O ile się nie mylę to blaty cermaiczne są budowane na napięcie 3-fazowe nie zasilisz tego z 1 fazy. Gdyby kuchenka miała 7kW na jednej fazie to miałbyś pobór prądu ponad 20A myślę zę twoje zabezpieczena tego nie wytrzymają zwłaszcza jak na tym samym obwodzie będzie coś jeszcze. Ale 7kW to musi być 3 fazy.

michalt
14-09-2003, 06:25
Witam.
Wypowiem się jako użytkownik takiej kucheni - praktyk a nie teoretyk.
Posiadam kuchenkę marki Gorenje (piekarnik i płyta). Całą instalację w mieszkaniu dostosowałem do 3faz gdyż zapewniano mnie, że będą 3 ptrzebne do kuchenki. Tymczasem okazało się, że kuchenka równie dobrze działa zarówno na 2 fazach jak i jednej fazie (230V). Od roku działa u mnie na jednej fazie więc nie mam motywcji, żeby teraz przerabiać umowy w ZE (na 3 fazy) i wszystko jest OK. W umowie mam 3kW ale widocznie bezpiecznik przed licznikiem jest dużo mocniejszy bo wszystko w domu chodzi mi bez problemów (sam się zdziwiłem ale to pozostałość po lokatorach).
Kolkluzja: Jeżeli masz wystarczająco dobre przewody zasilania przed licznikiem, wykupioną odpowiednią moc w ZE oraz oddzielne zasilanie kuchenki od licznika to śmiało możesz kupować kuchenkę i piekarnik elektryczny (tylko sprawdź czy chodzi na 1 fazie).

Pozdrawiam
Michał

Triton
14-09-2003, 13:22
Cześć
Użytkuję od 6 lat blat Amica moc max 6300 W podłączony na 3 fazach, piekarnik Amica max 3300 W (na 1 fazie) przydzielona moc 7kW.
Wszystko działa ok z małym wyjątkiem jako że posiadam również podgrzewacz wody przepływowy (max 24kW na 3 fazy) staramy się nie używać tych urządzeń razem. Szczególnie w zimie, zabezpieczenia są w skrzynce w ogrodzeniu i jak temperatura na zewnątrz jest minusowa to zdarzało się że biorąc prysznic trzeba się przelecieć na pole je włączyć (ale to ponoć pomaga się hartować :lol: )

Pit-R
17-09-2003, 07:59
Dzięki bardzo za komentarze

Hmmmm? Chyba zdecyduję się na instalacje 3-fazową. Z tego co się dowiedziałem to przy składaniu wniosku o wydanie warunków przyłączeniowych jeśli zadeklaruje podłączenie kuchenki elektrycznej to z miejsca wpisują 12kW. Dgyby można było ziekszyć moc do 10kW obniżyłbym koszt zmiany warunków przyłączenia (240zł w kieszeni :) ). Wypadałoby również dowiedzieć się o koszty wykonania instalacji 3-fazowej ze skrzynki licznikowej do mieszkania.

Pozdrawiam,
Piotr

uszek
17-09-2003, 08:56
w dużej mierze wszystko zalezy od tego jak są porobione obwody w domu, ja mam np osobny obwód do kuchenki elektrycznej i piekarnika, tak samo osobny do ogrzewania podlogowego itp jeżeli tych obwodów nie jest za duzo to podłaczanie odbiornika tak dużej mocy do obwodu który już "obsługuje" czajnik, pralke, lodówkę itd jest lekko ryzykowne. Ja bym podciągną tryz fazy do kuchni (tak mam u siebie) koszt nie jest duży a masz pewnośc, że ci kabli nie popali w domu w święta :) i korków nie wywali

ArtMedia
17-09-2003, 09:28
Witam.

Nasz blat pracuje na dowolnej liczbie faz. Ponadto ma funkcję obniżania mocy, aby dostosować ją do instalacji. Tylko, że moim zdaniem nie tędy droga...
Instalacja 3-fazowa do kuchenki to podstawa.

Sebastian