PDA

Zobacz pełną wersję : Ława fundamentowa pod schody drewniane



Szwagier
29-04-2008, 18:29
Witam
Mam pytanie
Czy w przypadku schodów drewnianych należy wykonać ławę fundamentową pod pierwszy stopień tak żeby miał on solidne oparcie czy wystarczy że schody oprą się na płycie betonowej grubości około 12 cm?

labas1
29-04-2008, 18:43
Wystarczy oparcie na płycie .

PeZet
29-04-2008, 19:48
Widzę tu pewien problem, z którym sam się borykam: pierwszy stopień wypada ponad płytą na wysokości: GRUBOŚĆ IZOL.TERM+WYLEWKA+STOPIEŃ, czyli coś około 35 cm.
Co z tym zrobić? Beton czy drewno?

labas1
29-04-2008, 19:54
Widzę tu pewien problem, z którym sam się borykam: pierwszy stopień wypada ponad płytą na wysokości: GRUBOŚĆ IZOL.TERM+WYLEWKA+STOPIEŃ, czyli coś około 35 cm.
Co z tym zrobić? Beton czy drewno?

Z tego z czego są schody + jeden
A ile tej izolacji i wylewki , bo może jest dobrze .

PeZet
30-04-2008, 07:49
Cześć, Labas, więc tak:
Najpierw jest warstwa chudziaka - wiadomo. Na nim 12cm ocieplenia, potem 8cm wylewki razem z rurkami ogrzewania podłogowego, a na to terakota ok 1,5cm. No i jesteśmy na poziomie podłogi, a od chudziaka podniosłem się już o prawie 21cm!!! Pierwszy stopień i następne mają 19cm. No i mam problem, jak zakotwić te boczne dechy, do których będę montował kolejne stopnie. Postanowiłem zrobić tak, że na chudziaku wymuruję ławę wys. 25 cm, i do niej kotwami zakotwię murłatę 14x14 :P
Dodam, że te schody robię z tego co mi zostało ze stawiania więźby, czyli na krokwiach 6x18 (to te boczki). Na koniec kiedyś czymś to obłożę. CHodzi o konstrukcję: czy lepiej robić podmurówkę czy "ulepić" wielki kloc z drewna, skręcony kotwą zakotwioną w fundamencie? Bo fundament pod schody jest.
Co ty na to? Pozdrawiam.

PeZet
30-04-2008, 07:52
W ogóle chodzi mi po głowie, że budowa schodów niewiele się różni od stawiania więźby: z dołu trzeba podeprzeć, z góry podeprzeć, no i zaciosy i gwoździe. Dach postawiłem sam. Problem tylko mam z tym podparciem schodów od dołu: czy całe schody nie popchną tej podmurówki, tego "kloca"?
Nie wiem czy się jasno wypowiadam... :D

labas1
30-04-2008, 08:05
Cześć, Labas, więc tak:
Najpierw jest warstwa chudziaka - wiadomo. Na nim 12cm ocieplenia, potem 8cm wylewki razem z rurkami ogrzewania podłogowego, a na to terakota ok 1,5cm. No i jesteśmy na poziomie podłogi, a od chudziaka podniosłem się już o prawie 21cm!!! Pierwszy stopień i następne mają 19cm. No i mam problem, jak zakotwić te boczne dechy, do których będę montował kolejne stopnie. Postanowiłem zrobić tak, że na chudziaku wymuruję ławę wys. 25 cm, i do niej kotwami zakotwię murłatę 14x14 :P
Dodam, że te schody robię z tego co mi zostało ze stawiania więźby, czyli na krokwiach 6x18 (to te boczki). Na koniec kiedyś czymś to obłożę. CHodzi o konstrukcję: czy lepiej robić podmurówkę czy "ulepić" wielki kloc z drewna, skręcony kotwą zakotwioną w fundamencie? Bo fundament pod schody jest.
Co ty na to? Pozdrawiam.

Czyli schody jeszcze nie istnieją .
Powinieneś je robić po wylewkach i wtedy tę boczną krokiew (u mnie nazywa się WANGA) opierasz na wylewce . Nie ma potrzeby nic więcej robić .
Zeby stopnie były równej wysokości musisz zmierzyć wysokość od wylewki parteru do wylewki I pietra i podzielić przez ilośc stopni .

labas1
30-04-2008, 08:09
W ogóle chodzi mi po głowie, że budowa schodów niewiele się różni od stawiania więźby: z dołu trzeba podeprzeć, z góry podeprzeć, no i zaciosy i gwoździe. Dach postawiłem sam. Problem tylko mam z tym podparciem schodów od dołu: czy całe schody nie popchną tej podmurówki, tego "kloca"?
Nie wiem czy się jasno wypowiadam... :D

Własna praca daje najwiecej satysfakcji przy budowie domu .
Schody zakotwiczyć można jakimś dyblem , zamaskowaną blachą .

PeZet
30-04-2008, 08:20
Wielkie dzięki, Labas.
Tak po prostu na wylewce oprzeć nie mogę, bo wtedy WANGA by mi weszła w światło drzwi do sąsiedniego pokoju. Dlatego tak kombinuję, żeby tak po prawdzie wanga oparła się NA PIERWSZYM stopniu. Stąd te moje wątpliwości czym i jak ten pierwszy stopień solidnie zrobić.
_
..|_
.....|_
........|_
........|_|_||xxx DRZWI xxx||_________________________________
.......|__| podmurówka albo wielki drewniany klocek

PeZet
05-05-2008, 11:19
W końcu zrobiłem murowaną podmurówkę, na nią murłata, na niej będzie oparta belka (wanga) razem z pierwszym stopniem.