PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie gazem w "starym" domu



skom27
29-04-2008, 03:46
Witam wszystkich Forumowiczów,
przymierzam się do zmiany ogrzewania z węglowego na gaz.
Proszę o poradę jaki kocioł (tradycyjny, z zamknietą komorą czy kondensacyjny) najlepiej będzie "pasował" do istniejącej co z żeberkami żeliwnymi, powierzcnia domu ok 120m.
Pytajcie o szczególy, będę podawał :)

beton44
29-04-2008, 05:21
pewnie żaden....


masz instalację co otwartą - a te nowoczesne kociołki na gaz

wymagają zamkniętej - po prostu automatyka nie da się im

"zapalić" przy instalacji otwartej :-?

skom27
29-04-2008, 05:48
Ale mi pociecha :(...
A to wielki problem z przerobieniem z otwartej na zamkniętą? Przepraszam, ale jestem laikiem w tej dziedzinie :(

beton44
29-04-2008, 06:19
nie :-?

ale nie będzie tak że wstawiasz kocioł,
podejścia do niego pasują tylko przykręcić 8)
podłączasz gaz i grzejesz...

a jak tam komin?

pewnie masz z cegieł - spaliny z kotła gazowego go rozpuszczą pewnie
czy nie pomyślałeś też o włożeniu w przewód kominowe rury z nierdzewnej stali?

a na temat może wreszcie coś:
jaki kocioł - taki "normalny" pewnie będzie najlepszy
nie kondensacyjny, jak masz kotłownię i on tam
będzie stał to też nie ma potrzeby montażu kotła z zamkniętą komorą spalania..

może też będziesz chciał w nim podgrzewać ciepłą wodę użytkową
są takie też kotły...

wcześnie się zaczyna sezon grzewczy w tym roku...

zaraz wątek się rozwinie pewnie o wpisy handelkarzy rurami i grzejnikami
blaszakami
wciskającymi Ci konieczność wymiany instalacji całej

pociesznie udowadniającymi że
jeżeli w instalacji masz 50 litrów wody nie 1000 li
koszty ogrzewania spadną o jakieś 2/3 :P

jajmar
29-04-2008, 07:37
jaki kocioł - taki "normalny" pewnie będzie najlepszy
nie kondensacyjny, jak masz kotłownię i on tam
będzie stał to też nie ma potrzeby montażu kotła z zamkniętą komorą spalania..



Z tym bym polemizował, jeżeli w budynku były np wyminione okna , został ocieplony to wg mnie warto pomysleć o kondensacie. Istniejące grzejniki żebrekowe w przypadku ocieplenia budynku są przewymiarowane co pozwala obniżyć temp zasilania wody w układzie. Kondensat może sie opłacać.

RAPczyn
29-04-2008, 09:01
Wybierz kocioł kondensacyjny, układ spalinowo-powietrzny niezależny od powietrza w pomieszczeniu - rury typu LAS - wykorzystać zapewne można komin do którego był podłączony kocioł węglowy (po wyczyszczeniu przez kominiarza).

Cała instalacją może zostać stara razem z grzejnikami - możesz się pokusić o zainstalowanie zaworów termostatycznych na grzejnikach.

Przerobienie instalacji z otwartej na zamkniętą to nie jest problem. Tam grze możliwe pozakładać izolację na rury.

Jeśli ktoś napisze, że trzeba wymienić rury na nowe bo są za duże to zmień instalatora/handlowca.


wielkie dzieki za podpowiedzi :)
PS. Okna mam plastiki, do ocieplenia zabieram sie w przyszlym roku, teraz chce ocieplic poddasze

Jeśli chcesz ocieplić :) to może zrób Obliczenia Zapotrzebowania na Ciepło aby się nie okazało, że kupisz kocioł o zbyt dużej mocy. Tak trochę wróżąc z fusów to bez ocieplenia masz zapotrzebowanie w okolicy 27kW, gdy ocieplisz dach 20cm wełny to powinno spaść do około 16kW a do tego dodamy jakieś 12cm styropianu na ściany i wyjdzie pewnie z 9kW - wróżba :wink:

skom27
29-04-2008, 09:07
wielkie dzieki za podpowiedzi :)
PS. Okna mam plastiki, do ocieplenia zabieram sie w przyszlym roku, teraz chce ocieplic poddasze

petr_151
29-04-2008, 12:42
Brak komina rowniez nie stanowi wiekszego problemu, do kondensata mozna stosowac kominy systemowy (rura w rurze) ktorego wyjscie mozna zrobic bezposrednio przez sciane na zewnatrz budynku i wcale nie na samym dachu wymog to ze wylot z takiego komina ma byc min 250 cm nad powierzchnia ziemi.