PDA

Zobacz pełną wersję : Czy zgrzewane rury od wody u?ytkowej mo?na zala? w posadzce?



_ZBYCH_
13-09-2003, 14:46
Mam dylemat. Czy instalację z rur zgrzewanych można zalać w posadzce?
Widziałem kilka takich instalacji, gdzie rury są układane w styropianie i zalane wylewką. Co będzie, jak się okaże, że jakieś połączenie zgrzewane puściło? Co radzicie? Jak poprawnie wykonać taką instalację?

bajzi
13-09-2003, 17:35
tak się robi. tylko najpierw trzeba zrobić próbę szczelności i dopiero potem zrobić wylewkę. a mnie sie tak marzy,żeby puścić wodę pod podwieszanym stropem oczywiście odpowiednio wygłuszonym, żeby nie "bulkała". zapobiegło by to późniejszemu kuciu wylewki. ale i tak przewiduję podłogówkę, więc.... :roll:

niezły
13-09-2003, 20:07
Tak się teraz robi , trzeba po prostu dobrze zrobić potem zrobić próbę ciśnienia a najlepiej pozostawić inst. napełnioną na kilka dni a potem zalać betonem. W swojej karierze :D zawodowej nie spotkałem się by dobrze zgrzane rury PP po pewnym czasie puściły

tdxls
15-09-2003, 09:50
Zgadzam się z [i]niezłym[.i].
Próba ciśnieniowa wykaże wszystkie usterki, polecam próbę ciśnieniem 6 atmosfer, przy takim ciśnieniu to co nie trzyma poprawnie na pewno się ujawni. Próba ciśnieniem z sieci nie do końca jest miarodajna. U znajomego nie wykazała usterek, ale po roku wyszło przy użytkowaniu mieszkania, że była nieszczelność (fakt, że była to instalacja klejona, a nie zgrzewana).
Instalacja zgrzewana wg mojego hydarulika jest najlepszą isntalacją wodną.
Pozdrawiam
Leszek

Bartt
15-09-2003, 09:53
A czy nie rozsądniej jest tak zaplanować instalację, by zgrzewy nie wypadały pod wylewką? :)

_ZBYCH_
15-09-2003, 10:52
A czy nie rozsądniej jest tak zaplanować instalację, by zgrzewy nie wypadały pod wylewką? :)

Tylko jak to zrobić? Przecież nawet zakładając, że w podłodze położę proste odcinki rur, to i tak muszę mieć na końcach kolanka, czyli i tak elementy zgrzewane pozostaną w podłodze :(

uszek
15-09-2003, 11:08
nie ma mozliwości ułożenia rurek w ten sposób by zgrzewy wychodziły tylko nad wylewką, ale zgadzam się że najlepiej przed zrobieniem wylewki zrobic próbę, najlepiej sprężonym powietrzem 6 atmosfer, jeżeli nić nie będzie słychac to mozna zalewać, ja tak mam u siebie