PDA

Zobacz pełną wersję : tynk mozaikowy na dysperbit?



Mis Uszatek
27-04-2008, 21:11
Czy tynk mozaikowy/akrylowy można kłaść na cokół na ścianie fundamentowej, która jest już zabezpieczona dysperbitem? A lepsza będzie jakaś inna masa, byle miła dla oka?

Może odezwie się Geno lub Sp5es, bo wiem, że się na tym znają? Przeszukałem instrukcje producentów i Forum, ale nie znalazłem odpowiedzi.

Barbossa
28-04-2008, 06:42
cóż, ani jednym ani drugim nie jestem
ale zrobiłbym to na warstwie styro, tak jak to się robi po bożemu
sam tynk odlezie od dysperbitu

Mis Uszatek
28-04-2008, 14:46
Dzięki.
Sęk w tym, że nie mam gdzie się "zmieścić" ze styropianem. Grubość w sumie nie powinna przekroczyć 5 mm.

28-04-2008, 15:01
tynk mozaikowy typu greinplast kładzie sie na podłoza pionowe mineralne
czyli dysperbit odpada
ale ja sie nie znam ...

Iszin
01-05-2008, 10:29
tynk akrylowy lub mozaikowy trzeba dac na siatce z klejem. Ten dysper.. musialbys poddrapac troche, przegruntowac, zasmarowac klejem z siatka i na to tynk.

Chyba zebys poszukal jakis super grunt, ktory polaczy dysperbit z tynkiem mozaikowym :)

szczukot
08-07-2012, 18:07
Podniosę temat.
Mam na cokole dysperbit juz od dobrego roku. No i przymierzam sie do otynkowania tego. Co zrobić ?? Nie widzi mi sie klasc ponownie siatki i kleic. Kolejne koszty i w dodatku niewygodna i zmudna robota (mala wysokoc i duuuzo metrow biezacych).
Jak to zrobic ? Jakis grunt ?

Fantom

Aedifico
08-07-2012, 18:19
Podniosę temat.
Mam na cokole dysperbit juz od dobrego roku. No i przymierzam sie do otynkowania tego. Co zrobić ?? Nie widzi mi sie klasc ponownie siatki i kleic. Kolejne koszty i w dodatku niewygodna i zmudna robota (mala wysokoc i duuuzo metrow biezacych).
Jak to zrobic ? Jakis grunt ?

Fantom

No nie da rady położyć tynku na bitum...Gdyby była izolacja mineralna to co innego.

szczukot
08-07-2012, 18:58
Czyli skrobac, szlifowac, zdzierac do kleju ?
Wezme szlifierke katowa albo jakas rotacyjna i bede jechal :(
I potem grunt i dopiero tynk ?

Fantom

F***T
10-07-2012, 11:39
Witam Drogich Forumowiczów,
Jeśli można się przyłączyć do dyskusji i pomóc pytającemu Misiowi-Uszatkowi to jedynym skutecznym sposobem nałożenia tynku na tak przygotowane podłoże będzie nałożenie na nim warstwy zbrojonej tj. nałożenia warstwy kleju uniwersalnego z wtopioną w nim siatką. Osobiście polecam nasz produkt FAST SPECJAL , gdyż w zeszłym roku robiliśmy takie próby w naszym laboratorium. Z tego co pamiętam nakładaliśmy parę warstw DYSPERBITU i potem wykonaliśmy warstwę zbrojoną. Badania przyczepności wypadły pozytywnie a jedyną różnicą w stosunku do typowych podłoży mineralnych był nieco dłuższy czas wysychania kleju.
Reasumując możesz śmiało robić to z naszym klejem, bez potrzeby zrywania DYSPERBITU. Uprzedzając pytanie nasz klej do siatki jest naprawdę b. bogaty w chemię i przez to daje radę nawet na tak trudnych podłożach.

Więcej o produkcie:
http://fast.zgora.pl/index.php/produkty/zaprawy-klejowe/kleje-do-styropianu/53-fast-specjal

TypeR
10-07-2012, 20:50
Czyli skrobac, szlifowac, zdzierac do kleju ?
Wezme szlifierke katowa albo jakas rotacyjna i bede jechal :(
I potem grunt i dopiero tynk ?

Fantom
Cześć,
u mnie chłopaki kładli siatkę z klejem a potem podkład pod tynk mozajkowy w kolorze wybranej mozajki, tzn. granulki pewnie będą w 2 kolorach więc trzeba zrobić podkład w jednym z tych kolorów żeby nie było prześwitów.
Pozdrawiam - Daniel

szczukot
12-07-2012, 08:00
Troche nie czaje.
Na dysperbit np tynku ani gruntu nie mozna dac bo sie nei bedzie trzymal.
Ale klej z siatka juz mozna i sie bedzie trzymal.

To moze po prostu zrobie "gruntowanie" tej powierzchni baaardzo cienka warstwa samego kleju ??

Fantom

mada102
21-07-2012, 10:53
Troche nie czaje.
Na dysperbit np tynku ani gruntu nie mozna dac bo sie nei bedzie trzymal.
Ale klej z siatka juz mozna i sie bedzie trzymal.

To moze po prostu zrobie "gruntowanie" tej powierzchni baaardzo cienka warstwa samego kleju ??

Fantom

ano właśnie .. dziwne

Jeśli już to zaproponowałbym pewniejsze rozwiązanie:
1. Grunt " szczepny " np. Greinplast FG ( doskonale sprawdza się przy podłożach typu OSB, styrodur, klejenie glazury "płytka na płytkę, lamperie itp)
2. Klej + siatka
3. Grunt pod mozaikę
4. Tynk mozaikowy (Żywiczny)

Pozdrawiam

szczukot
30-05-2013, 17:15
No to podciągając temat ...
Zrobiłem tak :
1) druciakiem na wiertarce "zryłem" trochę ten dysperbit. Nie mocno, ale aby złapał szorstkość.
2) Zasmarowałem to Cekolem GS-83. Powstała fajna szorstka warstwa kontaktowa
3) nałożyłem tynk Webera

Czy się sprawdzi, dam znać za rok :) Ale ten Cekol się nieźle przykleił, więc z tej strony problemu być nie powinno.

Fantom

Eric N
08-08-2014, 21:41
Halo halo- podciagne temat gdyz stanalem przed tym samym - uparlem sie na tynk mozaikowy ale musze cos zrobic z dysperbitem na fundamencie -czy ktos ma to juz za soba ??? dodam ze styropian nie wchodzi w gre gdyz nie ma miejsca na to pod cegla klinkierowa. Bardzo prosze o rady.Dziekuje

szczukot
09-08-2014, 18:31
Wzialem druciana szczotke na wiertarke, "zszorstkowalem" dysperbit na styro, zamalowalem Cekolem GS83 i polozylem tynk moziakowy Webera. Zrobiłem to w tamtym roku. Trzyma bez problemu.

Fantom

dpo
29-09-2018, 13:19
Czesc.
Ciagle sie trzyma czy musiales cos poprawiac ?

szczukot
29-09-2018, 19:29
W tym roku na lato zauważyłem w jednym miejscu że się wykruszyło, oderwało. Powstała taka dziura z 5 cm2 i widać, że przy bokach nie trzyma.
I to jedyne co do tej pory znalazłem, że nie jest ok. Ale takie coś to chyba już normalne - w końcu 5 lat minęło.

Fantom

dpo
30-09-2018, 21:15
dzieki za info - pozdrawiam