PDA

Zobacz pełną wersję : Odległości między domami z drewna



Kubulec
28-04-2008, 07:28
Może temat był poruszany, ale jakoś nie udało mi się znaleźć.
Sąsiad ma postawiony dom z bali okragłych w odległości cztey i pół metra od mojej granicy. Chciałbym postawić swój dom drewniany, albo szkielet albo bal; jeszcze nie jestem zdecydowany. Jaką powinienem zachować tę minimalna odległość między budynkami?

pioslotw
28-04-2008, 09:12
Odległość między dwoma budynkami drewnianymi ze ścianami z otworami wynisi 2*8 m = 16m!
Duuużo.

Barbossa
28-04-2008, 11:26
w PB nie zauważyłem rozróżnienia na materiał w przepisowych odległościach
skąd takie dane?

sSiwy12
28-04-2008, 11:53
Odległość między dwoma budynkami drewnianymi ze ścianami z otworami wynisi 2*8 m = 16m!
Duuużo.
:o :o :o
Podpowiem :lol:
Przepis o minimalnej odległości od granicy działki (4 , lub 3m) wynika również z faktu ochrony p.poż.
Czyli minimalna odległość wynosi 4 lub 3 m od granicy działki - bez wzgledu na rodzaj ściany zewnetrznej budynku.

budulec1
28-04-2008, 21:02
Przepis o minimalnej odległości od granicy działki (4 , lub 3m) wynika również z faktu ochrony p.poż.

Obecnie ten przepis nie ma nic wspólnego z przepisami p.poż



Czyli minimalna odległość wynosi 4 lub 3 m od granicy działki - bez wzgledu na rodzaj ściany zewnetrznej budynku.
Chyba żartujesz!
Możesz tak przyjmować jedynie dla budynków jednorodzinnych posiadających dachy i ściany NRO.

W przeciwnym przypadku będzie jak pisze psioslotw

wolo63
28-04-2008, 21:22
W jednym z Muratorów (r.2007) opisywano odległości budynków wykonanych z drewna .

raffran
28-04-2008, 21:26
Zgadza sie 16m,ale nie dwa razy po 8m.
Odleglosc miedzy dwoma drewnianymi domami polozonymi na sasiednich dzialkach nie moze byc mniejsza niz 16m,bez wzgledu na to czy w scianach zwroconych ku granicy sa okna,czy nie.Jezeli u sasiada dom drewniany stoi 6m od plotu,drugi dom musi byc odsuniety co najmniej 10m od granicy.

budulec1
28-04-2008, 21:41
Zgadza sie 16m,ale nie dwa razy po 8m.

2 x dlatego bo jest to zwiększenie standardowej odległości o 100%.
Oczywiście dotyczy to odlgłości pomiędzy domami, czyli tak jak piszesz

pioslotw
29-04-2008, 07:48
Wynika to z § 271 ust. 2 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

sSiwy12
29-04-2008, 08:34
W "szkielotowcu" ważne jest z czego wykonano elewację. Nawet elewacja drewniana może być traktowana jako nierozprzrestrzeniająca ognia - np.wystarczy "ostrugać" deski", że nie wspomne o specjalnych lakierach zabezpieczajacych.
Ściany zewnętrzne domu z bali, wykonywane są zwykle jako ściany wieńcowe. Jeżeli mniejszy wymiar przekroju poprzecznego bali lub średnica okrąglaków jest nie mniejsza niż 14 cm ( prawdopodobnie zmieniono ja na 10cm, ale nie mam "podstawy prawnej") ściany wieńcowe z takich elementów uważa się za nierozprzestrzeniające ognia.

I ostatnia uwaga. Praktycznie wszystkie "elementy" zarówno dla scian "szkieletowców" jak i domów z bali spełniaja warunki minimum dla klasy "D" - bo tego wymaga PB, czyli te domy mozna stawiać w odległościach od granicy takich jak wykonane np. z bloczków.

budulec1
29-04-2008, 08:54
Czyli minimalna odległość wynosi 4 lub 3 m od granicy działki - bez wzgledu na rodzaj ściany zewnetrznej budynku.

sSiwy12 Ty chyba naprawdę nie wiesz co piszesz.
Jak zwykle piszesz bzdury a później coś doczytasz i próbujesz kręcić, nie próbując tego zrozumieć

sSiwy12
29-04-2008, 09:18
Znów napisze JAK ZWYKLE BZDURĘ :lol:
Ale faktycznie byc może w tym przypadku zastosowałem zbyt duzy skrót myślowy :oops:, ale dla większości chyba czytelny :lol:
To czego sie czepiasz dotyczyło tylko i wyłacznie tematu czyli "szkieletowca i domu z bali, a w tym przypadku prawdą jest, że "bez wzgledu na rodzaj ściany zewnetrznej budynku. - przy czym zakładam (zawsze), że oba domy budowane sa zgodnie z przepisami.
Masz symatyczny kolego wyjatkowy dar interpretacji tego co czytasz :roll: - zwłaszcza w przepisach. I nie jest to z mojej strony chęć obrazy Ciebie, lecz najczystsza złośliwość :lol:
Pozdrawiam

Kubulec
29-04-2008, 10:31
Znalazłem, co prawda na innym Forum, taką informację - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=336&sid=9d20e5f0392ca2da03f1ffe12c8eb769
Co o tym sądzicie? Na ile to może być wiarygodna informacja?

mynia_pynia
29-04-2008, 12:27
Między dwoma drewnianymi ma być 16m, między drewnianym a murowanym 12m.
Było w muratorze.