PDA

Zobacz pełną wersję : Dysperbit + styropian - czy musi być klej?



michalp
29-04-2008, 13:10
Witajcie,

Krótkie pytanie - czy na ścianie fundamentowej mogę styropian przykleić do mokrego dysperbitu czy najpierw dysperbit schnie, potem klej do styropianu i styropian?

Michał

Trociu
29-04-2008, 13:58
Z tego co pamiętam to dysperbit można potraktować jako klej. Ale najlepiej, aby właściwa izolacja wykonana dysperbitem wyschła, a potem go tylko użyć jako kleju

barteks31
30-04-2008, 06:06
Ja mam zamiar zrobić tak:
- zagruntować ścianę rozcieńczonym dysperbitem,
- nałożyć właściwą warstwę dysperbitu (takiej grubości jaką zaleca producent),
- ii na to od razu styropian

Trociu
30-04-2008, 08:20
A producent nie zaleca dwóch warstw?Tak mi się coś kojarzy z opakowania.

labas1
30-04-2008, 08:31
Powinny być conajmniej trzy warstwy :
1. Rozcieńczony podkład
2. Pierwsza warstwa (właściwa)
3. Druga warstwa
A dopiero na to styropian ale po dobrym wyschnięciu izolacji , a to dlatego że przy klejeniu styropianu na świeże warstwy izolacji można ja uszkodzić (zcienić).

michalp
30-04-2008, 08:48
Z tego, co pamiętam - łącznie dysperbitu (grunt i 2xwarstwa) powinno wyjsć 2.5 kg/m2.

Michał

labas1
30-04-2008, 08:51
Z tego, co pamiętam - łącznie dysperbitu (grunt i 2xwarstwa) powinno wyjsć 2.5 kg/m2.

Michał

Trochę więcej - Twoja wersja jest bardzo oszczędna - później będzie bogata ale w wodę :D .

barteks31
30-04-2008, 09:56
Powinny być conajmniej trzy warstwy :
1. Rozcieńczony podkład
2. Pierwsza warstwa (właściwa)
3. Druga warstwa
A dopiero na to styropian ale po dobrym wyschnięciu izolacji , a to dlatego że przy klejeniu styropianu na świeże warstwy izolacji można ja uszkodzić (zcienić).

Czyli czekam aż trzecia warstwa wyschnie i dopiero wtedy nakładam dysperbit na styro i kleje, czy może ta trzecia warstwa jest warstwą klejącą

edde
02-05-2008, 23:04
czyżby na Twoim opakowaniu dysperbitu napisano że można nim kleić styropian do ściany? w mordę, na moim o tym nie wspomnieli i klej dawałem :roll:
dysperbit to izolator p/wilgociowy a nie klej i tak jak podaje producent każda warstwa powinna wyschnąć (coś chyba ok 6h przy średnich warunkach temp) i dopiero wtedy spełnia on swoją rolę
weź chlapnij sobie grubą plamę dysperbitu, na to styro i zobacz po kilku dniach czy ci wyschnie czy nadal będzie brązowy, niezaschnięty, do takiego odrobina wody opadowej i popłynie ze ściany jak nic, i o kant d...y taka izolacja...

ensignx
03-05-2008, 14:30
Miałem pomysł, żeby użyć dysperbitu do klejenia styroduru na ścianie fundamentowej. Ale zrezygnowałem.

Wykorzystam do tego celu Izohan WM - izolator bitumiczny.

1. Dysperbit
2.Izohan WM
3. Styrodur 8cm.

Praktycy przekonali mnie, że dysperbit może pełnić rolę podkładu, ale nie zapewni dobrej izolacji. Dlatego będzie Izohan WM, który może też przykleić styrodur.

Mam nadzieję, że za 1-20-300lat będę mógł potwierdzić, że to sensowne rozwiązanie.

Adamol
03-05-2008, 19:51
Do klejenia styropianu służy np. Izolbet A. Dysperbit nie jest klejem...
Pozdrawiam

Tom.Pakość
04-05-2008, 23:55
Adamol nie Izolbet A, tylko Izolbet S.
Izolbet A zawiera rozpuszczalnik i styropian nie powinien się z tym stykać do momentu odparowania rozpuszczalników.
Izolbet S to produkt na bazie wody i tym kleisz styropian do ściany pomalowanej dysperbitem. Naprawdę trzyma dobrze.
A dysperbit położyłem tak:
-pierwsza warstwa gruntującą rozcieńczona z wodą
- druga warstwa bez rozcieńczania.
Przyklejając styropian koniecznie poczekaj, aż dysperbit wyschnie, druga warstwa schnie dłużej niż rekomendowane 6 godzin.
Na styropian daję od góry siatkę i klej, czyli na styro ponad gruntem, a poniżej folia kubełkowa luzem i można zasypywać.