PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie - elektryczne akumulacyjne.



piotrpz
28-04-2008, 14:13
Witam, uprzejmie proszę osoby, które zdecydowały sie na elektryczne ogrzewanie akumulacyjne, o podanie w jaki sposób dobieraliście kable, maty i piece aku dynamiczne. Buduje ciepły dom - wg założeń projektanta zapotrzebowanie na ciepłu wychodzi ok 35W/m2. Chciałem w kilku pomieszczeniach położyc kable grzejne w wylewce ( 15 cm XPS+ 9 cm wylewki ) a w innych zamontowac piece akumulacyjne dynamiczne. Firma która sie specjalizuje w ogrzewaniu elektrycznym ( a przynajmniej tak piszą ) dobiera mi urządzenia do zapotrzebowania 100-140W/m2. Rozumiem, że trzeba przewymiarować, ale 4 razy to chyba przesada.

Ppozdrawiam
Piotr

ZW
29-04-2008, 12:25
Trzeba 2,5x przewymiarować.
Chyba, że w mroźne dni chcesz dogrzewać się na drogiej taryfie

piotrpz
30-04-2008, 06:53
Dzięi za odpowiedzi.
Usłyszałem podobna argumentację dotyczącą pieców akumulacyjnych - 100w/m2 i koniec. Bo my tak instalujemy.

Do rzeczy. Ogrzewanie podłogowe będzie miało za zadanie podgrzać powietrze do 18-20 stopni, resztę uzupełni konwektor. Przykładowo, mam jadalnie o powierzchni 20 m2 i zapotrzebowaniu 750w. Rozumiem więc, że powinienem położyć kable o mocy 750x2,5=1875W Wszelkie straty ( w określonych godzinach) ma uzupełnić konwektor - jak rozumiem wystarczy najmniejszy 500W.

Jeśli zaś chodzi o piece akumulacyjne dynamiczne, to w tym przypadku chyba wystarczy jeśli podwoję zapotrzebowanie teoretyczne, prawda ?

Pozdrawiam
PP

ZW
30-04-2008, 11:35
Wystarczy.
Takich super zimnych dni jest kilka w roku.

pozdrawiam