PDA

Zobacz pełną wersję : odległość od ściany lasu - budowa domu



zuzia240
29-04-2008, 14:28
Jaką trzeba zachować odległość od ściany lasu, aby móc postawić dom murowany? Zaznaczam, że od strony lasu chciałabym mieć okna. Znalazłam na forum, że 12 metrów, architekt dziś nam powiedział, że 15 metrów, a leśniczy że 3 metry. A jak jest naprawdę???

Trociu
29-04-2008, 14:34
A może na działce jest juz określona linia zabudowy, która to normuje. Lub MPZP albo WZ. Bo może być tak, że ogólnie jest powiedziane, że odległość ma być X metrów a w planach jest że nie mniej niż Y m.

Jeżeli leśniczy mówi, że 3m wystarczą, to pewnie zna paragraf z którego to wynika.

sSiwy12
29-04-2008, 15:24
8m + 50% = 12m - ale uwaga od granicy lasu.
Rozporzadzenie "o warunkach technicznych" par.271 pkt.1,2 i 8

KAS01
29-04-2008, 16:11
Ja mam 3 m i 5cm.

zuzia240
30-04-2008, 10:40
Chyba będę musiała czekać na WZ jednak, niech oni to ustalą dokładnie. Może mi się dom nie zmieści na działce jak będzie duża odległość od lasu. Szkoda, że to prawie 2 miesiące. 3m i 5 cm odległości to bardzo blisko lasu.

KAS01
30-04-2008, 10:51
Sasiad ma nawet lepiej. Wg mapy to dom ma w srodku lasu. W rzeczywistosci wycial prawie wszystkie drzewa.
U mnie sciana garazu stoi 3m od tego orzecha ze srodka zdjecia. Troche nawet galezie zachodza na dach. Sprawe lisci zalatwily siatki w rynnach.
http://lh6.ggpht.com/konrad.suchowerski/SBDXQRw0_SI/AAAAAAAAAgE/BBHYHb4Wl2Q/s800/Morzyczyn_10.07.2005%20003.jpg

budulec1
30-04-2008, 11:59
8m + 50% = 12m - ale uwaga od granicy lasu.
Rozporzadzenie "o warunkach technicznych" par.271 pkt.1,2 i 8
znowu skrót myślowy? :D
Przeczytaj powoli par. 272 pkt 2, a następnie par 12

Jakie to prawo pokrętne i niekonsekwentne, nie? :D

Odpowiadając na pytanie: jeśli Twoja działka jest leśna - oczywiście nie możesz budować, przyjmuję więc, że jest co najmniej leśno-budowlana. Na takiej działce możesz wybudować praktycznie jak Ci się podoba ( mając oczywiście na uwadze MPZP określające przeważnie max. % pow. zabudowy).
Jeśli to działka sąsiednia jest działką leśną to leśniczy ma racje. Uwaga warunek: Twój dach i ściany muszą być NRO ( no i oczywiście ściana bez okien, z oknami 4m)
pzdr

lus
30-04-2008, 18:19
Nie ma reguły. Decydują WZ lub MPZ. Na jednym obszarze może być linia zabudowy 10 m od lasu, a na drugim 30 m (ten sam las). Ale rzeczywiście dla gruntów pod zabudowę mieszkaniową często jest 12 m, w tym pas p-pożarowy leśny 5 m.
Inna sprawa to linia zabudowy z drugiej strony, od strony ulicy (ulic), mogą być różne , np. 4 m , 5 m czy 6 m od granicy działki.

sSiwy12
01-05-2008, 12:03
8m + 50% = 12m - ale uwaga od granicy lasu.
Rozporzadzenie "o warunkach technicznych" par.271 pkt.1,2 i 8
znowu skrót myślowy? :D
Przeczytaj powoli par. 272 pkt 2, a następnie par 12

Jakie to prawo pokrętne i niekonsekwentne, nie? :D

Odpowiadając na pytanie: jeśli Twoja działka jest leśna - oczywiście nie możesz budować, przyjmuję więc, że jest co najmniej leśno-budowlana. Na takiej działce możesz wybudować praktycznie jak Ci się podoba ( mając oczywiście na uwadze MPZP określające przeważnie max. % pow. zabudowy).
Jeśli to działka sąsiednia jest działką leśną to leśniczy ma racje. Uwaga warunek: Twój dach i ściany muszą być NRO ( no i oczywiście ściana bez okien, z oknami 4m)
pzdr
No to może cytatami z tychże:

§ 271.
2. Jeżeli jedna ze ścian zewnętrznych usytuowana od strony sąsiedniego budynku lub przekrycie dachu jednego z budynków jest rozprzestrzeniające ogień, wówczas odległość określoną w ust. 1 należy zwiększyć o 50%, a jeżeli dotyczy to obu ścian zewnętrznych lub przekrycia dachu obu budynków - o 100%.
8. Najmniejszą odległość budynków ZL, PM, IN od granicy lasu należy przyjmować, jak odległość ścian tych budynków od ściany budynku ZL z przekryciem dachu rozprzestrzeniającym ogień.Natomiast Ty powołujesz sie na:

§272.
2. Budynki jednorodzinne, rekreacji indywidualnej oraz budynki mieszkalne zagrodowe i gospodarcze, ze ścianami i dachami nierozprzestrzeniającymi ognia, powinny być sytuowane w odległości nie mniejszej od granicy sąsiedniej, niezabudowanej działki, niż jest to określone w § 12 Czyli, jesli działka graniczy z działka leśną, to zastosujemy przepisy par.271.8, czyli w praktyce 12m od granicy działki (nie od granicy w zrozumieniu "lini lasu", bo granica lasu definiowana jest jako ewidencyjna granica działki leśnej - niestety), natomiast jesli działka nie graniczy z działka leśną to maja zastosowanie przepisy par.12.
Nawiasem mówiac par.12 przywołuje przepisy par.271, a nie par.272.

12.3. Jeżeli z warunków, o których mowa w ust. 1 oraz w § 13, 60 i 271, nie wynikają inne wymagania, odległości zabudowy od granicy działki budowlanej powinny wynosić co najmniej:.....Zauwaz podkreślenie - od granicy dzialki budowlanej :lol:, oraz - co bardzo istotne - że par.271 warunkuje stosowanie zapisów w par.12 :lol:

Inna sprawą zupełnie jest jeśli sasiednia działka nie jest budowlana. Jeśli jest leśna sprawe regulują zapisy 271.8., natomiast dla pozostałych np. rolnych reguluja właśnie przepisy par. 272.2. określając stosowanie do nich zapisów z par.12. Gdyby nie ten zapis, to mozliwe by było postawienie budynku w ostrej granicy z działką rolną i to z oknami :lol:
Komplikacje zaczynaja się, jesli sasiednia działka nie jest leśna, a rośnie na niej las. Tu bardzo czesto stosuje sie pojecie "linia lasu", a odległości określaja strażacy albo leśnicy - stąd tak duża rozbieżność w odległościach.
Watpliwości sa także w sytacji, kiedy ewidencyjna granica lasu nie pokrywa się ( w jedna lub druga stronę") z "linią lasu" i wtedy tez posiłkują sie opiniami strazaków lub (i) leśników.

Pozdrawiam


Mam nadzieję, że czytasz powoli :oops:

budulec1
01-05-2008, 17:28
Mam nadzieję, że czytasz powoli
Czytam bardzo powoli.
Bez wdawania się się w zbędne dywagacje odpowiem Ci tak:
Mieszkam na działce leśnobudowlanej w środku lasu stanowiącego otulinę parku krajobrazowego. Z dwóch stron graniczę z lasem. Odległość domu (ściany z oknami) 4m. Jedyne ograniczenie w WZ to max. pow. zabudowy 20%.
pozdrawiam

ps. ciekawy jestem jak określiłbyś odległość od działki rolnej? :D

lus
01-05-2008, 18:20
Jest jeszcze sprawa ,ze w okresie miedzy data sporzadzenia mapy a dniem dzisiejszym troche lasu moglo "przybyc", np 5 m pas mogl zarosnąć :wink:

sSiwy12
01-05-2008, 22:11
:lol: Chyba jednak czytałeś zbyt szybko, bo
natomiast dla pozostałych np. rolnych reguluja właśnie przepisy par. 272.2. określając stosowanie do nich zapisów z par.12. Gdyby nie ten zapis, to mozliwe by było postawienie budynku w ostrej granicy z działką rolną i to z oknami

I też całkiem powaznie - sadzę, że "posiłkowałeś": się opiniami straży lub leśników co do odległości, a jedni i drudzy są mniej rygorystyczni niż przepisy PB tym bardziej, ze te przepisy nie regulują wymaganych odległości od drzew (lasu) znajdujacych sie na terenie działki na której budujemy.
Najwiekszym problemem jest "granica lasu" (par.271.8) bo nie ma definicji, ale w wiekszości przypadków przyjmuje sie granice ewidencyjną gruntu, co powoduje swoisty paradoks - co z domem "wewnatrz" działki z lasem. Na szczeście w zdecydowanej wiekszości wystarczy opinia służb leśnych lub strażaków, albo zapis WZ lub MPZP.
Sytuacja taka skutkuje tym, że w takim przypadku nie można podpowiedzić jaka (zgodnie z prawem) jest wymagana odległość od "ściany lasu" - bo każdy przypadek jest indywidualny.

Pozdrawiam

zuzia240
02-05-2008, 09:05
"Moja działka" z 2 stron jest otoczona lasem, część lasu jest państwowego, część prywatnego. Na mojej działce również jest zaznaczony na mapie las z tym że tego lasu nie ma od około 20 lat. Został wycięty. Obok działki jest działka rolna, część łąki, część pola - nie zabudowana. Z przodu w odległości ponad 100 m stoi dom sprzedającego. Ciekawi mnie co napiszą w WZ.

Dziękuję że macie czas i cierpliwość żeby odpowiadać na moje pytania.

sSiwy12
02-05-2008, 09:16
na mapie las z tym że tego lasu nie ma od około 20 lat. Został wycięty.
Moim zdaniem bezpieczne jest w tym przypadku zrobienie inwentaryzacji geodezyjnej i ewentalną aktualizację uzytków.
W "czarnym scenariuszu" możesz być w przyszłości obciazona kosztami (bardzo dużymi) za nielegalne wyciecie drzew. :evil:

budulec1
02-05-2008, 13:35
natomiast dla pozostałych np. rolnych reguluja właśnie przepisy par. 272.2. określając stosowanie do nich zapisów z par.12. Gdyby nie ten zapis, to mozliwe by było postawienie budynku w ostrej granicy z działką rolną i to z oknami

I doszedłeś do meritum gdyż przpis ten obwiązuje dla wszystkich działek. Jak zaczniesz mi wytłuszczać "budowlanych" to ponowię pytanie o rolne :D


I też całkiem powaznie - sadzę, że "posiłkowałeś": się opiniami straży lub leśników co do odległości

Nie posiłkowałem się żadnymi poiniami. Jedyna zgoda od Lasów Państwowych była konieczna w czasie przekształcania działki z leśnej na leśno-budowlaną.

pozdrawiam

Tedii
02-05-2008, 14:01
Po pożarze lasu w moich okolicach odsunąłbym dom od lasu.
Na bezpieczną odległość.
Jaką?
Chyba strażak będzie wiedział najlepiej.

sSiwy12
02-05-2008, 14:46
natomiast dla pozostałych np. rolnych reguluja właśnie przepisy par. 272.2. określając stosowanie do nich zapisów z par.12. Gdyby nie ten zapis, to mozliwe by było postawienie budynku w ostrej granicy z działką rolną i to z oknami

I doszedłeś do meritum gdyż przpis ten obwiązuje dla wszystkich działek. Jak zaczniesz mi wytłuszczać "budowlanych" to ponowię pytanie o rolne :D

pozdrawiam

Dotyczy odległości do wszystkich działek oprócz leśnych, bo dla nich ustawodawca określił 12m - właśnie w par.12. - mając na uwadze, ze granica lasu oznacza ewidencyjna granicę działki lesnej.

Dla ułatwienia, zapis
§ 12. 1. JeŜeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na
działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlanąw odległości nie mniejszej niŜ:
Należy czytać nastepująco:
Kolor czerwony obowiazuje jako piorytet, a dopiero po spełnieniu warunków czerwonych obowiazują warunki zielone.

Po uzupełnieniu przepisami par.271.8. i 272.2 zapis par. 12, w tym wypadku, ma brzmienie:
....budynki jednorodzinne, ...... na działce sytuuje się od granicy z sąsiednią działką leśną (lub jak kto woli od granicy lasu) w odległości nie mniejszej niż 12m.

budulec1
02-05-2008, 15:43
eSiwy12 masz pokrętne i bardzo wybiórcze poglądy na temat prawa budowlanego. Nie wiem ile masz w tym praktyki, ale z Twoich interpretacji wynika, że jest to Twój debiut.
Dodam Ci tylko jeszcze żeby zakończyć temat (który de facto jak inne nasze dyskusje jest otwarty :D ), jeśli w polskim prawie występują sprzeczne zapisy to zawsze obowiązują te bardziej rygorystyczne. Nie prawdą jest więc, że strażak może przyjśc i zmienić prawo budowlane.
Cytowany przez Ciebie paragraf o odległościach od granicy lasu jest mi oczywiście znany lecz nie dotyczy od domów jednorodzinnych.
pozdrawiam

sSiwy12
03-05-2008, 10:39
eSiwy12 masz pokrętne i bardzo wybiórcze poglądy na temat prawa budowlanego. Nie wiem ile masz w tym praktyki, ale z Twoich interpretacji wynika, że jest to Twój debiut.
To nie jest sprawa interpretacji – bo akurat tu jest wszystko klarowne, tylko NORMALNEGO czytania aktów prawnych. Tak na marginesie tam są tylko dwa kolory – czyli bardzo prosty odczyt – jak stwierdzi każdy kto ma do czynienia z prawem.
I może zamiast się „indyczyć” i snuć insynuacje – pokaż te przepisy komuś obeznanemu z prawem – niekoniecznie budowlanym. Nie oczekuję, że „pokajasz” się, ale może warto – dla wiedzy

jeśli w polskim prawie występują sprzeczne zapisy to zawsze obowiązują te bardziej rygorystyczne. Nie prawdą jest więc, że strażak może przyjśc i zmienić prawo budowlane.
Nigdy tak nie twierdziłem. To już Twoja interpretacja tego:

….opiniami straży lub leśników co do odległości, a jedni i drudzy są mniej rygorystyczni niż przepisy PB tym bardziej, ze te przepisy nie regulują wymaganych odległości od drzew (lasu) znajdujacych sie na terenie działki na której budujemy
Ale mogą być też wymagania inne, w przepisach odrebnych (np. p.poż, "leśnych", kolejowych, drogowych, wojskowych,MPZP itp.), bo tak decyduje par.12 i co najwazniejsze są w zgodzie z obowiazujacym PB i Rozporzadzeniem, bo zostały przez te akty prawne przywołane.

Na koniec.

Cytowany przez Ciebie paragraf o odległościach od granicy lasu jest mi oczywiście znany lecz nie dotyczy od domów jednorodzinnych.
Jak nie dotyczy, skoro zapis 272.2. jasno określa, że odległości maja być takie jak w par.12, a ten przywołuje …….. Skonsultuj koniecznie z jakimś prawnikiem.
Pozdrawiam

Ps. Uważnych przepraszam za przywołanie już nieobowiązujących zapisów par.12, a w szczególności 12.3 obecnie nawiązuje do innej odległości.. Była to z mojej strony czysta złośliwość, ale musiałem spróbować…… :lol:
Chyba "robię" za "adwokata diabła" :roll: :o :lol:

budulec1
03-05-2008, 22:41
pozostaje mi jedynie życzyć Wszystkim korzystania z rad eSiewy12. Jeśli jednak ktoś chciałby jednak skorzystać z moich doświadczeń pozostaję do dyspozycji
pozdrawiam

ggomul
04-05-2008, 19:46
mam na działce 6 m pasu leśnego( nie istniejącego) od niego mam w odległosci 2,7m wybudowaną ściane budynku z oknami i wejsciem, mam pozwolenie na budowę i niem ma tam MPZP.

zuzia240
05-05-2008, 19:31
Mam jeszcze jedno pytanie. Nie jestem rolnikiem, nie mam ziemi, czy mimo to gmina wyda mi teraz WARUNKI ZABUDOWY na działkę którą zamierzam kupić? Wiem, że nie obędzie się bez załatwienia hektarów w przyszłości, ale po prostu chciałabym wiedzieć na chwilę obecną czy na tej działce da się budować.

zuzia240
08-05-2008, 13:37
Może mi ktoś odpowie na moje powyższe pytanie?

sSiwy12
08-05-2008, 13:45
Tak bardzo skrótowo.
Aby otrzymać WZ na budowe zagrodowa trzeba łącznie spełnić kilka warunków:
- być rolnikiem (stosunkowo proste)
- być zameldowanym w danej gminie lub UZNANIOWO w gminie bezpośrednio sąsiadującej.
- posiadac w danej gminie co najmniej taki areał, co średnia wielkość gospodarstwa rolnego w danej gminie,

Natomiast aby otrzymać "normalne" WZ tez trzeba spełnić łącznie kilka warunków:
- działka nie podlega "odrolnieniu" bądź "odlesieniu",
- ma dostep do drogi publicznej
- posiada "dostep" do mediów,
- w obszarze 3 x front działki lecz nie mniejszym niż 50m (okrąg) na działkach sąsiadujacych i dostepnych z tej samej drogi istnieja zabudowania,

zuzia240
08-05-2008, 14:04
Dzięki.

Obok tej działki nie ma żadnego domu, z tyłu i z boku jest las, natomiast z przodu jest dom w odległości jakiejś 120 m od tej działki. Dojazd mamy mieć od drogi publicznej.

Czyli nie dostaniemy jednak WZ. Chyba na darmo czekamy na WZ. :-(

U nas wymagają: około: 3,70 ha. Mamy 1,20 ha w tej gminie gdzie chcemy kupić tą działkę ale nie wiem czy to pomoże, chyba nie. Zresztą nie można się dogadać z tymi urzędnikami. W innej gminie mamy 5 ha, ale to się podobno nie liczy!

sSiwy12
08-05-2008, 14:21
Areał musisz "posiadać" - czyli możliwa dzierżawa.

budulec1
08-05-2008, 19:37
w odległosci 2,7m wybudowaną ściane .
To się ciesz, ze nie spotkałeś wcześniej eSiwy12 - miałbyś 12 :D

sSiwy12
09-05-2008, 08:06
w odległosci 2,7m wybudowaną ściane .
To się ciesz, ze nie spotkałeś wcześniej eSiwy12 - miałbyś 12 :D

Nie mam siły sprawczej :lol:
Nie radzę - zbyt mało informacji, abym mógł z pełna odpowiedzialnością udzielać rad - pokazuję co stanowi prawo - czyli jaka może być decyzja urzędnika. Moim zdaniem może to pozwolic na unikniecie "różnych" wpadek i poszukanie odpowiedzi w innych (przywołanych przez PB) przepisach.
Pozdrawiam.

zuzia240
20-05-2008, 11:50
W piątek urbanista który wydaje WZ stwierdził, że prawdopodobnie trzeba będzie odsunąć się od lasu 30 m........ nie chcę klnąć na forum, ale.... Działka ma trochę ponad 30 m szerokości. Także na dom mamy 0 szans. Czemu to prawo takie jest, niedaleko nowe domy stoją przy samym lesie, a ja bo nie mam znajomości to nic nie mogę załatwić. Kiedy się w tym kraju skończy ta jedna wielka korupcja!!!!

agnieszkakusi
20-05-2008, 11:55
my mamy 4m - standardowa odległość- tyle, że las jest prywatny. Nie wiem czy to miało jakieś znaczenie.

zuzia240
20-05-2008, 11:58
To czemu my mamy tyle? My mamy las prywatny i część państwowego. Czy na ładnej działce nie można się pobudować już bez dawania łapówki, czy szukania znajomości lub rocznego poniżania się przed tymi urzędasami?! Normalnie mam dość, od klika dni mam nerwicę.

agnieszkakusi
20-05-2008, 12:01
a co masz na warunkach zabudowy?

zuzia240
20-05-2008, 12:05
Nic jeszcze nie mam, nie dostałam jeszcze WZ, wstępnie się to dowiedzieliśmy, jak rozmawialiśmy z nim co już ustalił. Czy on to zmieni, wątpię. Czemu moje życie ma zależeć od jakiegoś urzędnika? To że nie pracujemy z mężem na wysokich stanowiskach to nie mamy szansy na własny dom? Czemu to prawo się nie zmieni?

agnieszkakusi
20-05-2008, 12:07
Spokojnie, my w warunkach mieliśmy dom z poddaszem i 2- spadzisty dach. Stoi parterówka z 4- spadzistym. Urzędnicy to tez ludzie...trzeba tylko do nich wydreptać ścieżkę. Poza tym pamiętaj, że od lasu jest ciemno. U nas pokój i łazienka od strony lasu są trochę ciemniejsze od innych pomieszczeń w domu.

zuzia240
20-05-2008, 12:09
No tak, tylko że Ty nie musiałaś się odsuwać 30 metrów, nie wiem skąd nawet taki pomysł na tak wielką odległość...

agnieszkakusi
20-05-2008, 12:20
a dzwoniłaś do gminy czy mają jakiś" szablon" wg. którego działają?

zuzia240
20-05-2008, 12:23
W gminie nic nie wiedzą, dali mi tel do tego pana urbanisty, więc zadzwoniłam do niego i w piątek spadła na mnie ta jakże miła wiadomość :-(

agnieszkakusi
20-05-2008, 12:27
a macie plan zagospodarowania przestrzennego?

zuzia240
20-05-2008, 12:32
Tradycyjnie nie mamy, jeszcze się nie wyrobili, może za parę lat... :)

agnieszkakusi
20-05-2008, 12:37
kurcze...a inne domy w Waszej miejscowości? Ma ktoś dom przy lesie?

zuzia240
20-05-2008, 12:41
Mają ze 4 osoby, ale oni akurat pracują w Urzędach na kierowniczych stołkach itp. Osoby na stanowisku.

agnieszkakusi
20-05-2008, 12:43
ale na to możesz się powołać w przypadku jakiegokolwiek odwołania.

zuzia240
20-05-2008, 12:47
Już to mówiłam w gminie i się tylko uśmiechneli, że to inna sytuacja itp. i że to tak nie było, a wiem dobrze od sąsiadów jak się tam postawili.

zuzia240
20-05-2008, 12:52
Jak się razem pracuje to się nie odmówi koledze co nie? A tak przychodzi młoda osoba i można ją wygonić i powiedzieć NIE! Czekam aż te stare urzędasy pójdą na emeryturę, może wtedy się coś zmieni.

Irma
22-07-2008, 16:00
Jeśli chodzi o odległość od lasu to wydaje mi się, że wiele zależy od interpretacji urzędnika. Mam działkę leśno budowlaną. Dostałam warunki zabudowy. Zamówiłam projekt indywidualny i dosłownie w przeddzień otrzymania pozwolenia na budowę Pani z urzędu zaprosiła nas do siebie i powiedziała, że niestety ona przeoczyła a tu jest las od którego musimy się odsunąć o 12m. Czyli pozwolenia nie bedzie.
Na mapce projektowej jest linia lasu, która wchodzi z boku mojej działki, w wrunkach zabudowy nikt tego nie uwzględnił
musiałam stawać na głowie żeby zdązyc donieść poprawki do projektu. Wszystkie okna musiałam zmienić, bo żeby uwzględnić te odległości i żeby dom się zmieścil musiałam go przekręcić o 90 st. :evil:

teraz bede chciala budowac garaz, az sie boje...
w zaden sposob nie moge go ustawić zeby pasowal. wczesniej byl ustawiony idealnie, ale teraz musze zagospodarowanie dzialki robic praktycznie od nowa...

A wszystko przez jedną Pania...

Agness1982
01-01-2009, 17:32
Witam mam na imię Agnieszka razem z mężem chcemy postawic domek o nazwie "Wojtuś" na działce o szerokosci 22,5 m sam dom jest szeroki6,8m po jednej stronie graniczy nasza działka z lasem i tu pojawia się pytanie w jakiej odległości od lasu możemy się pobudowac czy jest to 12m czy też 8 m . Rozmawiając z dwoma architektami usłyszałam dwie różne wersje jeden twierdzi 12 m drugi 8m . W warunkach zabudowy są wytyczne pisane w paragrafach. Brzmi to tak cytuję " odległośc od lasu wg par.271 ust.1 i ust.8 "z tego co tu czytam jest to jednak 12 m czy mogę to jakoś zmienic na mniejszą odległosc chciałabym zmiescic garaz.Proszę o pomoc DZIĘKUJE i POZDRAWIAM Agnieszka.